Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2012., 20:56   #1
Prebivalište u inozemstvu ili prebivalište u RH?

Pozdrav dijaspori i onima koji to žele postati

Imam par pitanja u vezi prebivališta, pa bih vas zamolio za pomoć.

Državljanin sam RH s prebivalištem u RH, međutim vrlo skoro se selim na neodređeno vrijeme u jednu od zemalja EU (sigurno ne na manje od 3-5 godina, a s obzirom na trenutno stanje ovdje kojem se ne vidi pozitivna promjena onda vjerojatno i dulje).

Trenutno proučavam ima li uopće smisla odjavljivati prebivalište u RH i prijaviti ga u inozemstvu na mjesto stanovanja pa vas molim za mišljenje. Ponajprije me zanima jel u tom slučaju gubim ikakva prava u odnosu na hrvatske državljane koji imaju prebivalište u RH, osim naravno prava na osobnu iskaznicu koja je privilegija isključivo osoba s prebivalištem u RH (jer se njom dokazuje prebivalište u RH) a to mi nije bitno.

Iako neću boraviti u RH, tu ostavljam otvoren bankovni račun, imam neku imovinu koja ostaje na mene, itd. pa me zanima iz prakse jel se tu što god mijenja, i jel promjena prebivališta na inozemstvo nosi neke negativne posljedice. I jel nosi i pozitivne promjene?

Nadalje, jesam li u prekršaju ako ne odjavim prebivalište? Ako se ne varam, s obzirom na slobodu kretanja protuustavno je prisiliti državljanina na odjavu prebivališta, međutim za vrijeme prošle vlade spominjalo se dovođenje u red evidencija prebivališta ponajprije zbog biračkih popisa pa mi se tu stvara konfuzija.

Ukratko, jel mi netko može sumirati koji su plusevi i minusi odjave prebivališta u RH i prijave na stvarnoj adresi u inozemstvu?

Hvalaaaaaa!

Zadnje uređivanje r2d2x2 : 02.06.2012. at 22:07. Reason: gramatika
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 15:14   #2
Ako ne mislis odmah uzeti njihovu putovnicu (a vjerojatno niti ne mozes) onda se ne trebas odjavljivati u HR, ne znam da postoje posljedice ako to ne uradis.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 15:44   #3
da ne spominjem da moraš nekakvu adresu dati kao novo prebivalište i to ti onda ide u putovnicu, a ne znaš koliko ćeš se puta seliti i kamo, ako ćeš morati o svakoj promjeni adrese obavještavati hrvatsko veleposlanstvo, prisjest će ti, posebno ako se ne seliš u glavni grad.
dok ne dobiš nekakav trajni status negdje vani nema ama baš niti jednog plusa u odjavi prebivališta, a ne vjerujem da je to na što su mislili kad su govorili o sređivanju stvari, već na ekipu koja živi u bosni, a prijavi se u hr zbog zdravstvenog i takvih stvari. isto, mnogima padne na pamet skupljati porodiljne naknade i takve stvari i u hr i u inozemstvu, al to ti provjerava i ta druga zemlja, takp da baš ne možeš muljati. ako nemaš namjeru muljati, nitko ti ništa neće ako ti ostane prebivalište u hr.
spishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 11:08   #4
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Ako ne mislis odmah uzeti njihovu putovnicu (a vjerojatno niti ne mozes) onda se ne trebas odjavljivati u HR, ne znam da postoje posljedice ako to ne uradis.
Tek počinjem živjeti a trebaju proći godine da steknem uvjet za upis u državljanstvo. No to što nemam državljanstvo druge države ne bi trebalo imati veze s prebivalištem. Prebivalište je tamo gdje živiš, a u ovom slučaju izvan RH, pa mi neodjavljivanje u RH nema smisla, no dobro, jedna briga manje.

Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
da ne spominjem da moraš nekakvu adresu dati kao novo prebivalište i to ti onda ide u putovnicu, a ne znaš koliko ćeš se puta seliti i kamo, ako ćeš morati o svakoj promjeni adrese obavještavati hrvatsko veleposlanstvo, prisjest će ti, posebno ako se ne seliš u glavni grad.
dok ne dobiš nekakav trajni status negdje vani nema ama baš niti jednog plusa u odjavi prebivališta, a ne vjerujem da je to na što su mislili kad su govorili o sređivanju stvari, već na ekipu koja živi u bosni, a prijavi se u hr zbog zdravstvenog i takvih stvari. isto, mnogima padne na pamet skupljati porodiljne naknade i takve stvari i u hr i u inozemstvu, al to ti provjerava i ta druga zemlja, takp da baš ne možeš muljati. ako nemaš namjeru muljati, nitko ti ništa neće ako ti ostane prebivalište u hr.

Hvala na odgovoru.
Što se tiče promjene prebivališta i mijenjanja putovnice, ipak nije tako, evo što kaže mup.hr:

7. Da li je prilikom promjene prebivališta potrebno mijenjati osobnu iskaznicu i putovnicu?
Prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici ("Narodne novine", broj: 11/02, 122/02 i 31/06) osobna iskaznica je javna isprava kojom se, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresa stanovanja. Stoga je zbog promjene adrese stanovanja potrebno mijenjati osobnu iskaznicu.
Međutim, prema odredbi članka 1. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana ("Narodne novine", broj: 77/99, 133/02 i 48/05, 74/9) putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i hrvatsko državljanstvo. Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 11:21   #5
izuzetno je vazno u koju zemlju ides, svaka ima svoj nacin tretiranja ove problematike. ovdje mozes dobiti tako opcenitu informaciju koja ti ne moze gotovo pa nista pomoci.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 11:43   #6
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
Što se tiče promjene prebivališta i mijenjanja putovnice, ipak nije tako, evo što kaže mup.hr:
nisam mislila da ćeš nužno morati mijenjati putovnicu, ali ne vjerujem da možeš biti u bilo kakvoj evidenciji bilo čega u hrvatskoj, a da nisi prijavljen na neku adresu, u inozemstvu ili u zemlji. uzmi npr. samo bankovni račun, rekao si da će ti ostati bankovni račun u hr. na stranu sad to jel uopće možeš imati normalan račun kao nerezident, opet ćeš morati dati banci nekakvu adresu a dosta ti je zajebano igrat se s tim adresama ako se seliš par puta, svaki put moraš obavijestiti ama baš svaku relevantnu službu, dovoljna je gnjavaža radit to unutar zemlje u koju ideš, kamoli onda da moraš još cijeli set hrvatskih.
spishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:01   #7
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
izuzetno je vazno u koju zemlju ides, svaka ima svoj nacin tretiranja ove problematike. ovdje mozes dobiti tako opcenitu informaciju koja ti ne moze gotovo pa nista pomoci.
Hvala na mišljenju, no nekako mislim da to nema veze, jer drugoj (novoj) državi nije bitno kako si ti regulirao status u "prethodnoj" državi čiji si državljanin, sve dok si kod njih uredno prijavljen (viza, boravišna dozvola, prebivalište, itd.).
Moja je nedoumica vezana isključivo za RH... Odnosno jel naše vlasti briga ako imaš prijavljeno prebivalište u RH a ne živiš u RH.


Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
nisam mislila da ćeš nužno morati mijenjati putovnicu, ali ne vjerujem da možeš biti u bilo kakvoj evidenciji bilo čega u hrvatskoj, a da nisi prijavljen na neku adresu, u inozemstvu ili u zemlji. uzmi npr. samo bankovni račun, rekao si da će ti ostati bankovni račun u hr. na stranu sad to jel uopće možeš imati normalan račun kao nerezident, opet ćeš morati dati banci nekakvu adresu a dosta ti je zajebano igrat se s tim adresama ako se seliš par puta, svaki put moraš obavijestiti ama baš svaku relevantnu službu, dovoljna je gnjavaža radit to unutar zemlje u koju ideš, kamoli onda da moraš još cijeli set hrvatskih.
Hvala. Iz praktičnih razloga ipak mislim da ću ostaviti prebivalište ovdje, pogotovo ako time ne kršim nijedan propis. Što se tiče promjene prebivališta unutar neke zemlje EU, to nije takva zavrzlama kao u RH jer osobne iskaznice u Europskoj Uniji uglavnom nemaju napisano prebivalište, i ono je puno "ležerniji" pojam nego kod nas: dokazuje se komunalnim računima, izvodima iz banaka, itd.
Usput, mislim da ne postoji obaveza prijavljivanja veleposlanstvu države čiji si državljanin, štoviše mislim da bi me čudno gledali kada bi to napravio, i ne vidim neku dobrobit.
Koliko znam, jedino za što se moraš prijaviti je glasovanje na parlamentarnim ili predsjedničkim izborima, i to se mora napraviti pred svake izbore.
Neka me netko ispravi ako sam u krivu, jer želim imati sve kako treba
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:23   #8
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
Usput, mislim da ne postoji obaveza prijavljivanja veleposlanstvu države čiji si državljanin, štoviše mislim da bi me čudno gledali kada bi to napravio, i ne vidim neku dobrobit.
Koliko znam, jedino za što se moraš prijaviti je glasovanje na parlamentarnim ili predsjedničkim izborima, i to se mora napraviti pred svake izbore.
Neka me netko ispravi ako sam u krivu, jer želim imati sve kako treba
nisi me shvatio. naravno da se ne moraš prijavljivat veleposlanstvu samo zato što živiš negdje, ali ja iskreno ne vjerujem da će ti policija pristati odjaviti prebivalište i reći idi sinko s bogom, nego će te tražit nekakvu adresu
morat ćeš prijavit adresu vani kao prebivalište. i onda ako ćeš se selit, za svoje dobro morat ćeš prijavit i tu promjenu. mora i hrvatska imati u evidenciji da ti negdje živiš. mislim, ne mora, ali sretno ti bilo s obavljanjem bilo kakve osnovne birokratske stvari
spishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:51   #9
Ima smisla, hvala.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 10:51   #10
ima velike veze di ces se prijaviti. nisi napisao u koju zemlju ides, a i tu postoje razlike. bez obzira na promjenu mjesta prebivalista ti i dalje ostajes drzavljanin RH i imas hrv pasos pa prema tome tvoji bankovni rc, nekretnine i ostala imovina ostaju tvoji. sa Hr u Hr u toms smislu neces imat problema. ali ces imati sa zemljom u koju ides. kako rekoh prije, ne znam kuda i pogotovo kako ides (imas li vec posao, da li ti je neko vec organizirao stan, ides li kod prijatelja/rodbine ili zivis sam itd itd). nema eu zemlje koja ce te samo tako primiti i dati ti svoje papire ( a sta ide dalje bit ce gore), pogotovo jer hr jos nije clanica EU. a kad do toga dodjes imat ces gomilu obaveza koje su razlicite od zemlje do zemlje. ono sta ces svakako morati i to ti je zakonska obaveza, prijaviti se nasem veleposlanstvu u doticnoj zemlji. oni ce to dojaviti nasem MUPu koji ce te tako zavesti u evidenciju. puno ljudi to nije napravilo i puno ih je imalo problema zbog toga, pogotovo u trenutku kad se vracaju i zele nesto uvesti ili kad npr zele kupiti nekretninu ili registrirati auto u hr. moj ti je savjet za prvo vrijeme (par mjeseci) ostavi si mjesto boravka u hr, a kad se zaposlis (ako jelegalno) ili nakon 6 mj ces ionako morati promijeniti npr vozacku sa kojom vise u EU neces moci voziti auto ili ces imati okapanja sa policijom kad te zaustave.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 11:10   #11
odjavljivanjem prebivalista u hrv. ti se ponistava osobna iskaznica..
boravak vani prema poreznoj (sto se tice placanja poreza na dohodak) dokazujes valjanom radnom vizom, a ne stambiljem u putovnici... barem toliko znam..
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 11:20   #12
Istina. ali sta on ima sa nasom poreznom kad ce ionako vani placati porez(e), a sa svim zemljama EU je hr ved odavno poptisala ugovor o zabrani dvostrukog oporezivanja.

odjavljivanjem prebivalista u hrv. ti se ponistava osobna iskaznica..
boravak vani prema poreznoj (sto se tice placanja poreza na dohodak) dokazujes valjanom radnom vizom, a ne stambiljem u putovnici... barem toliko znam..[/QUOTE]
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 14:08   #13
dok god si gradjanin RH, za svaki devizni priljev na tekuci ino racun u hrv. banci moras dokazati porijeklo (ako te pitaju), odnosno dokaz da si ga zaradio vani, odnosno, dokaz da si vani vise od pola godine unutar kalendarske godine, a to dokazujes vizom...
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 14:59   #14
Da li može biti posljedica ako živim i radim u inozemstvu već 2 godine, a u Hrvatskoj nisam odjavio/prekinuo osnovno zdravstevno osiguranje (zdravstvenu iskaznicu)?
ScoutZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 23:37   #15
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
Hvala. Iz praktičnih razloga ipak mislim da ću ostaviti prebivalište ovdje, pogotovo ako time ne kršim nijedan propis.
Ako vani registriraš auto, dođeš s njim u Hrvatsku, a u njoj još uvijek imaš prebivalište, onda vjerojatno radiš carinski prekršaj. Pročitao sam sasvim kontradiktorne informacije oko toga od strane same carine.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 20:27   #16
Ja sam dobio službenu informaciju od MUP-a RH da ukoliko ste vi vlasnik vozila (po dokumentima), nije potrebno dodatno dokazivati da radite u inozemstvu niti pokazivati radnu vizu u putovnici, osobnu iskaznicu za strance, niti nikakve dodatne potvrde. Prilog u tome ide to, što danas bez nekog osnova za boravak u zemljama EU (npr. rad) ni nemožete registrirati auto na svoje ime.

S druge strane, malo ljudi je odjavljivalo prebivalište u RH... I praktički su svi još uvijek prijavljeni i u RH (malo paradoksalno, zar ne?)

Ali da sad ne prelazimo u off-topic... Ima li netko tko bi mogao dati odgovor na moje prethodno postavljeno pitanje vezano za zdravstveno osiguranje?

Pozzz
ScoutZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 22:15   #17
Postoji hrpa slučajeva ljudi koji su registrirali auto u Vanuatuu, na svoje ime, pa im ga je carina oduzela zbog dotičnog prekršaja. Osim toga, čitao sam u novinama izjavu neke njuške s carine, možda glasnogovornika, da je prekršaj voziti auto stranih tablica ako ostvaruješ ikakva prava koja proizlaze iz prebivališta/boravišta, npr. zdravstveno osiguranje. Ne bi me čudilo ni da carina i policija imaju potpuno drukčiju interpretaciju zakona ili različite zakone po kojima postupaju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 18:04   #18
Slažem se u potpunosti, ali te priče za Vanuatu i sl. su iznimke u koje su hrvatski organi dobro upućeni. Samo nikada nisam razumio zašto ljudi rade takve registracije. Nijedna normalna osiguravajuća kuća ih neće htjeti osigurati, a troškovi koji bi se izbjegli takvim registracijama (visoki porez) se prebijaju sa troškovima da bi se uopće došlo do takve registracije. A poslije kad hoće prodati takav auto, opet komplikacije... malo smiješno Tko već ima para za skupi auto imati će i za porez i registraciju i sva druga davanja.

Ja ću vjerojatno, za svaki slučaj, ipak odjaviti svoje zdravstveno u HR da poslije ne bi bilo nismo znali

Zadnje uređivanje ScoutZG : 04.07.2012. at 18:06. Reason: dodatak
ScoutZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 19:37   #19
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ako vani registriraš auto, dođeš s njim u Hrvatsku, a u njoj još uvijek imaš prebivalište, onda vjerojatno radiš carinski prekršaj. Pročitao sam sasvim kontradiktorne informacije oko toga od strane same carine.
A što volim ove dezinformacije poput ovih gore citiranih!

Carinski prekršaj je ako kao državljan RH voziš automobil strane registracije na području RH a da nemaš LEGALNI BORAVAK U INOZEMSTVU!!!! Nije carinski prekršaj ako je u vozilu prisutan VLASNIK VOZILA koji ima boravak u inozemstvu!

Carinski je prekršaj i onda ako imaš legalni borvak u inozemstvu ali boraviš sa vozilom duže od pola godine u RH!

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Postoji hrpa slučajeva ljudi koji su registrirali auto u Vanuatuu, na svoje ime, pa im ga je carina oduzela zbog dotičnog prekršaja. Osim toga, čitao sam u novinama izjavu neke njuške s carine, možda glasnogovornika, da je prekršaj voziti auto stranih tablica ako ostvaruješ ikakva prava koja proizlaze iz prebivališta/boravišta, npr. zdravstveno osiguranje. Ne bi me čudilo ni da carina i policija imaju potpuno drukčiju interpretaciju zakona ili različite zakone po kojima postupaju.
Slučajevi Vanuatu su bili baš klasični carinski prekršaj ....zbog više razloga!

1. Otvorena je samo "mailbox" firma
2. vozilo je registrirano na tvrtku u Vanuatu
3. Vlasnik tvrtke NIJE IMAO DOZVOLU BORAVKA U VANUATU
4. Vlasnik tvrtke i vozila nije imao NI U KOJOJ DRUGOJ DRŽAVI LEGALNI BORAVAK !

A sad o dojavi prebivališta...

Zašto bi se netko morao odjavit? Koga briga gdje živim ako LEGALNO BORAVIM U INOZEMSTVU?

Ni ja se nisam odjavljivao sa zdravstvenog ...niti ga plaćam privatno u RH! A još sam uvijek prijavljen SA PREBIVALIŠTEM U ZAGREBU , na istoj adresi ko i cijeli život! A boravim već više 20 godina u Njemačkoj!

Supruga ima i dalje PREBIVALIŠTE U ZADRU ...a boravi u Njemačkoj već više 10 godina...i ide s autom u RH i ostane i duže od 6 mjeseci! I nitko joj ne može zabraniti, caka je samo što bi mogla izgubiti dozvolu boravka u Njemačkoj ako "bez da se javi uredu za strance" ostane duže u HR ....i ako se odjavi sa adrese u Njemačkoj!


A sada, za mjenjat putovnicu u konzulatu RH u inozemstvu MORAŠ IMAT I PREBIVALIŠTE U HR! Iznimke su oni sa dvojnim državljanstvom

Po novome u Eu se više ne udaraju vize ( pečati ili naljepnice) u putovnice stranaca več se izdaje tkzv eDOZVOLA BORAVKA koja je veličine kreditne kartice i sadrži BIOMETRIJSKE PODATKE te sliku! Kvaka je da u inozemstvu i dalje moraš nositi sa sobom kao ispravu PUTOVNICU I TU KARTICU!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 20:05   #20
ima caka...

nemoj si uplacivati staz ili dopunsko hzzo osiguranje ili sl. u hrv. dok si vani, jer time prema poreznoj pokazujes da ti je ekonomsko polje interesa i dalje hrv...
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.