Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 07:57   #21
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dosta su to krivi i novinari, koji idu uspoređivati sve u komadu - pa onda npr. škola ima veće prosječne plaće od obližnjeg Konzuma. Umjesto da se ide usporediti škola i npr. neka revizorska kuća (sličan odnos stručne spreme), no naravno onda to ne bi bilo u cilju jačanja jala.

Uglavnom, kako je već rečeno, "klasična" državna služba tu prolazi nagore (posebno SSS koji će teško preko 3500 kuna, osim ako je u pitanju policija koja ima neke dodatke), županije znaju već biti bitno bolje plaćene (a obično imaju i manje posla), dok državni gubitaši tipa HŽ-a imaju i dvostruko veće plaće od državne službe. Što je najluđe - ove zadnje kategorije nitko ne dira.
Pa dobro, koliko sam vidio u medijima u državnim se tvrtkama ide na smanjenje broja zaposlenih i neka restrukturiranja (premda ministre očito najviše zanimaju investicije, a ne poboljšanje usluge i funkcioniranje tih poduzeća, tako da sam općenito sumnjičav prema svemu). Ali istina je da su ondje plaće u prosjeku veće nego na proračunu.

Kojeficijenti u općinama, gradovima i županijama također. Dugo se priča da će većinu ustanova u kulturi koje se izravno financiraju iz drž. proračuna svelo na županijsku razinu. Što se samih plaća tiče, od nas se nitko ne bi bunio. Ali sve ostali bi bilo katastrofa. Kolege kustosi u državnim muzejima mogu samo sanjati plaće ovih u gradskim (barem tako oni tvrde).

Sve u svemu, x puta sam tu bio u poziciji braniti javne službe od netočnih predodžbi o kojoj razini radničkih prava je riječ (tipa uskrsnice, topli obroci, i štatigajaznam sve ne) ili općenito o ponašanju službenika. I onda kada bi se ušlo u razgovor koji su to negativni primjeri, redovito bi bila ili javna tvrtka ili neki općinski čato koji visi na kavi pod radnim vremenom (da ne ispadne da mislim da toga i kod nas nema, ime itekako, počevši od ravnatelja koji si to dopuštaju ).

Treba razdvojiti jer naprosto nije isto. To što nekom jest isto razina je zaključka istovjetna zaključku da su Korejci i Japanci isto jer su azijati. Treba uložiti nekakav intelektualni napor da se njih razlikuje, ali meni se to ne da, i jedni i drugi su kosooki pa je, što se mene tiče, to isti quratz.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 08:39   #22
Bez obzira na koji način i kojim argumentima branili svoje pozicije, plaće, kolektivne ugovore i dodatke na plaću, činjenica je da je javni sektor predobro plaćen i prevelik u odnosu na mogućnosti i broj zaposleih u privatnom sektoru.

I tako dugo dok se to ne iznivelira, NE MOŽE doći do rasza proizvodnje, bdpa i zapošljavanja te boljeg punjenja proračuna.

Nije privatnik idiot da će investirati u zemlji u kojoj ga se dere da bi se nahranio glomazni, pohlepni, neosjetljivi i nezajaljivi javni sektor, gdle treba potplatiti seoskog ćatu da bi mogao uopće raditi, gdje mora platiti 270 neporeznih davanja, gdje mu inspektorica napiše kaznu jer mu na računu kojeg je izdao ispred broja računa piše godina izdavanja i gdje mu u školi djetetu profesor, umjesto da predaje, cuga i čita novine.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 08:52   #23
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dosta su to krivi i novinari, koji idu uspoređivati sve u komadu - pa onda npr. škola ima veće prosječne plaće od obližnjeg Konzuma. Umjesto da se ide usporediti škola i npr. neka revizorska kuća (sličan odnos stručne spreme), no naravno onda to ne bi bilo u cilju jačanja jala.

Uglavnom, kako je već rečeno, "klasična" državna služba tu prolazi nagore (posebno SSS koji će teško preko 3500 kuna, osim ako je u pitanju policija koja ima neke dodatke), županije znaju već biti bitno bolje plaćene (a obično imaju i manje posla), dok državni gubitaši tipa HŽ-a imaju i dvostruko veće plaće od državne službe. Što je najluđe - ove zadnje kategorije nitko ne dira.
najveći paradoks je što nitko ne dovodi u pitanje plaće u državnim gubitašima. i općenito lovu koju im se daje. a tamo je najviše uludo bačenog novca, najviše uhljeba, iznadprosječne plaće, iznadprosječne otpremnine itd...
o lokalnim jedinicama da ne pričam. država stalno istima nešto pomaže, a nikada im to nije uvjetovala redom u njihovom djelu službenika.

Zadnje uređivanje divizija : 25.02.2013. at 09:03.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 09:01   #24
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Bez obzira na koji način i kojim argumentima branili svoje pozicije, plaće, kolektivne ugovore i dodatke na plaću, činjenica je da je javni sektor predobro plaćen i prevelik u odnosu na mogućnosti i broj zaposleih u privatnom sektoru.
nije istina- javni sektor je PREMALO plaćen u u odnosu na usluge koje pruža, i kad bi građani ove zemlje svaki put dobili RAČUN za te usluge, umjesto da ih obivaju bespaltno, ne bi im pola plaće ostalo!!

građani ove zemlje naprosto ne cijene i ne poštuju ono što se financira iz proračuna i tretiraju te ljude kao da oni moraju radit za džabe za njih. NE MORAJU. i neće.

mogućnosti i broj zaposlenih u privatnom sektoru su tu NEBITNE. ako privatni sektor ne može financirat te usluge kroz poreze, onda će građani OSTAT BEZ TIH USLUGA. znači nema besplatnog zdravstva, nema besplatnog školstva AKO TO NE MOŽETE PLATIT.
ili ćete platit ljudima za ono što rade, ili ćete bez toga ostat.

nemoguće je očekivat da radnici u javnom sektoru za manje novaca nego što posao vrijedi. nemoguće je očekivat da se smanji broj zaposlenih u javnom sektoru ili njihove plaće, a da se dobije ista produktivnost.
prema tome, nema više besplatnog liječenja i školovanja, ako niste skupili dovoljno novaca kroz poreze da to platite!

izvolite platit, ili ostajete bez usluga koje vam javni sektor pruža! kao što nema pića u birtiji ako nisi platio, nema ni operacije ako nisi platio!
i već sam rekao sto pute- učitelji i liječnici nemaju ništa protiv toga da se njihov sektor privatizira i prebaci u realni sektor!
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 09:07   #25
Kao što sam napisao - niti osjećaja skromnosi, ni empatije, ni suosjećanja, ni...

U glavama zaposlenika javnog sektora vrti se samo jedna riječ: MI...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.02.2013., 09:12   #26
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Kao što sam napisao - niti osjećaja skromnosi, ni empatije, ni suosjećanja, ni...

U glavama zaposlenika javnog sektora vrti se samo jedna riječ: MI...
a što se vrti u glavama ostalih? ostali naplaćuju svoje usluge altruistički, ono kad dođe siromačke u birtiju, dobije pivu za 5kn, jel?
ostali kad zarade preko 5000 kn, ostalo daju u humanitarne svrhe?

svi rade za novce, i svi naplaćuju svoje usluge koliko god to MOGU, a javni sektor bi trebao radit za čavle i napaltit koliko im se građani udostoje umilostit? how yes no! kad javni službenik dođe u dućan, njemu će altruistički naplatit manje?
ko se ičega odrekao u ovoj državi za ostale? ko je taj reci mi??
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 09:15   #27
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Pa dobro, koliko sam vidio u medijima u državnim se tvrtkama ide na smanjenje broja zaposlenih i neka restrukturiranja (premda ministre očito najviše zanimaju investicije, a ne poboljšanje usluge i funkcioniranje tih poduzeća, tako da sam općenito sumnjičav prema svemu). Ali istina je da su ondje plaće u prosjeku veće nego na proračunu.

Kojeficijenti u općinama, gradovima i županijama također. Dugo se priča da će većinu ustanova u kulturi koje se izravno financiraju iz drž. proračuna svelo na županijsku razinu. Što se samih plaća tiče, od nas se nitko ne bi bunio. Ali sve ostali bi bilo katastrofa. Kolege kustosi u državnim muzejima mogu samo sanjati plaće ovih u gradskim (barem tako oni tvrde).

Sve u svemu, x puta sam tu bio u poziciji braniti javne službe od netočnih predodžbi o kojoj razini radničkih prava je riječ (tipa uskrsnice, topli obroci, i štatigajaznam sve ne) ili općenito o ponašanju službenika. I onda kada bi se ušlo u razgovor koji su to negativni primjeri, redovito bi bila ili javna tvrtka ili neki općinski čato koji visi na kavi pod radnim vremenom (da ne ispadne da mislim da toga i kod nas nema, ime itekako, počevši od ravnatelja koji si to dopuštaju ).

Treba razdvojiti jer naprosto nije isto. To što nekom jest isto razina je zaključka istovjetna zaključku da su Korejci i Japanci isto jer su azijati. Treba uložiti nekakav intelektualni napor da se njih razlikuje, ali meni se to ne da, i jedni i drugi su kosooki pa je, što se mene tiče, to isti quratz.
Što se tiče javnih i državnih službi na državnom proračunu, te nacionalnih javnih poduzeća još mogu razumijeti da zbog kompleksnosti odnosa, birač vulgaris ne može artikulirati svoje zahtjeve i razumijeti što određena politička garnitura mora napraviti da napokon krene u strukurne reforme.

Ali s druge strane, za visoke plaće u lokalnim jedinicama i javnim lokalnim poduzećima, birači dijele veliki dio odgovornosti sa sadašnjim političkim garniturama. Osim desetak većih lokalnih jedinica gdje se stvari mogu donekle zamagliti, sve ostalo su male sredine gdje svatko svakog zna i ako je tu većini birača bitniji svjetonazor i ideologija i/ili klijentelistička mreža od jeftine i efikasne lokalne uprave, onda nemamo o čemu pričati. Evo, već za par mjeseci imaju priliku pokazati da li će na vlast donesti one opcije koje se zalažu za jefitiniju lokalnu upravu. Baš me zanima kako će glasati...
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 10:48   #28
Učitelju,doktoru,policajcu,vatrogascu...se NE SMIJE prigovarati da žive na državnim jaslicama i da su paraziti jer:

Učitelj uči djecu besplatno,kad bi se to naplačivalo,onda bi se mogli naplatiti iz tih novaca,onda bi svaka škola sama plačala učitelje,krede,grijanje....

Policajac je isto tu da nas zaštiti,kao i vatrogasac koji isto rade a da ne naplate uslugu,kad bi se svaka usluga naplačivala,sami bi mogli financirati plače,gorivo,struju,vodu,papir za printanje....

Doktori i medicinske sestre također služe narodu,dođeš na pregled gratis,propišeti tablete gratis,isto kad bi se naplačivalo svako kucanje kod doktora sami bi se financirali

E sad

Radnik HEP-a,iako on nije nimalo kriv što je njegova firma u minusu,već mnoštvo direktora i menađera koji su paraziti.HEP zarađuje novac,evo upravo sada jer mi je PC upaljen i zarađuje na svima vama koji sad ovo čitate,znači svaki PC,mobitel,TV...mikrovalna,hladnjak,žarulja...skor o svaka kuća je potrošač HEPa i oni mi se morali naplatiti od zaradi na prodaji struje...ali uz silne menađere,direktore,otpremnine,visoke plače naravno da nemaju dosta novca,a najžalosnije odsvega je to što imaju monopol.

HŽ ista priča kao i HEP,samo što HŽ uz lošu infrastrukturu ima i veliku konkurenciju,a to su osobna vozila,HAC,autobusi...


Treba se reći gdje točno ima viška,a ne izbroje sve radnike i onda kažu ima toliko i toliko viška.
witk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 11:09   #29
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
nije istina- javni sektor je PREMALO plaćen u u odnosu na usluge koje pruža, i kad bi građani ove zemlje svaki put dobili RAČUN za te usluge, umjesto da ih obivaju bespaltno, ne bi im pola plaće ostalo!!

građani ove zemlje naprosto ne cijene i ne poštuju ono što se financira iz proračuna i tretiraju te ljude kao da oni moraju radit za džabe za njih. NE MORAJU. i neće.

mogućnosti i broj zaposlenih u privatnom sektoru su tu NEBITNE. ako privatni sektor ne može financirat te usluge kroz poreze, onda će građani OSTAT BEZ TIH USLUGA. znači nema besplatnog zdravstva, nema besplatnog školstva AKO TO NE MOŽETE PLATIT.
ili ćete platit ljudima za ono što rade, ili ćete bez toga ostat.

nemoguće je očekivat da radnici u javnom sektoru za manje novaca nego što posao vrijedi. nemoguće je očekivat da se smanji broj zaposlenih u javnom sektoru ili njihove plaće, a da se dobije ista produktivnost.
prema tome, nema više besplatnog liječenja i školovanja, ako niste skupili dovoljno novaca kroz poreze da to platite!

izvolite platit, ili ostajete bez usluga koje vam javni sektor pruža! kao što nema pića u birtiji ako nisi platio, nema ni operacije ako nisi platio!
i već sam rekao sto pute- učitelji i liječnici nemaju ništa protiv toga da se njihov sektor privatizira i prebaci u realni sektor!
Stvar je u tome da je realni sektor te usluge debelo preplaćivao godinama. Svu neefikasnost, izvlačenje love, prevelik broj zaposlenih... nastavi niz.
Možeš se ti bahatiti i ajmo ukinuti usluge koje relani sektor više ne može plaiti, hajde. Pa idi traži posao vani ako te tko bude htio.
I ako se ne sredimo tako će i biti.

I samo jedna mala napomena na boldano, nećemo samo mi bez toga ostati, nego i vi
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 11:22   #30
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da je realni sektor te usluge debelo preplaćivao godinama. Svu neefikasnost, izvlačenje love, prevelik broj zaposlenih... nastavi niz.
Možeš se ti bahatiti i ajmo ukinuti usluge koje relani sektor više ne može plaiti, hajde. Pa idi traži posao vani ako te tko bude htio.
I ako se ne sredimo tako će i biti.
kad to??? KAD? kad je to javn isektor bio preplaćen, u kojem to sf filmu?
koji preveliki broj zaposlenih? gdje to? u policiji? u bolnicama? GDJE??? što vi brijete ljudi priču koja neme veze s mozgom ni istinom!
izvlaćenje love? to nije problem radnika, već DORHa!

realni sektor u hrvatskoj je malen i jadan i TO je problem, a ne javni sektor. hrvatski javni sektor je vrlo MALEN, plaće su NISKE, ali ga se ne može financirati od jadnog i bijednog realnog sektora.

ni učitelj ni doktor NE MORAJU ići vani, sve što moraju je ISPOSTAVIT RAČUN za svoje usluge kao što svi drugi rade. i realni sektor im UOPĆE nije potreban, ni proračun ni išta, već će onda ONI biti realni sektor i PUNIT proračun.
shvatite jednostavno da ti ljudi neće biti krpa za brisanje smeća u ovoj državi i biti vječno potplaćeni jer je netko odredio da samo oni moraju biti besplatni, javni, svma dostupni i radit za plaću koju im se država smiluje dat, a svi drugi naplaćuju svoje usluge koliko god žele i koliko i mtržište omogućava. NO PASSARAN- ili će štrajkat, pa neće biti ni škola ni bolnica, ili će se privatizirat pa svima lijepo NAPLATIT svoje usluge, ali radit za čavle NEĆE, jer njihove usluge VRIJEDE. a ono što vrijedi se mora platit!

građani ove zemlje nek se izvole dogovrit za svojom vlasti kako će skupit lovu za njihove normalne plaće- kroz proračun, kroz participaciju, droz doprinose, kako god hoće, ali ćete te usluge platit, kao što platite sve drugo, od dućana, preko birtije, do odvjetnika, masažera i kajtijaznam čega.
građani moraju shvatit da se liječnika i učitelja MORA platit ili školovanja i liječenja NEMA. kao i svega drugog što nisi platio.

nitko drugi u ovoj državi ne radi pro-bono za plaću koju im se propiše, nego usluge naplaćuje na tržištu. ako vlada ne može financirati javne usluge iz proračuna, nek ih privatizira i naplaćivat će se na tržištu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 11:31   #31
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Ali s druge strane, za visoke plaće u lokalnim jedinicama i javnim lokalnim poduzećima, birači dijele veliki dio odgovornosti sa sadašnjim političkim garniturama. Osim desetak većih lokalnih jedinica gdje se stvari mogu donekle zamagliti, sve ostalo su male sredine gdje svatko svakog zna i ako je tu većini birača bitniji svjetonazor i ideologija i/ili klijentelistička mreža od jeftine i efikasne lokalne uprave, onda nemamo o čemu pričati.
Birači, čak i oni relativno upućeniji, često nemaju pojma što su zadaće lokalne samouprave. Nedavno baš sam imao dopisivanje na Fejsu, poznanica, inače debelo natprosječno upućena, uspješan poduzetnik, za jedan ozbiljan problem krivi državu - kada ono pogledam zakon, za to rješavanje odgovorna je prvo županija, pa onda lokalna samouprava.

Naravno, političarima na lokalnoj razini taj oblik neupućenosti građana savršeno odgovara - kada se nešto dijeli, (grado)načelnik ili župan su tu, kada je neki problem, onda je kriva "država".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 11:32   #32
Eto sad imamo dvije teme u kojima se tupi kako javni sektor ne valja. No ova konkretno se bavi pitanjem terminologije i podjele, percepcije javnosti o istima, a ne kvalitetom i cijenom usluga te plaćama zaposlenih. Nisam moderator na politici, ali ne mogu si pomoći... ljudi pljujte po nama na temi o smanjenju plaća. Tamo je primjerenije.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 11:34   #33
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
kad to??? KAD? kad je to javn isektor bio preplaćen, u kojem to sf filmu?
koji preveliki broj zaposlenih? gdje to? u policiji? u bolnicama? GDJE??? što vi brijete ljudi priču koja neme veze s mozgom ni istinom!
izvlaćenje love? to nije problem radnika, već DORHa!

realni sektor u hrvatskoj je malen i jadan i TO je problem, a ne javni sektor. hrvatski javni sektor je vrlo MALEN, plaće su NISKE, ali ga se ne može financirati od jadnog i bijednog realnog sektora.

ni učitelj ni doktor NE MORAJU ići vani, sve što moraju je ISPOSTAVIT RAČUN za svoje usluge kao što svi drugi rade. i realni sektor im UOPĆE nije potreban, ni proračun ni išta, već će onda ONI biti realni sektor i PUNIT proračun.
shvatite jednostavno da ti ljudi neće biti krpa za brisanje smeća u ovoj državi i biti vječno potplaćeni jer je netko odredio da samo oni moraju biti besplatni, javni, svma dostupni i radit za plaću koju im se država smiluje dat, a svi drugi naplaćuju svoje usluge koliko god žele i koliko i mtržište omogućava. NO PASSARAN- ili će štrajkat, pa neće biti ni škola ni bolnica, ili će se privatizirat pa svima lijepo NAPLATIT svoje usluge, ali radit za čavle NEĆE, jer njihove usluge VRIJEDE. a ono što vrijedi se mora platit!

građani ove zemlje nek se izvole dogovrit za svojom vlasti kako će skupit lovu za njihove normalne plaće- kroz proračun, kroz participaciju, droz doprinose, kako god hoće, ali ćete te usluge platit, kao što platite sve drugo, od dućana, preko birtije, do odvjetnika, masažera i kajtijaznam čega.
građani moraju shvatit da se liječnika i učitelja MORA platit ili školovanja i liječenja NEMA. kao i svega drugog što nisi platio.

nitko drugi u ovoj državi ne radi pro-bono za plaću koju im se propiše, nego usluge naplaćuje na tržištu. ako vlada ne može financirati javne usluge iz proračuna, nek ih privatizira i naplaćivat će se na tržištu.
besplatno!!!!! pa jel ti znaš koliko se daje u proračun i koliko se naplaćuje iz njega posao koji ti ljudi obavljaju? I koliko se plaćao do sada?
Kako te nije sram ovako pisati?

I ne, ni učitelj ni liječnik ne moraju ići van, ali ako će htjeti živjeti ići će van jer ako relani sektor nema novaca za proračun onda nema ni za platiti direktnu uslugu valjda. Pa tako tvoje prijetnje baš ništa dobro ni drugačije ne donose.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 11:36   #34
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Možeš se ti bahatiti i ajmo ukinuti usluge koje relani sektor više ne može plaiti, hajde. Pa idi traži posao vani ako te tko bude htio.
I ako se ne sredimo tako će i biti.
Pa to se i događa i tu upravo onom najvećem dijelu javne službe - zdravstvu. Uštede odlaskom ljudi će biti ogromne, liječniku je bruto II oko 20.000 kuna.

Makar, meni je jedna stvar uvijek fascinantna - oko plaća u javnom sektoru najviše grintaju oni koji imaju najviše potreba od tog javnog sektora, tj. oni s malim primanjima, nezaposleni i srodne kategorije. Dok oni s plaćama od recimo 10-15.000 kn u pravilu ne grintaju oko toga, makar su upravi oni ti koji će sutra sebi i djeci uredno platiti privatnog liječnika ili privatni fakultet, dakle najmanje su ovisni od tog javnog sektora.

Što je jedna obratna situacija od one u npr. SAD, gdje bolje stojeći traže manji javni sektor, dok oni koji nemaju žele više dobro plaćenih državnih liječnika, učitelja i tako dalje.

Što se mene tiče sasvim O.K., ako narod tako želi. Imam znanstveno-nastavno zvanje u državnoj ustanovi i nastavno u privatnoj - a kako ova druga bolje plaća po satu (i to znatno bolje!), ja sam za srozavanje državnog sustava (jer uredno sam napisao posljedice, pa narod kako želi), meni osobno bolje!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:13   #35
Ljudi nemaju pojma tko što radi u državi/županiji/gradu/općini,pa pričaju samo da se priča,a političari to iskorištavaju.

Trebaju uštede i štediti se mora,ali ne štedi se na benzinu,a u isto vrijeme se kupuje skupi auti,štedi se na wc papiru,a u isto vrijeme se prave luksuzni toaleti ili štede na olovkama i papiru,a kupuje se ured od 70 000kn.Štedi se na radniku 300kn,a u isot vrijeme se zapošljavaju menađeri koji koštaju 50 000 kn
witk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:16   #36
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
besplatno!!!!! pa jel ti znaš koliko se daje u proračun i koliko se naplaćuje iz njega posao koji ti ljudi obavljaju? I koliko se plaćao do sada?
Kako te nije sram ovako pisati?

I ne, ni učitelj ni liječnik ne moraju ići van, ali ako će htjeti živjeti ići će van jer ako relani sektor nema novaca za proračun onda nema ni za platiti direktnu uslugu valjda. Pa tako tvoje prijetnje baš ništa dobro ni drugačije ne donose.
Da praktički besplatno zato ti sustavi i jesu napregnuti. Ukupna svota novca nije mala ali je debelo nedovoljna. Samo budala misli da stalno može vući novac iz sustava a imati sve isto. Jel ti stvarno misliš da ako lliječniku srondaš plaču na recimo državni prosjek da će netko ići studirati 10 godina za prosjek. How yes no. Pa nisu djeca blesava. A za tu lovu ti niti rumunj ne bi došao, možda pakistanac ali sumljam jer od toga nemre niti stan i hranu platiti. Danas je zdravstveni kao i školski sustav daleko skuplji nego nekad zbog napredka dijagnostičkih i edukativnih metoda. Novac koji ti i mi svi uplačujemo jednostavno nije dovoljan i on je ako baš hoćeš ranga besplatnosti uključivo i plaće onih koji tamo rade. Interesantno je kako ne smatraš da bi recimo državni HEP trebao školama i bolnicama davati jeftiniju struju a smatraš da treba srondati plače ionako mizerno plaćenih učitelja. Čudni ste mi vi, negdje vam paše smanjenje i direktive smanjenja a negdje realna cijena. Dobro ti je rekao čovjek, treba ti ispostaviti realnu cijenu usluge, ne ono sranje od participacije. Pola sata kod liječnika u normalnim zemljama košta oko 200 dolara a o dijagnostici da ne pričam. Ali imaj na umu da sadašnja cijena dijagnostike kod privatnika nije potpuno realna jer imaš besplatni javni sustav. Kad ga ne bi imala, brzo bi se dogovorili privatnici o cijeni, kaj se mene tiče može....svi na realnu cijenu a ti si zadrži onaj dio poreza od škola i liječnika, jasno kad si nezaposlena ili invalid...ježi ga realni sektor-čisti računi. Konzum koliko se sjećam ne daje mlijeko besplatno nezposlenom. Gledaj, ako nemaš posla, ako si invalid, umirovljenik (pogotovo ovi kaj skoro ništ nisu uplatili) ili ako si bolesna pa ne radiš očigledno i ne plačaš javni sektor. A da li ga koristiš? Jel koristiš usluge policajca, vatrogasca, liječnika ili učitelja? Sad mi objasni kako to koristiš a ne plačaš? Jel u dučanu uzimaš kruh i mlijkeo a da ga ne plačaš?
Kao što rekoh riješenje je smanjiti razinu, razredi sa 60 učenika, smanjenje broja sati i nastave, ukidanje kompjutera u školama, rad u jednoj smjeni da se ne troši struja, ukidanje dvorana za tjelesni, nema izleta niti predstava, ukidanje područnih i otočkih škola i posljedično prestanak obveznosti osnovno-školskog obrazovanja jer nemreš nešto proglasiti obaveznim a onda tražiti da se to plati. Sve je moguće, pogotovo kad se nema pojma o ćemu se priča.
U bolnicama smanjenje broja ležajeva, ukidanje skupe dijagnostike, smanjenje broja operacija na pola, uslijed toga smanjenje broja skupih kirurških sala. Ukidanje obroka, uskračivanje usluige onima koji nemaju primanja...i pokrit ćemo se nema problema....jasno proporcionalno otpuštanje viška učitelja liječnika i drugog osoblja...onako kako vi to volite, proporcionalno kao u realnom sektoru.
Ja radim u visokom školstvu nek srondaju plaću na prosjek ja odoh (srećom imam i gdje) a i hrpa mojih kolega, siguran sam da ćeš nači nekoga sa burze da predaje studentima, eno puna ih burza.....kao i kirurga ....jedino moraš malo državne kriterije smanjit za ta mjesta...a kad je to bio problem?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 25.02.2013. at 12:24.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:26   #37
U takvom sustavu bi konačno moglo biti presudno kako se posao radi, a ne tko ga radi. Meni izgleda bolje
rintintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:27   #38
Gle, uopće nije bitno što ja ili bilo tko mislimo koliko bi tko trebao imati plaću, koliko tko vrijedi, tko je javni a tko državni...nebitno..love nema i treba rezati. Jel to vama jasno da to nije bitno?
Do sada je bilo, moglo se racionalizirati, srediti, napraviti nešto...e sad više ne može. Nebitno dečki


I samo da dodam, kako vas tako školovane nije sram pričati o tome da mi treba ispostaviti račun na realnu cijenu a ne sranje od participacije? Pa ja i muž mjesečno plaćamo toliko da bi mogli najbolja osiguranja vani imati plus još dopunsko a ti meni o realnoj cijeni i da plaćam samo participaciju?!?! I još kad trebam liječnika idem privatno jer nemam vremena, treba netko zarađivat tu silnu lovu. Ljudi jel vi znate kako stvari funkcioniraju ili se samo pravite?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:38   #39
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Gle, uopće nije bitno što ja ili bilo tko mislimo koliko bi tko trebao imati plaću, koliko tko vrijedi, tko je javni a tko državni...nebitno..love nema i treba rezati. Jel to vama jasno da to nije bitno?
Do sada je bilo, moglo se racionalizirati, srediti, napraviti nešto...e sad više ne može. Nebitno dečki


I samo da dodam, kako vas tako školovane nije sram pričati o tome da mi treba ispostaviti račun na realnu cijenu a ne sranje od participacije? Pa ja i muž mjesečno plaćamo toliko da bi mogli najbolja osiguranja vani imati plus još dopunsko a ti meni o realnoj cijeni i da plaćam samo participaciju?!?! I još kad trebam liječnika idem privatno jer nemam vremena, treba netko zarađivat tu silnu lovu. Ljudi jel vi znate kako stvari funkcioniraju ili se samo pravite?
Ne radi se o tebi nego o sustavu. Vjeruj mi da te krene teška bolest u familiji ....ne zarađuješ dovoljno. Sad zamisli onog bez primanja. Treba ti dati pravu cijenu da vidiš koliko to realno košta. Koliko ono su ljudi skupili za onu maličku? Zakej misliš da magdalena i slični imaju ugovor sa HZZO-om..zato jer ljudi mogu platiti realnu cijenu...ti koji imaju idu u austriju...
Novaca ima, samo gdje? Nismo li na drugom threadu napisali da su plaće manje od 20 % proračuna....čudno je da ti spočitavaš obrazovanje drugima a ne daš si truda čak niti pročitati što je o temi napisano. Nije problem u smanjenju problem je u SAMO ovom smanjenju i to već valjda četvrti puta. Interesantno kako kreteni na vlasti za smanjenje svog posla (nikakve investicije u odnosu na plan) nemaju posljedice a mi sa istim poslom kao i prije imamo posljedice.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 25.02.2013. at 12:49.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:44   #40
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne radi se o tebi nego o sustavu. Vjeruj mi da te krene teška bolest u familiji ....ne zarađuješ dovoljno. Treba ti dati pravu cijenu da vidiš koliko to realno košta. Koliko ono su ljudi skupili za onu maličku? Zakej misliš da magdalena i slični imaju ugovor sa HZZO-om..zato jer ljudi mogu platiti realnu cijenu...ti koji imaju idu u austriju...
Novaca ima, samo gdje? Nismo li na drugom threadu napisali da su plaće manje od 20 % proračuna....čudno je da ti spočitavaš obrazovanje drugima a ne daš si truda čak niti pročitati što je o temi napisano.
Kak da ja tebi jasnije velim da je to nebitno. Kome bi ti uzeo da se daju veće plaće u zdravstvo i školstvo? Ajde kome?
Slažem se da bi se preraspodjela trebala napraviti, da su potrošene i ulupane milijarde da bi netko mrknuo milijun, da se za par postotaka glasova dijelilo što mirovina što raznih beneficija šakom i kapom. Sad kad treba uzeti, e sad stečena prava nitko ne da.
Ali se isto tako treba složiti i da u zdravstvu puno toga smrdi i da je sustav neefikasan, manjkav, korumpiran kao i sve drugo. Nemojmo samo u te vode.
A i ovo nije tema.
Činjenica je da love nema jer realni sektor ne funkcionira. To je činjenica. E sad, kome uzeti a kome ne, teško da će itko ostati pošteđen.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.