Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2008., 00:13   #1
Slovenske vs. hrvatske usluge

Danas sam bio u Sloveniji na servisu auta. Došao sam u ovlašteni servis za svoju marku, kratko pričekao iako se nisam najavio i izobavljao hrpu sitnih popravaka (stari auto). Sve je išlo glatko, bez uvjeravanja i vrlo komotno. Potpuno sam zadovoljan rezultatom, jer se radi o lako uočljivim promjenama. Na kraju sam platio €23.

E sad. Prethodni servis u Zagrebu me koštao €600, plus dodatnih €150 za popravak onoga što je prethodni serviser pokvario. Reklamacije, naravno, ne dolaze u obzir i tu sam samo potrošio brdo žuči. Možda, da sam spretniji u društvu prevaranata ne bih ovako loše prošao, ali eto nisam. I nije mi među prioritetima tome se učiti.

Vozim 10 godina i uglavnom oduvijek sam vodim brigu o autu koji vozim. Situacija u Zagrebu je najčešće bila ovakva kao u ovom primjeru (dakle skup i nepouzdan servis, uz rijetke iznimke), a u Sloveniji mi se do sada još niti jednom nije dogodilo da sam otišao nezadovoljan ili da je nešto prestalo funkcionirati nakon odlaska iz servisa.

Da ne pričam da me u Sloveniji još nitko nije pokušao pokrasti u restoranu, da sam od smještaja dobio neusporedivo više nego što sam očekivao (a ne košta više nego doma, dapače), da s njihovom policijom imam samo ugodna iskustva i još bezbroj malih stvari koje čine ugodno iskustvo.

U Hrvatskoj me policajac fizički počeo naguravati jer sam ga pitao zna li gdje stoji autobus, drugi mi je prijetio da će mi baciti osobnu iskaznicu u more. U restoranu me pokušaju prevariti barem jednom u 5 posjeta, a priče sa smještajem su tragikomične (npr. spavanje u stanu sa svježe lakiranim parketima i vlasnikovom usmrđenom robom u ormaru).

Ne mogu se oteti dojmu da se kroz sva ova iskustva provlači jedna jasna razlika između domaće i slovenske usluge: Hrvati su prevaranti Jednostavno je tako, nema ljepših riječi. Kada koristim bilo kakvu uslugu kod kuće, moram debelo paziti i zaštititi se, a ni onda nisam na sigurnom. Kod susjeda preko to jednostavno nije potrebno - njihovo poimanje usluge je da oni paze na mene

S obzirom da se ne radi o dva, tri primjera nego o stotinama nanizanima kroz godine, mislim da se teško može reći da svugdje ima svakakvih ljudi i da ne mogu po tome suditi. I kada to uzmem u obzir, ne mogu a da mi nije drago što su uspješniji i bogatiji od nas. Da je bilo kako drugačije, to ne bi bilo pravedno

I zadnje, ne radi se o predrasudi prema nacionalnosti Hrvata. Mislim da je prevarantski način odgojna karakteristika i jednostavno dio ovdašnje kulture (o tome možemo detaljnije ako se nekome raspravlja). Da takvi roditelji odgoje Japanca, sigurno bi i on bio isti.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 00:33   #2
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Danas sam bio u Sloveniji na servisu auta. Došao sam u ovlašteni servis za svoju marku, kratko pričekao iako se nisam najavio i izobavljao hrpu sitnih popravaka (stari auto). Sve je išlo glatko, bez uvjeravanja i vrlo komotno. Potpuno sam zadovoljan rezultatom, jer se radi o lako uočljivim promjenama. Na kraju sam platio €23.

E sad. Prethodni servis u Zagrebu me koštao €600, plus dodatnih €150 za popravak onoga što je prethodni serviser pokvario. Reklamacije, naravno, ne dolaze u obzir i tu sam samo potrošio brdo žuči. Možda, da sam spretniji u društvu prevaranata ne bih ovako loše prošao, ali eto nisam. I nije mi među prioritetima tome se učiti.

Vozim 10 godina i uglavnom oduvijek sam vodim brigu o autu koji vozim. Situacija u Zagrebu je najčešće bila ovakva kao u ovom primjeru (dakle skup i nepouzdan servis, uz rijetke iznimke), a u Sloveniji mi se do sada još niti jednom nije dogodilo da sam otišao nezadovoljan ili da je nešto prestalo funkcionirati nakon odlaska iz servisa.

Da ne pričam da me u Sloveniji još nitko nije pokušao pokrasti u restoranu, da sam od smještaja dobio neusporedivo više nego što sam očekivao (a ne košta više nego doma, dapače), da s njihovom policijom imam samo ugodna iskustva i još bezbroj malih stvari koje čine ugodno iskustvo.

U Hrvatskoj me policajac fizički počeo naguravati jer sam ga pitao zna li gdje stoji autobus, drugi mi je prijetio da će mi baciti osobnu iskaznicu u more. U restoranu me pokušaju prevariti barem jednom u 5 posjeta, a priče sa smještajem su tragikomične (npr. spavanje u stanu sa svježe lakiranim parketima i vlasnikovom usmrđenom robom u ormaru).

Ne mogu se oteti dojmu da se kroz sva ova iskustva provlači jedna jasna razlika između domaće i slovenske usluge: Hrvati su prevaranti Jednostavno je tako, nema ljepših riječi. Kada koristim bilo kakvu uslugu kod kuće, moram debelo paziti i zaštititi se, a ni onda nisam na sigurnom. Kod susjeda preko to jednostavno nije potrebno - njihovo poimanje usluge je da oni paze na mene

S obzirom da se ne radi o dva, tri primjera nego o stotinama nanizanima kroz godine, mislim da se teško može reći da svugdje ima svakakvih ljudi i da ne mogu po tome suditi. I kada to uzmem u obzir, ne mogu a da mi nije drago što su uspješniji i bogatiji od nas. Da je bilo kako drugačije, to ne bi bilo pravedno

I zadnje, ne radi se o predrasudi prema nacionalnosti Hrvata. Mislim da je prevarantski način odgojna karakteristika i jednostavno dio ovdašnje kulture (o tome možemo detaljnije ako se nekome raspravlja). Da takvi roditelji odgoje Japanca, sigurno bi i on bio isti.
Slovenci su ispred nas 100 godina. Oni su za razliku od nas ipak nesto firmica sacuvali od privatizacije. Dok oni danas nesto imaju mi nemamo nista pa se bavimo vlatkom pokos i Mesicem...a da i Ivom
žan klod vandam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 01:54   #3
Quote:
žan klod vandam kaže: Pogledaj post
Slovenci su ispred nas 100 godina. Oni su za razliku od nas ipak nesto firmica sacuvali od privatizacije. Dok oni danas nesto imaju mi nemamo nista pa se bavimo vlatkom pokos i Mesicem...a da i Ivom
potpis .......ali to je razumljivo zbog rata,ali opet,ivo i kompanija još više su zeznuli
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 01:57   #4
Quote:
plavi_andeo kaže: Pogledaj post
potpis .......ali to je razumljivo zbog rata,ali opet,ivo i kompanija još više su zeznuli
RAT?
koliko je privatizacija napravljeno bas u tijeku RATA!

ako je ratna steta 100 ova druga je 100000000000000000

e da je samo do rata bilo mi bi vec svicarska bila - al nama zla nanesose nasi izdajnici - 3 put vise neg 100 srba
žan klod vandam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 01:23   #5
Tko naše obrtnike tjera da besramno varaju ljude, ne plaćaju račune (i time uništavaju svoje poštene kolege), prodaju muda pod bubrege i ne prihvaćaju reklamacije? Je li korupcija opravdanje baš za sve? :nezna:

Meni se ipak čini da je stvar kulture u pitanju. Za gledati čovjeka u oči i raditi iz njega idijota, za otvoreno nepoštenje, treba džon od obraza koji se ne gradi preko noći. Treba krug prijatelja kojima nakon dana na poslu možete prepričavati kako ste zajebali mušterije i tome se zajedno smijati. Treba društveni krug kojem je nepoštenje način života i normalno ponašanje. Korupcija tome pogoduje, jer gazi poštene i uzdiže nepoštene, ali korupcija nije tu generaciju odgojila. Njih su odgojili njihovi roditelji i očito im usadili vrijednosti po kojima je lopovluk i gaženje preko leševa skroz normalan, čak hvale vrijedan način probijanja kroz život I taj je način toliko u tkivu ovih ljudi da smo naučili da je skroz normalno da te pri prodaji rabljenog auta muljaju - ako netko slučajno pošteno prodaje auto i deklarira nedostatke, taj je valjda malouman

Nije bezveze sjetiti se priča o "našim ljudima" (obično Hrvati, Bosanci, Hercegovci i Srbi koje baj d vej svi vani trpaju u isti koš) gdje ta ekipa u visoko razvijenim državama s čvrstim pravnim sustavima bez susprezanja te zakone zaobilazi i izvodi maestralne muljaže. I još smo na njih ponosni jer su, eto, zajebali sustav. To što zbog njihove muljaže obično stradaju vrlo stvarni ljudi njihovom moralu ne predstavlja problem - ako nije iz mojega sela, ko ga jebe, nek se i on snađe

Tko je ili što na kraju krivo ovoj zajebi-kog-stigneš atmosferi? Tito? Slobo? Franjo? Ivo? Možda Milas nije dobro čuvao pečat? Ili nam je jednostavno čitav niz vođa toliko dobro isprao mozak parolama i šupljim idealima da smo zaboravili djecu učiti poštovanju prema običnom čovjeku?
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 02:44   #6
Ti si po meni fulao forum pa neces nac sugovornike, tu si u trendu ako mrzis zlovence, a ne jos da nas hvalis.....

Nego, dosta puta cujem, zapravo procitam na forumima, kako Hrvati idu po te i te usluge u Sloveniju.... nabavku guma, mehanicki, shoping tekstila i slicno. Da li mozda netko zna da li i Slovenci traze neke usluge u Hrvatskoj ili se sve svodi samo na ljetni odmor=more=nautika usluge?
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 03:13   #7
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Meni se ipak čini da je stvar kulture u pitanju. Za gledati čovjeka u oči i raditi iz njega idijota, za otvoreno nepoštenje, treba džon od obraza koji se ne gradi preko noći. Treba krug prijatelja kojima nakon dana na poslu možete prepričavati kako ste zajebali mušterije i tome se zajedno smijati. Treba društveni krug kojem je nepoštenje način života i normalno ponašanje. Korupcija tome pogoduje, jer gazi poštene i uzdiže nepoštene, ali korupcija nije tu generaciju odgojila. Njih su odgojili njihovi roditelji i očito im usadili vrijednosti po kojima je lopovluk i gaženje preko leševa skroz normalan, čak hvale vrijedan način probijanja kroz život
Sve što si napisao važi i za Srbe. Međutim ne mislim da to može biti deo kulture, odnosno mentaliteta, već loše stečenih navika koje se prenose već generacijama. I ubeđena sam da tome ima leka, ali će biti dugotrajan proces . Od komunizma nam je ostalo da nemamo nikakvu svest o očuvanju okoline jer je to "svačije", a samim tim i ničije...o budućim generacijama se ne staramo ako to izlazi iz sfere našeg kućnog dvorišta...ako pogledamo nazad u istoriju večito smo robovali narodima kojima varvarstvo nije bilo strano, pa smo izgleda to oberučke prihvatili. Slovenci nikada duhovno nisu pripadali ex-Yu, bar ne više nego Austriji, npr., i to je već 1000 puta ponovljena priča. Ko to ne priznaje, jednostvano nije realan.
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 08:05   #8
malo mi je teško povjerovat da si servis platio 23 eura...kaj si promijenio jednu svijećicu?ne kažem da nije jeftinije u Sloveniji,je definitivno al 23 eura? ja kupujem djelove od bratića,dobivam sve po nabavnoj cijeni (a on te dijelove dobiva iz Slovenije) i servis me košta cca 1000 kuna...u Sloveniji bi me možda koštao 700-800 (provjereno) tako da ovih 23 eura izgleda malo bajkovito...osim možda,kažem,za svijećicu...
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 10:09   #9
Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
Ti si po meni fulao forum pa neces nac sugovornike, tu si u trendu ako mrzis zlovence, a ne jos da nas hvalis.....
A što ti onda još ovdje radiš? Još ti nisu dosadili ustaše? Ili si mazohist?
Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
Nego, dosta puta cujem, zapravo procitam na forumima, kako Hrvati idu po te i te usluge u Sloveniju.... nabavku guma, mehanicki, shoping tekstila i slicno. Da li mozda netko zna da li i Slovenci traze neke usluge u Hrvatskoj ili se sve svodi samo na ljetni odmor=more=nautika usluge?
Nego, dosta puta pronadjem na hrvatskim forumima Slovenaca, Srba, Muslimana, Makedonaca kako jedva čekaju neku temu da pljuju po Hrvatima.
Da li možda netko zna da li i Hrvati rade to isto po recimo slovenskim forumima sa Slovencima ili se sve svodi na karanje pohotnih Slovenki po Jadranu u ljetnim mjesecima?
Pitam jel u životu nisam bio na slovenskom forumu
Blueray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 10:18   #10
Balkane moj...
BL.ban is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 11:14   #11
Quote:
Blueray kaže: Pogledaj post
A što ti onda još ovdje radiš? Još ti nisu dosadili ustaše? Ili si mazohist?

Nego, dosta puta pronadjem na hrvatskim forumima Slovenaca, Srba, Muslimana, Makedonaca kako jedva čekaju neku temu da pljuju po Hrvatima.
Da li možda netko zna da li i Hrvati rade to isto po recimo slovenskim forumima sa Slovencima ili se sve svodi na karanje pohotnih Slovenki po Jadranu u ljetnim mjesecima?
Pitam jel u životu nisam bio na slovenskom forumu
Lijepo, da pitaš. Rade isto ali malo manje jer problem je u znanju jezika.

Ajde reci mi, onako iskreno, koliko si ti pohotnih Slovenki karao?
__________________
Sve dobro.
grlomujagode is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 11:35   #12
Quote:
grlomujagode kaže: Pogledaj post
Lijepo, da pitaš. Rade isto ali malo manje jer problem je u znanju jezika.

Ajde reci mi, onako iskreno, koliko si ti pohotnih Slovenki karao?
Karanje Slovenki = priče za malu djecu...

Ontopic,
u svakom slučaju poželjnije je koristiti usluge u Sloveniji.
Koliko god puta da sam koristio neku uslugu,od servisnih za vozilo pa do smještaja i prehrane,nisu me pokušali prevariti.Što se za usluge u Hrvata ne bi moglo reći.

Da o cijenama ne govorimo.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 13:52   #13
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
malo mi je teško povjerovat da si servis platio 23 eura...kaj si promijenio jednu svijećicu?ne kažem da nije jeftinije u Sloveniji,je definitivno al 23 eura? ja kupujem djelove od bratića,dobivam sve po nabavnoj cijeni (a on te dijelove dobiva iz Slovenije) i servis me košta cca 1000 kuna...u Sloveniji bi me možda koštao 700-800 (provjereno) tako da ovih 23 eura izgleda malo bajkovito...osim možda,kažem,za svijećicu...
Iz zagrebačke perspektive izgleda bajkovito jer smo ovdje navikli da je 1000kn jedinica mjere za servis.

€23,35. Definitivno, upravo sam pogledao račun (zato ispravak). I ta cijena stoji na cjeniku u prijemnoj kancelariji. AVTOLINE Krško, nije neko mjesto u Wonderlandu.

Drugi primjer, isto nedavno. Kontrola i podešavanje kočnica, zamjena prekidača rikverca, kontrola ledišta tekućina, doljevanje antifriza i ulja u motor, €26,50, ulje i antifriz uključeni.

Pa si ti misli

Zadnje uređivanje stretch : 27.11.2008. at 13:57.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 13:54   #14
Quote:
Real gone kaže: Pogledaj post
Sve što si napisao važi i za Srbe. Međutim ne mislim da to može biti deo kulture, odnosno mentaliteta, već loše stečenih navika koje se prenose već generacijama. I ubeđena sam da tome ima leka, ali će biti dugotrajan proces . Od komunizma nam je ostalo da nemamo nikakvu svest o očuvanju okoline jer je to "svačije", a samim tim i ničije...o budućim generacijama se ne staramo ako to izlazi iz sfere našeg kućnog dvorišta...ako pogledamo nazad u istoriju večito smo robovali narodima kojima varvarstvo nije bilo strano, pa smo izgleda to oberučke prihvatili. Slovenci nikada duhovno nisu pripadali ex-Yu, bar ne više nego Austriji, npr., i to je već 1000 puta ponovljena priča. Ko to ne priznaje, jednostvano nije realan.
Meni je ta analogija skroz jasna. U Austriji nas, iako nas razlikuju, trpaju u isti koš - svi smo mi Jugosloveni i to je isto. Razlikujemo se po običajima od Turaka, ali smo jednako problematični i nesposobni prihvatiti kulturu u kojoj živimo.

Mislim, izlječivo je to. Samo što se ne nadam doživjeti to izlječenje
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:20   #15
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Iz zagrebačke perspektive izgleda bajkovito jer smo ovdje navikli da je 1000kn jedinica mjere za servis.

€23,35. Definitivno, upravo sam pogledao račun (zato ispravak). I ta cijena stoji na cjeniku u prijemnoj kancelariji. AVTOLINE Krško, nije neko mjesto u Wonderlandu.

Drugi primjer, isto nedavno. Kontrola i podešavanje kočnica, zamjena prekidača rikverca, kontrola ledišta tekućina, doljevanje antifriza i ulja u motor, €26,50, ulje i antifriz uključeni.

Pa si ti misli
aj molim te skeniraj taj račun da ja vidim koje je to ulje,antifriz i prekidači 26 eura usluge su besplatne,ok,toga ima i kod nas kad su akcije...ja inaće vozim novu Hondu,koristim polusintetsko ulje Shell pa ako je takva cijena odmah idem tamo kao što rekoh ne vjerujem baš budući iz prve ruke nabavljam dijelove po nabavnoj cijeni...osim ako nama Slovenci ne prodaju robu sa 200% marže onda iz principa ne idem kod njih
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:05   #16
Vidiš kako si se lijepo smirio.

Zmaj
__________________
Sve dobro.
grlomujagode is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:08   #17
Quote:
grlomujagode kaže: Pogledaj post
Vidiš kako si se lijepo smirio.

Zmaj
Ostavi ga ,Blueray je hrvat sa velikim H,mi ostali veze nemamo.
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:12   #18
u svakom slučaju su slovenci pametniji od hrvata.....jel ....a to je tako,što sjevernije to bolje,mi smo bolji od bosanaca,srba,a slovenci od nas...austrijanci od slovenaca,njemci od austrijanaca .itd
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:14   #19
Nema te veze vi ostali.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:16   #20
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Nema te vi veze ostali.
Oooo imamonego nismo svi kao neki ,ogledalce,ogledalce na svijetu najlepši tko je.....
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:08.