Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 11:07   #221
kupio sam tavu od gusa za 'činke, naravno namjeravam i kruh peć na tome i tak...
prvo pripremanje tave
naravno, ubi me u pojam i po jotjubu i tu na forumu, neko priča o pečenju u pećnici satima, neko na plamenu ... 11 puta...
pa mazanje s lanenim, koje ima nisku točku dimljenja, a znači i da se jako brzo pokvari(prepeče)
a onda čujem palmino ulje/mast koje se pak koristi za dugotrajno prženje jer može dugo podnositi temperaturu ...

imaju li neki osnovni principi te pripreme? osim što je jasno da se masnoća mora vezati sa željezom. kako ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 13:43   #222
eo ti s drugog foruma
Namazes serpu svinjskom mascu u jako tankom sloju, dobro utrljas u gvozdje, skines visak papirnim ubrusima. Zagrejes rernu na 220 stepeni, gurnes serpu i peces jedno 45 minuta. Dimice i purnjace, verovatno ces morati da se evakuises, ali tako mora. To bi trebalo da bude prvi crni sloj. Onda sve ponovis jos jednom, opet jako pazis da bude u sto tanjem sloju mast, zapeces u rerni i to je to. Trebalo bi da bude spremna za koriscenje. Prvih nekoliko puta peci/kuvaj u tome nesto masno, makar kajganu, ne mora nista komplikovano, samo da se aktivira i dodatno zapekne ta donja povrsina. I kad budes prao - blagim sapunom, odmah susis. Ako nesto zapekne na dnu, nikakvo grebanje zicom nego stavis deterdzent i vodu u serpu, pa na plotnu da prokljuca.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:17   #223
to je ono o čemu pričam. samo jedan od načina.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 11:19   #224
Da li je neophodno svaki put prije recimo pecenja mesa zagrijati pecnicu premazivati uljem ili je dovoljno samo jednom?Koristila bih je za biftek manje vise i nebih da je mazem uljem?Moze li i na plati od sporeta i u pecnici?
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 16:22   #225
Trudna foka- kada to napraviš, stvori se crni sloj na koji se hrana ne hvata, i onda je potrebno samo održavati tavu da se ne izgubi taj sloj (npr. prvo vrijeme je potrebno izbjegavati kuhanje kiselih namirnica, kao rajčica i sl, jer takve namirnice skidaju zaštitini sloj), pogotovo ju ne ribati i strugati.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 16:40   #226
Ali nisam shvatila da li to trebam stalno ponavljati prije pecenja ili samo taj prvi put?I da li se moze koristiti na plati na sporetu
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 16:45   #227
Quote:
Trudna foka kaže: Pogledaj post
Ali nisam shvatila da li to trebam stalno ponavljati prije pecenja ili samo taj prvi put?I da li se moze koristiti na plati na sporetu
Ne ne trebas. Samo ksd se izguli. I mozes i na stednjaku.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Bjesomarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 21:03   #228
Ne znam da li si zaista ozbiljan ili da to shvatim kao provokaciju?
Ako moze odgovor -kakav premaz tacno ide koliko grijanja u rerni(upaljenoj ili ne)i da li treba svaki put iuli jedanput'
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 22:08   #229
To ti je ozbiljan odgovor- ja ti to nisam izrijekom rekao nego da se sloj mora poslije samo održavati... Ček sekundu da nađem post koji sam napisao o tome kako pripremiti- evo, nađoh. Nakon toga samo korisiti tavu, ne ju ribati, itd.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 22:12   #230
To se nikako ne moze preskociti? Nesto mi previse da se pece nekoliko puta po sat vremena u pecnici
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 22:20   #231
Ja na tvom mjestu ne bih preskakao- em dobiješ non-stick premaz, em kao na grill tavama- pečeš bez ulja pa ju možeš jako zagrijati... Ja sam si uzeo emajliranu gusanu zdjelu pa nemam tih problema.

Možda bi ti bilo dobro u azijskom dućanu kupiti limeni wok za 100-tinka kn i poigrati se s njim- njega čak ni ne moraš u pećnici nego na štednjaku.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 07:56   #232
Quote:
Trudna foka kaže: Pogledaj post
Da li je neophodno svaki put prije recimo pecenja mesa zagrijati pecnicu premazivati uljem ili je dovoljno samo jednom?Koristila bih je za biftek manje vise i nebih da je mazem uljem?Moze li i na plati od sporeta i u pecnici?
Ne znam točno na šta misliš. Da li imaš čisti gus, ili emajlirano?
Ako je emajlirano, onda nije nužno ništa.


Ako si kupila novu gusenu tavu i trebaš ju pripremiti.. Dodaš malo ulja i krpom razmažeš što bolje možeš. To je bitno. Da baš dobro upreš i što bolje razmažeš to i skineš što je više moguće tog ulja.
Staviš u pećnicu na 220+ na 20+ minuta.
Ponoviš nekoliko puta.

Nakon toga ju koristiš "normalno":
- stavim na šporet i koristim
- kada završim, operem sa čarlijem/cifom/spužvicom/četkom.
- osušim na šporetu
- dodam par kapi ulja i papirnatim ubrusom, ili komadićom krpe JAKO dobro to obrišem, tako da praktički ništa ne ostane
- zagriješ do početka dimljenja

Treba možda 2-3 minute nakon pečenja za sve to.

Ako ju ostaviš nakon pečenja masnu i prljavu, nije nikakav problem.
Jedino ne smiješ nikada ostaviti mokru. Npr ako si radila sos od ostataka pečenja.
Iako, i to se riješi bez neke drame. Metalnom spužvicom skineš to malo hrđe, opereš, namažeš uljem, obrišeš ulje, i piči dalje.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 08:07   #233
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Ja na tvom mjestu ne bih preskakao- em dobiješ non-stick premaz, em kao na grill tavama- pečeš bez ulja pa ju možeš jako zagrijati... Ja sam si uzeo emajliranu gusanu zdjelu pa nemam tih problema.

Možda bi ti bilo dobro u azijskom dućanu kupiti limeni wok za 100-tinka kn i poigrati se s njim- njega čak ni ne moraš u pećnici nego na štednjaku.
Vec sam kupila odlicnu tavu .oK odvojit cu jedan dan i uraditi to sto si rekao.Mozda je bolje to raditi na kolu a ne u rerni?
Uslikacu tavu koju imam pa ako mozes vidjeti treba li ista
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 08:10   #234
Evo ovu imam
https://www.mall.hr/tave/banquet-tav...tab=parameters
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 15:01   #235
Bolje u rerni. Može i na štednjaku, pogotovo ako ćeš ovo koristiti samo za bifter i sl, a ne u svkodnevnoj upotrebi (a čini se da ne, jer nije baš prikladna za išta drugo).
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 15:09   #236
Mislim koristiti samo za meso.Vec sam dva puta grijela na 220 oko 25 min pa ohladila pa opet sad se hladi.Koliko jos puta moram da je pecem da predjem na kolo?
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 16:40   #237
Gdje uzeti gusanu tavu za palacinke?
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 17:39   #238
Quote:
Trudna foka kaže: Pogledaj post
Mislim koristiti samo za meso.Vec sam dva puta grijela na 220 oko 25 min pa ohladila pa opet sad se hladi.Koliko jos puta moram da je pecem da predjem na kolo?
Ja mislim da sam za svoje 3-4 puta, ali nisam siguran, niti znam koliko puta treba.

Pa možeš odmah probati neki kotlet pa ćeš vidjeti. Zagrij ju jako dobro, malo ulja, baciš meso. Kada se zapeče, za minutu, trebalo bi se vrlo lagano odljepiti bez ikakvih problema. Ako ne, onda trebaš ju još malo doraditi.

Ako ti je samo za meso, nemaš ju kako zajebati. Sa redovnim korištenjem i čišćenjem onako kako sam rekao, postaje sve bolja. Ja u svojoj ne pečem jaja, neznam kako bi to išlo, ali praktički sve ostalo da.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 17:40   #239
Quote:
Little Mermaid kaže: Pogledaj post
Gdje uzeti gusanu tavu za palacinke?
Ja obožavam gus, ali mislim da se to ne isplati. Za palačinke i omlet je ipak bolji non-stick. Teflal ima dobre za indukciju npr.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2020., 22:59   #240
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ja obožavam gus, ali mislim da se to ne isplati. Za palačinke i omlet je ipak bolji non-stick. Teflal ima dobre za indukciju npr.
Meni je za to najbolji čelični lim- odn. starinske, 'bskine', tave... milimetar debele i 'non.stick' patina. OK, za palačinke preferiram extra plitke tave, pa to ne bi funkcioniralo i za omlete (tu bih preferirao 'polu-duboku' tsvu sa lijepo zakrivljenim prijelazom sa dna na bok).
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.