Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2011., 19:53   #21
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Znam da sam htjela pitati nešto, al se nisam mogla sjetiti šta.

Sad se sjetih. Jel zna netko koliku gramažu ovakve hrnae davati po kg mačke?

Za suhu vrijedi otprilike nekih 10g po kg, dal je i kod ove tako?
Sirovo se daje između 2% i 4% idealne težine mačke. Znači mačka od nekih 4 kg bi trebala dobit oko 150g dnevno. To su okvirne vrijednosti. Ako je mačka debela onda ideš na manje, ako je mršava na više i pratiš njenu težinu i prilagođavaš dok se ne nađe idealna količina.
Ako se radi o mačiću, onda se hrani nekoliko puta dnevno i to koliko god želi pojest. Nema straha da će se zdebljat jer male na sirovom imaju sposobnost samoregulacije unosa hrane.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 11:48   #22
Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Sirovo se daje između 2% i 4% idealne težine mačke. Znači mačka od nekih 4 kg bi trebala dobit oko 150g dnevno. To su okvirne vrijednosti. Ako je mačka debela onda ideš na manje, ako je mršava na više i pratiš njenu težinu i prilagođavaš dok se ne nađe idealna količina.
Ako se radi o mačiću, onda se hrani nekoliko puta dnevno i to koliko god želi pojest. Nema straha da će se zdebljat jer male na sirovom imaju sposobnost samoregulacije unosa hrane.
Bojim se da ti je trud uzaludan.Meni je trebalo skoro 10 godina da potaknem vlasnike pasa na razmišljanje.Nedavno sam pokrenuo i proizvodnju sirove hrane za mačke, ali kako sam u 7. desetljeću života nemam, bojim se, dovoljno vremena da i mačkoljupce potaknem na razmišljanje, pa ću najvjerojatnije ANIMAFELIS, kako je komercijalni naziv BARFa za mačke, prestati proizvoditi.
Čudno je, a i žalosno, kako ljudi zapravo malo znaju o prehrani pasa i mačaka.U pravilu, znanje kojim raspolažu temelji se na preporukama veterinara educiranih na seminarima koje organiziraju proizvođači.I ja sam se zapanjio kad sam čuo koliko je mali fond predavanja o prehrani kučnih ljubimaca na fakultetima.Po meni problem je u tome što ljudi, a posebno mladi, ne vrše selekciju informacija.Na netu pokupe podatak, ili od zvučnog i "kvalificiranog" imena i uopće više o tome ne razmišljaju.Jedno sam vrijeme nešto počeo pisati o prehrani mačaka, ali sam dobivao takva pitanja i takve protuodgovore da mi se sve čini da ću se ograničiti na pse.
Zbog takvog iskustva želim ti puno sreće i ustrajnosti.Možeš u svakom slučaju računati na moju podršku u tvojim postovima.
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:05   #23
Da li treba dodavati vitamine ili neke dodatke ako recimo ujutro mackama dam suhu hranu (felidae, royal ) a za veceru sirovo?

Crno bijela maca obozava sirovo meso , starija siva donedavno nikakvo meso nije jela a sad pojede kuhano, sirovo bas i nece tj pojede tek toliko da kazem da je probala..

Ja ih necu hraniti iskljucivo mesom jer ne vjerujem ni jednom proizvodjacu ili izvoru mesa dovoljno da se drzim samo toga..

Da li mogu davati samo piletinu, tek povremeno neku drugu vrstu mesa?

I jos jedna sitnica, povrce, davati ili ne?
Crno bijela maca voli mrkvu, grasak, karfiol a siva mrkvu..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:13   #24
Quote:
Le0na kaže: Pogledaj post
I jos jedna sitnica, povrce, davati ili ne?
Crno bijela maca voli mrkvu, grasak, karfiol a siva mrkvu..
ja mislim da im netreba jos dodatni vitamini jer ih i namjeravas hraniti sa industrijskom jedino ako neka maca ima pomanjakanje nekog vitamina.
povrce davat,to je +
Pa mozes im davat samo piletinu zasto ne, to je i najbolje meso za takve kombinacije sirovo/industrijsko,pileci file je lagani
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 19:50   #25
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Bojim se da ti je trud uzaludan.Meni je trebalo skoro 10 godina da potaknem vlasnike pasa na razmišljanje.Nedavno sam pokrenuo i proizvodnju sirove hrane za mačke, ali kako sam u 7. desetljeću života nemam, bojim se, dovoljno vremena da i mačkoljupce potaknem na razmišljanje, pa ću najvjerojatnije ANIMAFELIS, kako je komercijalni naziv BARFa za mačke, prestati proizvoditi.
Čudno je, a i žalosno, kako ljudi zapravo malo znaju o prehrani pasa i mačaka.U pravilu, znanje kojim raspolažu temelji se na preporukama veterinara educiranih na seminarima koje organiziraju proizvođači.I ja sam se zapanjio kad sam čuo koliko je mali fond predavanja o prehrani kučnih ljubimaca na fakultetima.Po meni problem je u tome što ljudi, a posebno mladi, ne vrše selekciju informacija.Na netu pokupe podatak, ili od zvučnog i "kvalificiranog" imena i uopće više o tome ne razmišljaju.Jedno sam vrijeme nešto počeo pisati o prehrani mačaka, ali sam dobivao takva pitanja i takve protuodgovore da mi se sve čini da ću se ograničiti na pse.
Zbog takvog iskustva želim ti puno sreće i ustrajnosti.Možeš u svakom slučaju računati na moju podršku u tvojim postovima.
Hvala na podršci. I žao mi je čut da vjerojatno odustajete od barfa za mačke. Nikad nisam uspio doći do vašeg proizvoda iako svaki put zavirim u frižider u pet shopu ali bez sreće. Iako nikad nisam testirao vaš proizvod, siguran sam da je daleko najbolje što se može kupit od komercijalne hrane za pse i mačke u hrvatskoj.
I ja sam shvatio koliko ljudi olako shvaćaju prehranu pasa i mačaka i koliko se malo zna. Ali ne čudi me. Jer sam shvatio koliko je to moćna industrija, koliko su u sprezi sa veterinarima i koliko je taj marketing stvorio zabluda kod ljudi. Nekad davno sam i ja nasjeo na te laži i nažalost opametio se tek kad je za jednu mačku bilo kasno. Tek sam se onda malo zadubio u stvar i ostao zapanjen. Jednostavno nisam mogao vjerovat. Što sam više čitao i učio o mačkama, moja nevjerica je postajala sve veća. Ljudi nisu ni svjesni koliko je velika ta prevara sa hranom za pse i mačke, ma moram to reći, koja je to urota. Svi su u tome. Znanstvenici, vlade, proizvođači, veterinari.
I zato sam ja tu i bit ću koliko god mogu. Pa ako jednog vlasnika nagovorim da stane malo, da razmisli čime to hrani svoju mačku, da prestane hranit životinju otrovom, već sam nešto napravio. Dovoljno da ubacim bubu u uho. Ne mora meni vjerovat al nek počne kopat. Ne treba bit genijalac da shvatiš.
I da razbijem najveću zabludu od svih. Mačka ne može živjet zdrav i kvalitetan život na suhoj, procesuiranoj hrani punoj žitarica i aditiva. Mačji metabolizam to ne može podnijet bez posljedica. Mačka je evoluirala u fascinantno biće ustrojeno da se hrani mesom drugih životinja. Sve na mački je podređeno tome. Cijelo njeno tijelo je uštimano da se hrani isključivo mesom. Sirovim mesom.
Eto, nadam se da ću imat možda malo više uspjeha od vas iz čistog razloga što je dio ljudi vjerojatno mislio da im to govorite jer proizvodite takvu hranu i da im solite pamet radi vlastitog profita. Ja vam dajem podršku da nastavite sa svojom proizvodnjom barem za pse jer jasno mi je da proizvod bez kupca je osuđen na propast. Koliko god on bio kvalitetan. Naše tržište nije spremno za vas. Još.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:00   #26
Quote:
Le0na kaže: Pogledaj post
Da li treba dodavati vitamine ili neke dodatke ako recimo ujutro mackama dam suhu hranu (felidae, royal ) a za veceru sirovo?

Crno bijela maca obozava sirovo meso , starija siva donedavno nikakvo meso nije jela a sad pojede kuhano, sirovo bas i nece tj pojede tek toliko da kazem da je probala..

Ja ih necu hraniti iskljucivo mesom jer ne vjerujem ni jednom proizvodjacu ili izvoru mesa dovoljno da se drzim samo toga..

Da li mogu davati samo piletinu, tek povremeno neku drugu vrstu mesa?

I jos jedna sitnica, povrce, davati ili ne?
Crno bijela maca voli mrkvu, grasak, karfiol a siva mrkvu..
Teško mi je reći kod takve mješovite prehrane jer ne znam koliko čega ima u suhoj hrani koju daješ. U pravilu, ako daješ sirovo koje ima 80% mesa, 10% kosti i 10% organa ne treba dodavat nikakve vitamine. S dodavanjem vitamina treba bit jako oprezan da se ne pretjera. Ako ćeš im slagat po onom receptu koji sam napisao prije u koji idu vitamini, onda ga se striktno drži.
Ako ne želiš davat skroz sirovo možeš recimo pomiješat komadiće nekog mesa sa mokrom hranom i tako davat.

Pazi da ti razmak između suhe hrane i mesa bude barem 8 sati. Mačka ima vrlo brz metabolizam. Oko 12 sati treba otkad hrana uđe da se probavi.

Čega se bojiš kod mesa da nikome ne vjeruješ? Ako daš povremeno sirovo nema nikakvog razloga da ne daješ stalno.

Možeš davat sve vrste mesa. Ponekad mačke znaju bit alergične na neku vrstu mesa.

Povrće. Hm. Nije im potrebno nikakvo povrće. Sve što mačka treba dobije iz mesa. Ali vjerovatno ako tak vole u malim količinama neće im škodit. Al malim količinama.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:15   #27
Možeš maci dati i povrća (ja svojima uvijek neko povrće stavim) al u malim količinama. Ja recimo kad mrkvu stavljam, nasjeckam samo jednu mrkvicu.

Mislim da im se može više manje davati svo povrće, izbjegavaj jedino krumpir. I da riža se ne preporuča često (uglavnom samo kod proljeva), zob, ječam i sl. stvari izbjegavaj u širokom luku.

Ja isto tako hranim mace kao i ti (znači sve dobiju, od sirovog, kuhanog, mokre, suhe) i ne dodajem im nikakvih vitamina. Povremeno im znam dati pastu ili ako imam one vitaminčiće što služe kao nagrada, al pazim da ne pretjerujem s time.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:21   #28
Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
I ja sam shvatio koliko ljudi olako shvaćaju prehranu pasa i mačaka i koliko se malo zna. Ali ne čudi me. Jer sam shvatio koliko je to moćna industrija, koliko su u sprezi sa veterinarima i koliko je taj marketing stvorio zabluda kod ljudi. Nekad davno sam i ja nasjeo na te laži i nažalost opametio se tek kad je za jednu mačku bilo kasno. Tek sam se onda malo zadubio u stvar i ostao zapanjen. Jednostavno nisam mogao vjerovat. Što sam više čitao i učio o mačkama, moja nevjerica je postajala sve veća. Ljudi nisu ni svjesni koliko je velika ta prevara sa hranom za pse i mačke, ma moram to reći, koja je to urota. Svi su u tome. Znanstvenici, vlade, proizvođači, veterinari.
Joj Oscare, pa gdje ti živiš?

Pa to rade i sa našom hranom i lijekovima, pa gdje neće sa životinjskom. Sve ti to ima samo jedan cilj, a to je profit. Jebe se njima i za naše zdravlje i za zdravlje životinja, važno im je samo koliko zarade.

I šta misliš ko našim doktorima plaća seminare?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:37   #29
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Joj Oscare, pa gdje ti živiš?

Pa to rade i sa našom hranom i lijekovima, pa gdje neće sa životinjskom. Sve ti to ima samo jedan cilj, a to je profit. Jebe se njima i za naše zdravlje i za zdravlje životinja, važno im je samo koliko zarade.

I šta misliš ko našim doktorima plaća seminare?
Eto, kad tak sve lijepo kužiš, znači da pristaješ. Ja se nekako ne mogu pomirit s time da plaćam i još gledam kako mi životinja pati. Dam novce za hranu od koje će životinja ići vetu, pa onda njega plaćam da to popravi, pa onda opet plaćam za posebnu hranu koja će popravit prvi problem al kreirat drugi, pa opet vetu, pa onda farmaceutima i tak u krug. A ima puno jeftinije rješenje. Da ne govorim da ću životinju poštedit patnje.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 23:47   #30
Ne pristajem, da pristajem onda bi micana hranila cijeli život sa onom hranom koju mi je veterinar preporučio.

A ovo sve što pišeš za životinje se može primjeniti i na ljude.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 01:27   #31
Cega se bojim? Pa recimo da ne znam kakvog je sastava meso koje im dajem, ne znam koliko vitamina ima u njemu a na gotovoj hrani mi to pise.. Isto tako ja ne dajem samo jednu vrstu suhe hrane, cesto im mjenjam, ponekad imam i vise vrsta hrane kao sad pa im ujutro dam Felidae, popodne Royal hairball, vecera im je meso ili bolja konzerva, ne prakticiram jednolicnu prehranu.. Ovisi tko sto voli to mu dam vise tj cesce..

Ne mislim da ih lose hranim jer od kad sam prestala davati samo kvalitetnu suhu hranu i poneku konzervu, moja crno bijela maca koja se 4 mjeseca borila sa rhinotracheitisom i imala problema s plucima i dlakom sad tih problema nema, potpuno je zdrava macka a siva se napokon udebljala pa izgleda kao odrasla macka a ne zakrzljali macic..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 09:34   #32
Quote:
Le0na kaže: Pogledaj post
Cega se bojim? Pa recimo da ne znam kakvog je sastava meso koje im dajem, ne znam koliko vitamina ima u njemu a na gotovoj hrani mi to pise.. Isto tako ja ne dajem samo jednu vrstu suhe hrane, cesto im mjenjam, ponekad imam i vise vrsta hrane kao sad pa im ujutro dam Felidae, popodne Royal hairball, vecera im je meso ili bolja konzerva, ne prakticiram jednolicnu prehranu.. Ovisi tko sto voli to mu dam vise tj cesce..

Ne mislim da ih lose hranim jer od kad sam prestala davati samo kvalitetnu suhu hranu i poneku konzervu, moja crno bijela maca koja se 4 mjeseca borila sa rhinotracheitisom i imala problema s plucima i dlakom sad tih problema nema, potpuno je zdrava macka a siva se napokon udebljala pa izgleda kao odrasla macka a ne zakrzljali macic..
Ako sam te dobro shvatio, napisala si otkad više ne jedu suhu hranu, nego si im ubacila i pravo meso u prehranu, da se mačkama stanje znatno popravilo. Nadam se da sam dobro to shvatio. Pa zamisli samo koliko bi koristi mačke imale ako bi bile na isključivo mesu kad im je već i to malo pomoglo. Usput jako mi je drago da su se mace oporavile. One same su ti najbolji dokaz koliko je pravilna prehrana važna za njihovo zdravlje.

Već sam napisao da se suha hrana sporo probavlja i da je potrebno ostavit minimalno 8 sati između obroka suhe hrane i mesa. Idealno bi bilo 12 sati.

Što se sastava mesa tiče, ne mora ti ništa pisat kakvog je sastava. Sama činjenica da se već desecima tisuća godina mačke hrane isključivo mesom i još uvijek su tu, ti je garancija da je meso idealnog sastava i sadrži točno one omjere proteina, masti, vode, vitamina i svega drugoga. Ne misliš valjda da je čovjek pametniji od majke prirode i da zna bolje. Npr. tek 80tih godina prošlog stoljeća su ti „pametni“ ljudi shvatili da u hrani koju rade i koju nazivaju kompletnom, su izostavili taurin. Nisu pojma imali koliko je bitan za mačke.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:00   #33
Malo o vitaminima bitnim za mačku.

Od vitamina mačkama trebaju vitamini B. Oni su topivi u vodi i većinu mačka ne može pohranit pa stoga ima povećanu potrebu za tom grupom vitamina. Svi B vitamini iz te grupe se nalaze u životinjskom tkivu u visokim koncentracijama.

Od ostalih važnih vitamina za mačku su vitamini A, D, E i K.
Vitamin A se prirodno nalazi samo u životinjskom tkivu. Međutim u velikim dozama je otrovan. Ima ga najviše u jetri. Mačka nema potrebne enzime da pretvori betakaroten kojeg ima u biljkama u retinol (vitamin A). Znači prirodno jedino preko životinjskog tikiva može dobit vitamin A.
Vitamin D također vrlo bitan kao i vitamin A. Nalazi se najviše u jetri i masnom tkivu životinja. Svoje potrebe mačka zadovoljava kroz prehranu mesom.
Vitamini E i K se nalaze u puno vrsta hrane i vrlo rijetko se javljaju nedostaci tih vitamina.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:15   #34
Imaju uglavnom 2 obroka jer sad vise nema malog crnog macica ali ako se ranije dignem onda ubacim i treci zbog crno bijele mace..

Da, otkad je taj mali crni brljao po hrani pa sam mu pocela davati meso jer je to jedino htio jesti tako sam i curama ubacila meso, prestala davati srot konzerve jer kao ako je suha kvalitetna moze mokra biti losija ali meni se to nije pokazalo dobro.. Vecinom dajem sirovu piletinu, svinjetinu kuhanu ponekad i junetinu kuhanu, piletina je ipak 98% mesa koje dobivaju..

2x mjesecno dobiju dm konzerve za gust i 2-3 x mjesecno kvalitetnu konzervu, ostala mokra je meso..

Crno bijela se stvarno puno oporavila, zivahna je, ima oko 3kg, nije bila bolesna od sredine prosinca a do tad stalno antibiotici, ima 8,5 mjeseci..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:42   #35
Joj oscare, hvala bogu na takvima kao što si ti - ali otvaraš bolne rane. I ja bih tako hranila mace ali naprosto ne stignem, nemoguće mi je organizirati dva kvalitetna sirova obroka dnevno za 4 mačke (uz još i 3 psa) uz redovan dnevni tempo života. I jučer sam baš zurila u vrećice Animacanisove smrznute mačje hrane u frižideru Petcentra ali znam da kada bih s tim počela, nema mi više natrag. Moji su uglavnom na premium dehidratu uz mliječni doručak (acidofil, kefir, svježi sir) i povremenu vrećicu ili kuhano meso. Zdravi su svi ali se lako debljaju pa onda stalno balansiram s količinama, što je teško jer zapravo ne dajem puno količinski, no sigurna sam da je to zbog vrste prehrane.

Sada kada ovo čitam, nekako si mi dao volju da opet pokušam. Makar djelomično. I slažem se u potpunosti sa svime što si rekao o industrijskoj hrani.
.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:32   #36
Isto kao LinaLena..

Od drugog tjedna više ne radim, pa bi čak i imala vremena za pripremu, ali npr, meni je apsolutni SF kako da ja po onom (ili bilo kojem drugom) receptu nešto napravim. Za početak, prvi sastojak: kako pobogu da sameljem cijelo pile??
Dalje, kako da te postotke pretvorim u količine? Mislim, znam PRETVORITI, ali kako da znam koliko će mi toga trebati, a da se ne pokvari?
Nadalje, moje ne žele jesti sirovo. Pa trebam prilagoditi da toga napravim malo pa da da postepeno povećavam udio sirovog..
Koliko čega da kupim?
Vitamini koji se dodaju, to kupujem u ljekarni? Koje? Koliko ih se stavlja na koju količinu.. itd.
Da li se smije zamrzavati?
I kad ponovo počnem raditi, opet će morati natrag na dehidrat, jer kad radim, ni sebi ne stignem ručak napraviti.

Vrlo, vrlo rado bi kupovala Barf za mačke, ali u Rijeci je to još jedan SF za pronaći. Pa nikad nisam ni probala im dati, a voljela bi ih sa time hraniti..
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:35   #37
Quote:
Le0na kaže: Pogledaj post
Imaju uglavnom 2 obroka jer sad vise nema malog crnog macica ali ako se ranije dignem onda ubacim i treci zbog crno bijele mace..

Da, otkad je taj mali crni brljao po hrani pa sam mu pocela davati meso jer je to jedino htio jesti tako sam i curama ubacila meso, prestala davati srot konzerve jer kao ako je suha kvalitetna moze mokra biti losija ali meni se to nije pokazalo dobro.. Vecinom dajem sirovu piletinu, svinjetinu kuhanu ponekad i junetinu kuhanu, piletina je ipak 98% mesa koje dobivaju..

2x mjesecno dobiju dm konzerve za gust i 2-3 x mjesecno kvalitetnu konzervu, ostala mokra je meso..

Crno bijela se stvarno puno oporavila, zivahna je, ima oko 3kg, nije bila bolesna od sredine prosinca a do tad stalno antibiotici, ima 8,5 mjeseci..
Eto, tvoje mace ti same govore što je najbolje za njih. Poslušaj ih.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:42   #38
Sasvim slučajno sam se ovamo zaletila jer inače nisam cat person, ali znam kako je moja frendica hranila mačke i još hrani ovu koju sada ima. Imala sam prilike vidjeti kako to funkcionira dok sam joj hranila mačku.

Napravila je obroke od šnitice govedine, šnitice pilećih prsa i šnitice jetrice i sve pozamrzavala. Uvečer bi ostavila obrok u frižideru da se odmrzne do jutra, a ujutro do večeri, a onda ga prije jela ostavila pola sata na sobnoj temperaturi i nakidala na komadićke. Što, koliko sam vidjela, maci baš i nije bilo potrebno. Na poseban tanjurić Njezinom Mačjem Veličanstvu servirala se žlica milerama. U slučaju da bi zaboravila, uvijek je tu pri ruci bila mikrovalka, a tanke bi se šnitice zbilja začas odmrznule.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:51   #39
Mačak mi jede najčešće konzerve i to Kitekat, Wiskas i tu i tamo iz DM-a, a suhi keksići su mu uvijek u posudi. Kad kuham za sebe neko meso, ako mislim da je ok, dam mu sirovo, a najčešće se radi o piletini i svinjetini. Filetiram, pa on dobi one malo ružnije dijelove, a ponekad i lijepi komad. Presretan je Kad bude ostalo neko meso, ako mi ne kanimo više jesti, dobije mačak. Inače obožava parizer i slične salame, a ponekad mu dam malo jogurta..
Tak da, uglobalu nemam ništa protiv sirovog, al jednostavno nemam vremena da ga cijelo vrijeme tako i hranim (od odmrzavanja, razmišljanja unaprijed kaj će jesti, kad ću stići i to..Lakše je s konzervama . )

I da, počeo je jesti ptice Cijele godine (osim zimi) lovi po dvorištu, konstantno vreba...Prije ih je lovio radi gušta i igre, pa ostavio, a sad ga znam zagledat kak jede poslasticu koji si je sam nabavio.

Al ovako je zdrav, cca 7 godina star, svake godine je kod veterinara i je sve ok. Jači je, veliki, dosta jede jer je kastriran i općenito mi se čini sretan i veseli Iako sad po zimi najradije samo spava, ko da je u depresiji..čeka ljepše, toplije vrijeme
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:54   #40
Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Joj oscare, hvala bogu na takvima kao što si ti - ali otvaraš bolne rane. I ja bih tako hranila mace ali naprosto ne stignem, nemoguće mi je organizirati dva kvalitetna sirova obroka dnevno za 4 mačke (uz još i 3 psa) uz redovan dnevni tempo života. I jučer sam baš zurila u vrećice Animacanisove smrznute mačje hrane u frižideru Petcentra ali znam da kada bih s tim počela, nema mi više natrag. Moji su uglavnom na premium dehidratu uz mliječni doručak (acidofil, kefir, svježi sir) i povremenu vrećicu ili kuhano meso. Zdravi su svi ali se lako debljaju pa onda stalno balansiram s količinama, što je teško jer zapravo ne dajem puno količinski, no sigurna sam da je to zbog vrste prehrane.

Sada kada ovo čitam, nekako si mi dao volju da opet pokušam. Makar djelomično. I slažem se u potpunosti sa svime što si rekao o industrijskoj hrani.
.
Ok, priznajem, toliko životinja hranit sirovim je zahtjevno. Jer kad bi već mačkama davala pravilnu prehranu onda ne možeš zanemarit pse. Tako da ti neću pametovat jer vjerujem da bi trebala prvo nabravit škrinju, nabavljat poprilične količine mesa sve to pripremat jer ne možeš isto davat za pse i mačke. Zahtjevno i financijski i vremenski. Ali i za kupovnu hranu vjerovatno izdvajaš poprilične novce. Ali utrošeno vrijeme i novci bi ti se vjeruj isplatili. Pogotvo za ove mace koje su sklone debljanju. Pazi na njih na koji god način ih planiraš hranit jer one bi vrlo lako mogle razvit dijabetes. Sve češća bolest mačaka. Naravno, ko što i sama znaš, hrana je uzrok.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.