Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2013., 22:39   #1
Australija - topic za druženje

Obzirom da imamo top temu s relevantnim linkovima ovdje, otvaram chat temu za Australce i sve koji to zele postati.

Ukoliko smatrate da neka od pitanja nisu odgovorena u linkovima postavljenima u top temi, molim da mi ih javite na PM.

Pitanja tipa - kolike su mi sanse u Australiji, gdje da trazim posao i slicno ce biti brisana, a spam, trolanje, flejmanje i komentiranje moderature bit ce kaznjavano kartonima. Ukoliko imate prigovor na moderaturu, slobono mi se javite na PM ili na PZK.

Ostala pitanja za koja smatrate da vam nije ponudjen odgovor u top temi, slobodno postavljajte na ovoj temi.

Nadam se da cete uzivati.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.

Zadnje uređivanje Skattemus : 24.01.2013. at 21:05.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 11:44   #2
Koiko god citao u temama za australiju ne se nikako. Mnogo ljudi razne stvari pise, nekada se nadjem u tome, onda 2 stranice poslije paf neki drugi tip slicne stvari, ali drugacije cifre. Nisam samo guglao po forumu nego i po forumu vec i po ovim sluzbenim australskim stranicama za emigraciju. Moje zanimanje je jako trazeno u aus/novi zeland i spreman sam sam Sutra otici tamo raditi. Licencirani sam medicinski tehnicar/sestra sa 9 godina radnog iskustva. Imam 30 godina. Zanima me da mi netko konkretno ili najblize 1) legalno kad se ide pravim putem preko ambasada prijevoda diploma, i dr. koliko bi mi novaca trebalo jer ocito da trebam dignut kredit za sve to. Prevelike su razlike u napisima u forumu o tim ciframa. Ako netko te struke i slicne zna tocno kako kojim putem i tu cifru neka mi napise. Moze i Poruku poslati u inbox. Nije da me zanima samo cifra novaca koju trebam za australiju, zanimaju me i druge stvari negdje sam procitao da mi engleski treba biti u svim podrucjima recimo nasa cetvorka minimalno, e sada ja bi cetvorku usmeno dobio, ali ne ocekuju valjda da gramatiku znam za 4. Eto toliko zasada od mene, mozda ako bude kakvih odgovora, pomoga ( evo nove hrvatske rijeci) nadovezem se ja jos vecim neznanjima u prebjegu u Aus/NZ.
LuvMokasinkoLuv is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 26.01.2013., 18:37   #3
Jesi li ti ovaj post pisao malo pod gasom, a?
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 23:03   #4
Evo kako tražim što ima po internetskim bespućima o Perthu naišao i na ovo LINK.

Povijesno gledano AU ima tu kažnjeničku crtu

Općenito kakvo je stanje sa kriminalom, ovako nabubano kao na linku izgleda neusporedivo gore u odnosu na HR?

Zadnje uređivanje martinUau : 26.01.2013. at 23:03. Reason: ;)
martinUau is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 23:46   #5
Quote:
Frrrantic kaže: Pogledaj post
Jesi li ti ovaj post pisao malo pod gasom, a?
Jedini gas je u ovom postu bio stres.
LuvMokasinkoLuv is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 00:15   #6
Od silnog stresa ti nisi mogao/la vidjeti hrpe linkova i savjeta od ljudi koji su vec u AU ili se planiraju seliti gore? Cak ni temu o medicinarima? Pa to mora da je ogroman stres.
Molim te ukljuci trazilicu.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 15:19   #7
Quote:
martinUau kaže: Pogledaj post
Općenito kakvo je stanje sa kriminalom, ovako nabubano kao na linku izgleda neusporedivo gore u odnosu na HR?
Ja ću ili 1) prestati gledati vijesti ili 2) prestati izlaziti iz stana...

Stalno neka sranja, stvarno. Lagano se u Ameriku pretvara (barem mi tako govore Australci koji su živjeli i u SAD-u)...

P.S. bikeRR has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

Zadnje uređivanje Tufljo : 27.01.2013. at 15:24. Reason: uređivanje :P
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 15:25   #8
Btw. budući da se info dosta često mijenja, a da je stari topic zaključan, novosakupljeni info ide ovamo?

Daleko od toga da se više nego isplati pročitati cijeli topic...
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 16:58   #9
a ovo je jedino mjesto sada, tako da....ovdje postamo info koje dobijemo. Ja sada razmisljam, posto neki dokumenti ( diploma i transcript ) mi imaju apostil, a reference letter za ACS jos nisam ovjerio, onda ne znam da li da stavljam apostil i na njega. Koliko se sjecam ekipa ovdje je samo ovjerila i to je to ne? Cak mi i zenska koja ovjerava kaze da njen pecat ne vrijedi van RH i da bi trebao apostile, ali ne bih trosio lovu ako bas ne trebam. hebo mater i ovim ovjerama ajmo ACSovci.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 17:04   #10
i ovo bi samo tu kopirao za sve nove koji dodju: ( zahvalite modernistu1)

Quote:
Novim pridoslicama i ostalima
Pozdrav svima

Obzirom da sam na private dobio poeuke kako i sto sa vizama i odakle poceti, ovdje cu kopirati jedan tekst koji sam odgovorio jednom kandidatu za odlazak u AU.
Nemojte krivo shvatiti ovo je samo informativno i napravio sam to za covjeka koji se ne snalazi. Ukoliko imate sto dodati slobodno dopunite ili ispravite jer naravno da prostora ima.

Dakle obracam se u prvom lisu toj osobi i svim drugima koji zele ovo citati i informirati se barem iz mojeg iskustva.

---
Ovako, sto se tice aplikacije za vizu to sam odabires na temelju onoga sto je ponudjeno kao uvjete, a pretpostavimo da uvjete mozes ispuniti. Vidim da bi htio 189 ili 190, ne znam jesi li skroz razumio sto te vize znace, pa cu ti kratko spomenuti. 189 i 190 su PERMANENT VISE, to bi znacilo da mozes ostati u Australiji koliko hoces (ukoliko nesto gadno ne ukenjas) ali 189 je full skilled independant a 190 je government nominated. Za 189 ti je vidim jasno otprilike sto trebas i kako, ali ono sto vecinu buni je ovaj 190 gov nominated, a i to nije prevec komplicirano. Dakle, kada si otvorio booklet 6 odmah si uocio da postoje bodovi prema kojima se boduje tvoja kvalifikacija za pozivanje na vizu (cekaj jos malo pa cu objasniti sve u vezi poziva ). Ukoliko si skupio najmanje 60 bodova na preliminarnom testu (starost, skola, radno iskustvo, engleski) tada mozes aplicirati za poziv za vizu 189. Ukoliko zelis jos bodova a ne smetati vezati se za neko podrucje ne krace od dvije godine (recimo NSW) tada mozes podnijeti prijavu i u drzavu NSW (vise mozes dobiti na http://www.business.nsw.gov.au/live-...ored-migration) nakon cega ministar pregledava tvoju molbu i ukoliko je pozitivna dobijes papir koji ti govori kako si ti super i da te drzava NSW zeli kod seb na teritoriju. To ne znaci da si dobio posao, to ne znaci da si dobio vizu, nego samo znaci sluzbenu potvrdu da si dobio dodanih 5 bodova na skill selectu. u tom slucaju se apliciras za visu 190, koja je vrlo slicna 189 samo imas mogucnost dobiti 5 bodova od recimo NSW i moras biti tamo minimalno dvije godine.
E sad dolazimo do zanimljivog dijela, dakle kao sto si procitao imas uvjete koje treba zadovoljiti (starost, skola, radno iskustvo, engleski). Starost ces lako dokazati maticnim listom (cekaj jos malo pa cemo doci i do toga gdje ces to poslati i kome ces to poakzati ) ali skolu i iskustvo moras potvrditi kod njihove sluzbene agencije za tvoju struku (koju sam vidio da si nesto nasao, ali sad ne vidim gdje je pa ti vjerujem da je to to). Kod njih na stranici saznas sve sto trebas da bi napravio skill assessment koji je neophodan za dokazivanje tvoje struke i iskustva u recenoj struci. O ovome ti nemam reci puno vise jer ne znam nista o tvojoj struci pa se malo oko toga dodatno raspitaj na njihovim stranicama ili gdje vec mozes. i na kraju ti ostaje taj engleski. To se rijesi tako sto polazes IELTS test u sluzbenom centru i dobijes certifikat da si polozio s tom i tom ocjenom od 1-9. Visina ocjene ovisi o faktorima koje propisuje tvoja agencija za skill assessment i uvjeti na immi.gov.au pod tvojom vizom. Koliko sam vidio za primalje je potrebno imati 8 iz academic testa, sto nije jednostavno, ali eto tako je. Provjeri koiko ti je potrebno dobit na testu da bi mogao aplicirati.

I eto nas konacno na sljedecem koraku a to je aplikacija
Dakle, ako si otvorio (a vidim da jesi) EOI, sto skuzio da je Expression of interest sto je upravo to sto i ime kaze. To je dakle, tvoja zelja za vizom, a onda netko tko je za to zaduzen odlucuje mozes li ti tu istu vizu i dobiti i imas li sanse da ju dobijes. I tu se vracamo na ono sto je tebi vazno a to je ispuniti EOI. Kao sto si vidio u EOI imas pitanja na koja moras dati odgovore jer bez toga ne mozes submitati EOI u svrhu iskazivanja interesa i dobivanja poziva za vizu. OD 1.06. prosle godine je uvedena ova aplikacija (EOI) kako bi olaksala i ubrzala proces dobivanja vize. Kao sto si i sam vidio moras zapravo napraviti sve elemente koje cete se kasnije traziti u procesu dobivanja vize samo da bi aplicirao i na taj nacin australskia vlada zna da ti stvarno imas interes to i napraviti. A ujedno i tebi daje uvid u to gdje si i koliko vrijedis. Recimo ako nemas polozen IELTS ne mozes predati EOI jer ti to nedostaje, ako nemas sluzbeni skill assessment od nadlezne agencije, ne mozes predati EOI, ako si stariji od 50 godina opet nista itd. Mislim da ti je vec jasno o cemu se radi.
Nakon sto submitas korektno ispunjen EOI, cekas da te pozove imigracijski ured (putem emaila je uobicajeno, jer dajes i izjavu da pristajes na oblik elektronicke komunikacije) i javi ti da ispunjavas uvjete te da mozes aplicirati za vizu. Nakon toga dobijes upute od svojeg case officera kojem sve sto si rekao da imas u EOI (zato ne smijes lagati i muljati) da sve dokumente ( kopije ovjerene kod javnog biljeznika i prevdene na engleski kod sudskog tumaca) posaljes ili postom ili uploadas na njihov server. To ovisi o njima kako ce ti javiti. Uglavnom to je onda to i tada imas covjeka s kojim razogovaras o svojem procesu i kako sto trebas predati i jel ti nesto fali ili sto vec.

I jos jedan kratki podsjetnik o koracima kako krenuti. To je takodjer malo izvadjeno iz konteksta ali moze se skuziti o cemu se i kako radi.

dakle nekakav jednostavni redoslijed je otprilike ovakav:
1. SOL lista i tamo trazis ima li tvojeg zanimanja, ako je odogovor da onda odmah pogledas koja je agencija zaduzena za tvoj skill assessment

2. Provjeri za koju vizu zelis aplicirati pa pod tom kategorijom vidi sto ti sve treba da ispunis uvjete za poziv

3.Polozi IELTS sa ocjenom koju te trazi agencija za skills assessment ili government nomination program, uglavnom je dovoljno dobiti 6, ali nekada je potrebno imati 7 ili 8 ovisno o tome gdje se prijavljujes (iz svakog pojedinacnog testa). U pravilu je sto gusce naseljeno podrucje, dakle, Sydney, Melbourne, Perth visoke ocjene rigorozniji sustav, manja naseljeno podrucje manje traze, ali opet minimum moras imati.

4. Prijavis se na http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/ i otvoris svoj account i tamo apliciras za poziv za vizu koju si odabrao, ukoliko imas sve sto je potrebno i imas dovoljno bodova (dobar dio viza je tzv. point based viza pa moras skupiti odredjeni minimum bodova da predjes prag da te pozovu) tada submitas svoju palikaciju i cekas da te pozovu.

5. Kada te pozovu imas otprilike 60 dana da dokazes papirima sve sto si naveu u skillselectu i to posaljes svojem case officeru koji vodi tvoj slucaj.

6. Nakon sto si sve obavio pozvat ce te da obavis i lijecnicki pregled i tada si vrlo blizu

7. Dobijes potvrdu emailom da ti je viza odobrena i kreces u Australiiju nakon datuma koji ti je dan u emailu.
8. Trazis posao ili ga vec imas i uzivas

Eto nadam se da si nesto skuzio, ako kojim slucajem nesto ne kontas odi na www.immi.gov.au i tamo sve pise.
nek stoji.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 18:15   #11
Kakva je procedura dobivanja vozačke dozvole u Western Australiji ako u Hrvatkoj imam položenu A i B kategoriju?
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 19:33   #12
Evo zgodan link usporedbe kriminala AU i HR. Ne znam baš koliko su točni podaci za HR...

http://www.nationmaster.com/compare/.../Croatia/Crime
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 22:20   #13
Quote:
Tufljo kaže: Pogledaj post
Ja ću ili 1) prestati gledati vijesti ili 2) prestati izlaziti iz stana...

Stalno neka sranja, stvarno. Lagano se u Ameriku pretvara (barem mi tako govore Australci koji su živjeli i u SAD-u)...

P.S. bikeRR has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.
inbox uređen..
ja ne gledam vijesti osim vremenske prognoze
bikeRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 22:33   #14
Quote:
bikeRR kaže: Pogledaj post
ja ne gledam vijesti osim vremenske prognoze
To je izgleda najbolji recept neovisno o prebivalištu

Nego gledam malo na ovom LINKU:

I ispada da se odobrava mjesečno više 189 nego 190 viza.

189
Quote:
Visa Subclass August September October November December Total
Skilled - Independent (subclass 189) 90 900 1800 2800 1400 6990
190
Quote:
Visa Subclass ACT NSW NT QLD SA TAS VIC WA Total
Skilled - Nominated (subclass 190) visa 48 78 4 7 194 0 102 287 720
npr. 11mj. visa 189: total 2800
11mj. visa 190: total 720

Znači li to da je bolje ići na 189 i ne biti obvezan negdje biti 2god.?
martinUau is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 22:36   #15
Također jedno pitanje:

jel ima netko ovdje da je radio skill assessment za

312312 Electrical engineering technician TRA Available ili
312412 Electronic engineering technician TRA Available

Također ako se radi TRA nije potrebno prije skill assessmenta polagati IELTS, nisam uspio pronaći da je negdje navedeno kao uslov da ga se mora imati položenog ili da se mora priložiti uz dokumentaciju za TRA.
Ako netko zna drugačije molim da navede, hvala.
martinUau is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 23:38   #16
Quote:
ajadrijevic kaže: Pogledaj post
Kakva je procedura dobivanja vozačke dozvole u Western Australiji ako u Hrvatkoj imam položenu A i B kategoriju?
evo procedura

http://www.transport.wa.gov.au/licensing/20669.asp
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 07:21   #17
Quote:
bikeRR kaže: Pogledaj post
ja ne gledam vijesti osim vremenske prognoze
Mudro.

Quote:
ajadrijevic kaže: Pogledaj post
Kakva je procedura dobivanja vozačke dozvole u Western Australiji ako u Hrvatkoj imam položenu A i B kategoriju?
Quote:
Tufljo kaže:
Samo jedno malo upozorenje za one koji vade australsku vozačku.

Postoji dodatan fee za koji ja nisam znao, a to je neki License Transfer Fee od 37 AUD. Koliko sam skužio, prvo su mi kao dali jednogodišnju, pa je onda odmah prepisali na petogodišnju - ili to barem tako nekako izgleda na računu...

Ja sam se malo izgnjavio, jer nisam imao dva različita bankovna računa (što je, jel, zahtjev), tako da sam morao vaditi Proof of Age Card, koja je bila 25 AUD. Postoje te četiri grupe dokumenata, a jedna od njih je puna totalno bizarnim dokumentima, tipa firearms license, working with kids license itd.

Ja nisam htio otvarati dodatni bankovni, pa sam išao na Proof of Age, koju barem za nešto mogu koristiti.

A na vozačku sam išao čisto jer mi je jednostavnije (jer se ne mora vaditi sve dok ne prođu prva tri mjeseca PR-a), ali meni je nekako lakše, stalno vozim, stalno sam na avionima i ne da mi se hodati okolo i s putovnicom i s vozačkom.

Tako da, eto, barem u WA, 37 AUD za prijepis i 119 AUD za petogodišnju vozačku.

Živjeli!
Osim toga, Hrvatska je na popisu zemalja koje ne moraju prepisivati ništa posebno, tako da će ti usporediti vozačku, priznati kategorije i to je to. Ne vidim zašto bi postojala neka razlika između A i B kategorija.

Samo pazi da imaš svu potrebnu dokumentaciju (jedna grupa zahtjeva dva dokumenta, totalno random, ima popis isto na toj stranici). Dođeš tamo (možeš to napraviti u masi poštanskih ureda), daš papire, platiš cashom ili karticom, kaj god, pregleda ti vid (ima ploča sa slovima koju pročitaš), slika te, da ti papirić s kojim voziš u međuvremenu dok ti ne stigne u kuverti na adresu i to je to.
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 21:43   #18
Quote:
martinUau kaže: Pogledaj post
...Znači li to da je bolje ići na 189 i ne biti obvezan negdje biti 2god.?
190 viza nema ograničenja da moraš boraviti na teritoriju koji te nominira. Možeš živjetu bilo gdje u AU.

Možeš aplicirati za više viza pri aplikaciji na EOI, ne samo za jednu
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 09:12   #19
jedva vas nadjoh :-)

Nakon duzeg trazenja eto nadjoh temu gdje se nastavlja razgovor

Ugalvnom, pitanjce za sve: Jeste li mozda bili pozvani sad u ovom krugu u siječnju?

Inace dobio sam email od Skill Selecta da pozurim sa dovrsavanjem EOIa jer krece novi krug poziva. Cini se kao genericki automatski email, ali eto da pdijelim s vama ovdje a usput i da pitam jel to i vama doslo na email.

Poz
modernist1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 09:32   #20
Quote:
modernist1 kaže: Pogledaj post
Nakon duzeg trazenja eto nadjoh temu gdje se nastavlja razgovor
Moram priznati da sam i ja tragao, pa se na kraju javio Skattemus da gdje, šta, kako... :P

Možda da se baci neki link na kraj one balade?
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.