Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2017., 21:27   #1
Moze li bez politike/ideologije u hrvatskim zajednicama?

Kako je u drzavama u kojima vi zivite?

Kod nas u Austriji ima nekoliko zajednica, i cini mi se da su svugdje zasjeli ljudi koji su prilicno ideoloski obojeni. Svi redom stranacki obojeni (HDZ ili HSP), pisu knjige kioje velicaju ratne zlocince, briju o partizanima i ustasama, ljudi ciji profil na Facebooku otvorim em nemaju niti jednog frenda austrijanca em mi padne mrak na oci kad vidim koje grupe prate... uglavnom ekipa zbog koje se sramim reci da sam Hrvat. Nije sad bitno otkud toliki primitivizam u tim zajednicama (pretpostavljam da su nastale u neko drugo vrijeme), ali zalosno je da nema niti jedna normalna zajednica koja njeguje hrvatsku kulturu bez da se razbacuje ideoloskim primitivizmom. Normalni Hrvati su osudjeni da se nalaze po bircevima kao da su u nekom egzilu. Isto tako, zbog integriranosti najcesce i nemaju previse volje/energije pokretati nove "zajednice". Tako da imam dojam da je za nas igra na neki nacin izgubljena i ne znam koliko ce od hrvatske kulture (one pozitivne komponente) zaista ostat provuceno kroz par generacija. Mozda ce me Sigmund, Mortis ili Tuta ispraviti sa drugim informacijama, ali to je barem moj dojam nakon svih ovih godina.

Kakva su iskustva dijasporasa u drugim krajevima svijeta?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 21:50   #2
Šta ti Piplica nije dobar? :-D
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 23:56   #3
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Šta ti Piplica nije dobar? :-D
Govoris o liku koji u svojem avataru na facebooku ima sliku ratnog zlocinca i koji je cak i autor knjige o istome? Slaba nam je utjeha sto ni srpske zajednice nemaju nista bolja vodstva, isto ljudi koji velicaju svoje zlocince (Seselja i Mladica). Normalni ljudi bjeze od tih zajednica a onda ostanu samo primitivci koji sire pogresnu sliku o svima nama, postajemo njihovi taoci. I to naravno sve pod pokroviteljstvom hrvatske politike, valjda radi nekih svojih interesa. Umjesot da imamo apoliticne zajednice koje vode brigu o ocuvanju jezika i kulture, kulturnoj razmjeni, druzenju, mjesta gdje integrirani ljudi mogu imat elemente svoje izvorne kulture... imamo situaciju da ce nasa kultura izumrijeti, ostat ce samo glorificiranja ratnih zlocinaca. Steta.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 05:31   #4
Takve zajednice?
U ranim danima posjetio par puta u Kanadi i kasnije par puta i u SAD-u.
Rakija, loša imitacija klope iz domovine i u najboljem slučaju Mate Mišo se ori.

Nije to za mene, hvala...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 08:22   #5
Od/zbog takvih "povjesnicara" i povijesnih tema sam, medu ostalim, i utekao iz Hrvatistana tako da je zadnje sto me u emigraciji zanima potraga za zemljacima, rakijom i Matom Misom k'o sto rece InterMezzo.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 09:24   #6
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Od/zbog takvih "povjesnicara" i povijesnih tema sam, medu ostalim, i utekao iz Hrvatistana tako da je zadnje sto me u emigraciji zanima potraga za zemljacima, rakijom i Matom Misom k'o sto rece InterMezzo.
Ja nemam skoro nikakve prijatelje Hrvate, niti imam neku posebnu potrebu za time. Ali govorim o tome da bi bilo dobro da ima neka platforma za ocuvanje kulture.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 11:00   #7
pa eto otvori ti takvu nekakvu udrugu koja bi pasala takvima kao sto si ti....
znaci jednim udarcem dvije muhe i nema problema....

pa i danas u crkvi na misi su spominjali cuvaj Boze nase politicare i poglavare koji vode nas narod....
al ja na misu neidem zbog njih nego zbog sebe i obitelji...

a da sammalo desno nastrojen jesam....i da nije bilo adeze-a nebi bilo ni Hrvatske i sta sad...
to ne znaci da sam zadrti politicar...

a sto se tice druzenja bas me briga tko je sto...ima me po svim festama--od nasih do balkanskih(bosanske,srpske......) cak nekidan bio na turskoj svadbi....
evo 25.2 vodim jedne prijatelje(muslimane) na Fasching koji organizira nasa crkva i udruga...danas kupio karte.

eto rama otvori udrugu ja cu se rado uclaniti
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 16:20   #8
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
eto rama otvori udrugu ja cu se rado uclaniti
Pa super, ali kao sto sam vec napisao - nije to bas lako. Nije problem u HDZu, problem je sto je sve totalno ideoloski obojeno. A ja bih sam ozelio nesto gdje nam djeca mogu ocuvati barem dio tog idenditeta (jezik, kultura, obicaji...), bez da im se pere mozak o tome kako je zapravo bilo u redu sto je Dario Kordic cinio ratne zlocine. I onda takve udruge imaju nekkav legitimitet a nasa djeca ostaju bez identiteta. Ne zivim u iluziji da c se to nesto promijeniti, ali postavio sam pitanje jesu li slicna iskustva i u drugim zajednicama?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 22:26   #9
meni je to tako tuzno sto sve takve stvari uglavnom jesu politicki ili religiozno obojene, vezane uz politiku ili crkvu. ja sam u malom mjestu gdje nema puno balkanaca, a i ovo malo sto ih ima je stavova istih kao sto su moji, pa se uopce ne zamaramo time. ali, recimo, imamo prilicno veliku rusko/ukrajinsku zajednicu, oni imaju svoju skolu gdje mali rusi/ukrajinci (da, svi skupa unatoc onome sto se trenutno dogadja) njeguju svoj jezik i igre i neke obicaje. totalno politicki ili vjerski neutralo (izuzev sto se simbolicno obiljezi pravoslavni bozic i takve stvari). znam da u Winnipegu ima neka zajednica hrvata il tako nesto ali je okupljena iskljucivo oko neke crkve koliko sam shvatila i ne pada mi na um stupati uopce u kontakt s takvim ljudima. kako netko gore rece, od primitivluka, ustasluka i brojenja krvih zrnaca sam ionako bjezala, zadnje sto zelim je navuc si to i ovdje za vrat. lakse cu zivit s cinjenicom da mi dijete ne zna sto je rakija nego da mi pjeva borbene na iskrivljenom hrvatskom
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 00:53   #10
Nasima treba drama, i moguca svada. Pa ako nema politike nema dovoljno razloga svade.

Je ste isli ikada na misu kod "domacina" vase drzave.
je ste li tu primjetili da se moze spomenuti rijec crvka sama?
Na hrvatskoj misi jer to uvijek "hrvatska katolicka crkva" ono kuda je ista bolje od Poljske katolicke crkve ili bilo koje druge Rimsko Katolicke?
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 22:40   #11
Svaka ptica svome jatu leti jer vole istu pjesmu cvrkutat.
Tko ide u te udruge voli bistrit politiku. Zato su se i udruzili
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 04:08   #12
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
i brojenja krvih zrnaca
Ljudi, ovo se vise neda citati. Kao i onaj lik na temi o komisiji ovoj sto je stvorena za suocavanje s prosloscu prica kako zidov zbog svoje krvi ne moze prestati biti zidov itd.... Alo ljudi! Pa ne kazem da ste to namjerno rekli, ali dali vi vidite da upravo u ovakvoj izjavi je srz programa nacizma. Objasnit su kratko:

Krv i geni su postojali na ovoj planeti prije i jedne nacije. Krv i gene je stvorila majka priroda bez utjecaja covjeka. S druge strane covjek je stvorio bez utjecaja majke prirode izmisljene ljudske kultove nacije i religije. Znaci krv i geni su biologija, a nacija je izmisljeni ljudski kult, znaci kulturoloski identitet jezika, obiljezja ili obicaja. To nema veze sa bologijom. Meni je u rodu moja mama i tata, a ne mesic, tudjman ili susak, kao ni slobo, obama ili trump. Takodje, u bolnici kada se donira krv na vrecicama niste nikada vidjeli 'hrvatska krv', 'srpska krv' nego se ljudi djele po krvnim grupama a ne nacijama.

Dakle, kakve veze nacija kao kult ima veze sa biologijom? To su nacisti pokusavali progurati laz politike 'krvi i tla'. I ovaj post kao i na onoj temi, kaoa i na portalima, kao i na stranim forumima konstantno gledam tu nejvjerojatnu glupost koja je ustvari i opasna, jer ljudi misle da oni drugi su zaista neki drugi, a svi smo ustvari samo ljudi. O ovim stvarima se u moje davno vrijeme ucilo nesto slicno u osnovnoj skoli jos, od strane nastavnika. Meni je zastracujuce da ljudi ne poznaju najosnovniju logiku a ulaze u politicke rasprave. Ovo sam milijardu puta vidjao i esktremno je iritantno. Upravo to, takvo pricanje, je ono sto je hitler govorio o 'prljavoj zidovskoj krvi' itd...

Dajte prestanite vise takve stvari pricati, ako se to govori nesvjesno, to je jos opasnije, to znaci da su mozgovi indoktrinirani, isprani, pa nesvjesno samo izbacuju nauceno. Uzas... Aj peace!
IanFraser is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 05:59   #13
Nemam problema s takvima. Nekolicini ovdje sam u oči rekao kad su me počeli pilit o Bleiburgu da su tamo i drugi platili za zločine njihovih očeva i djedova zločinaca i kukavica. Više nisam dobrodošao nigdje u ta ustaška i četnička legla koji nose ime hrvatsko i srpsko i sramote oba naroda samom svojom pojavom. I iskreno BMK.

Plus otjerali su me i sa hotelske proslave 8. marta kao uljeza jer sam muškog spola. Bok te mazo ludog naroda u ovoj Kanadi.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 13:57   #14
Možda, kad nekoliko generacija Hrvata prođe (cirka 200 godina), možda bi već mogli pričati kakve on ili ona sposobonsti ima, a ne je li on za ove ili za one. Isto, možda i tad bi trebala prestati postojati misao da će me netko zaposliti na bazi koliko znam, a ne od koga sam (iliti uhljebljivanje).
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 15:10   #15
Nisu oni pobjegli iz jugoslavije jer su ih zločinački komunisti ni krive ni dužne otjerali samo zato što su domoljubi koji vole hrvatsku.

Pobjegli su iz malo konkretnijih razloga
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 15:30   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisu oni pobjegli iz jugoslavije jer su ih zločinački komunisti ni krive ni dužne otjerali samo zato što su domoljubi koji vole hrvatsku.

Pobjegli su iz malo konkretnijih razloga
Ma jedno je mrziti rimsko carstvo, Jugoslaviju, Antlantidu ili neku od nebitnih stvari iz proslosti. Problem je u tome sto zelis da ti dijete nauci jezik i kulturne obicaje, odes u neku takvu zajednicu, a onda te tamo docekaju slike pravomocno osudjenih ratnih zlocinaca koje ocito jako velicaju u tim zajednicama. I te zajednice primaju lovu iz Hrvatske, dakle od hrvatskih poreznih obveznika. Jedan od "predstavnika" nas Hrvata u Austriji je lik koji je napisao knjigu o Dariu Kordicu (bez pretjerivanja), na celu srpske zajednice je isto neki lik koji brije na Seselja. Da se razumijemo, i austrijanci imaju svoje "Burschenschaft"-e koji su takodjer cesto bliski sa nacistickom ideologijom.
Dakle logistika i infrastruktura koja postoji je kontaminirana ideologijom, jedini nacin da djeci preneses domacu kulturu je izgleda taj da ih svako ljeto saljes u RH u nekakve kampove ili da na druge nacine upoznaju ljude kroz koje ce preuzeti barem dio nasljedjenog identiteta. To da samo starci prenose mislim da nije bas efikasno i to je ipak samo mikrosvijet. A isto tako ne bih zelio da djeca nemaju apsolutno nista od svega toga, ipak sve to prilicno obogacuje. Ako netko moze iamti 5 identiteta, bila bi steta da ih nema.
Nama u Austriji je jos lako, blizu smo. Ali kako se vi koji zivite dalje nosite sa time? Ostaje li sve na pustanju Profersora Baltazara sa DVDa, ili ste malo aktivniji po tom pitanju?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 15:33   #17
Ja ti govorim o uzrocima.

Što misliš kakav profil ljudi je išao van jugoslavije?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 15:44   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja ti govorim o uzrocima.

Što misliš kakav profil ljudi je išao van jugoslavije?
Ma vjerujem da je tu bilo svega. Ali govorim ti o tome da je ova generacija koja je sada stasala i koja je u vodstvu tih udruga takodjer totalno ideoloski sjebana. Govorim o mladim ljudima koji su se ocito nasli u toj ideologiji. Normalni ljudi se u pravilu klone tih "struktura", ostaju samo ustase i cetnici. Jasno mi je kakvo je stanje, jasni su mi cak i uzroci ovog stanja. Malo kukam, ali pokusavam saznati jel bas svugdje tako, odnosno kako vi to kompenzirate? Mozemo i zaboravit to kukanje i mozemo zaboraviti te zajednice cetnika i ustasa. Fakat bi me zanimalo kako uspijevate prenjeti dio kulture/identiteta na djecu u okruzenju koje je totalno drugacije. Jel se uopce trudite da djeca preuzmu i dio tog (hrvatskog) identiteta ili vam je prihvatljivo da nemaju nista od toga. Vodite li ih cesto u Hrvatsku, trudite li se da se imaju drustveni zivot i unutar tog hrvatskog identiteta? Da se razumijemo, govorim o kulturoloskoj komponenti identiteta, ne o onoj nacionalnoj. Ne govorim o tome da se dijete kad odraste mora osjecati Hrvatom ili da ima stav o Gotovini. Govorim o tome da ima barem kakve-takve veze sa hrvatskom kulturom i jezikom, da se smije na iste viceve kao i drugi Hrvati i da je barem cuo za Arsena Dedica. Stvari koje obogacuju.

EDIT: tek sad vidio da je tema prebacena sa dijaspore na politiku. Zasto??? Ne zelim o politici, tema je dijasporaska.

Zadnje uređivanje rama6 : 10.03.2017. at 16:18.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 16:22   #19
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ma jedno je mrziti rimsko carstvo, Jugoslaviju, Antlantidu ili neku od nebitnih stvari iz proslosti. Problem je u tome sto zelis da ti dijete nauci jezik i kulturne obicaje, odes u neku takvu zajednicu, a onda te tamo docekaju slike pravomocno osudjenih ratnih zlocinaca koje ocito jako velicaju u tim zajednicama. I te zajednice primaju lovu iz Hrvatske, dakle od hrvatskih poreznih obveznika. Jedan od "predstavnika" nas Hrvata u Austriji je lik koji je napisao knjigu o Dariu Kordicu (bez pretjerivanja), na celu srpske zajednice je isto neki lik koji brije na Seselja. Da se razumijemo, i austrijanci imaju svoje "Burschenschaft"-e koji su takodjer cesto bliski sa nacistickom ideologijom.
Dakle logistika i infrastruktura koja postoji je kontaminirana ideologijom, jedini nacin da djeci preneses domacu kulturu je izgleda taj da ih svako ljeto saljes u RH u nekakve kampove ili da na druge nacine upoznaju ljude kroz koje ce preuzeti barem dio nasljedjenog identiteta. To da samo starci prenose mislim da nije bas efikasno i to je ipak samo mikrosvijet. A isto tako ne bih zelio da djeca nemaju apsolutno nista od svega toga, ipak sve to prilicno obogacuje. Ako netko moze iamti 5 identiteta, bila bi steta da ih nema.
Nama u Austriji je jos lako, blizu smo. Ali kako se vi koji zivite dalje nosite sa time? Ostaje li sve na pustanju Profersora Baltazara sa DVDa, ili ste malo aktivniji po tom pitanju?
Dat ću vrlo žalostan odgovor (kao otac "polu-Hrvatića", supruga je Amerikanka).

Imali smo neku HR zajednicu u Kaliforniji (dok smo tamo živjeli) i u Floridi (doduše, srećom, daleko u miljama od nas). Jedna posjeta je bila dovoljna! i odluke su bile lake - Nikad Više!

Neodgovorno bi bilo, od mene kao oca...

Preostalo je moje osobno podučavanje o Hrvatskoj, toj dalekoj ali lijepoj zemlji, punoj prirodnih ljepota ali i dobrih ljudi, koji se ne čuju u ovoj kakofoniji preglasnih ustaško-partizanskih kreatura čije je postojanje potrebno da bi im postojali njihovi politički antipodi.

Nama u kući Hrvatska znači: Plitvice, Jadran, Nikola Tesla, Penkala, moja mama, štrukle, kulen, pršut, Dubrovnik, Zagreb, lipicaneri i sl... a ne: ustaše, domobrani, partizani, gdje si bio 91. ili 41. i te gluposti...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 23:08   #20
svoditi identitet osobe, tj. ciljano ga usmjeravati u tom "nepolitičkom" pravcu, na prirodne ljepote i turističke znamenitosti je besmisleno... i baš ono melting-pot američki.

Lijepo je to da djeca znaju da Dubrovnik nije ruski avion ili da se Vegeta ne kopa u rudnicima - al ako stvar na tome opstaje, lišena ikakve nacionalne ideologije (a koja je usko vezana i sa kulturnom baštinom pa i jezikom) na razini sadržaja turističkog pririučnika za neznalice, možda je onda i bolje da ih roditelji ne prcaju u mozak i na njima liječe vlastite probleme i pokušavaju kroz njih održati nekakve apstraktne veze sa zavičajem.
Kad je čovjek dovoljno odlučan i jak za otić van, onda presijeci sve i kreni u novi život.... docirajuće i vrlo ekspresivno pljucanje po svemu ostavljenom za sobom, uz istovremeno nostalgično intimno cmizdrenje za prošlim pred-iseljeničkim životom i osobnim iskustvima nije dosljedno i zasigurno konfuzno djeluje na djecu koja su izložna odgojnom procesu u takvom okružju.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.