Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2009., 20:55   #1
Mala škola, velike riječi.

Srdačan i nadasve friendly pozdrav.

Eto, ja ću biti profesor s mnoštvom ( barem se nadam ) asistenata.

O čemu se ovdje radi. Evo:

Podučimo mlade kako da se riječju slade.

Lekcija No1.

Svaka riječ nosi u sebi jedno raspoloženje. Ako ste dobre volje i zračite pozitivno, onda će ruža, koju ste upotrijebili u rečenici, mirisati.

Tu bih stao, javim se kasnije...
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:18   #2
Može li, šjor profesor, a kad već spomenuste ružu, Lekcija No.1 metaforički zvučati i ovako:"Ne možeš ruži reći da prestane biti lijepa"?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:44   #3
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Može li, šjor profesor, a kad već spomenuste ružu, Lekcija No.1 metaforički zvučati i ovako:"Ne možeš ruži reći da prestane biti lijepa"?
ma pusti sad metafore. najprije ružu doživi!
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 10:28   #4
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Može li, šjor profesor, a kad već spomenuste ružu, Lekcija No.1 metaforički zvučati i ovako:"Ne možeš ruži reći da prestane biti lijepa"?
Moji prvi studenti

Štovana, ruža je tvoj literarni cvat. Od nje možeš činiti što je tebi volja pa čak i to da ne bude lijepa. Do tebe je i tvog stanja u momentu njenog branja.

Ruža je samo akter u predstavi u kojoj si ti režiser. Ona nije stvarna, ti je činiš stvarnom. Shodno tome, možeš joj reći da ne bude lijepa.

Primjer No1.( kada ruža nije lijepa )

...umoran i očajan vukao sam sebe prašnjavim putem, tom tragičnom stazom gdje gorka sudbina koračala je svoj moćni mimohod i poput pečata ostavila slomljenu, pregaženu i prljavu ružu sa ogromnim trnom što strši i upozorava da sve što lijepo je, iščezlo je toga dana...
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 11:13   #5
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
ma pusti sad metafore. najprije ružu doživi!
Maloprije sam pojasnio da se ruža može prikazati na bezbroj načina. Nama je cilj da od lijepe ruže učinimo da miriše. Zamisli, čitaš teskt i na dijelu kada se pojavi ona, tek formirana, tek nikla, nošena krilima snažne želje da svoje latice raširi i odjene svježu i mirisnu haljinu svilenog sjaja prvih kapi jutarnje rose.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 11:31   #6
Oh, hvala lijepa na ovoj temi . Jutros sam o tome razmisljala i ptala se gdje bi mogla nuciti kako se sastavlja proza i poezija.
Bit cu vjerni ucenik.
colibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:00   #7
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Može li, šjor profesor, a kad već spomenuste ružu, Lekcija No.1 metaforički zvučati i ovako:"Ne možeš ruži reći da prestane biti lijepa"?
a možeš li ju prestat zalijevat i pustit da uvene, tada ćeš ju svjesno učinit nelijepom ...
__________________
01.01.2019. LAJTE KERE JAKOBSFELDA
marčelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:22   #8
Quote:
marčelina kaže: Pogledaj post
a možeš li ju prestat zalijevat i pustit da uvene, tada ćeš ju svjesno učinit nelijepom ...
Ne, to ide tebi na dušu. U tom slučaju ljepota ruže je žrtva zlobnog nezaljevača.

Inače, sjećam se jedne predivne perzijske bajke o djevojci kojoj su ruže ispadale iz usta kad se smijala.. naravno, imala je mnoge zavidnike koji su činili svašta kako bi se (djevojka) osušila i uvenula.

PS, prijavljujem se na tečaj
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:53   #9
ja čitam. slušam. doživljavam. mirišem. vidim. dotičem.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 13:28   #10
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
dotičem.
Oprezno s ružama, imaju trnje
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 14:53   #11
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Moji prvi studenti

Štovana, ruža je tvoj literarni cvat. Od nje možeš činiti što je tebi volja pa čak i to da ne bude lijepa. Do tebe je i tvog stanja u momentu njenog branja.

Ruža je samo akter u predstavi u kojoj si ti režiser. Ona nije stvarna, ti je činiš stvarnom. Shodno tome, možeš joj reći da ne bude lijepa.

Primjer No1.( kada ruža nije lijepa )

...umoran i očajan vukao sam sebe prašnjavim putem, tom tragičnom stazom gdje gorka sudbina koračala je svoj moćni mimohod i poput pečata ostavila slomljenu, pregaženu i prljavu ružu sa ogromnim trnom što strši i upozorava da sve što lijepo je, iščezlo je toga dana...
Šjor profesor,
Oprostite mi što bijah tako štura pri ubacivanju metafore s ružom. Naime, zbog te moje površnosti ste me, možebitno, krivo shvatili.

Ovo je ono što htjedoh poručiti:
Ukoliko je lijepa riječ kao ruža, tada će njeno trnje smetati samo onog, koji ružu iovako (trenutno) ne vidi lijepom, iz čega se može zaključiti kako nije bitno samo raspoloženje onog što upućuje lijepe riječi, već je bitno i raspoloženje onog drugog, kojem su te lijepe riječi upućene; što, naravno, svakako ne znači da ruža nije lijepa, ali može značiti kako, zbog n razloga, nije doživljena lijepom; stoga, kad kažem "ne možeš reći ruži da prestane biti lijepa", tada zapravo govorim kako je ljepota - ljepota, bez obzira na doživljaj promatrača.

Što bi vi rekli, šjor profesor?

(da "slomljenu, pregaženu i prljavu ružu" ?! )
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 15:19   #12
da nema promatrača, kome bi bila lijepa?

promatrač je ne mora ni zamijetiti. ne mora osjetiti. ne mora misliti o njoj. može biti i slijep. to znači da nije promatrač. ruže.

i ruža ostaje samo biljka. više znači onom leptiru i pčelici, gusjenici i biljnoj uši. živi u prirodi i dio je nje. tamo se ne razmišlja o ljepoti, osim u smislu privlačnosti za prokreaciju.

ljepota ruže, ili ne-ljepota, ili potpuni nedstatak mišljenja o ljepoti tiče se samo promatrača. eventualno komentatora. doživljatora. pjesnika.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 15:21   #13
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Oprezno s ružama, imaju trnje
oh, slasne li boli od trna darovane ruže.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 20:29   #14
Quote:
colibri kaže: Pogledaj post
Oh, hvala lijepa na ovoj temi . Jutros sam o tome razmisljala i ptala se gdje bi mogla nuciti kako se sastavlja proza i poezija.
Bit cu vjerni ucenik.
A kad su ih rastavili?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 20:30   #15
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Ne, to ide tebi na dušu. U tom slučaju ljepota ruže je žrtva zlobnog nezaljevača.

Inače, sjećam se jedne predivne perzijske bajke o djevojci kojoj su ruže ispadale iz usta kad se smijala.. naravno, imala je mnoge zavidnike koji su činili svašta kako bi se (djevojka) osušila i uvenula.

PS, prijavljujem se na tečaj
Ti ćeš bit asistent.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 20:34   #16
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Šjor profesor,
Oprostite mi što bijah tako štura pri ubacivanju metafore s ružom. Naime, zbog te moje površnosti ste me, možebitno, krivo shvatili.

Ovo je ono što htjedoh poručiti:
Ukoliko je lijepa riječ kao ruža, tada će njeno trnje smetati samo onog, koji ružu iovako (trenutno) ne vidi lijepom, iz čega se može zaključiti kako nije bitno samo raspoloženje onog što upućuje lijepe riječi, već je bitno i raspoloženje onog drugog, kojem su te lijepe riječi upućene; što, naravno, svakako ne znači da ruža nije lijepa, ali može značiti kako, zbog n razloga, nije doživljena lijepom; stoga, kad kažem "ne možeš reći ruži da prestane biti lijepa", tada zapravo govorim kako je ljepota - ljepota, bez obzira na doživljaj promatrača.

Što bi vi rekli, šjor profesor?

(da "slomljenu, pregaženu i prljavu ružu" ?! )
Vidiš, ja drugačije mislim. Riječju možeš uticati na raspoloženje onoga koji je čita. Hoću reći, zadatak onoga koji nastoji nešto reći, putem velebne pisane riječi, treba da je usmjeren ka oplemenjivanju.
Svakako da je ljepota ljepota ali pisanom riječju ti 'stvaraš' jedan novi svijet. Kakva će ruža biti u tom novom svijetu ovisi samo o tebi.

Zadnje uređivanje Derviš : 13.10.2009. at 20:55.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 22:12   #17
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja drugačije mislim. Riječju možeš uticati na raspoloženje onoga koji je čita. Hoću reći, zadatak onoga koji nastoji nešto reći, putem velebne pisane riječi, treba da je usmjeren ka oplemenjivanju.
Svakako da je ljepota ljepota ali pisanom riječju ti 'stvaraš' jedan novi svijet. Kakva će ruža biti u tom novom svijetu ovisi samo o tebi.
ha, a mene ne bi pohvalil, ha, mene zapostavljaš, haaaaaa?
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 01:24   #18
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post

...umoran i očajan vukao sam sebe prašnjavim putem, tom tragičnom stazom gdje gorka sudbina koračala je svoj moćni mimohod i poput pečata ostavila slomljenu, pregaženu i prljavu ružu sa ogromnim trnom što strši i upozorava da sve što lijepo je, iščezlo je toga dana...
ili...

...sva zanesena, zurila je uskom stazom oivcenom grmovima tamnocrvenih ruza ,koje kao da su bojeci se da prebrzo ne prodje, darivale je bojom u obrazima ;crvenih obraza s laticama u kosi cinila mu se kao divlja ruza u polju punom makova - trn koji mu se zario u srce...
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 12:33   #19
U jednom malom selu na sjeverozapadu, odakle dolaze olujni vjetrovi, nema ruža. Zemlja se u zimskim mjesecima zamrzne tako jako, da korjen svake ruže postane žrtva hladnokrvnog zločinca koji donosi ledenu smrt.
No, pored betonskog stepeništa, sasvim neuglednog i neuređenog, nepopločenog i bez rukohvata, reklo bi se da su ljudi koji tamo žive nemarni i lijeni, svakog proljeća između zemlje i betona nikne malena ruža. Krhka, sa sitnim listićim, nikada nije dosegla visinu jednog lakta i više od dva cvijeta ognjene boje. Nekoliko je puta bila pokošena, ali je ponovno izrasla, bez trnja i sa, čini se, nepokolebljivom namjerom.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 16:24   #20
svako jutro vozim se pokraj dvorišta, nanizanih uz cestu. u svakome kućica, naokolo brižno posađene biljke, stabla, grmovi. hladno je i dvorišta su pusta. ponegdje pometena vjetrom, ili posve čista, s naslonjenim grabljama i metlom uz dovratak. svako jutro prolazim. bjeličasti svjetlucavi mraz, zaostao od svježe noći. zrak ukočen od studeni.

svako jutro gledam narančastu ružu na nepodrezanom grmu, stoji na goloj stabljici napola uvela lišća. sjaji. velike latice blistaju na jutarnjoj svjetlosti. sama je. snažna. njezin miris je daleko, ali ga osjećam u nosnicama. mala kugla jutarnjeg sunca u sivilu zamagljenog prozora automobila.

svakog jutra narančasta ruža me pozdravlja i pruža osmijeh u očima.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.