Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2006., 14:43   #1
Svemir, brzina svjetlosti, gravitacija - činjenično stanje

Malo ćemo ovdje tipkati o onome što (unatoč silnih informacija na ovome forumu koje potječu s raznoraznih strana i raznoraznih kvaliteta izvora) je poznato i utvrđeno u znanosti (ne u kvaziznanosti, mistici, ezoteriji, astrologiji, hiromantiji.... ):
- svemir je beskonačan, ali ograničen. Nastao je prije nekih 14,7 milijardi godina u događaju nazvanom "veliki prasak". Što je bilo prije toga i u čemu se svemir nalazi (ako se nalazi), nije poznato i naša današnja znanost i tehnologija nema načina da to ustanovi
- pohod Čovjeka u svemir počeo je kasnih 50-tih godina prošlog stoljeća, prvi čovjek u svemiru bio je Gagarin 1961., prvi čovjek van letjelice bio je Leonov 1965., a prvi čovjek na Mjesecu bio je Armstrong 1969. godine. Nakon 1971. ljudska bića nisu stigla dalje od niske orbite ("Mir" i međunarodna svemirska stanica...), ali su naši roboti dosegli neslućene svemirske dubine (gledano kroz prizmu brzina kojima se oni kreću): Pioneeri 10 i 11, te Voyageri 1 i 2 nalaze se na putu napuštanja Sunčevog sustava (Voyager 1 je stigao najdalje od svih, i za nekoliko će godina stići u heliopauzu). Robotima su istraženi svi planeti osim Plutona (a prema njemu je krenuo New Horizons...), te većina mjeseci od tih planeta. Najtemeljitije je kartografirana Venera, a najposjećeniji je Mars. Od velikih misija, danas jedino Cassini kruži oko Saturna, te Voyageri koji putuju u svojoj međuzvjezdanoj misiji.
- nema dokaza o postojanju života u svemiru - za sada! Nekoliko je poduzetih kampanja u potragama za inteligentnim radio-signalima iz svemira (legendarni SETI, META, pa još po nekoliko puta SETI, te BETA - za koju ne znam je li ikada zaživjela). Jedini rezultat ovih istraživanja su 9 signala (od kojih je 7 u ravnini Strijelčeva kraka) koji su SAMO JEDNOM uhvaćeni u META kampanji, pa su stoga potencijalni znak inteligencije. Međutim, ti signali NIKADA PONOVNO NISU UHVAĆENI, a traženi su na istim mjestima mnogo puta...
- s druge strane, Spirit i Oportunity razbili su iluzije o mogućem jednostavnom životu na Marsu - tamo nema ništa, čak ni organskih tvari na površini, jer je površina izuzetno oksidantna...
- Einstein nas je naučio da se nikakvo tijelo s masom u svemiru ne može kretati brzinom svjetlosti, niti brže od nje! Leptoni nemaju masu mirovanja, pa se mogu kretati brzinom svjetlosti, ali to im je granica (elektroni, fotoni, neutrini)! Tako da nam je i komunikacija limitirana brzinom svjetlosti, a pogledom u dubine svemira zapravo gledamo i u dubine prošlosti.....
- gravitacija je zapravo manifestacija zakrivljenosti prostora prouzročene masom nekog tijela! Newtonov zakon gravitacije je oboren (opet Einstein ).
- kretanje nebeskih tijela: planeti, mjeseci, asteroidi, kometi i ostali članovi Sunčevog sustava kreću se u zakrivljenom svemiru po Keplerovim zakonima. Sunce kruži oko središta galaktike, a Galaktika se kreće prema jatu Virgo....

Molim hrpu komentara i nadopuna....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 15:52   #2
Vecina toga ti stoji, ali ne i prva recenica - svemir je beskonacan ali ogranicen.
Ispravno bi bilo reci: Ne znamo je li svemir konacan ili beskonacan, ali vjerojatno nema granicu.

Kriva ti je i tvrdnja da leptoni nemaju masu mirovanja. Za elektrone se odavno zna da imaju, a odnedavno i za neutrine. Fotoni nemaju masu mirovanja, ali oni i nisu leptoni.
(Ako se dobro sjecam, rijec lepton dolazi od grcke rijeci koja znaci lagan, ali ne bezmasen.)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 16:31   #3
Još da nadodam da je starost svemira procijenjena na 13.7 mld.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 16:35   #4
Quote:
skeptik kaže:
Vecina toga ti stoji, ali ne i prva recenica - svemir je beskonacan ali ogranicen.
Ispravno bi bilo reci: Ne znamo je li svemir konacan ili beskonacan, ali vjerojatno nema granicu.

Kriva ti je i tvrdnja da leptoni nemaju masu mirovanja. Za elektrone se odavno zna da imaju, a odnedavno i za neutrine. Fotoni nemaju masu mirovanja, ali oni i nisu leptoni.
(Ako se dobro sjecam, rijec lepton dolazi od grcke rijeci koja znaci lagan, ali ne bezmasen.)
BRAVO GALILEO!!!
konacno jedna normalna tema... na rubu znanosti ali unutar okvira zdravog razuma...
uz lapsuse koje je naveo skepticni kolega, SVE CESTITKE...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 17:51   #5
Skupilo se nekoliko normalnih na jednom mjestu!
Geza, mrQ i slični, malo pročitajte ovo i provjetrite svoje učmale mozgove. A možda ste i poslušali moj savjet i primili se sexa, pa se stabilizirali!
Hipatija1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 19:36   #6
Quote:
Hipatija1980 kaže:
Skupilo se nekoliko normalnih na jednom mjestu!
Geza, mrQ i slični, malo pročitajte ovo i provjetrite svoje učmale mozgove. A možda ste i poslušali moj savjet i primili se sexa, pa se stabilizirali!
a ti mislis da je njihov sexualni zivot neuredan pa zapadaju u psihicke krize???
hm, i Freude bi se slozio s tobom...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 08:10   #7
Quote:
Galileo kaže:
....
kakva papazjanija
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 11:35   #8
Quote:
Galileo kaže:
- Einstein nas je naučio da se nikakvo tijelo s masom u svemiru ne može kretati brzinom svjetlosti, niti brže od nje! Leptoni nemaju masu mirovanja, pa se mogu kretati brzinom svjetlosti, ali to im je granica (elektroni, fotoni, neutrini)! Tako da nam je i komunikacija limitirana brzinom svjetlosti, a pogledom u dubine svemira zapravo gledamo i u dubine prošlosti.....
Ovo bi malo precizirao:
Tijelo s pozitivnom realnom masom mirovanja (sve što znamo da postoji osim fotona), će se isključivo dodavanjem pozitivne realne količine kinetičke energije uvijek gibati sporije od svijetlosti, tj. putovat će po timelike geodetskim linijama, dok tijelo čija je masa mirovanja nula (fotoni i gravitoni ako postoje), će se pod isim uvjetima uvijek gibati brzinom svijetlosti, tj. putovat će po lightlike geodetskim linijama.
Valja napomenuti da bi putovanje brže od svijetlosti u većini slučajeva omogućavalo putovanje kroz vrijeme.

Dok sam ti vidio post htio sam ti reći ovo za leptone (neutrini imaju masu mirovanja, a fotoni nisu leptoni), ali sam vidio sa me je skeptik već odavno pretekao.

Valja naglasiti da fotoni imaju masu (relativističku), ali nemaju masu mirovanja
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 11:40   #9
A da vi dečki odete na prirodne znanosti pa raspravljate...

Mi ovdje želimo čitati i raspravljati o fenomenima duhova, o energiji nulte točke, o piramidama, o vanzemljacima, o telepatiji, o svemu što današnja priznata znanstvena zajednica ne želi raspravljati i proučavati.

Mi nemamo nikakve koristi i satisfakcije od izjava poput brzina svjetlosti je nemoguća, ne postoje duhovi i sl.

Nas zanimaju prijedlozi rješenja navedenih fenomena i načini kako poboljšati duhovni život čovjeka.

Ove poznate činjenice što smo svi naučili još u osnovnoj i srednjoj školi nas ne zanimaju, shvatite to!
igor1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 12:00   #10
Ovdje nitko nije spomenuo da duhovi ne postoje ili da postoje. Ako sam dobro shvatio, ovaj je topic da se navedu provjerene činjenice, čije poznavanje bi moglo pomoći u raznim raspravama, pa i o duhovima.

Knowledge is power and the power is mine. (nije da se sad nekaj pravim nego sam si zabrijal na jednu pjesmu)
It's all mine
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 12:28   #11
Yes, fine.
igor1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 14:09   #12
Quote:
igor1976 kaže:
A da vi dečki odete na prirodne znanosti pa raspravljate...

Mi ovdje želimo čitati i raspravljati o fenomenima duhova, o energiji nulte točke, o piramidama, o vanzemljacima, o telepatiji, o svemu što današnja priznata znanstvena zajednica ne želi raspravljati i proučavati.

Mi nemamo nikakve koristi i satisfakcije od izjava poput brzina svjetlosti je nemoguća, ne postoje duhovi i sl.

Nas zanimaju prijedlozi rješenja navedenih fenomena i načini kako poboljšati duhovni život čovjeka.

Ove poznate činjenice što smo svi naučili još u osnovnoj i srednjoj školi nas ne zanimaju, shvatite to!
a, ti se lijepo prebaci na drugi topic... imas ih u izobilju...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 14:12   #13
Quote:
Daniels kaže:
Ovdje nitko nije spomenuo da duhovi ne postoje ili da postoje. Ako sam dobro shvatio, ovaj je topic da se navedu provjerene činjenice, čije poznavanje bi moglo pomoći u raznim raspravama, pa i o duhovima.

Knowledge is power and the power is mine. (nije da se sad nekaj pravim nego sam si zabrijal na jednu pjesmu)
It's all mine
tocno... osim toga, cinjenice su navedene kao DO SADA poznati fakti, sto svakako ne znaci da se u buducnosti neke stvari nece korigovati ili promjeniti...
dakle, sada stvari stoje tako...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 15:55   #14
Quote:
igor1976 kaže:
A da vi dečki odete na prirodne znanosti pa raspravljate...

Mi ovdje želimo čitati i raspravljati o fenomenima duhova, o energiji nulte točke, o piramidama, o vanzemljacima, o telepatiji, o svemu što današnja priznata znanstvena zajednica ne želi raspravljati i proučavati.

Mi nemamo nikakve koristi i satisfakcije od izjava poput brzina svjetlosti je nemoguća, ne postoje duhovi i sl.

Nas zanimaju prijedlozi rješenja navedenih fenomena i načini kako poboljšati duhovni život čovjeka.

Ove poznate činjenice što smo svi naučili još u osnovnoj i srednjoj školi nas ne zanimaju, shvatite to!
Onda se vi takvi ponašate kao da ovog topica uopće nema..... Ni mi ne vjerujemo da je danas Hitler na Atlantidi.....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 16:58   #15
Svemir je beskonačan i ograničen,zato što nije jedan nego ih ima više...
Brzina svjetlosti je ko da ste stavili u prvu brzinu auto,postoje i veće brzine al ih još neznamo mjerit...
Signali iz svemira su otkriveni pa više ne jer dečki nebi htjeli s mješat u našu politiku i da ih mi prisluškivamo,ipak to nisu Šeks i prijateli )
__________________
Problem s nasim vremenima je taj da budućnost više nije što je nekad bila.
Paul Valery
blog is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 17:15   #16
Quote:
blog kaže:
Svemir je beskonačan i ograničen,zato što nije jedan nego ih ima više...
Brzina svjetlosti je ko da ste stavili u prvu brzinu auto,postoje i veće brzine al ih još neznamo mjerit...
Signali iz svemira su otkriveni pa više ne jer dečki nebi htjeli s mješat u našu politiku i da ih mi prisluškivamo,ipak to nisu Šeks i prijateli )
Gle, slažem se sa svim tvojim tvrdnjama..... SAMO ŠTO IH MORAŠ ARGUMENTIRATI.....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 17:18   #17
hm... sve u svemu... ocito da Einstein i nije gledao bas zvjezdane slaze...
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 18:35   #18
Quote:
blog kaže:
Svemir je beskonačan i ograničen,zato što nije jedan nego ih ima više...
Brzina svjetlosti je ko da ste stavili u prvu brzinu auto,postoje i veće brzine al ih još neznamo mjerit...
Signali iz svemira su otkriveni pa više ne jer dečki nebi htjeli s mješat u našu politiku i da ih mi prisluškivamo,ipak to nisu Šeks i prijateli )
Kraj svih pametnih ovdje, mora uletit bar jedan kreten
Hipatija1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 20:16   #19
Quote:
Hipatija1980 kaže:
Kraj svih pametnih ovdje, mora uletit bar jedan kreten
neboj se onda kad si tolko pametan ziher ti IQ = -10 ,ko nekima na forumu
__________________
Problem s nasim vremenima je taj da budućnost više nije što je nekad bila.
Paul Valery
blog is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 22:08   #20
Ustvari, postoji i mogućnost komunikacije breže od svjetlosti. Zove se kvantna komunikacija. Kada se upare dva ista atoma, oni postanu dio iste cjeline. Odnosno, njihov spin je suprotan, i kad se na jednom promjeni, promjeni se i na drugom. I to trenutno u 0 (nula) sekundi, bez obzira na razdaljionu, taman da ona bila na oba kraja svemira. Jednio što mi nemamo pojma kako to stavit u pogon na masovnoj razini.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.