Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2010., 18:00   #141
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ispravak
sljedeći = idući, npr. sljedeći tjedan idemo na more
slijedeći = od glagola slijediti, npr. pronašli smo vas slijedeći vaše tragove
Ispravak čega? Nije Lord ovdje pogriješio, ali mislim da dosta roditelja ne bi ni skužilo razliku.
__________________
Samo tvoja ljubav moze uciniti da sve procvjeta samo tvoja ljubav moze upaliti nova svjetla samo tvoja ljubav, Boze...
MaryAnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 18:11   #142
Quote:
MaryAnn kaže: Pogledaj post
Ispravak čega? Nije Lord ovdje pogriješio, ali mislim da dosta roditelja ne bi ni skužilo razliku.
nije pogriješio nego se ona sad pravi malo pametna, ono, ne...
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 18:18   #143
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ispravak
Ispravak čega???

Kad te već krenulo, može primjer uporabe "slijedeće"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 18:34   #144
sori lord, čitanje nabrzaka sa sendvičem u ruci je učinilo svoje, tako da sam shvatila da ispravljaš koku. sad sam pročitala ponovno

moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh...

ostali, možete spremiti bičeve
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 18:39   #145
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ostali, možete spremiti bičeve
Ja svog ne moram?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 18:43   #146
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ja svog ne moram?
ma tebi se moram ispričavati slijedeća tri dana pa nisam u poziciji da ti naređujem
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 19:58   #147
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš - osim jednoga "mješa", drugo je sve "čisto". Da ne govorim kako si (ispravno) napisala "sljedeće" (a ne "slijedeće"), što griješi nekih 80-90% ljudi.

Posve offtopic savjet: "karikiraj". Izgovori "vješati" i "miješati" - nikako se nećeš natjerati na izgovaranje "vjeeeeeešati", a prirodno će ti biti "mijeeeeeešati". I to je, u jako puno slučajeva, to.



Koliko znam, "dalikanje" je dijelom političko, a ne jezično pitanje. Ali, s obzirom na jezičnu razinu na koju se nerijetko može naići kod prosvjetara, nije ga uputno koristiti - dok ti njima dokažeš...
Hvala. Ja se zaista trudim. I koliko god se nekome činilo čudnim, jedno od mjesta učenja hrvatskog jezika mi je i ovaj forum.

Meni su činjenicu koliko je jezik važan za jedan narod ucijepili u školi (nema pozitivne ocjene bez znanja pravopisa). I smatram normalnim da moja djeca znaju svoj jezik (neću reči maternji, jer im je po mami jezik slovenski).

Ovo je i ije je napisano čisto po osjećaju, znači ono što mi prvo dođe iz tipkovnice. Ali nikada ne mogu tvrditi da je to tako. Jedino sam sigurna za par riječi (kao što su mlijeko i dijete), ali već su mi problem izvedenice (mlječni, dječji).

A da dalikanje nije u duhu hrvatskog jezika sam saznala upravo na forumu. I toga se pokušavam pridržavati. I sad mi takve stvari odmah padnu u oko. Kao i "dobro večer" kod voditeljice središnjeg dnevnika na HTV (ja sam tek u 1. razredu moje kčeri saznala da je pravilno "dobra večer".

A kod tate je išlo ovako:

Dijete je napisalo: "Znate li gdje je ta škola?" - znači pravilno. On joj je ispravio u "Da li znate gdje je ta škola?" I nakon što sam joj ja opet ispravila na staro, on je rekao da diže ruke od hrvatskog (dijete SFRJ obrazovanja).
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 20:17   #148
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Hvala. Ja se zaista trudim. I koliko god se nekome činilo čudnim, jedno od mjesta učenja hrvatskog jezika mi je i ovaj forum.

Ovo je i ije je napisano čisto po osjećaju, znači ono što mi prvo dođe iz tipkovnice. Ali nikada ne mogu tvrditi da je to tako. Jedino sam sigurna za par riječi (kao što su mlijeko i dijete), ali već su mi problem izvedenice (mlječni, dječji).
Tko kaže da forum nema pozitivne strane?

Mliječni i dječji, ali bar nisi napisala "dječiji" (ovo sam davno vidjela u novinama, bila neka reklama za dućan) majkemipisaloovo.
__________________
Samo tvoja ljubav moze uciniti da sve procvjeta samo tvoja ljubav moze upaliti nova svjetla samo tvoja ljubav, Boze...
MaryAnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 21:00   #149
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
...jedno od mjesta učenja hrvatskog jezika mi je i ovaj forum.
Ne, samo to ne!!!!

Da postoje kartoni za nepismenost, server bi radio k'o urica i nikad ne bi bilo 503/504 zastoja.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 21:15   #150
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne, samo to ne!!!!

Da postoje kartoni za nepismenost, server bi radio k'o urica i nikad ne bi bilo 503/504 zastoja.
Znam ja to. I nije to učenje iz postova. Nego praćenje rasprava koje se znaju razviti zbog primjedbi nekih pojedinaca (da, bezveze su, ali meni služe čisto kao upozorenje i materijal za provjeru u pravopisu).

Eto, jednom sam napisala jedan post sa puno pitanja, koja su sva počela sa Da li ...). I nakon toga jedan forumaš me je ljubazno upozorio da dalikanje nije u duhu hrvatskog jezika. Nakon toga primjetila sam da u knjigama (puno čitam - sve omiljene knjige iz lektire pročitala sam i na hrvatskom) dalikanja skoro da nema. I danas na to pazim.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 21:49   #151
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne, samo to ne!!!!

Da postoje kartoni za nepismenost, server bi radio k'o urica i nikad ne bi bilo 503/504 zastoja.
ne bi bilo foruma uopće jer od errora ne bi mogao sebi doć
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 21:57   #152
I tako možemo zaključiti da školovanje djece kod kuće ne smijemo dozvoliti, jer je većina građana Hrvatske (da eto uključim i sebe) za to nekvalificirana. Točka.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 08:06   #153
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
I tako možemo zaključiti da školovanje djece kod kuće ne smijemo dozvoliti, jer je većina građana Hrvatske (da eto uključim i sebe) za to nekvalificirana. Točka.
znači zato što je većina nekvalificirana, onima koji bi za provođenje školovanje kod kuće imali znanja, volje i razloga treba braniti?
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 08:28   #154
Ja bih dopustila homeschooling ali bih definitivno dala stroge kriterije za odobravanje istog i praćenje rezultata.
Kao prvo, ne vjerujem da netko tko je dobro obrazovan ne može djetetu objasniti gradivo prva 4 razreda - ionako većina roditelja se u našem školskom sustavu jako dobro upozna s tim gradivom jer je teško, komplicirano objašnjeno a raspored je natrpan, pa doma ponvaljaju sve što učitelj/ica nije obavio/la kako spada.
Jednostavnom provjerom na kraju godine, kao u SLO, ako ne zadovoljava kriterije - iduće godine obavezno u školu i tu je priči o nekvim ogromnim rupama u znanju kraj.
Primjer one obitelji koja puno putuje mi je super ilustracija zašto takvo obrazovanje treba dozvoliti - jer je po meni puno bolje za dijete da je s roditeljima dok je tako malo pa makar učilo doma, nego ostavljeno kod bake i dede mjesecima a sve zbog toga da u prenatrpanom razredu uči tablicu množenja i četinjače jer to kao ne može kvalitetno doma

Što se famoznih troškova tiče, 1x godišnje održati test znanja je sigurno neusporedivo jeftinije za državu nego cjelogodišnje obrazovanje tog djeteta u školi (zbrojeni troškovi nastavnika, troškovi održavanja zgrade, grijanja, struje, vode, nastavnog materijala, subvencija za prijevoz,... a čega svega nema ako se dijete obrazuje doma).
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 09:15   #155
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Što se famoznih troškova tiče, 1x godišnje održati test znanja...
Test znanja 1x godišnje je temeljito premalo za imalo ozbiljniju kontrolu. Osim što onemogućava dobar uvid u djetetovo stvarno znanje, širom otvara vrata problemima.

Ako dijete na tom 1x godišnje testu ne pokaže nikakvo znanje, nije se bacila samo ta djetetova godina nego vjerojatno otežao povratak u školu.

Po pitanju roditelja koji bi se odlučili na takvo što, nekako mi se čini da bi na jednu obitelj koja puno putuje i želi djecu uz sebe došlo puno onih kojima je homeschooling savjetovao Isus. To je onaj vječiti problem: (ne) dopustiti nešto onima koji znaju što bi i kako, zbog onih koji bi se u tome pogubili.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:46   #156
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Što se famoznih troškova tiče, 1x godišnje održati test znanja je sigurno neusporedivo jeftinije za državu nego cjelogodišnje obrazovanje tog djeteta u školi (zbrojeni troškovi nastavnika, troškovi održavanja zgrade, grijanja, struje, vode, nastavnog materijala, subvencija za prijevoz,... a čega svega nema ako se dijete obrazuje doma).
ovi troškovi svejedno ostaju i isti su bilo u razredu 25-ero djece ili 24-ero, samo je to jedno dijete poučavano kod kuće (i sve što uz to ide) dodatni trošak.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:53   #157
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ovi troškovi svejedno ostaju i isti su bilo u razredu 25-ero djece ili 24-ero, samo je to jedno dijete poučavano kod kuće (i sve što uz to ide) dodatni trošak.
troškovi se ne obračunavaju po glavi djeteta. uostalom u Hrvatskoj ima razreda s jednim ili dva učenika, trebaju li roditelji te djece sudjelovati u razlici troškova?
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:58   #158
Quote:
sunny_side kaže: Pogledaj post
troškovi se ne obračunavaju po glavi djeteta. uostalom u Hrvatskoj ima razreda s jednim ili dva učenika, trebaju li roditelji te djece sudjelovati u razlici troškova?
pa to sam i rekla
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:03   #159
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Po pitanju roditelja koji bi se odlučili na takvo što, nekako mi se čini da bi na jednu obitelj koja puno putuje i želi djecu uz sebe došlo puno onih kojima je homeschooling savjetovao Isus.
ali to što im je školovanje kod kuće savjetovao isus (kako ti karikiraš) nije krivi razlog!
da, tebi, meni i većini 'takvi' djeluju kao čudaci, sektaši, hipiji, fanatici ili tko zna što sve ne, ali ako imamo židovsku osnovnu školu, zašto neka zajednica bez novaca da pokrene institucionalno obrazovanje ne bi imala pravo na obrazovanje djece u duhu svoje vjere/uvjerenja?
kol'ko god nama (mainstream većini) ta uvjerenja bila nepojmljiva i čudna
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:03   #160
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ovi troškovi svejedno ostaju i isti su bilo u razredu 25-ero djece ili 24-ero, samo je to jedno dijete poučavano kod kuće (i sve što uz to ide) dodatni trošak.

ako dobro čitam ovdje piše da je dodatni trošak ako je jedno dijete poučavao kod kuće. to nije valjan argument protiv školovanja kod kuće jer postoje razredi s jednim učenikom i cijena školovanja tog učenika košta puno više nego što bi potencijalno koštalo školovanje kod kuće.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.