Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2017., 07:33   #81
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Misli kao gosti je zavodeća usporedba, jer implicira da su misli tu, eto tako, bez neke osobite svrhe. Ja sam u početnom zapisu ovoga topika dao jednu drugu usporedbu. Moja se meni čini primjerenija.
Ako su tvoje misli isključivo uzvišene i svrhovite, tada ti meditacija nije potrebna. Većina ljudi pak većinu vremena razmišlja o banalijama i rijetko dolazi do suvislih zaključaka.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 07:40   #82
Nego parsifale, ti udavi sve time kako je ovaj Nisargadatta Maharaj bio nepismeni seljak koji je nakon TOG iskustva znao sve što vrijedi znati. Pa se ja konačno odlučio zer'cu informirati i prva stvar u wiki piše:

"was an Indian Guru of nondualism, belonging to the Inchagiri Sampradaya, a lineage of teachers from the Navnath Sampradaya and Lingayat Shaivism."

I dalje:

"In 1933, he was introduced to his guru, Siddharameshwar Maharaj, the head of the Inchegiri branch of the Navnath Sampradaya, by his friend Yashwantrao Baagkar. His guru told him, "You are not what you take yourself to be...".[web 6] Siddharameshwar initiated him into the Inchegiri Sampradaya, giving him meditation-instruction and a mantra, which he immediately began to recite.[web 3] Siddharameshwar gave Nisargadatta instructions for self-enquiry which he followed verbatim, as he himself recounted later:

'My Guru ordered me to attend to the sense 'I am' and to give attention to nothing else. I just obeyed. I did not follow any particular course of breathing, or meditation, or study of scriptures. Whatever happened, I would turn away my attention from it and remain with the sense 'I am'. It may look too simple, even crude. My only reason for doing it was that my Guru told me so. Yet it worked!' "


I odmah na prvoj ili drugoj stranici te knjige (nisam dalje dospio s njom) stoji:

"Naprosto sam imao povjerenja u svoga gurua. On mi je rekao da nisam ništa drugo do sebstvo, a ja sam mu povjerovao da je tako. S potpunim povjerenjem u svojega gurua počeo sam se u skladu s tim i ponašati te se prestao brinuti za ono što nisam «ja» i što nije «moje»."

Dakle, ti prezentiraš priču kako je nepismeni seljak odjednom doživio TO i od tada ima neko znanje koje je analogno drugima koji su doživjeli TO. Dok sam taj Maharaj kaže "guru mi je rekao da sam ja nitko drugi do sopstvo i ja sam mu povjerovao". Niti je neobrazovan - jer ima učitelja; niti je polazna točka iznenadno iskustvo - nego potpuno vjerovanje učitelju.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 07:46   #83
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako su tvoje misli isključivo uzvišene i svrhovite, tada ti meditacija nije potrebna. Većina ljudi pak većinu vremena razmišlja o banalijama i rijetko dolazi do suvislih zaključaka.
Slažem se, volio bih da su moje misli uzvišenije i svrhovitije. No parsifal, kojega je njegova tegobna karma dovela u poziciju da pokušava biti duhovni učitelj na Filozofiji, mišljenje smatra smetnjom naprosto, odnosno nečim što treba eliminirati a ne usavršiti. Dapače, njemu su misli nešto kao Kerum ili HDZ - svejedno je kakve su, pa onda radije ono što je zabavnije.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 08:24   #84
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Slažem se, volio bih da su moje misli uzvišenije i svrhovitije. No parsifal, kojega je njegova tegobna karma dovela u poziciju da pokušava biti duhovni učitelj na Filozofiji, mišljenje smatra smetnjom naprosto, odnosno nečim što treba eliminirati a ne usavršiti. Dapače, njemu su misli nešto kao Kerum ili HDZ - svejedno je kakve su, pa onda radije ono što je zabavnije.
Vjerovat ću tvojoj procjeni, budući da već dugo skrolam njegove postove i zapravo ne želim biti svjesna sadržaja njegovih misli.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 12:12   #85
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Odličan opis, mnogo korisniji od ovih traktata o nirvani i koječemu.

Jest da je meditacija nekad imala isključivo religioznu svrhu, ali i spolni su organi nekad bili neraskidivo povezani s reprodukcijom, dok ih danas koristimo i u rekreativne svrhe. Doduše, nema puno toga na ovom pedeefu.


Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Misli kao gosti je zavodeća usporedba, jer implicira da su misli tu, eto tako, bez neke osobite svrhe. Ja sam u početnom zapisu ovoga topika dao jednu drugu usporedbu. Moja se meni čini primjerenija.
Nego šta su, ako baš ne riješavaš neki problem dolaze i prolaze bez smisla, svrhe i cilja ....

Dakle ako uključiš promatrača i samo motriš njihov prolaz kroz unutarnji prostor dobit ćeš nešto ovako:

..... malo ću se odmoriti da vidim šta je na televiziji, evo opet ovog vakule, padat će kiša, vraga će padati, uvijek griješe, moja baba je bolje predviđala vrijeme po kostima, morao bi joj otići na grob,vjerjatno je sve zaraslo u travu, nisam bio dugo, zadnji put je to bilo na sve svete, i tako je nema u grobu, tamo su samo kosti, što ti je život i ja ću tamo završiti, ali tko će plaćati grobarinu, kad nemam djece, nisam platio moram vidit na banku je li legao onaj novac, nikad ne uplate na vrijeme, to ti je naša država sve je u neredu, kad bi mogao otišao bi negdje vani, ali vidi ovaj terorizam, danas je opet u barceloni neki musliman se zaletio u ljude....

i vidi od vakule i kiše do terorizma dva tri udaha - verglanje i buka bez koje si totalno mogao i koja ti za ništa ne treba .....Čovjek koji je stišao ovu buku može jednom kad se želi baviti nečim, istražiti nešto, razumijeti dublje, slijedom tišine koju stvori poluprazni prostor sa rijetkim gostima - kao laser se fokusirati. Tako meditacija pomaže kvaliteti razmišljanja.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 18:53   #86
Kako možeš ne misliti i biti svjestan?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 21:16   #87
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kako možeš ne misliti i biti svjestan?
Ovako kako si ti pitao ispada da je to nemoguće.

Ti bi trebao to preokrenuti u pitanje samom sebi

a) što trebam učiniti da bih postigao stanje u kojem sam svjestan, a ne mislim ništa tj zaustavljena je vrtnja i teror misli

b) ili, ako je to moguće, koja je korist od toga

c) ili, imam li ja uopće kontrolu na oko 10 do 100 tisuća misli koje mi tokom dana prolete u duhu
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 21:40   #88
Kratki i površni -CREDO

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Slažem se, volio bih da su moje misli uzvišenije i svrhovitije. No parsifal, kojega je njegova tegobna karma dovela u poziciju da pokušava biti duhovni učitelj na Filozofiji, mišljenje smatra smetnjom naprosto, odnosno nečim što treba eliminirati a ne usavršiti. Dapače, njemu su misli nešto kao Kerum ili HDZ - svejedno je kakve su, pa onda radije ono što je zabavnije.
1. sviđa mi se ova fora- parsifalova tegobna karma

2. zaista ne pokušavam biti duhovni učitelj,niti jesam to, i čudi me da si stekao taj dojam

3. ali priznajem da želim testirati svoje duhovne ideje i uvide sa pametnjakovićima na filozofiji. Ja volim borbu. Na duhovnosti svi primjenjuju ''principle of charity''. Ovdje su većina ljevičari ili salonski intelektualci sveznalice egocentrici pa ima više borbe

4. Pretjeravaš kada kažeš da ''parsifal mišljenje smatra smetnjom naprosto, odnosno nečim što treba eliminirati a ne usavršiti.''

5. Prihvatiti ću to kao obostrano nerazumijevanje. Moguće je da sam ja toiko kritizrao filozofiju i mišljenje da si ti stekao dojam da ja to negiram ili potcjenjujem.

6. zabilježi ovo dobro oliti nota bene.
Ja mislim ovo (ukratko i površno )

Filozofija je važna.

7.)
Duovnost(mistika) je ''važnija'' od filozofije tj filozofiju transcendira mistična realizacija.

8.
Svaki duovnjak (ali i filozof) bi trebao proći psihoterapiju .(da se suoči sa sjenkom i psihološkim smećem kojeg ima.

9.Svaki duovnjak trebao bi samobrazovanjem ''diplomirati filozofiju '' i ''mišljenje'' e da bi ih transcendirao mogućom realizacijom različitih stadija i razina ''viših stanja svijesti''.

10)
Mišljenje i filozofija i ''duhovna teorija'' su jako važni i predstavljaju 50% puta ka realizaciji. Iz jednostavnog razloga da na putu meditiranja čovjek razumije što mu se događa i može to sebi i drugima RIJEČIMA PRENIJETI (s upozorenjem da jelovnik nije jelo i plan zagreba nije grad zagreb)

11)
Problem filozofije ,točnije filozofa po profesiji i po životnom stilu je da ili zbog neznanja ili egocentričnosti ili čak ''financijskih razloga (posao ) ostaju zarobljeni cijeli život u filozofiji i mislima i idejema a riječi i razum su samo pola rješenja jednadžbe univerzuma.
Najbolji put je INTEGRALNI PUT KOJI UKLJUČUJE SVA 4 KVADRANTA Apemantovog holodeka zvanog univerzum

12)
druga polovica je sjedni i šuti i ignoriraj misli kao što ignoriraš ljude kada ideš po ilici svojoj kući ili na sastanak kod Bana.

13) i čekaj milost božju ili brisanje svog karmičkog računa da ti se dogodi ONO
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.08.2017. at 22:15.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 22:09   #89
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post


.......
Dakle, ti prezentiraš priču kako je nepismeni seljak odjednom doživio TO i od tada ima neko znanje koje je analogno drugima koji su doživjeli TO. Dok sam taj Maharaj kaže "guru mi je rekao da sam ja nitko drugi do sopstvo i ja sam mu povjerovao". Niti je neobrazovan - jer ima učitelja; niti je polazna točka iznenadno iskustvo - nego potpuno vjerovanje učitelju.
1.)
Drago mi je da je moja tegobna karma i pisanje privuklo pažnju i i istragu profesionalnog filozofa kao što ste vi.
Znači nije uzalud. Valjda se time moj karmički račun oslobađa dugova (hahaha)

2.
Da ispravimo neka nerazumijevanja i činjenične netočnosti.
Nije mi bila namjera ni na koji način varati i zaista me čudi do kakovih si ti zaključaka došao i koje si sve neprecizne zaključke izvukao iz onog što sam ja pisao .

3. Ja nisam išao u detalje ,ne da bih nešto tajio, nego što nije bilo ni vremena ni prigode a ni svrhe .

4. ja sam pisao da Nisargadatta nije obrazovan i to je istina. Mislio sam na školsko obrazovanje i-ili položaj u društvu ili indijsku kastu (dakle on nije brahmin tj kasta svećenika(intelektualaca) i nema pojma o Isusu, Buddhi, i svemu onom što prosječan zapadni intelektualac ili srednjoškolac zna. on je bio i ostao seljak svjetovnim imenom Maruti Kampli a puno kasnije ono što je postao NIJE MOGLO PROĆI NEZAPAŽENO

5. On je cijeli život radio kao prodavač cigareta i đinđa u svojoj trafici . Nije objavio niti jednu knjigu nego su njegovih 10ak knjiga snimljeni razgovori sa tragateljima iz cijelog svijeta kada se istina o njemu pročula.

6. Nisam forsirao riječ odjednom ali nisam išao u detalje. On je prakticirao 3 godine (u slobodno vrijeme od posla ) i realizirao u svojoj 35 godini ono što i Buddha . To se vidi po izjavama koje ćemo čitati u zajedničkom čitanju te knjige i po utjecaju na okolinu, ljude i konačno zapadni duovni svijet.

7. On nije studirao niti imao učitelja jer on tvrdi da je kratko nakon susreta njegov guru umro ''ali on nikada nije zaboravio njegove riječi da je on(nisargadatta) ustvari ''ultimate reality'' (tj apsolut tj da ima ''buddhinu prirodu'' i on je te riječi REALIZIRAO U PRAKSI ma što ta riječ značila .

8. ne sjećam se da sam ikada napisao ''polazna točka je iznenadno iskustvo''jer tako nisam mislio i znao sam da je 3 godine vježbao '' awareness watching awareness '' tj bivao je u ''jesam'' i ignorirao je sve misli koje su nadolazile
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 22:19   #90
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kako možeš ne misliti i biti svjestan?
Misliš obrnuto .... Svjesnost je polje u kojima su misli sadržaj.

Možeš biti svjestan nečeg drugog dok ne misliš. Recimo svog daha. Tijela. Pejsaža. Tijela žene pored sebe ....

Polje može postojati i bez sadržaja misli, doduše rijetko, ali broj misli u jedinici vremena može se drastično smanjiti.


Mnoge duhovne filozofije prepoznaju ovo polje svjesnosti - JESAM kao jedino istinito, stvarno, nepromjenjivo konstantno u nama.

Čak što više JESAM je jedno jedino što svi sigurno sto posto i bez ikakvog preispitivanja, sumnje i logičkih dokazivanja ZNAMO. Sve ostalo je promjena .....
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 23:46   #91
Ali tvoj argument je bio ovaj:
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
5. Ako izjave 4 čovjeka iz 4 različite ere govore o istom ja ih kao porotnik ne mogu odbaciti da su prevara i bespredmetne i argument iz autoriteta nego mi se čine kao pouzdane. Jer mi je sudac rekao da donesem sud o izjavama Buddhe, Ramane i Nisargadatte i tete Bernadette

ne izvan SVAKE sumnje, nego izvan razumne sumnje.
Ja sam razumio da smatraš kako njihove izjave slijede iz iskustva i da sličnost izjava pokazuje jednakost toga iskustva. Međutim, Nisargadatta kaže da on govori ono što mu je rekao učitelj, jer je povjerovao tome što je rekao učitelj. To daje sasvim drugo moguće objašnjenje sličnosti iskaza - slični su jer su u istoj tradiciji. Dakle, to je li ili nije imao učitelja koji mu je rekao to što on sad govori jest relevantno za ovaj tvoj argument.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:06   #92
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ali tvoj argument je bio ovaj: Ja sam razumio da smatraš kako njihove izjave slijede iz iskustva i da sličnost izjava pokazuje jednakost toga iskustva. Međutim, Nisargadatta kaže da on govori ono što mu je rekao učitelj, jer je povjerovao tome što je rekao učitelj. To daje sasvim drugo moguće objašnjenje sličnosti iskaza - slični su jer su u istoj tradiciji. Dakle, to je li ili nije imao učitelja koji mu je rekao to što on sad govori jest relevantno za ovaj tvoj argument.
Moram priznati da razumijem svaku tvoju riječ ali ne i poantu i prigovor koji mi se upućuje

Da analiziram ...hmmmm

Ali Nisargaddatta nema pojma o Buddhi i teti Bernadetti i Ramani.
Nije on upamtio izjave svog učitelja da je u njemu budina priroda jer sam ja tako rekao samo da podrobnije opišem termine ...
Nije učitelj Nisargaddati rekao da je bio neki buddha koji kaže da imaš budinu prirodu.

Nisargadatta inzistira da mu je samo rekao da je ''ultimate reality '' i da samo sjedi u ja jesam i ništa više.
Nisu oni vodili konceptualne razgovore i NM ništa nije znao o tome.
Njegov guru je uskoro umro i NM je radio svoj posao prehranjivao obitelj.

Izjave koje on daje o sebi on daje kasnije NAKON SVOJE REALIZACIJE i to zapadnim posjetiteljima i one su po biti iste one koje buddha daje o Nirvani (postoji prvobitno,neuništivo,nesastavljeno ....

NISARGADATTA IMA TAKO DOJMLJIV STIL I JASNOĆU I ELEGANCIJA I DUBINU IZRAZA JEDNOG TRAFIKANTA da ti se bilo koji Hegelov tekst čini kao slama

E sada ja mogu razumjeti tvoj računđijski prigovor da je stari varalica koji je upamtio neke budine klišeje ali čak ni ja ne mogu dugo blefirati da imitiram sigmundov i hegelov stil izražavanja jer bi me prije ili kasnije prokužili ...

ja mogu upamtiti neke ujevićeve pjesme ali ne mogu 10 godina producirati ujevićevu poeziju na nov i svjež način kao što NM odgovara impresivno na mnoga zakučasta filozofska i ljudska i duovna pitanja a što sve možeš čitati sam ako si downloadao knjigu ili što ćemo polako secirati u temi koju ćemo otvoriti posebno za to djelo i njegove izjave ...

ili odi na you tube pa ga slušaj uživo i reci što ti se čini
(uoči na početku tu bijedu i ulaza i skromnost njegova doma )

https://www.youtube.com/watch?v=vEcIO4sAvuE
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 20.08.2017. at 00:37.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:19   #93
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

c) ili, imam li ja uopće kontrolu na oko 10 do 100 tisuća misli koje mi tokom dana prolete u duhu

Dobro pitanje. Da li se uopće može pomiriti pojam kontrola i pojam misao?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:23   #94
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Misliš obrnuto .... Svjesnost je polje u kojima su misli sadržaj.
Ne. Ja sam jedan od onih koji smatra da svako živo biće ima svijest. Misao bi bila dio svijesti složenijih živih bića.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 01:22   #95
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ne. Ja sam jedan od onih koji smatra da svako živo biće ima svijest. Misao bi bila dio svijesti složenijih živih bića.
Ne znam šta misliš pod tim da je misao DIO svjesti.

Možda ipak mislimo isto.

Ako ti kažem da zamisliš panoramu koju promatraš sa planine i veličanstveni zalazak sunca dok se u daljini čuje smijeh ljudi - gdje je ta slika. U tvojoj svijesnosti. Isto tako je i gledanje, i kad nas nešto češe, i kad osijećamo žeđ, bol i ugodu i kad nešto razmišljamo, sve se to dešava u svijesti. Da nije svijesti o tome ne bi se dešavalo. Svijest je bijeli papir, praznina na kojoj je sadržaj, pismo npr. Da nije praznog papira ne bi bilo pisma.

Sama svijest nije ni razmišljanje, ni zamišljanje, ni gledanje, ni slušanje.

Ona je prazna, bez atributa, nije ni ovo ni ono ni ništa ni ne-ništa.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 05:34   #96
Ovaj topic je dosta dobar. "Nitko drugi" po običaju pogađa u sridu.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 07:48   #97
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Nisargadatta inzistira da mu je samo rekao da je ''ultimate reality '' i da samo sjedi u ja jesam i ništa više.
Nisu oni vodili konceptualne razgovore i NM ništa nije znao o tome.
Njegov guru je uskoro umro i NM je radio svoj posao prehranjivao obitelj.

Izjave koje on daje o sebi on daje kasnije NAKON SVOJE REALIZACIJE i to zapadnim posjetiteljima i one su po biti iste one koje buddha daje o Nirvani (postoji prvobitno,neuništivo,nesastavljeno ....
OK, onda još čekam te izjave, kako si najavio.

(Ne bi trebao očekivati da za to pročitam 400+ stranica njegove knjige ili gledam video od sat i po, da bih onda još pročitao ne znam koliko Ramane, i ne znam koliko Bernadette, i onda tražio sličnosti.)
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 08:44   #98
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Mnoge duhovne filozofije prepoznaju ovo polje svjesnosti - JESAM kao jedino istinito, stvarno, nepromjenjivo konstantno u nama.

Čak što više JESAM je jedno jedino što svi sigurno sto posto i bez ikakvog preispitivanja, sumnje i logičkih dokazivanja ZNAMO. Sve ostalo je promjena .....
To "jesam" jest neupitno, ali ono tek kasnije postaje "znanje". Između "jesam" i "znam da jesam" stoji ni manje ni više nego cijela filozofija. Jer ako je ono jedino istinito, stvarno i nepromjenjivo u nama, onda, da bismo to znali, moramo znati što je istina, što je stvarnost, što je mijena, što je znanje, zatim analizom tih pojmova dolazimo i do mnogih drugih pojmova, i na koncu svi ti pojmovi moraju činiti neki sustav, neku cjelovitu sliku svijeta, tako da, iako je "jesam" najneposrednija i najsigurnija spoznaja, nešto prvo, ona je ujedno i zaključak, rezultat, i jedino tako može biti istinsko znanje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 08:50   #99
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
OK, onda još čekam te izjave, kako si najavio.

(Ne bi trebao očekivati da za to pročitam 400+ stranica njegove knjige ili gledam video od sat i po, da bih onda još pročitao ne znam koliko Ramane, i ne znam koliko Bernadette, i onda tražio sličnosti.)
To shvaćam.
Nisam mislio da pogledaš video od sat i pol jer je meni previše i video od 2 minute koje obično daju apemant i bijeli druid
ja samo kliknem, vidim nekog frika kako trkelja i odmah to gasim

Htio sam samo da nakratko pogledaš čovjeka uživo,pogledaš tu indijsku bijedu oko njega i skromnost njegovog ulaza i dom i stekneš ''neku vibru''

Ali čini mi se da si besplatno downlodao knjigu Ja sam to jer se lako može naći.

Iako knjiga ima 400 stranica ona je u biti kao hologram.
Time želim reći da možeš otvoriti i pročitati 5 ili 10 razgovora bilo gdje i odmah si sve ''skužio''. Skužio u smislu da se on zaista ponavlja ali ključem koji odgovara na raznorazna pitanja ,bilo da su ona filozofska , praktična, o njemu ili životu ili su to čak i uvrede tj jedan mu je tamo doslovno rekao ma daj stari ne seri zašto bih ja teb vjerovao da si ono za što se izdaješ

Ipak ima djelova koji su PRVENSTVENO FILOZOFSKI i ja ću ih i zbog sebe i drugih pronaći i destilirati

Što se tiče mog otvaranja teme moraš biti strpljiv , jer nije izgovor.
Moj odmor završava, danas se pakujem pa sutra putujem pa onda u srijedu opet putujem i biti ću jako zauzet do 1.9. i forum će biti lišen pisanja mojih djela neprolazne vrijednosti
Javiti ću se katkad ,ali znaj da je do teme puni više stalo mom meni nego tvom tebi.

Dakle ima dana, pa ćeš kao pravi pas razuma gristi nisargadatine kosti (misli)
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 09:12   #100
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Još bih na jednu stvar htio odgovoriti, pa bolje ovdje:


Ta razlika nipošto nije nepoznata u filosofiji, dapače. Evo Leibniza:

...

Ovako to interpretira Barbarić:

.....
...
Ostalo mi je u sjećanju da ti odgovorim na ovaj tvoj (važan) tekst.

1. Stiče se dojam iz tvog upisa da sam ja rekao kako je filozofiji nepoznat pojam ''svjedočeće svijesti'' koju gore ti prikazuješ i dokazuješ da se to zna i spominje.
Ali ja to nisam rekao niti sam mislio.

2. Ali ono što jesam rekao i govorim i ističem i što je provjerljivo svakom od nas i što čak ni Beljki ni Sigmund ne mogu osporavati i grintati je ovo

Filozofija to samo opisuje i tu se zaustavlja !

Filozofi nisu htjeli ili smatrali važnijim od omiljenog analiziranja i guranja sizifovog kamena riječi , ispitivati praktično što se događa ako čovjek sjedi danima ili mjesecima ili godinama u tom gore opisu tj što se događa i kakove su čak i FILOZOFSKE posljedice na svijest i razumijevanje i ako hoćeš filozofiju čovjeka koji to radi.

Budine zadnje riječi bile su ''Prakticiraj marljivo''

E sada možda se pojavi Beljki i pouči nas da to nije sigurno je li Buddha rekao.
A onda ću se pojaviti ja i reći da je to beside the point kao što je beside point je li neka knjiga fikcije (roman) moguća u životu.
Možda se dogodilo, možda će se dogoditi, možda neće ALI OSJEĆAJI KOJE KNJIGE I FILMOVI I RIJEČI IZAZIVAJU SU STVARNI I TRANSFORMIRAJUĆI.

Poanta je da mi jako dobro znamo i iz ostalih Budinih izjava da je on preporučivao meditaciju a ne umovanje a to preporuča i Nisaargadata i Ramana.

Zato je grintanje jesu li zadnje budine riječi bile prakticiraj marljivo ili geteove mehr licht pitanje koje je važno samo apemantu i bijelom druidu
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.