Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 11:44   #61
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
No dobro, ako mi nista drugo ne preostaje, kako se koristi taj zelin u vec gotovoj marmeladi/dzemu?

Polly, pektin? Jabuke?
Preporučam opetovano "pečenje" po receptu od jedozovnog dua, dok tekućina štogod ne reducira. Pitajmo dlap što misli o tome...

Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Probajte taj džem,bez ikakvih dodataka staviti u pleh (protvan) i peći jedno sat vremena u pećnici.
Vidi:
http://jedozovniduo.blogspot.com/sea...&max-results=7
dlap, što misliš o tome? (ovo iznad)

dopeći ga malo da reducira....

(prvenstveno je upit glede toga je l' to uopće okej, opet peći/ kuhati nakon što je to već odrađeno)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 12:03   #62
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
A jel bas mora ispasti namaz za to? Mozes po sutlijasu ili kolacima preliti za umak....peci s time strudle i slicno.
Imam ih jos dosta svjezih pa mi je steta trositi ovaj kvazidzem za to. S druge strane, cini se da ce ipak posluzit kao preljev za sladoled...

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
u takvo voće se često stavljaju jabuke/kruške/dunje zbog visokog sadržaja pektina koji onda taj đem ili pekmez zgusne bez puno šećera, kemije i nakuhavanja satima

si jela kad sir od dunja? znaš kak je to gusto i tvrdo
e to je zbog pektina
Kotunjata, mljac

Ali kako da to napravim?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 12:35   #63
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
meni su superšljive i marelice kad se stave u pleh (očišćene polovice, kožice na gore u jednom sloju), pospu šećeremo (šparno) i gurnu u rol

ovo sa šljivama provjereno! od kad sam probala - radim svake godine. to mi je najbolje za štrudl!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 13:08   #64
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Preporučam opetovano "pečenje" po receptu od jedozovnog dua, dok tekućina štogod ne reducira. Pitajmo dlap što misli o tome...



dlap, što misliš o tome? (ovo iznad)

dopeći ga malo da reducira....

(prvenstveno je upit glede toga je l' to uopće okej, opet peći/ kuhati nakon što je to već odrađeno)
Naravno da je okej!
Pa kaj mu se može dogoditi,ako ga gurne u pećnicu,osim što će ispariti dio tekućine i pektin malo poraditi na gustoći.l
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 15:41   #65
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Probajte taj džem,bez ikakvih dodataka staviti u pleh (protvan) i peći jedno sat vremena u pećnici.
Vidi:
http://jedozovniduo.blogspot.com/sea...&max-results=7
Ovu ideju moram upamtiti
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 17:39   #66
Protestiram na vaše natpise o marmeladi. Ja sam čakavica i kod nas postoji samo jedan izraz a to je marmelada - nema džema, pekmeza i tome slično. Marmelada je svako kuhano voće + šećer (neovisno o tome da li se vide ili ne vide komadići voća). A budući da sam kuhala marmeladu od 5 kg trešanja (ograničila me veličina lonca ) iz vlastitog vrta, bez kemijanja, teško da mi netko može reći da je moja marmelada samo dno dna i da je tamo neki pekmez sa želinom kvalitetniji.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 18:16   #67
Nisam čakavica, al potvrđujem gorenapisano! U našim krajevima, marmeladu su pekmezom svali samo komšije

Marmelada je baš originalan način pripreme bilo koje vrste voća kuhanog sa šećerom. A naziv je izveden od riječi MARMELO, ilitiga po naški DUNJA. Jer je to jedno od voća koje se među prvima konzerviralo na taj način.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:01   #68
Pardoniraaaaaaam, ali nisam mislio na lokalštine (lokalne izraze), nego na ono što se smatra marmeladom, što džemom, a što pekmezom po nekim kuharskim uzusima struke (takoreći), te što je industrijsko stanje stvari.

Cijenim da se u nekim krajevima različito zovu iste stvari...
I da je vaša "marmelada" mrak (makar ipak molim dokaz isporučiti meni negdje na području RH, fala)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:14   #69
Pa nisu to nikakvi lokalizmi već internacionalni naziv.

Doduše, možda ti živiš u nekoj od zemalja europske unije, tamo je regulirano da se marmeladom nazivaju samo proizvodi od agruma. Mi u hrvatskom primorju još uvijek papamo i kuhamo marmeladu od svega
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:23   #70
on topic, nemoj činiti ništa. Ili bar ne od čitave količine, bar pola ostavi kao preljev, a pola eksperimentiraj oečenjem u pećnici.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:53   #71
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Protestiram na vaše natpise o marmeladi. Ja sam čakavica i kod nas postoji samo jedan izraz a to je marmelada - nema džema, pekmeza i tome slično. Marmelada je svako kuhano voće + šećer (neovisno o tome da li se vide ili ne vide komadići voća). A budući da sam kuhala marmeladu od 5 kg trešanja (ograničila me veličina lonca ) iz vlastitog vrta, bez kemijanja, teško da mi netko može reći da je moja marmelada samo dno dna i da je tamo neki pekmez sa želinom kvalitetniji.

di je točno problem?
jel te netko prisiljava da uvodiš različite riječi u svoj rječnik?
ali zašto bi ja nakon 45 godina svog postojanja morala zvat đem ili pekmez marmeladom

Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Nisam čakavica, al potvrđujem gorenapisano! U našim krajevima, marmeladu su pekmezom svali samo komšije

Marmelada je baš originalan način pripreme bilo koje vrste voća kuhanog sa šećerom. A naziv je izveden od riječi MARMELO, ilitiga po naški DUNJA. Jer je to jedno od voća koje se među prvima konzerviralo na taj način.
"komšije" postoje i u lijepoj našoj
a "susedi" razlikuju marmeladu i pekmez


jesem ti filozofije oko voćnog namaza
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:57   #72
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Nisam čakavica, al potvrđujem gorenapisano! U našim krajevima, marmeladu su pekmezom svali samo komšije

Marmelada je baš originalan način pripreme bilo koje vrste voća kuhanog sa šećerom. A naziv je izveden od riječi MARMELO, ilitiga po naški DUNJA. Jer je to jedno od voća koje se među prvima konzerviralo na taj način.
Ja sam se suzdržala napisati ono boldano.

Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Pardoniraaaaaaam, ali nisam mislio na lokalštine (lokalne izraze), nego na ono što se smatra marmeladom, što džemom, a što pekmezom po nekim kuharskim uzusima struke (takoreći), te što je industrijsko stanje stvari.

Cijenim da se u nekim krajevima različito zovu iste stvari...
I da je vaša "marmelada" mrak (makar ipak molim dokaz isporučiti meni negdje na području RH, fala)
Ja sam odmah naglasila da se kod nas sve zove marmelada. Isto kao što imam samo barbe u rodbini (a ne stričeve, ujake i tetke)

Što se tiče djeljenja uzoraka, ja sam planirala prijatelje i uži dio rodbine počastiti svojim uratkom, ali suprug i tata su odbili dijeljenje teglica (sebični proždrljivci ), tako da možeš doći k meni probati jednu žličicu

Što se tiče konkretnog problema, ja bi taj "kompot" još prokuhala
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:02   #73
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Protestiram na vaše natpise o marmeladi. Ja sam čakavica i kod nas postoji samo jedan izraz a to je marmelada - nema džema, pekmeza i tome slično. Marmelada je svako kuhano voće + šećer (neovisno o tome da li se vide ili ne vide komadići voća). A budući da sam kuhala marmeladu od 5 kg trešanja (ograničila me veličina lonca ) iz vlastitog vrta, bez kemijanja, teško da mi netko može reći da je moja marmelada samo dno dna i da je tamo neki pekmez sa želinom kvalitetniji.
A kod mene je pekmez recimo ono gusto, gusto od sljiva, a dzem ono sto se malo razlije po kruhu jer je vise vodenasto ali ima komadice voca u teksturi. I ne nisam iz komsiluka.

Gugl kaze http://www.baby.hr/forum/viewtopic.p...4000322f5f6cd8

sezona je spremanja zimnice, a većina ljudi još ne zna razliku izmedju džema, pekmeza i marmelade pa evo kratko pojašnjenje:

DŽEM - dobije se kratkotrajnim (15-20 min) kuhanjem krupno narezanog, prepolovljenog ili čak cijelog voća. Bit svega jeste da se u džemu jasno vidi od čega je spravljen. Najbolje džemove pripremit ćete od jabuka, dunja, šljiva i crnog ribiza.

PEKMEZ - dobije se dužim kuhanjem voća nego u džemu. Razlika između pekmeza i džema je u tome što je pekmez obično slađi i voće u njemu puno je sitnije narezano. Omjer šećera i voća je najčešće 1:1. Ukoliko se smanjuje količina šećera, pekmez se mora kuhati dulje. Ukoliko postoji opasnost od kvarenja, dodaje se i neko sredstvo za konzerviranje.

MARMELADA - slatki pripravak izvorno priređivan od dunje. Marmelada je gusta smjesa od ukuhanog voća idealna za mazanje. Priprema se od svih vrsta voća, a često se kombinira i više vrsta. U načelu se sirovo ili prokuhano voće protisne kako bi nestali i posljednji tragovi neraskuhanih komadića. Pripremanje marmelade se može ubrzati dodavanjem sredstava za želiranje, jer inače kuhanje dugo traje.

Amerikanci vole i jelly i ja volim jelly od dunje

http://en.wikipedia.org/wiki/Jam

Marmeladom smo zvali ono od Podravke, jako zasecereno, kao neka kasa, najcesce od marelice....

I mislim da vise naziva za razne teksture samo obogacuje jezik.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:04   #74
Quote:
polly kaže: Pogledaj post

di je točno problem?
jel te netko prisiljava da uvodiš različite riječi u svoj rječnik?
ali zašto bi ja nakon 45 godina svog postojanja morala zvat đem ili pekmez marmeladom
Malo si kontradiktorna. Pitaš me da li me netko prisiljava da uvodim različite riječi u svoj rječnik, a nakon toga ispada da tebe netko prisiljava da džem zoveš marmeladom.

Ja sam samo naglasila da kod nas postoji samo jedan naziv - marmelada (nebitno da li su komadići voća vidljivi ili ne) i da ne znam što je točno džem, te ispričala svoju verziju kuhanja marmelade.

Ono što me zasmetalo je pljuvanje po marmeladi kao dnu dna, jer prema vašem pisanju u nju ide najmanji postotak voća.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:07   #75
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Ja sam se suzdržala napisati ono boldano.



Ja sam odmah naglasila da se kod nas sve zove marmelada. Isto kao što imam samo barbe u rodbini (a ne stričeve, ujake i tetke) a
ta.jo ima ljudi koji komsiluk ni na karti vidjeli nisu (moji djede i bakovi) pa se neki nazivi tradicionalno rabe u nekim dijelovima Hrvatske, nije li ljepse imati vise pojmova za zaista razlicite uratke, nego jedan za sve?

Mene ova komsiluk konotacija smeta, mogla bih napisati nisu se moji borili na frontu da me netko sad zbog pekmeza komsilukom naziva.

I ja imam strine, tete itd. i jako lijepo oznacavaju bez pretjeranog objasnjavanja u kakvom smo srodstvu, raznolikost jezika je divna stvar.

Gle kako smo mali, cijela drzava stane u jedan prosjecan europski grad, a kako se brzo zavadimo, tuzno
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:08   #76
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Malo si kontradiktorna.
nisam ni najmanje
pročitaj ponovno post

i daj mi, molim te lijepo, objasni to s pekmezom i "komšilukom"
ak' ti se da, naravno
baš me zanima
znam da nisi prva napisala tu tvrdnju, ali si ju potvrdila pa zato pitam
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:12   #77
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
I mislim da vise naziva za razne teksture samo obogacuje jezik.
Skidam kapu za trud

U svom prvom postu nisam htjela izazvati polemike oko raznih naziva, nego pomoći savjetom. Samo sam se ogradila od svog nerazlikovanja naziva koje si ti tako lijepo objasnila. I onda se nađe netko tko popljuje marmeladu, a nema pojma o čemu ja govorim. I naravno, to postane plodno tlo za oftopičarenje

Btw, jedva čekam smokve i šljive da punim staklenke
Još uvijem se dvoumim da li kupiti i spravu za vađenje koštica iz šljiva - navodno čisti 15 kg u 1 satu
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:12   #78
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Malo si kontradiktorna. Pitaš me da li me netko prisiljava da uvodim različite riječi u svoj rječnik, a nakon toga ispada da tebe netko prisiljava da džem zoveš marmeladom.

Ja sam samo naglasila da kod nas postoji samo jedan naziv - marmelada (nebitno da li su komadići voća vidljivi ili ne) i da ne znam što je točno džem, te ispričala svoju verziju kuhanja marmelade.

Ono što me zasmetalo je pljuvanje po marmeladi kao dnu dna, jer prema vašem pisanju u nju ide najmanji postotak voća.
I ide, i zato i postoje kategorizacije da bi se znalo sto je sto, da se ne bi sve trpalo u isti kos i da bi ljudi znali pod kojim nazivom sto kupuju. Sluzbeno po ducanima ne mozes zakonski sve nazvati marmeladom jer to nije.

Nisam pljuvala po tvojoj marmeladi nego po onome sto za mene taj pojam oznacava.

Gugl izbacio i ovo

https://www.forum.hr/archive/index.php/t-330442.html

Na danom linku rasprava izgleda bas kao i ovdje i tamo shvacaju marmeladu kako ju i ja shvacam.

Od tamo:

Prema pravilniku RH od 10.07.2006.
-džem je proizvod odgovarajuće konzistencije koji sadrži voćnu kašu 1 ili više vrsta voća, šećer i vodu. Količina voćne kaše za proizvodnju 1kg konačnog prizvoda ne smije biti manja od 350g
-marmelada je proizvod odgovarajuće želirane kozistencije proizveden od 1 ili više vrsta citrus voća (voćne kaše, voćnog soka, vodenog ekstrakta i kore te šećera i vode). Količina citrus voća za proizvodnju 1kg konačnog proizvoda ne smije biti manja od 200g od kojeg je 75g iz unutarnjeg dijela ploda.
- pekmez je proizvod odgovarajuće ugušćene konzistencije, proizveden ukuhavanjem voćne kaše 1 ili više vrsta voća sa ili bez dodatka šećera. Količina šećera koju je dozvoljeno dodati u pekmez iznosi najviše do 25% u odnosu na ukupnu količinu voća.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:16   #79
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
nisam ni najmanje
pročitaj ponovno post

i daj mi, molim te lijepo, objasni to s pekmezom i "komšilukom"
ak' ti se da, naravno
baš me zanima
znam da nisi prva napisala tu tvrdnju, ali si ju potvrdila pa zato pitam
Kao što rekoh, čakavci koriste samo jedan izraz - marmelada. Dok nisu došle komšije, nisam ni znala da postoji izraz pekmez. S druge strane, komšije ne mora odmah biti asocijacija na Srbe, ako se ne varam, Slavonci isto koriste izraz komšija
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:21   #80
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Slavonci isto koriste izraz komšija
da, u tome i je stvar
ali sad si to izvukla kao opravdanje
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.