Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2018., 06:52   #1
Osnivanje prava doživotnog uživanja

Poštovani forumaši molim za savjet.

Planiram u stan koji sam nedavno kupio useliti svoju majku. Kako bi sve bilo i pravno osigurano planiram joj dati pravo doživotnog uživanja (stanovanja) u toj nekretnini. Ako sam dobro upućen za upis takvog prava u zk izvadak potrebno je da s majkom sklopim i ovjerim valjani pravni posao o tome. Pripremio sam ugovor o stjecanju prava doživotnog uživanja (stanovanja), te bih trebali otići ovjeriti potpise. Ako sam dobro upoznat s problematikom trebamo ovjeriti i moj i njen potpis na tom ugovoru jer je nužno da taj pravni posao bude prihvaćen s obje strane. Da li je ovo sve navedeno točno? Te me zanima da li je postojanje hipoteke (jer sam taj stan djelomično financirao kreditim) banke problem za upis ovakvog prava služnosti u teretovnicu vlasničkog lista predmetnog stana. Ako se i može upisati takav teret, da li će se banka obavjestiti o tome i da li oni mogu stvarati problem jer imaju upisanu hipoteku.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 17:19   #2
Mislim da ne. Ti si vlasnik nekretnine i možeš raspolagati sa njom kako želiš . Dakle potreban je čak i samo tvoj potpis i ne moraš ju maltretirati potpisom ili je njen potpis nekakova druga namjera ili bolje rečeno drugi čin, nije vidljivo. Ili ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 23:34   #3
Potpis majke nije potreban. Ovjerava se potpis osobe čije se pravo ograničuje, opterećuje, ukida ili prenosi.
Dakle ti želiš osnovati pravo stanovanja na tom stanu. Pravo stanovanja je osobna služnost koja svojega nositelja (stanovatelja) ovlašćuje da se služi nečijom stambenom zgradom ili njezinim dijelom namijenjenim stanovanju (poslužna stvar) u skladu s tom namjenom, a čuvajući njezino sućanstvo. (ZV - 217). Pravo stanovanja se prosuđuje po pravilima o uporabi.
Pošto je riječ o osobnoj služnosti, ona se može osnovati samo na temelju valjanog pravnoga posla.
Što se tiče hipoteke, ne vidim problem. Razlog je što je hipoteka već upisana. Ovo će se ionako upisati nakon hipoteke. Banci je bitno da se može namiriti iz vrijednosti stvari ako nakon dospijeća se ne podmiri obveza.
Zašto bi se banka obavještavala? TI možeš tu istu nekretnine još 10x založiti i to 10 različitih vjerovnika. Banku se to ne tiče. Oni imaju prvenstveni red. Njima je to bitno. Isto kao što možeš i prodati, što se to banke tiče...
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 14:11   #4
Pitanje da li pravo doživotnog uživanja koje bih dao majci u stanu kojem sam vlasnik utječe na hipoteku je išlo hipotetski u smjeru, da se recimo banka treba naplatiti prodajom po hipoteci, što se u tom slučaju događa s upisanim pravom moje majke o doživotnom uživanju.... Gubi li ga ona automatski u tom slučaju?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 10:19   #5
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Pitanje da li pravo doživotnog uživanja koje bih dao majci u stanu kojem sam vlasnik utječe na hipoteku je išlo hipotetski u smjeru, da se recimo banka treba naplatiti prodajom po hipoteci, što se u tom slučaju događa s upisanim pravom moje majke o doživotnom uživanju.... Gubi li ga ona automatski u tom slučaju?
Što je upisano prvo? Pravo doživotnog uživanja ili hipoteka? Ako je hipoteka, onda se po ovršnoj prodaji brišu svi kasniji upisi. Ako je pravo doživotnog uživanja onda i po prodaji nekretnine vaša majka zadržava pravo na doživotno uživanje kod novog vlasnika.

Banke u pravilu ne prihvaćaju takve nekretnine kao osiguranje jer ih je nemoguće prodati na dražbama.

Ovršni zakon, članak 87.
(2) Prodajom nekretnine ne prestaju ni osobne služnosti koje su u zemljišnoj knjizi upisane prije prava radi čijega se namirenja ovrha provodi.
(3) Ostale osobne služnosti i stvarni tereti prestaju pravomoćnošću rješenja o dosudi nekretnine.
sava007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.