Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2003., 07:33   #1
Question Ct

Poruka sa "Zdravlja", mozda ovdje ljudi znaju vise.

"U ozujku cu ici na CT, pa me zanima koliko CT zraci u odnosu na klasican rengen. Malo me zabrinulo kada sam procitao da pregled moze trajati od 2 min (kod novijih uredjaja) do 20 minuta kod starijih !!!! Koliko bi vremenski trajao CT jetre?"
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 10:44   #2
CT nezraci tako nego on ima jako magnetno polje. I koliko se zna ona nemaju nikakvih trajnih posljedica (ako imaju ikakvih). Tako da nemas frke. Stvar je bezopasna a i jako detaljna.

A za jetru vjerojatno kratko jer ipak netreba rezolucija koja se koristi za skeniranje mozga. Pa moze raspaliti tempo.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 10:50   #3
Quote:
AxMi-24 kaže:
[B]CT nezraci tako nego on ima jako magnetno polje. I koliko se zna ona nemaju nikakvih trajnih posljedica (ako imaju ikakvih). Tako da nemas frke. Stvar je bezopasna a i jako detaljna.
Hvala puno na trudu ali malo si pobrkao pojmove. Ja pitam za CT, a ti mi govoris o magnetskoj rezonanci. Koliko ja znam nemaju veze jedno sa drugim. CT zraci i radi snimanje "u slojevima" i takva slika se moze pohraniti u kompjuterskom formatu, a kod MR te stave u jako magnetsko polje (kao sto kazes) od nekoliko Tesla.

Sto bi se reklo kod mene "Ja u Koppe a ti u Spade"
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 16:22   #4
Smile poziv

cijenjeni nasi lijecnici (imamo ih barem 4 koliko ja znam), gdje ste? valjda netko zna odgovoriti Mirku. ili barem netko ima frenda radiologa

javite se, Mirka to vec jako dugo zanima
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 20:18   #5
Re: Ct

[QUOTE]Mali_Mirko kaže:
[B]Poruka sa "Zdravlja", mozda ovdje ljudi znaju vise.

"U ozujku cu ici na CT, pa me zanima koliko CT zraci u odnosu na klasican rengen. Malo me zabrinulo kada sam procitao da pregled moze trajati od 2 min (kod novijih uredjaja) do 20 minuta kod starijih !!!! Koliko bi vremenski trajao CT jetre?"
__________________________________________________


Hi Mali_Mirko !

Ti ides na CT-jetre! Nadam se, da nece biti nista dijagnosticirano, sto bi ti pravilo probleme. Mozda je to samo diferencijalno-dijagnosticki pregled. Ne plasi se. Nije to toliko opasno, kao sto ti mislis.
Ali, ti si jedan vrlo pametan decko, koji se brine za svoje zdravlje, pa mu se onda mora dati odredjena informacija!
Ti imas pravo, CT-je jedna Röntgenska naprava (Aparat), koja se koristi röntgenskim zrakama kao i normalni Röntgen, ali je prikljucen na jedan Computer, koji onda olaksava i koordinira tok snimanja i stvaranje slike.
Kod tebe treba imati na umu, da bi se moglo raditi o CT- sa kontrastnom tekucinom, pa je onda trajanje pregleda malo neizvjesno.

Ako se pravi najprije nativni pregled, pa onda i sa kontrastom, onda je malo duze.
Ali, kako se nebi sekirao imas jedan mali zadatak, kojega onda moras sam rjesiti.
CT-snimke jetre se snimaju najcesce po 3 milimetrskom sloju. To se radi po dinamicnom CT-sa kontrastom.
Jetra ima razlicitu debljinu. Negdje je debela samo 1mm, a negdje (kod djece) 5-6 cm. Zavisno koliki je organ.
Duzina zracenja pri jednom snimku (Sloju), iznosi <5 -secundi .
Doza zraka iznosi na povrsini koze, 0,02 Gy=gray. To je jedinica zracenja.

Kako bi dobio sliku o svemu, u terapeutske svrhe se koriste doze po 50 i vise Gy.
Dakle, vidis li koliko je to minimalna doza?
Sve u svemu, taj bi pregled mogao trajati par minuta.
Napon kod snimanja lezi izmedju 85 i 140 kV.
"Struja"-vrijeme-produkt izmedju 60 i 600 mAs.
Doza zraka u sistemskoj aksi, nesmje prelaziti 50 mGy.
A pri snimanju je nazocan jedan lijecnik i jedan tehnicar ili tehnicarka, koji ti daju direktive kod snimanja, kako trebas disati, jer slike nesmiju biti "upropastene"=slabije kvalitete, kroz disanje.
Sve u svemu, nista narocito. Ti lezis na jednom stolu u tzv. GANTRY-poziciji, a "glava" Röntgenskog aparata se krece u luku iznad tvoga tijela, a röntgenske zrake koje onda prodju kroz tijelo, konkretno jetru, padaju na drugoj strani u drugu napravu koja ih registrira i pretvara u sliku.
Tebi kao mladom znanstveniku zelim priopciti i vrste CT-a:
1) Dinamicni CT-Kontrast
2) Spiralni CT-
3) Xenon CT-
4) Kvantificirajuci CT-
5) 2-spektra-tehnika
Sve najbolje ti zelim, uz prijateljske pozdrave!
Budi mi zdrav i veseo!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 21:19   #6
U fuck ja sam uvijek mislio da je CT skracenica za to (

Ovo tvoje je malo gore.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 07:37   #7
Re: Re: Ct

Hvala Aganoru na iscrpnom odgovoru. I ja se nadam da se nece naci nista lose.

Kod CTa se takodjer kao i kod obicnog rengena zastite "odredjeni dijelovi tijela" sa olovnom pregacom koji su osjetljiviji na zracenje ?
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 10:14   #8
Agi, ovo ti je najbolji post sto si ikad napisao.


E, kad bi bar cesce pisao o onome o cemu znas ...
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 10:20   #9
Quote:
skeptik kaže:
Agi, ovo ti je najbolji post sto si ikad napisao.


E, kad bi bar cesce pisao o onome o cemu znas ...
a ne, bio je jedan dobar post na "antibioticima", cak je sam jednog fizicara "natjerala" da procita

(doticnom fizicaru:
vidis, cuvam ti cast pa te ne imenujem )
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 12:13   #10
Cuo sam da ti je taj fizicar zahvalan
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 12:16   #11
ma ono, malo mozda izljubi mi tog fizicara kad ga sretnes
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:14   #12
Poštovanje,

(moja dob; ispod 30)

imam problema sa sinusima i šalju me na CT, zakazano za par dana u Vinogradskoj. Ono što mene muči jest zračenje istog aparata. Pogotovo nakon ovakvog članka http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...pluca/1538580/ i izjava dr. Štern.

Ono što me interesira jest; hoće li učinak opservacije biti identičan MR koja pak ne zrači?

Ne znam dal da odem na taj CT ili da platim MR.

Molim, ako postoji stručnjak na ovom pdf-u da mi u par crtica da savjet, hvala!
Short Term is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 05:51   #13
nisam u medicini al mogu ti savjetovat da nikad ne vjerujes nicem sa jutarnjeg, taj portal je smece kao i vecina nasih portala, ak ce ti radit samo ct jednog dijela tijela onda bi zracenje trebalo biti minimalno, vjerojatnije je das dobit rak od pasivnog pusenja nego od jednog CTa
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.