Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2009., 19:36   #1
Katamaran iz samogradnje

Nakon višesatnog pretrazivanja ovog foruma,vidio sam par lijepih natpisa o samogradnji katamarana.Ja već duže vreme razmišljam o nekom takvom projektu.Netko je spominjoa nekoga iz dubrave Zg tko to radi pa ako bih mogao dobit adresu ili broj telefona.Ili ako netko zna za neke planove sa neta for free naravno bio bih zahvalan.
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 23:05   #2
Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 09:28   #3
Za samogradnju jedan od desetljeca poznati dizajner za amatersku samogradnju kamarana je James Wharram.

Imas njegov website na:

http://wharram.com/index.php

Forumi za te dizajne:

http://www.wharram.eu/live/

---

I kod nas su se 70tih 80tih radili neki od njegovih katamarana a onaj iz Dubrave sto se tu spomenuo na forumu radi Wharram-a ali ga je on modificirao. Sto je s time konkretno, gdje - nismo vise culi...

---

A za besplatno planove - ja sam protivnik toga. Jer ce se ljudi onda time prestati baviti i samo svi mi gubimo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 12:53   #4
Ma bit samogradnje je u snižavanju troškova i inventivnosti a to svakako uključuje i pomoć onima koji ti žele pomoć u inovativnom smislu.Kad bi vaša izjava bila točna nikad nebi bilo freeware programa na kompovima.A samogradnjom se ljudi bave iz ljubavi a ne interesa samo sto su na zapadu ljudi od svega napravili biznis pa tako i od hobija ne znaći da svakog treba oderat, tko pokaže imalo volje za nekavim radom umjesto da sjedi po birtijama . Kad bih htio sve plačati kupio bih gotov katamatan i zdravo sjedni i vozi.I ako u Europi samogradnje ne podlježu nikakvim ragistracijama i nametima kao kod nas. A da i smogradnja nikad ne podstiže iste cijena kao gradnje renomiranih graditelja kod prodaje.

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 13:27   #5
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
Ma bit samogradnje je u snižavanju troškova i inventivnosti a to svakako uključuje i pomoć onima koji ti žele pomoć u inovativnom smislu.Kad bi vaša izjava bila točna nikad nebi bilo freeware programa na kompovima.A samogradnjom se ljudi bave iz ljubavi a ne interesa samo sto su na zapadu ljudi od svega napravili biznis pa tako i od hobija ne znaći da svakog treba oderat, tko pokaže imalo volje za nekavim radom umjesto da sjedi po birtijama . Kad bih htio sve plačati kupio bih gotov katamatan i zdravo sjedni i vozi.I ako u Europi samogradnje ne podlježu nikakvim ragistracijama i nametima kao kod nas. A da i smogradnja nikad ne podstiže iste cijena kao gradnje renomiranih graditelja kod prodaje.

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Ako ti nadjes ili ti netko napravi neki dizajn/nacrt besplatno onda ga naravno uzmi i po njemu radi i smanji si tako trosak. Ali da uzmes komercijalni nacrt od nekoga i ilegalno ga fotokopiras to je lose - dizajner treba moci dobiti tantijeme za svoj rad koji ce ga motivirati za (1) davanje support-a samograditeljima (2) rad na modifikacijama (3) rad na drugim zanimljivim brodicama.

Katamaran je kao da radis 2 klasicna broda po cijeni skoro. Ako ti je problem dati 300-400 za profesionalne nacrte i support na koji kupovinom imas pravo - onda bolje da se ne upustas u gradnju.

I zadnje - samogradnja nije za snizavanje troskova i inventivnosti. Vec kontrola kvalitete, izrada predmeta kojeg ne mozes naci na trzistu u komercijalnoj proizvodnji zbog razno raznih parametara kao npr. predmet za serijsku proizvodnju mora zadovoljavati vise profila ljudi, dok brodicu koju radis za sebe mora zadovoljavati samo tvoje dakle custom. Ako mislis da ces samogradnjom kompleksnijeg camca ustedjeti pare a da ce finalni proizvod biti Top-A kvalitete - varas se. Cijena ce biti priblizno ista a neke stvari ces ti skuplje platiti jer ne dobivas popust na kolicinu kao sto skver dobiva.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 00:02   #6
Ma baš o tome i govorim.Samogradnja je ljubav prema nečem a ne škrtost da se razumijemo. Pod broj dva svi oni traže plačanje za nacrte za koje ni neznaš kakvi su u konačnici i uvijek mogu prati ruke ako nešto nije u reda sa prekrasnom frazom"sigurno niste doslovno proveli moj nacrt u djelo.Pogledaj samo naše silne kopije primorki, guceva itd kojem svako graditeljl promjeni ime i postaje nesto drugo a ti su brodovi nacrtani i izmišljeni prije 50 ili 100g po meni bi trebalio postat hrvatsko javno dobro. I da se objave javno nacrti za samograditelje bilo bi toga puno više na jadranu. Pod tim mislim svakakvih brodova iz hrvatske kulturne baštine.A što se tiče linkova za Wharram njegovi mi se koncepti cine jako,zastajeli i da su dobri nebi onaj gospodin iz dubrave mijenja nacrte. I definitivno nacrt nije neka stavka u troškovima ali ako ih moraš kupiti 10 kom da odabereš nesto što se tebi sviđa pa onda još to moraš sebi prilagoditi malo je bez veze .I specijalno ako se više ljudi složi oko jednog modela broda glupo bi bilo da svaki kupuje posebno nacrt.Samo još jedna malo konstatacija svaki dobar dizajn sa pristupačnom cijenom ima uvijek svoga kupca i dobar dizajner nije nikada kruha gladan.Jasno da ne podupirem piratiziranje bilo koje vrste ali sve ima svoje granice. No dobro .Da li netko gradi katamaran?

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 09:30   #7
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
Ma baš o tome i govorim.Samogradnja je ljubav prema nečem a ne škrtost da se razumijemo. Pod broj dva svi oni traže plačanje za nacrte za koje ni neznaš kakvi su u konačnici i uvijek mogu prati ruke ako nešto nije u reda sa prekrasnom frazom"sigurno niste doslovno proveli moj nacrt u djelo.Pogledaj samo naše silne kopije primorki, guceva itd kojem svako graditeljl promjeni ime i postaje nesto drugo a ti su brodovi nacrtani i izmišljeni prije 50 ili 100g po meni bi trebalio postat hrvatsko javno dobro. I da se objave javno nacrti za samograditelje bilo bi toga puno više na jadranu. Pod tim mislim svakakvih brodova iz hrvatske kulturne baštine.A što se tiče linkova za Wharram njegovi mi se koncepti cine jako,zastajeli i da su dobri nebi onaj gospodin iz dubrave mijenja nacrte. I definitivno nacrt nije neka stavka u troškovima ali ako ih moraš kupiti 10 kom da odabereš nesto što se tebi sviđa pa onda još to moraš sebi prilagoditi malo je bez veze .I specijalno ako se više ljudi složi oko jednog modela broda glupo bi bilo da svaki kupuje posebno nacrt.Samo još jedna malo konstatacija svaki dobar dizajn sa pristupačnom cijenom ima uvijek svoga kupca i dobar dizajner nije nikada kruha gladan.Jasno da ne podupirem piratiziranje bilo koje vrste ali sve ima svoje granice. No dobro .Da li netko gradi katamaran?

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !

Niti jedan stock nacrt/dizajn ti nece pasati bas 100%. Uvijek ce postojati bas nesto sto ces ti htjeti promijeniti da bas tebi pase. Isto kao sto i ne postoje 2 iste privatne kuce iako su mozda polazni nacrti bili isti/slicni. Postoje naravno stanovi jer je to serijska proizvodnja. Ako mislis naci nacrt za monohull, katamaran ili sto vec a da je stock dakle jeftin, dobar, jednostavan, opsezan i da ti pase u svakom pogledu bez ikakvih modifikacija to je ravno premiji na lotto-u. Ako zelis nesto sto bas tebi pase i trazis plan, onda dogovori custom design, a to je daleko od toga da je jeftino

Ja mislim da si se ti napalio na izgradnju katamarana, gledajuci sve ove komercijalne kao npr. Fountaine Pajot, i sada bi si doma u garazi nekaj iskemijao da se i ti vozikas u tom modernom katamaranu na nasem Jadranu. Sve 5...ali daj malo pogledaj kakvi sve katamarni postoje, tko su dizajneri, koje su tehnike gradnje trupova (katamaran ili obicnog jednotrupca), spoja 2 trupa da dobijes katamaran uopce, i slicno. Mislim da ces onda moci kvalitetno uci u raspravu sa nekim graditeljem kao i izabrati nacrt koji ti najbolje pase kao i tehniku gradnje.

Inace u RH ima relativno malo samograditelja brodica. Mozda ih ima i vise ali neke starije generacije bas i ne sudjeluju aktivno na forum.hr-u i drugim forumima nazalost. A od svih njih, katamarane bas ne gradi puno njih...odnosno - skoro nitko osim tog "tipa iz Dubrave" o kome nitko nista ne zna.

P.S Ja bih radje onda trimaran ako bi vec gradio visetrupac.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 09:34   #8
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Jednotrupac jedrilica 5.5m sa svom opremom spremna za jedrenje, moja samogradnja, financijski trosak bi bio - 14,000 eura, sa rezervom od 15-20%.
Cisto da sirotinja zna o kakvim se parama radi. + kod brodova 1m duzine nije samo 18% gore (1m od 5.5 = 18%) (5.5m = 14,000 eura; 6.5m = 14,000 + 18% = 16,545). Vec se koristi exponencijalna funkcija
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 00:20   #9
To smo već riješili ono što bih ja htio a trenutačno mi nije dostupno je http://www.boat-world.com/photos/106...68459304_1.jpga to što bih sad htio radit je http://www.marinesource.com/graphics/679/6790170-3.jpg to je samo malo za vježbi i zato bih htio susresti se sa nekim tko stvarno gradi catamaran i razmijeniti iskustva itd.Teoretiziranja mislim da je stvarno dosta. Jel ima neko da gradi katamaran?

Zadnje uređivanje Bor is : 12.02.2009. at 00:42.
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 00:51   #10
I ima jos slikica to mislim da je najsmislenija beba katamaran na 8 m http://kijiji.ebayimg.com/i23/06/k/0...e2/69aa_20.JPG to bih svakao jedan dan htio

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 01:10   #11
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
Nakon višesatnog pretrazivanja ovog foruma,vidio sam par lijepih natpisa o samogradnji katamarana.Ja već duže vreme razmišljam o nekom takvom projektu.Netko je spominjoa nekoga iz dubrave Zg tko to radi pa ako bih mogao dobit adresu ili broj telefona.Ili ako netko zna za neke planove sa neta for free naravno bio bih zahvalan.
Ja sam nedavno našao jednog čovjeka iz Zagreba na netu, ima i fotografije, uglavnom išao je Savom i Dunavom do Crnog mora, pa do Jadrana, na katamaranu jedrilici kojeg je sam napravio.Ako nađem link, stavim ovdje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 09:23   #12
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
To smo već riješili ono što bih ja htio a trenutačno mi nije dostupno je http://www.boat-world.com/photos/106...68459304_1.jpga to što bih sad htio radit je http://www.marinesource.com/graphics/679/6790170-3.jpg to je samo malo za vježbi i zato bih htio susresti se sa nekim tko stvarno gradi catamaran i razmijeniti iskustva itd.Teoretiziranja mislim da je stvarno dosta. Jel ima neko da gradi katamaran?
Pa ocito nema nikoga na ovoj grupi tko radi katamaran. Inace bi odmah prvi dan dobio odgovor - Da ja gradim. Ali isto tako ima samograditelja na ovoj grupi kao i raznih majstora koji popravljaju brodice (stakloplastika, osmoza) kao i raznih entuzijasta - i nitko ne govori o teoriji. Ti se ovdje deres da te zanima razgovarati samo sa osobama koje rade katamaran a mi svi ostali smo bez veze i pricamo bez veze. Jer izgradnja katamarana je nesto za 180 razlicito od izgradnje jednotrupca -
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 09:25   #13
Evo ga, našao sam!

Čovjek se zove Josip Pavlinušić, a evo i jako opširnog linka o katamaranu:

http://www.majstor.hr/teme/2001/8-9/...atamaran.shtml
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 18:04   #14
Zahvaljujem Antonu na pomoći to je u biti ono sto mi je trebalo. Još jednom hvala.A ovom norcisoidnom i uvredljivom europe, isto tako hvala.Nitko ti nije rekao da si bezveznjak , osim ako sam to ne misliš o sebi.I nitko se ne dere, samo sam zamolio pomoć, bez teoretiziranja ili što bi narod rekao mlačenja prazne slame. Ima puno ljudi koji stalno nesto pričaju ali ne da bi nešto rekli, nego tek toliko da melju,pametni prepametni, nego vidim da ti već znaš i što ja mislim i za što sam se zapalio.Slušaj malo što ljudi govore.Još jednom hvala svima na pomoći.

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 21:39   #15
Nenad Dević www.calafatus.hr [email protected]
Ovo su ti podaci čovjeka u Puli koji je upravo porinuo katamaran od 6,5 metara sa dvi pente od 40 ks.
Radi ga za nekog lika? a kompletno nacrti kalupi i izrada su njegovi. čovik ima registriranu firmu iskustvo, proizvodnju i sve što te zanima. ne znam koliko će biti zainteresiran za samogradnju. ali možeš ostvariti kontakt, jer tip radi svoj brod, znači ne tuđi nacrt. vrlo bitno jer je sam razradio hidrodinamiku dvaju spojenih trupova. Vezano za pitanje o mom trenutnom stanju ( pm ) upravo sam u papirologiji radione koja košta ko svi vrazi pa se iskreno nadam da mi Actros uskoro neće više zamjerati na riskantnom životu. Pozdrav Actrosu, usput.
Ujedno sređujem istu.
što se tiče katamarana ideja je kompletno moja. pokušavam spojiti tradicionalnu liniju sa modernim konceptima a da se ne izgubi funkcionalnost. gore navedeni gospodin će mi odraditi kompletnu papirologiju (cca 120000kn)
a odlivanje trupova ću prepustiti jednoj zadarskoj tvrtci koji imaju pogon za rad sa takvim kemikalijama usaglašenu sa zakonima. Počeli smo sa osnovnim radovima za pravljenje prototipa u west sistemu sa kojeg ću poslije odliti kalupe. itd itd. Pozdrav ekipi
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 14:08   #16
Zahvala Sealionu na vrlo korisnom linku moram nazavati da vidim o čemu se točno radi.Inače na vašoj sam se stranici divio vašem radu i ne sumnjam da ce katamaran ispasti ok tj prekrasno.Ako bi slučajno imali volje i vremena da malo elaborirate tih 120 tk troška to bi bilo interesantno.Još jednom hvala.

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 16:45   #17
neću elaborirati jer bi potrošio cijelu stranicu foruma za to a to nebi nikome bilo interesantno. dakle to je projektna dokumentacija. tebi kao samograditelju to ne treba. treba ti prijava samogradnje u tvojoj lučkoj kapetaniji. to je prije koštalo 1500 kuna ne znam da li se to što promijenilo. onda ti lučki kapetan poviri koji put što radiš i kad završiš ideš na procjenu da ti malo opale poreza registracija itd.
nažalost portal lučke kapetanije je za kurac ( oprostite na izrazu ) to je vjerovatno računarski najnepismenija institucija u nas. ne možeš ništa saznati na netu.
Dakle put pod noge u lučku kapetaniju skupi info iz prve ruke i onda tek planovi na stol. čisto da vidiš što te košta za sam start.
aj pozdrav. opet sam potrošija po stranice
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 19:27   #18
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
to je prije koštalo 1500 kuna ne znam da li se to što promijenilo. onda ti lučki
Mene doslo 70kn drzavnog biljega - ono kao marka. A sam napises zahtjev, nacin & tehnologiju gradnje (isto sam napises esej neki...) i das kopiju nacrta.

Quote:
aj pozdrav. opet sam potrošija po stranice
Pa sto - tu smo da citamo
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 19:57   #19
Konstruktivno brzo efikasno to cijenim sa točnom informacijom. A što se tiče elaboracije troška slobodno ionako će čitati smo oni koje to zanima tj kojima to treba pa kad bude loše vrijeme i neda vam se radit samo dajte, nisam ni misli na detalje nego onako ugrubo dužina, oblik, težina, utrošak materijala preporuke za kupovine istog i sve one sitnice koje ti niko neće reči osim ako sam ne saznaš na teži način tj gradeći katamatan.Bude vaš katamatan bio fixni ili ce se raslapati? Ako je tradicionalan to znaci neko poludeplasmansko dno ili nešto drugo?I koja bi mu bila nekakva putna brzina? Jedro klasočno ili ono polinezisko obrnuto A ?

Pozdrav

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:40   #20
vučete me za jezik.
shvatio sam da pitaš za 120 tk. to je samo papirologija kad krečeš u komercijalnu proizvodnju. radi se o dokumentaciji koju traže da dobiješ CE normu i HRB. što se tiče gradnje radi se o motornom katamaranu duž 8,3 x 3,6 m.
početna razmišljanja su bila nešto skromnijih dimenzija ali tokom razrade nekoliko desetaka skica došli smo do ovih mjera i tu smo stali iz puno razloga. Ponajprije jer smo napokon dobili dovoljno prostora da smjestimo udobno čak mogu reći super udobno 6 odraslih ljudi. ako je u kombinaciji dvoje djece onda je prostor više nego komotan. brod raspolaže sa nekih 26 korisnih kvadrata , što je ( za poznavaoce prostora u brodu ) vrhunski rezultat. slijedeča vodilja nam je bila to što svi rade ( pričam o serijskoj proizvodnji ) katamarane od 9,9 metara pa dalje. svakih deset cm na katamaranu košta strahovito puno novaca, a moja ideja je bila ući u svijet mladih ljudi ,do 40 godina,koji si mogu priuštiti brod od cca 150-160 t€. oko 9 godina obrađujem statistiku u svijetu, jer za Hrvatsku su ti podaci katastrofalni. u svijetu potrošnja katamarana je oko 2,57% u odnosu na ukupnu proizvodnju brodica do 20 metara. U Hrvatskoj nažalost po mene svega 2 promila, odnosno na tisuću brodova svega dva su katamarana. Da bih se s tim probio moram dakle krenuti u svijet i tu dolazim do ogromnog problema. Kako isfinancirati marketing na globalnom planu. primjerice Duseldorf košta cca sa svim troškovima ( na lošoj poziciji sajma ) minimalno 25-28 t€, Genova 40 t€ a da ne nabrajam Southampton, Fort Lauderdale ili još gore Sidney ili Auckland.
Cijelu financijsku sliku proizvodnje prvog prototipa i dokumentacije sam posložio i otprilike na CBS u Splitu 2010-te bi trebala biti premijera.
Ovaj drugi dio , dakle marketing, će morati financirati sama proizvodnja ako budem imao sreće sa kojom narudžbom odmah po CBS-u.

Da se vratim na sam brod. Ovdje imam dodirne točke sa naslovom teme i mislim da mnogima mogu biti nekakva polazišna točka.
Odmah da vam kažem da svi mi koji ulazimo u projekt samogradnje moramo biti
spremni na svakojake neplanirane troškove i uvijek onih 15-25 % viška se odnekud stvara ma koliko mi dobro složili troškovnik.
Prototip ću raditi u west sistemu sa epoksijem. Dakle posložiš rebra pregrade uzdužnice i sve oblačiš sa letvicama ariša 42 x 10 mm. nakon toga dva na križ slagana furnira od tri mm i onda dva sloja rovinga 280 gr. iznutra samo pojačanja sa roving trakicama od 10 cm širine na spojevima gdje to zahtjeva konstukcija. nakon toga dobivam dva trupa poludeplasmanskog dna koji bi poproračunu sa dva puta 60 konja treba ići 18-19 kn odnosno putnih 15 - estak kn. sa dva puta 75 ks 22-23 a putnih 17. no o tom po tom. proračun i stvarnost se uvijek sukobljavaju. U proračunima je sve imaginarno. Hidrodinamika je još uvijek vrlo široko područje.
sad o tome dosta.
što se tiče tvog malog brzog katamarana njega nije problem napraviti čak i laiku. Takav nacrt češ lako naći na netu. malo ga modificiraš jer su svi dizajni na netu koji su slobodni stari bar 30- 40 godina. na onoj slici onaj centralni dio je previsok jer se tako previše diže težište a i komunikacija je otežana između trupova. kad se odlučiš raditi javi se jer u dvadeset i tri godine rada po razno raznim plovilima ostave traga i iskustva.
aj svima laku noć ma gdje bili.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.