Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2017., 15:20   #1
Zabrana fotografiranja prometne nezgode?

Pripadnik MUP-a zaprijetio mi je oduzimanjem mobitela jer sam na javnoj površini iz relativno velike udaljenosti fotografirao prometnu ili, bolje rečeno, prometnu gužvu i dio razbijenog vozila, a bez ikakvih unesrećenih ljudi ili nečega sličnog što bi ugrožavalo nečiju privatnost. Nije čak vidljiva ni registracija automobila koji su sudjelovali u nezgodi.

Koliko je meni poznato, na javnoj površini dopušteno je fotografirati bilo što, osim ako je vidljivo istaknut znak zabrane, pa me zanima je li dotični policajac u pravu ili je zakonodavno-postupovni kreativac?
Hamanu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 20:21   #2
Možeš slikat tko ti brani,objavljivanje je druga stvar.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 20:56   #3
ne razumijem, moze detaljnije objasnjenje oko objave fotografije napravljene na javnoj povrsini koja prikazuje javnu povrsinu
cemu zabrana objave?
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 11:05   #4
http://azop.hr/neizravna-identifikac...e-na-facebooku
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:21   #5
Zanimljivo, ne kuzim jel onda novinari imaju drugačiji status.... koji objavljuju sve i svašta bez pristanak?....
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:37   #6
Trebalo bi sve ovo proučit uz tko zna šta još
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 18:35   #7
Znači, slušaj vamo!
Slikam sudionika i prometu koji je napravio pizdariju i ne smijem to objaviti ili nekom drugom dati jer me može tužiti!:klap:
Prije nekoliko godina u Zg - Maksimirska, vozim iza jednog vozila, kad tip pretiće i odbije blatobran vozilu ispred mene. Tip zbrisao!
Stali mi, dogovori se da ću mu poslati snimku iz auto kamera gdje se vidi daj incident.
Da li sam mogao najebati jer sam nepoznatom tipu poslao snimak događaja, a treći sudionik nije to amenovao?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 20:40   #8
to sam si i ja razmisljao
u nekom teorijskom slucaju:
snimis hladnokrvno ubojstvo tamo gdje nema kamera i gdje je tvoj dokaz jedini dokaz: i ne smijes ga dati policiji
--
onaj tko je donio ovakav zakon treba pod hitno na reviziju svjedodžbe, kompletni medicinski pregled uključujući kolonoskopiju i pregled krajnika, + što ga treba našutirati i pregaziti punim tačkama i sve snimiti, a ne objaviti
evo takvo mi je misljenje o ovom zakonu
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 09:56   #9
Davanje snimaka policiji i sudu pa da budu dokazi je posebna kategorija.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:11   #10
Quote:
Hamanu kaže: Pogledaj post
Pripadnik MUP-a zaprijetio mi je oduzimanjem mobitela jer sam na javnoj površini iz relativno velike udaljenosti fotografirao prometnu ili, bolje rečeno, prometnu gužvu i dio razbijenog vozila,....
....
Koliko je meni poznato, na javnoj površini dopušteno je fotografirati bilo što, osim ako je vidljivo istaknut znak zabrane, pa me zanima je li dotični policajac u pravu ili je zakonodavno-postupovni kreativac?

Da, snimanje na javnoj površini je dozvoljeno, a policajac je bio postupovni kreativac.

Ali s druge strane, ako se želiš kvačiti s policajcem, trebao bi imati određeno poznavanje zakona. Ako se ideš s rogatima bisti, bolje da pokažeš da imaš rogove. Nakon par pravih pitanja u pristojnom razgovoru koji snimaš i ti a možda i mnogi drugi koje privuče razgovor, policajac će brzo "podviti rep".
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:19   #11
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Znači, slušaj vamo!
Slikam sudionika i prometu koji je napravio pizdariju i ne smijem to objaviti ili nekom drugom dati jer me može tužiti!
Takav snimak možeš bez problema objaviti na youtube ili fejsu.
Svatko te može tužiti, ali u ovakvom slučaju nema nikakve šanse da spor dobije.


Quote:
Prije nekoliko godina u Zg - Maksimirska, vozim iza jednog vozila, kad tip pretiće i odbije blatobran vozilu ispred mene. Tip zbrisao!
Stali mi, dogovori se da ću mu poslati snimku iz auto kamera gdje se vidi daj incident.
Da li sam mogao najebati jer sam nepoznatom tipu poslao snimak događaja, a treći sudionik nije to amenovao?
Tvoja je građanska dužnost i zakonska obaveza da se kao svjedok prometne nezgode odazoveš na poziv da svjedočiš. Snimak je dobrodošao, a počinitelj koji bi te zbog toga pokušao tužiti mogao bi teoretski biti čak i sankcioniran "zbog pritiska na svjedoka" .
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:28   #12
Quote:
Jo_Munja kaže: Pogledaj post
to sam si i ja razmisljao
u nekom teorijskom slucaju:
snimis hladnokrvno ubojstvo tamo gdje nema kamera i gdje je tvoj dokaz jedini dokaz: i ne smijes ga dati policiji
U slučaju da posvjedočiš hladnokrvnom ubistvu i snimiš događaj, zakon te obvezuje da to prijaviš i priložiš dokaze, u protivnom možeš biti osuđen do tri godine zatvora.
http://zakonipropisi.com/hr/zakon/ka...kaznenog-djela



Quote:
onaj tko je donio ovakav zakon treba pod hitno na reviziju svjedodžbe, kompletni medicinski pregled uključujući kolonoskopiju i pregled krajnika, + što ga treba našutirati i pregaziti punim tačkama i sve snimiti, a ne objaviti
evo takvo mi je misljenje o ovom zakonu
Previše se širi fama o tome da ljudi ne smiju ništa snimiti niti to ikome prikazati.
Nažalost, mnoge strukture sistema ove otpuno korumpirane države potpiruju takva nakaradna tumačenja i ustrašuju građane da ne prijavljuju protuzakonite radnje i nedjela koja su možda snimili.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:44   #13
Sad me baš interesira gdje je ona tema na kojoj se raspravljalo smije li se snimati i javno objavljivati slike bez pristanka snimljene osobe. Tvrdio sam da se ne smije, a sada vidim na stranici agencije da se ne smije. Dok je većina tvrdila da se smije.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 10:45   #14
Ovdje treba jasno naznačiti kontekst cijelog slučaja.

Prvo, radi se o malodobnoj djeci.
Zaštita podataka o djeci i malodobnim osobama je posebna kategorija.

Drugo, radi se o objavi koju je jedna učenica objavila na Fejsu, o drugoj učenici iz svog razreda, i to fotografiju njene obuće u kontekstu sramoćenja te učenice.
Iz svega je jasno da se dotičnu učenicu može identificirati.

Ipak, stavljanje cijelog sučaja u kontekst čl. 146. KZ samo pokazuje da je ekipa u AZOP - u hrpa šarlatana koji pojma o zakonima nemaju.

Čak niti uz veliki mentalni napor, ovaj slučaj se ne može podvesti pod taj članak kaznenog zakona, nego bi se radilo o čl. 178. KZ - povreda privatnosti djeteta, te možebitno o nekom drugim djelima koja se tiču bullinga ili maloljetničkog nasilja (ali za to nema dovoljno podataka u članku).
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 18:15   #15
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, ne kuzim jel onda novinari imaju drugačiji status.... koji objavljuju sve i svašta bez pristanak?....
Tocno, sta sa time, puni mediji su slika ljudi.
Mene danas neka cura slikala mobitelom dok sam se suncao na plazi. Prije mjesec dana takoder ali ne na plazi. Nije da smeta ali volio bi znati svoja prava.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 18:55   #16
Da, ali kaže "tko protivno uvjetima u zakonu prikuplja, obrađuje ili koristi...". Koji su to uvjeti i u kojem zakonu koji kažu da ja ne mogu snimiti dokumentarističku fotografiju prometne i nekomercijalno ih objavljivati u nekoj galeriji na Internetu?

Ima dosta ljudi (kod nas i vani) koji se bave uličnom fotografijom i na javnim mjestima fotografiraju ljude i događaje, pa to bez ikakvih posljedica objavljuju na Internetu.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:40   #17
ovo što je objavila agencija nema veze s praksom, ali nimalo:


Nadalje, činjenica da je osoba fotografirana na javnom mjestu ne znači da je opisana radnja, odnosno objavljivanje nečije fotografije na Facebook-u (internetu) bez pristanka te osobe dopuštena.


recimo najbanalniji primjer, u noćnom klubu vrlo često fotograf slika osobe bez njihove dozvole i uvijek se objavi na facebooku bez dozvole uslikanih osoba...a utakmice na stadionu? ljudi su uslikani bez njihove dozvole i objavljuju se na portalima ili facebooku također bez njihovog pristanka...ima takvih milijun primjera, od koncerata, od onih što po centru slikaju zgodne muškarce i žene da ne nabrajam dalje...
ratni profiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:22   #18
Pa vjerojatno "protivno uvjetima u zakonu" podrazumijeva da se fotografija sa prepoznatljivom osobom ili na neki način zlorabi i/ili eventualno da se upotrebljava komercijalno bez pristanka osobe koja je na fotografiji.

Ali fotografiranje osoba na javnom mjestu i objavljivanje tih fotografija "u dobroj vjeri" na Internetu... ne vidim kako bi to moglo biti kažnjivo nit sam čuo da je netko za tako nešto odgovarao, bilo građanski bilo kazneno.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:41   #19
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Da, ali kaže "tko protivno uvjetima u zakonu prikuplja, obrađuje ili koristi...". Koji su to uvjeti i u kojem zakonu koji kažu da ja ne mogu snimiti dokumentarističku fotografiju prometne i nekomercijalno ih objavljivati u nekoj galeriji na Internetu?

Ima dosta ljudi (kod nas i vani) koji se bave uličnom fotografijom i na javnim mjestima fotografiraju ljude i događaje, pa to bez ikakvih posljedica objavljuju na Internetu.
Mislim da uopće nisam spominjao KZ nego drugi zakon.Ako je po tome zakonu moja slika osobni podatak ne smiješ ga objavljivat bez moje dozvole.

Može se svašta radit ako onaj drugi/država ne tuži.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 07:57   #20
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Mislim da uopće nisam spominjao KZ nego drugi zakon.Ako je po tome zakonu
Mogli bi pričati o tom zakonu, u kojem ima hrpa nedorečenosti i gluposti. Mnogi članci tog zakona ne bi se održali da ih netko uporabi čak i u privatnoj tžbi, još amnje u kaznenom progonu. Saborski zastupnici svašta izglasaju kad im se stavi u ponoć na raspravu.

Quote:
moja slika osobni podatak ne smiješ ga objavljivat bez moje dozvole.
To nije istina.
Zakon brani samo snimanje u intimnim prostorima, i onima zaštićenim od pogleda (dom, svlačionica).
Sve ostalo je javni prostor, i po KZ je snimanje i objavljivanje tih otografija dozvoljeno. Maloljetnici su druga priča, u postoje neke regule.


Quote:
Može se svašta radit ako onaj drugi/država ne tuži.
Možeš tužiti uvijek. Ne znači da ćeš dobiti spor.

Ako ja objavim tvoju fotigrafiju u prvom planu kafiću/diskaču x, i napišem da se u tom diskaču dila ovo ili ono, onda ćeš ti tužiti jer se tebe stavilo u kontekst da si diler. Ali ako samo napišem u komentar da je kafić x jako popularno mjesto za provode, nikom ništa. Ako na slici tvoja žena vidi da se grliš s nekom ženskom, sori, loša sreća.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.