Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2007., 14:40   #41
obozavam zmije!!fasciniraju me...samo nastavi pisat o njima...
__________________
don’t ever be ashamed of what you want or what you feel. It’s all part of who you are.
dagmar_ls is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 14:49   #42
josey wales- pravi si zmijolog
ova što ju drže ovi ljudi bez problema smaže čovjeka
veki1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 14:56   #43
Isuse pa kaj vidite u tim zmijama
FatalERROR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 15:17   #44
Quote:
ova što ju drže ovi ljudi bez problema smaže čovjeka
ona bez problema smaze i govedo samo ne smije imati duge i siljaste rogove ali nazalost i covjeka, nesrece nisu rijetkost kakvom se prikazuju ali nastradaju samo oni koji su krajnje neoprezni i oni koji se igraju Stevea Irwina(R.I.P.)... nadam se da necu dobit crveni karton radi ovoga... Naime radnik na platformi nafte u Venezuli je zaspao na plazi pa ga je zmija zadavila i progutala... Ali vazno je znati da anakonde nakon veceg "rucka" ne jedu nekoliko mjeseci a mogu izdrzati bez jela punih 7 mjeseci...







Zadnje uređivanje Josey_Wales : 10.08.2007. at 16:13.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 15:51   #45
Australski taipan dijeli se na tri vrste, obicni(Oxyuranus scutellatus) i kontinentalni(Oxyuranus microlepidotus) koji se jos dijeli na podvrste priobalni(coastal) i Papuanski taipan, te treca vrsta koja je tek otkrivena ali jos je u fazi istrazivanja... Ponosni vlasnici jednih od najduzih zubi od svih zmija duzine 12mm, u duzinu mogu narasti i do 3m i prilicno brzo se krecu... Najotrovniji je inland taipan(ja sam inland ugrubo preveo kao kontinentalni znaci zivi unutar kontinenta Australije) snaga njegovog otrova neurotoxina je zapanjujuca, jednim ugrizom ispusti otrova dovoljno jakog da ubije 100 odraslih ljudi, 250.000 miseva, 50 puta je otrovniji od Indijske kobre(koja moze oboriti potpuno odraslog indijskog slona za 3h) i 650-850 puta od americke Western i Eastern Diamondback cegrtuse, prosjecna duzina iznosi oko 2m ali postoje i duzi primjerci, zmija je jako opasna ali samo ako ju se dovede u bezizlaznu situaciju, a istrazivanja su pokazala da i nagle vremenske promjene temperature takodjer utjecu na agresivnost zmija posto su zmije jako osjetljive na i najmanju promjenu temperature. Zmija mijenja boje ovisno o vremenu i godisnjem dobu, po ljeti su svijetlije boje, a po zimi nesto tamnije... Zivi u rupama i hrani se glodavcima, najvise stakorima, zenka lijeze od 12-24 jaja pod zemljom ili napustenim mjestima i mladunci izlaze nakon cca. 2 mjeseca iz jaja. Kolicina razmnozavanja ovisi o hrani, ako ima puno plijena u okolini zmije ce se cesce pariti i razmnozavati, ako nema nece uopce...









R.I.P. Steve... Steve Irwin sa taipanom u rukama...

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 16:19   #46
Fasciniraju me zmije.
Pogotovo anakonde i sve čija je dužina veća od moje visine, ali ipak imam neki manje-više iracionalan strah od zmija, pa i onih neotrovnih. Ne znam zašto.
 
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 16:29   #47
Sve sper sve pet samo daj malo piši o našima-poskoku i riđovki. Nek ljudi najprije nauče što imaju u svojem dvorištu a potom u tuđem-figurativno naravno. ;-)
pohvala
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 16:52   #48
Evo na brzinu:

Ridjovka(Vipera berus) - najbolje proucena zmija svijeta... Raste do 75 cm u duzinu i poznata je jos pod nazivom "sarka"... Najrasprostranjenija zmija Europe i najrasprostranjenija zmija uopće. Stanište joj se prostire preko čitave Europe, kroz Rusiju sve do obale Tihog oceana. Može se naći i u Švedskoj i u Arktičkom pojasu. Nema je u južnoj Španjolskoj, južnoj Italiji na jugu Balkanskog poluotoka i na nekin većim sredozemnim otocima. Kao i ostale ljutice, ne progoni svoj plijen, nego čeka da joj plijen dođe na dohvat i tada ga napada smrtonosnom učinkovitošću. U usporedbi sa svojim većim srodnicima, riđovka je rijetko prijetnja čovjeku, no za male je životinje smrtonosna. Ima veliku glavu, uski vrat i debelo tijelo koje je manje i elegantnije od poskokovog, s kosom isprekidanom prugom koja služi za prikrivanje. Jezik joj je dug i rašljast. Njezini otrovni zubi leže preklopljeni u čeljusti, a izbacuju se prema naprijed kad zmija napada. Nakon što napadne, riđovka čeka da otrov počne dijelovati, jer će plijen pojesti tek kad je mrtav. Otrov riđovke je hemotoksičan što znači da se tkivo raspada te djeluje na krvni sustav, a neki ga znanstvenici smatraju toksičnijim i od poskokovog, te ga svrstavaju među najtoksičnije u zmijskome svijetu, ali vjeruju da zbog manje količine koju može uštrcati u ranu ne predstavlja niti približnu opasnost. Brojne statistike upućuju da u većem dijelu Europe ljudi češće umiru od uboda pčela nego od ugriza ove zmije.

Riđovka se hrani gušterima, žabama, malim sisavcima, ponekad slijepićima i mladim pticama te ptičijim jajima. Vrlo rijetko hrani se čak i malim kunama.

Šarka naseljava surovije predjele i može se sresti i iznad 2000 m/nv. Prisutna je i u močvarnim područjima sa šikarom u Slavoniji, ali i u planinama Gorskog kotara. Za razliku od poskoka, ulazi i u vodu. Dobro pliva te je aktivna napose noću i za vlažna vremena. Preko dana se sklupča i sunča ili se odmara ispod gomile kamenja, korjenja ili u mišijim rupama.

Šarke većinom žive u kolonijama i sve zmije jedne kolonije spavaju zimski san (hiberniraju) zajedno na jednom mjestu. U proljeće mužjaci prvi izlaze iz mjesta gdje su hibernirali da bi se intenzivno sunčali, a dvije do tri nedjelje kasnije izlaze ženke i tada započinje ritual parenja.

Ženke šarki pare se svake druge godine, potkraj travnja i početkom svibnja, stoga što gravidne ženke zbog razvoja mladunaca koji zauzimaju velik dio trbušne šupljine nemaju mjesta za hranu, pa se tokom graviditeta ne hrane, a na svijet od kolovoza do rujna donose tri do dvadeset mladih zmijica dugih od 14 - 23 cm koji su odmah sposobni brinuti se sami o sebi. Od rođenja su opremljeni otrovnim zubima i žlijezdama. Mladunci vjerojatno jedu mlade glodavce i guštere, ali i vodozemce. Neki autori tvrde da mladunci jedu kukce i pauke. IZVOR: wikipedia...





Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 16:56   #49
postoje i jos razne podvrste ridjovke ili sarke, primjer je Bosanski Šargan (Vipera berus bosniensis) i Crna sarka (Vipera berus prester)... Ovo je za sve one koji idu u Bosnu na odmore i slicno, mada ovih zmija ima i u RH pa vrijede ista pravila...

Lijevo je Bosanski Šargan(1), a desno obicna sarka ili ridjovka(2)...



Bosanski sargan u prirodi



Bosanski šargan (Vipera berus bosniensis), je žuto smeđe boje sa isprekidanom leđnom šarom koja je najčešće u vidu tamnih poprečnih pruga. Rijetko naraste iznad 40-tak cm. Hrani se skakavcima. Naseljava planinske rudine i čest je na Bjelašnici.


Crna šarka (Vipera berus prester), je potpuno crna zmija. I ona ima vijugavu šaru koja se vidi pri određenom lomu svjetla. Naseljava planinska područja ali nešto niže nadmorske visine. Može se naći na Velikom i Malom polju na planini Igman.



Iako je Bosna i Hercegovina veoma bogata zmijama, statistički podaci govore da su rijetki slučajevi ugriza. To je najviše zbog toga što se zmije plaše čovjeka i bježe od njega ako su u mogućnosti. Ljudi najčešće stradaju berući ljekovito bilje, gljive i šumske plodove ili jednostavno sjedanjem na travu a da nisu prije toga provjerili ima li koga u njoj, a dovoljno je samo običnim prutom provršljati po travi ili grmu i spriječiti neželjeni susret. Vikanje neće pomoći jer su zmije potpuno gluhe životinje i osjete jedino podrhtavanje tla i vibracije. Ako se ipak desi da zmija nekoga ugrize treba mu ukazati prvu pomoć koja se sastoji u podvezivanju ujedenog mjesta, isisavanju otrova i hitnom transportu do ljekara. Otrov naših zmija je hemotoksičan (krvni otrov) i smrt ne nastupa trenutno več za nekoliko sati. Ovde treba napomenuti da ne mora nužno doći do otrovanja jer zmija često i ne ubrizgava otrov kada ujeda zbog upozorenja. Inače, ujed je jako bolan, ujedeno mjesto otiče i modri i stvaraju se krvni podlivi. Javljaju se vrtoglavica, žeđ i hladan znoj. Podvezivanje treba izvršiti iznad ujedenog mjesta prema srcu i svakih 30 minuta ga popuštati i pomijerati naviše. Ujedeni treba da miruje kako bi se usporilo širenje otrova po tijelu. Isisavanje otrova je veoma korisno ali izvršilac ne smije imati ranice u ustima. Danas se mogu kupiti praktične vakuum pumpice koje služe za isisavanje otrova. Ima ih i u hrvatskim apotekama pod nazivima: “Aspivenin”, “Extarktor”, a koštaju 20-tak maraka. Ljekar bi trebao najprije utvrditi osjetljivost na serum jer ima ljudi koji ne bi smjeli da ga prime. Kod iole težih simptoma trovanja treba dati najmanje 3 ampule seruma. Uz serum se uvijek daju i antibiotici i antitetanus.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 17:10   #50
Poskok (lat. Vipera ammodytes) je najotrovnija i najopasnija europska zmija iz porodice ljutica. Najveća je otrovnica na našim područjima.

Prirodno mu je stanište krš Dinarida. U Hrvatskoj živi i na otocima: Krku, Rabu, Pagu, Viru, Dugom otoku, Ugljanu, Pašmanu, Šolti, Hvaru, Braču, Korčuli i Mljetu. Nalazimo ga i u Lici, na Medvednici, Ivanščici i Kalniku.

Boja je promijenjiva, pa mu je leđna strana siva, žuta ili smeđa s tamnom cik - cak prugom. S trbušne strane je bjelkast s crnim točkama. Mužjak naraste do 1 metar. Na Velebitu su zabilježeni rijetki primjerci, koji premašuju tu veličinu, a ženka je manja od mužjaka. Uz izlomljemnu prugu na leđima, prepoznatljiv je po trokutastoj plosnatoj glavi, okomitoj zjenici i roščiću na vrhu njuške. U ustima ima dva duga otrovna zuba, povezanih s otrovnom žlijezdom. Jezik mu je dug i rašljast. Pomoću njega osjeća opip i miris.

Pari se potkraj travnja do početka svibnja, a ženka od rujna do listopada okoti 10 do 20 mladih, koji odmah poslije izlaska iz majčina tijela probiju nježnu opnu jajeta. Poskok živi do 15 godina. Neprijatelji su mu ptice grabljivice i male zvijeri, posebno orao zmijar i mungosi. Voli suha kamenita područja s dosta grmlja. Aktivan je većinom noću, a danju sklupčan spava probavljajući hranu. Sporiji je, tromiji te otrovniji od riđovke. U hladnijim krajevima spava zimski san. Posebno je opasan u jesen, kada se penje na drveće gdje dočekuje ptice, a tada lako strada i čovjek, ako neoprezno prolazi i dotakne ga.(nije valjda da padne za vrat??? to mora da je neugodno u p.m.)))...

Ugriz poskoka je često smrtonosan. Čak i netom izleženi mladunci dugi od 15 do 18 cm. su opremljeni otrovom i otrovnim zubima te mogu zadati vrlo ozbiljan i opasan ugriz.

Otrov se pretežno sastoji od hemotoksičnih tvari, koje zgrušavaju krv i izazivaju šok. Njegov snažan otrov može ubiti manje kralješnjake u roku od nekoliko sekundi. Za čovjeka je smrtna doza u prosjeku 25 - 40 mg ovisno o dobi, zdravlju i mjestu ugriza. Snaga njegovoga otrova čak je jača i od nekih kobri kod kojih je smrtna doza u prosjeku 30 - 50 mg. Prvi simptomi trovanja su bol i/ili oticanje ugriženog dijela tijela. Otok se javlja 2 - 3 minute nakon ugriza i brzo se širi. U velikih primjeraka zubi mogu biti i 1 cm dugi, pa otrov može biti unesen u mišić što ubrzava razvoj simptoma trovanja. Mjesto ugriza treba podvezati, da bi se spriječilo kruženje otrova po tijelu, a ugrizenog treba što hitnije odvesti liječniku, da mu pruži jedinu dijelotvornu pomoć, injekciju protuotrova (seruma) antiviperina.

Plijen osjeća po mirisu i uglavnom ga dočekuje, čekajući ponekad danima. Kao i sve zmije, može dugo izdržati bez hrane. Hrani se uglavnom miševima, pticama i gušterima, ponekad krticama, drugim zmijama i sljepićima. Zabilježeni su i slučajevi kanibalizma. Svoju žrtvu najprije usmrti otrovom, a onda je guta.

U narodu se pričaju legende o poskokovom skakanju i o njegovom savijanju u kolut i kotrljanju nizbrdo. To su priče nastale zbog ljudskog straha budući da je poskok vrlo nepredvidiv i njegov je ugriz među najbržim od svih zmija. Poskok može pužno smotati stražnji dio tijela pa onda uzdignuti prednji i brzo ga izbaciti naprijed da ugrize žrtvu. Doseg takvog skoka je 40 cm.



Poskokic





Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 14:09   #51
Da, najopasnija je stvar ako ugrize u predjelu vrata-velike krvne žine, otrov se munjevito raširi, i nažalost male su šanse preživljavanja.
Šetači pazite se prilikom šetkaranja po prirodi, branja maslina smokava etc.
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 08:18   #52
Volim zmije (uglavnom na TV-u).
Nije bas da mi je zivotna zelja imat snejka.

Jeste li gledali ovo?
http://www.youtube.com/watch?v=_Ez5QPW-ku4
Zmija protiv zeca -
__________________
LIVE AND LET DIE
Apsurdno je dijeliti ljude na dobre i zle. Oni su ili zanimljivi ili dosadni.
joe_luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 10:37   #53
Toplo sam se nadala da to nitko neće postaviti... ljudi slabijeg srca i oni koji imaji zekane doma, kao ja, nemojte gledati!
Cheerleader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 11:49   #54
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Poskokic




zgodan je ovaj, tak mali a već bijesan
Da, na Braču ih ima. Baš mi je pričao tamo jedan nono koji drži ovce, da uvijek u frižideru ima serum, jer se već nekoliko puta dogodilo da mu je poskok ugrizao ovcu, i jednom psa.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 11:51   #55
sta bi tek trebali reci oni koji imaju malu djecu... http://www.youtube.com/watch?v=82sBx...elated&search= ma mislim da je neobrazovanost glavni bed zasto se ljudi boje zmija...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 12:15   #56
Quote:
Cheerleader kaže: Pogledaj post
Toplo sam se nadala da to nitko neće postaviti... ljudi slabijeg srca i oni koji imaji zekane doma, kao ja, nemojte gledati!
što da nitko neće postaviti? Temu o zmijama? U čemu je problem?
Inače...zar ljudi ne pojedu više zekana nego što ih pojede tamo neka zmija koja nema tako šarolik izbor hrane kao što si može priuštiti naša divna vrsta?
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 15:45   #57
Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
što da nitko neće postaviti? Temu o zmijama? U čemu je problem?
Inače...zar ljudi ne pojedu više zekana nego što ih pojede tamo neka zmija koja nema tako šarolik izbor hrane kao što si može priuštiti naša divna vrsta?
Ne temu o zmijama, nego ovo sa zekom. Ja imam patuljastog zeku i bilo mi je užasno ovo gledati.
Cheerleader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 20:01   #58
Quote:
Cheerleader kaže: Pogledaj post
Toplo sam se nadala da to nitko neće postaviti... ljudi slabijeg srca i oni koji imaji zekane doma, kao ja, nemojte gledati!
Pa nisam stavija snimku di zmija zdere zeca. Na snimci opaljeni zec napada zmijurinu!
__________________
LIVE AND LET DIE
Apsurdno je dijeliti ljude na dobre i zle. Oni su ili zanimljivi ili dosadni.
joe_luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 22:20   #59
Ipak ne bih gledala, vjerovati ću ti na riječ...
Cheerleader is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 02:35   #60
Quote:
Cheerleader kaže: Pogledaj post
Ipak ne bih gledala, vjerovati ću ti na riječ...
Ooooobavezno pogledaj, zec je zakon

Nemam neki strah od zmija, ali moram priznati da sam se sad malo isprepadala nakon ovih upisa o riđovki i poskoku

Pretpostavljam da su doktori na otocima opskrbljeni serumom? Ili treba ugrižene odvesti u neki veći grad na kopnu?
Zna li netko koliko su česti ugrizi kod nas uopće?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.