Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2007., 21:26   #41
Može li mi netko reči zašto bruh može biti opasan?
Herogljifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:00   #42
Kao prvo može se uklještiti, a drugo, ako stalno izlazi može s vremenom doći do gangrene. Mislim da za ovo drugo treba više godina. Možeš imati bruh godinama da nemaš nikakvih kmplikacija. Sve ovisi gdje se nalazi i kakav je.
Zato je najbolje otići kod kirurga da on vidi o čemu se radi. Inače, to je rutinska operacija nakon koje već za dva dana ideš doma.
lavanda2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:04   #43
Nisi napisao dali imaš izbočenje na tom mjestu gdje te boli. Kad je u pitanju bruh pojavljuje se kvržica (veča ili manja) koja se obično povuće u ležećem položaju.
lavanda2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 22:30   #44
Operacija bruha

Idem uskoro na operaciju, pa me zanima koliko traje, koliko se dugo ostaje u bolnici, je'l bolno? Nešto sam informacija pronašao na internetu, ali ipak nema do iskustva drugog čovjeka.
Ementaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 21:25   #45
Re

Pridruzujemo se pitanju, jer nasa kcer (uskoro 3 g) ide na operaciju preponske kile. Sve nas zanima, pisite!
MiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 22:56   #46
Quote:
MiP kaže: Pogledaj post
Pridruzujemo se pitanju, jer nasa kcer (uskoro 3 g) ide na operaciju preponske kile. Sve nas zanima, pisite!
Nema tu mnogo šta da se piše.
Operacija nije teška, vrši se pod anestezijom i traje relativno kratko - možda pola sata, što ovisi ipak od mjesta i veličine kile.
I tu nema šta da se više kaže.

Što se tiče poslije operacije tu treba da se pazi na to da se operirana osoba što manje napreže.
Koliko dugo se treba na to obraćati pažnja to ipak ovisi od konstrukcije tijela i starosti te osobe.
Odmah nakon operacije, odnosno buđenja ne preporučuje se tu osobu zasmijavati.
Uostalom i liječnik će vam prije operacije dovoljno reći na što trebate paziti.

Ovo sam objavio iz iskustva jer sam prije 61-ne godine operirao bruh na desnoj preponi.
Ubrzo nakon operacije sam normalno hodao, trčao a nakon 2 - 3 godine sam se pošeo baviti raznim sportovima i nikad mi nije smetalo to što sam operirao.

Dakle mirno spavajte.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 01:35   #47
Praktički nemam što dodati gore navedenom postu. Evo samo par informativnih podataka vezanih za tijek hospitalizacije. U bolnici se ostaje cca. 3-5 dana, ovisno o dinamici cijeljenja rane. U nekim ustanovama pacijenti dolaze ambulantno na hernioplastike (operacija bruha); iste se izvode u lokalnoj anesteziji i isti dan se ide doma.
Kod nas se hernioplastike rade u općoj anesteziji. Postoperacijski bolovi su minimalni a ionako dobijete analgetike.
Hernioplastike u dječjoj dobi se razlikuju samo po kirurškoj tehnici (a to se izvana nikako ne može primijetiti) odnosno po načinu šivanja kože u području operacijske incizije. Kod odraslih se koža šiva pojedinačnim šavima (razmaci među šavima su cca. 2-3 cm), dok se kod djece preferira intradermalni šav radi minimalizacije ožiljka. U nekim ustanovama se i djeci stavljaju pojedinačni šavi što ovisi o izboru operatera.
Šavi se najčešće odstranjuju za tjedan dana nakon zahvata. Pacijent se pušta kući čim se ustanovi zadovoljavajuće cijeljenje rane, tj. kad prestane opasnost od infekcije. Kući odlazi sa šavima, a na prvoj kontroli se ti šavi odstranjuju.
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:03   #48
Rade i pod opcom i opd lokalnom anestezijom. Brat mi je bio pod lokalnom, trajalo oko 45 min i poslije je umirao od bolova 2 dana ali iz razloga jer ga je uhvatio kasalj
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 18:53   #49
alo doktori...a laparoskopija???? mislim zasto da ljudi ostaju u bolnicama po 5 dana ako ne moraju...jer koliko ja znam poslije laparoskopije se doma ide u rekordnom roku, oporavak traje krace sve skupa je puno kvalitetnije...molim ispravke ako sam u krivu..
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 19:58   #50
Re

Meni isto nije jasno ovo ostajanje u bolnici 3-5 dana, gdje se to tako dugo ostaje u bolnici nakon operacije bruha? Nasa kcer ima 3 godine i doktori su nam rekli da ce nakon operacije ici isti ili najkasnije slijedeci dan doma.
Sto se tice laparoskopije, mislim da je tako nemoguce operirati bruh.
MiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 21:06   #51
Postoperacijski boravak je individualan, ovisi o dinamici cijeljenja rane. Neki se pacijenti puštaju doma drugi, neki treći, a neki peti postoperacijski dan. Najčešće to bude 3. postop. dan za odrasle, odnosno 2. za djecu. No, ima operatera koji pacijenta operiraju prijepodne, a puštaju doma istoga dana, predvečer odnosno kasnije poslijepodne. Moje mišljenje je da je sigurnije za pacijenta da 24 sata poslije zahvata ipak ostane pod liječničkim nadzorom.
Laparoskopska hernioplastika postoji, radi se u Hrvatskoj (znam sigurno da se u ZGB radi u 3 ustanove). Postoperacijski tijek nakon laparoskopske hernioplastike traje max. 2 dana, opet, ovisno o dinamici cijeljenja rane, no za pacijenta je povoljniji, jer je rez na koži znatno manji.
Kod djece se laparoskopska hernioplastika u HR zasada ne izvodi.
Sve što sam naveo vrijedi za operaciju ingvinalne odnosno femoralne hernije (preponska kila/bruh).
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 16:20   #52
Ja sam došao jučer iz bolnice (Vinogradske) sa operacije bruha (hernije ili kile) na desnoj preponi. Imam 33 god. Operacija je trajala 1 sat uz spinalnu anesteziju (lokalna anestezija u kičmu, oduzima na nekoliko sati donji dio tjela)
Doma sam išao četvrti dan, jedino što od spinalne anestezije zna boliti glava kad ste uspravni i koji dan poslije. Šavovi se skidaju nakon 7 dana.

Koga zanima video zapis takve operacije neka na YuTube tražilici upiše "hernia repair" i pogleda "Lichtenstein procedure" kakva je bila i moja.
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 13:28   #53
Preponska kila/ bruh/ hernia

http://hcd2.bupa.co.uk/fact_sheets/m...al_hernia.html

Mislim da imam ingvinalnu herniju,kak je pokazano na linku gore.Pročito sam to što piše na linku al me zanimaju neke stvari.
1)pročito sam da se može dobiti pri velikom naporu,zanima me kaj se točno dogodi,tj što to pukne što inače sprječava da se ne dogodi hernija.
2)kako živjeti s hernijom,
3)jel treba izbjegavati fizičke napore
4)hernija nija da se ne može vratiti na pritisak,jel to znači da nije potrebna operacija,dali postoji mogućnost da se "zblokira" tj da se ne može vratiti
5)jel ko bio na operaciji,iskustva?
6)jel to moguće ikako izlječiti bez operacije?
 
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 16:57   #54
herniju dobiješ naglim povećanjem intraabdominalnog tlaka koji onda mora negdje odčepit,a to najčešće bude na preponi,eto pokušaj presimplificiranja
živjeti normalno bez većeg fizičkog napora,znači možeš hodat normalno uglavnom ali trčat ne baš,
svakako preporučujem operaciju jer ako se baviš sportom to će ti stvarat probleme a bavio se il ne sportom postoji mogućnost od uklještenja i posljedičnog odumiranja tkiva što je onda hitno stanje koje se riješava opet operacijom,dakle bolje ići na elektivnu operaciju nego čekat do 5 do 12 kad je stani pani...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 00:19   #55
preponska hernija

kako otkriti da li imaš preponsku herniju? mislim da li se otkriva samo pregledom kod doktora ili i kući možeš sam otkriti po nekim simptomima ili sl.
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 12:43   #56
Koliko ja znam; karakteristicna bol u ingvinalnom podrucju.
Moze se desiti i bolno nabreknuce (ne oteklina, nego bas ko da imas nesto unutra - crijeva malo ispadaju ), a mozes neke stvari osjetiti i dodirom, odnosno palpacijom - tako i doktor radi.
Ugl. se javlja nakon nekih fizickih aktivnosti...
Meni dijagnosticirana bilateralno jos ko klincu, no s godinama i bavljenjem sportom mi je izgleda "proslo", odnosno ako se ne preforsiram, ne boli me i ne stvara mi probleme...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 19:40   #57
staviš ruku na preponu na koju sumnjaš da ima preponu...zakašlješ(kontrakcija trbušnih mišića povećava intraabd tlak)i trebala bi se pojavit izbočina koju bi pod prstima mogao osjetit
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 22:57   #58
Bruh, teretana, posljedice...

evo, da se oglasim i da čujem stručno mišljenje... Dakle, imam već dosta dugo vremena bruh u lijevom donjem dijelu abdomena. E sad. Idem u teretanu već nekih 5 mjeseci...

Prvo pitanje: jel to uopće pametno raditi prije nego to operiram?


2. koliko dugo ne smijem ići u teretanu nakon operacije?

3.koliko dugo traje operacija i koliko moram nakon operacije mirovati? tj, koliko ću ostati u bolnici, i koliko još doma moram mirovati?

4. razno

hvala na odgovorima
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:06   #59
Quote:
GoGs777 kaže: Pogledaj post
evo, da se oglasim i da čujem stručno mišljenje... Dakle, imam već dosta dugo vremena bruh u lijevom donjem dijelu abdomena. E sad. Idem u teretanu već nekih 5 mjeseci...

Prvo pitanje: jel to uopće pametno raditi prije nego to operiram?


2. koliko dugo ne smijem ići u teretanu nakon operacije?

3.koliko dugo traje operacija i koliko moram nakon operacije mirovati? tj, koliko ću ostati u bolnici, i koliko još doma moram mirovati?

4. razno

hvala na odgovorima
Nikako ti nije pametno ici u teretanu dok to ne operiras, jer mozes napraviti jos gore.
Nakon operacije bi trebao mirovati nekih par mjeseci da se to ne bi opet vratilo.
Operacija bruha nije nesto opasno i strasno, i mislim da se ostaje svega nekoliko dana u bolnici ako nema komplikacija.
Sve u svemu, nije to neki veliki bed, ali definitivno se trebas ostaviti teretane da se nesto ne zakomplicira dodatno.
Sretno.
__________________
Um klade valja, štela caruje...
panattha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:07   #60
imaš bruh i krenuo si u teretanu???
zar ti tu ništa nije čudno???
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.