Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2017., 09:42   #9101
Planiram ugraditi CG na drva i zanima me kolika je korist ugrađivanja akumulacije u takav sistem. Najprije bi se grijalo ovu sezonu jedan manji stan od 50m2 a za dalje još jedan od 120m2. Nabavio sam peć TVT 30Kw i lipovica radijatore a ide i novi dimnjak schiedel od 12m.
zoki ticić is offline  
Old 02.09.2017., 10:49   #9102
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A cuj ak je pumpa u kotlovnici tih 30-50W nije da imas neki pozitivan doprinos.

na individualnom nivou ja bas ne bih gledao na ekektronsku pumpu kao bitan faktor u potrosnji struje nekog kucanstva. skurimo kWh na gluposti tak da je pumpa zanemariva.
Ako obična pumpa ima prekidač sa nekoliko položaja tada elektronska ima elektroniku koja isto troši na svoj rad i održavanja nekog stanja. I to je najmanje 5W ako ne i više. Najbolje riješenje je da se pumpa isključuje kad se postigne određena temperatura, po zimi ista radi sa manjom temperaturom polaznog voda stalno i troši malo na ostale troškove.
pzec is offline  
Old 02.09.2017., 13:31   #9103
Quote:
zoki ticić kaže: Pogledaj post
Planiram ugraditi CG na drva i zanima me kolika je korist ugrađivanja akumulacije u takav sistem. Najprije bi se grijalo ovu sezonu jedan manji stan od 50m2 a za dalje još jedan od 120m2. Nabavio sam peć TVT 30Kw i lipovica radijatore a ide i novi dimnjak schiedel od 12m.
Za 50m2 30Kw je ogromno tako da AT je obavezan.I na kasnijih 170m2 je dobrodošao.Uopšte drva i AT su nerazdvojivi zbog:uštede,komfora,održavanja sistema,ekologije...
Vrlo mali broj ljudi ga koristi a ne znaju šta gube,i ne interesuje ih.I majstori o njemu ne razmišljaju a morali bi.
Pročitaj Forum...
goranto is offline  
Old 02.09.2017., 13:55   #9104
Quote:
zoki ticić kaže: Pogledaj post
Planiram ugraditi CG na drva i zanima me kolika je korist ugrađivanja akumulacije u takav sistem. ........
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Za 50m2 30Kw je ogromno tako da AT je obavezan.I na kasnijih 170m2 je dobrodošao.Uopšte drva i AT su nerazdvojivi zbog:uštede,komfora,održavanja sistema,ekologije......
1. imaš spremnik, natrpaš drva u kotao, a kotao ti vodi samson - regulator propuha - tu je spremnik beskoristan, samo još jedan potrošač topline
2. imaš spremnik, natrpaš drva u kotao, vratašca za propuh skroz otvorena, kad drva izgore vratašca se zatvore da nema cirkulacije kroz kotao i hlađenja.
Jedino u ovom drugom slučaju spremnik topline ima smisla.
Znači kotlu je dozvoljeno da drva izgore "punim gasom" i daju maksimum topline jer se neki sastojci iz drva (voda) raspadaju i izgaraju na >800°C.
E sad. Temperatura dimnih plinova ode u neblake i nikakva korist od potpunog izgaranja drva
Tak da spremnik služi samo za "premošćivanje" između dva loženja!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 02.09.2017., 18:27   #9105
Nisam ušao u previše kotlarnica ali u ove koje sam virnuo su bile bez AT i ložište i dimnjak su bili zasrani katranom.Neznam nikoga u mojoj okolini da koristi AT pa ne mogu da uporedim ali mogu moj kotao pre i posle AT.Sada tek na kraju izmenjivača i u dimnjaku imam čađ a u samom ložištu je šamot bez prljavštine,ni trunke katrana.Ako ništa drugo bar je prenos toplote na vodu neuporedivo bolji znači da je %iskorišćenja porastao i to sa AT od 250l.
Pre AT sam samsona držao na 60max sada na 80 uvek,temp. dima je porasla ali ne drastično.
goranto is offline  
Old 02.09.2017., 22:40   #9106
Vidio sam ovdje da ima onih koji su za i koji su protiv akumulacije ali koliko sam primjetio ne može biti gore nego bez nje.
zoki ticić is offline  
Old 02.09.2017., 22:59   #9107
Quote:
zoki ticić kaže: Pogledaj post
Vidio sam ovdje da ima onih koji su za i koji su protiv akumulacije ali koliko sam primjetio ne može biti gore nego bez nje.
Ni jednako !
goranto is offline  
Old 03.09.2017., 10:36   #9108
Prošao sam put od kotla (32/28 kW) bez akumulacije, preko kotla sa 750 L akumulacije pa do 1500 L akumulacije u dvije godine (3 sezone grijanje).
Razmišljam o još 500 L akumulacije, al ajd, nije nužno.
Prelazak na malu akumulaciju od 750 L je bio revolucija, a dodavanje još 750 L velik pomak u komforu i osjetni u potrošnji.
Kuća troši solidno/prilično (30-ak metara po sezoni).
Curiosum is offline  
Old 03.09.2017., 16:08   #9109
na kuću 180kvm bez izolacije i bez ikakve kontrole grijanja preko radijatora 22kW ukupne snage po karakteristikama 90/70/23 kurenjem kotla viadrus u22d 35kW trošio sam 25~30metara drva,moj susjed sa istim karakteristikama grijanja objekta ali instalirano samo 18kW ukupne snage radijatora a kotao limeni 35kW, nakon ugradnje termostatskih ventila na radijatore te stavljanjem sobnog termostata u hodnik koji pali pumpu kruga grijanja i spremnika 750 litara spustio se na 20~25 metara,ima oscilacije temperature grijanja ali nikada mu se više skroz ne ohladi sistem tokom 24 sata (u 24 sata jednom se kotao skroz ugasi pa je potrebna ponovna potpala), drugi susjed ima piralizu i 2 x750 litara spremnik ,kuća ko moja i troši 20~25 met.drva,nema oscilacije u grijanju a u 24 sata jednom se kotao skroz ugasi pa je potrebna ponovna potpala , tak da ti Curiosum sa 30 metara drva i 2x750 lit.spremnik koliku kuću griješ i pod kojim uvjetima, puno je to drva a i velika akumulacija,
mbukal is offline  
Old 03.09.2017., 19:22   #9110
Bili su stari drveni prozori i vrata...nadam se pomaku nabolje jer je ljetos ugrađena nova stolarija.
Fasada je klasična žbuka, bez stiropora.
Grije se...bez oscilacija, odnosno s oscilacijama unutar 0,5°C.
Temperatura tijekom noći ne pada ispod 20,8°C jer se klinac još ne zna pokrivat kad se otkrije
Kuća nije mala ni ekonomično zamišljena

Vidjet ćemo kako će bit ove godine. Uskoro stiže još jedan član obitelji pa će se morat fino grijat. Imat ću igre s regulacijom jer mi se čini da je to lakše nego ženu preodgajat
Ne znam još kako ću starce ukrotit, moram smislit neku kemiju za njihov stan da ne mogu prčkat
Sistem je etažiran, radijatori dograđeni 15-20%, ugrađene termo glave. Planiram spustit temperaturu polaza premaradijatorima za 5°C i bolje rasporediti toplinu pa...
Molim Boga da podno bude dovoljno za prizemlje i da ne moram tijekom zime radijatore ugrađivat

Btw, kaj nije stigao K1?
Curiosum is offline  
Old 03.09.2017., 21:38   #9111
Ne,još nije,nisam se puno trudio apsc prodati u paketu, prodajem sve u paketu osim ff komponenti,si zainteresiran ili znaš tko bi bio,sve opcije su u igri,a kaj se tiče podnog grijanja to ti bez spremnika ne bi nikak radilo kureći peč na drva
mbukal is offline  
Old 03.09.2017., 22:14   #9112
Ja čekam novu verziju 17-70/4 za APS-C ili 24-120/4 ili 28-135/4 za FF
Do tad, Nikon.


Za podno, Da. I sad imam regulaciju polaza jer nema potrebe za više od 60°C u polazu, a kotao može hajcat na maksimumu.
Curiosum is offline  
Old 04.09.2017., 08:46   #9113
I ja bi ovu staru 17-70/4 mijenjal za novu, al nikako da dočekam novu, ponekad se šlepam sa ff 28-70/2,8 al mi to opčenito pre usko na apscu,danas idem pitati u neoorbis za posuditi 16-85/3,5-5,6 u subotu imam jedne krstitke pa da se malo igram
Za podno pa kaj nije sve preko 40 puno previše-60 u radijatore skroz dosta ak imaš konstantu
mbukal is offline  
Old 04.09.2017., 10:53   #9114
Za podno će bit poseban ventil. Valjda onaj s rasponom od 20°C-55°C.
Može u podno i 50°C, al uglavnom nema potrebe pa mislim da ni meni neće trebat više od 40-ak.
Za radijatorsko ostaje ovaj stari.
Tražim neke kojima ne treba nalijegajući osjetnik jer me izluđuje hrpa žica između kotla i spremnika

16-85/3,5-5,6 je super...al je blenda mala za sve u jednom
Da je konstantni f4 (bio bi to savršen objektiv...za mene) uzeo bih K3 Mk2, a ne Nikon...ovako...još čekam
Curiosum is offline  
Old 04.09.2017., 13:50   #9115
Pozdrav, imam centralno na plin. Znam da nije tema, ali netko ipak može pomoći.
Prošle godine sam uselio, do tada sam uvijek grijao na kamin na drva. Zanima me da li je kod plinskog centralnog grijanja potrebno radite neke preventivne, redovne preglede sustava, bojlera, i koliko često bi to trebalo raditi?
__________________
Bože, sad kada si uzeo Tošu, možemo li dobiti Hendrixa nazad!
*floyd* is offline  
Old 04.09.2017., 17:39   #9116
Quote:
*floyd* kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam centralno na plin. Znam da nije tema, ali netko ipak može pomoći.
Prošle godine sam uselio, do tada sam uvijek grijao na kamin na drva. Zanima me da li je kod plinskog centralnog grijanja potrebno radite neke preventivne, redovne preglede sustava, bojlera, i koliko često bi to trebalo raditi?
Pa svako centralno bi trebalo provjeravati.
Mnogi rade svake 2 godine, ja radim svake. Pošto sam u slavoniji, dosta povoljno izađe, ~300kn.

Ako bojler i sistem nije dobro podešen, godišnja razlika u računima može biti i puno veća od tih parsto kuna. Barem sam tako pročitao i nemam razloga sumnjati
davorradman is offline  
Old 05.09.2017., 09:36   #9117
Za podno maksimalno 35~40, ako nemaš barem pvc stolariju onda za radijatore ništa izpod 60-samo više

K3 l i 16-85 + eksterni blic af360 savršeno se slažu-to mi je drugi/sekundarni set
mbukal is offline  
Old 05.09.2017., 10:39   #9118
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Za podno maksimalno 35~40,....
To ovisi o mnogo faktora pa bi trebalo napisati 35-50C
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 05.09.2017., 11:08   #9119
Ak je 50 u podnom onda su pločice garant 35, pa tko more hodati bos po pločicama tako ugrijanim,a i koje je naprezanje glazure/ljepila/fug mase ak su u doticaju sa 50*C,meni to zvući opako riskantno visoka temperatura za podno, a tek kotao koji mora grijati skoro konstantno i trenutno preko 50*C stotine litara vode za cirkulaciju-tu potrošnja nije ekonomska računica a podno se radi baš sveze i glede ekonomske računice razlika u potrošnji za većih 10~15*C polaznog voda je auuu u p.m.
mbukal is offline  
Old 05.09.2017., 12:29   #9120
Fala obojici.
Vjerujem da će, uz glazuru debljine od 50 do 65mm i pločice na njoj, 50°C bit previše, ali istina je da je to u mogućem rasponu.
Odokativno, u usporedbi s nekoliko sistema za koje znam, čini mi se da bi nešto ispod 40°C bilo taman za ovo kaj smo sklepali, ali...
U pravilu preko 45°C ide vrlo rijetko no mislim da je standard postavljen do 55°C iako neki kažu i do 60°C.
Mene muči ventil koji je ograničen na 43 i moguće je (zbog tolerancije) da ne pusti više od 41°C što bi mi možda moglo biti malo.
Šteta je da podno ne može primit 45°C jer je to još uvujek sasvim sigurna temperatura, a pod se brže zagrije. To bi bilo zgodno kad Zima stisne Centralno je na drva pa nije frka kao kod toplinskih pumpi.

U radijatore mi je sa starom, drvenom (blagi propuh ) stolarijom išlo 60-65°C za dobro grijanje.
Sad je sjela dobra PVC s dvoslojnim LowE staklima pa se nadam pomaku prema dolje
Curiosum is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.