Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2008., 12:03   #41
barem kod nas ima mehaničara mali milion...šanse da ne znaš ni jednog (ili netko od tvojih bližnjih) su minimalne...a za ovakve popravke (koje si ti napisao) definitivno nemaš potrebu ići u Sloveniju jer ti to može napravit i netko sa minimalnim znanjem auto mehanike i elektrike a dijelovi koštaju cca isto...druga stvar je npr dijagnostika,štelanje kompresije cilindara i slično,za to ipak idem kod ovlaštenog servisera a to naravno i košta...to ti nitko neće napravit za badava,ni tu ni tamo
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 12:17   #42
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
barem kod nas ima mehaničara mali milion...šanse da ne znaš ni jednog (ili netko od tvojih bližnjih) su minimalne...
Pred par mjeseci su me zajebali starci od prijatelja iz srednje škole. Radili su mi godinama super i u jednom momentu su zaključili, valjda, da sam stekao dovoljno povjerenja pa su me odrali temeljito. I baš zbog tog povjerenja sam i spušio. Da ne ulazim u detalje, ali nemam baš nikakve sumnje da je podvala u pitanju, dovoljno je očito.

Gle, ja nisam odgojen da brijem na nepotizam i ja to ne mogu iskoristiti kao drugi ljudi ovdje. Nemam tu vijugu u glavi i ne stvaram dužničke odnose sa ljudima koje inače jedva poznajem pa ni ti polupoznati ne osjećaju dužnost meni napraviti nešto kako treba. Osobno ću u svojoj struci napraviti najbolji posao što mogu radilo se o rođaku ili o nekome koga prvi put vidim. To je moj sustav vrijednosti.

Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
a za ovakve popravke (koje si ti napisao) definitivno nemaš potrebu ići u Sloveniju jer ti to može napravit i netko sa minimalnim znanjem auto mehanike i elektrike a dijelovi koštaju cca isto...druga stvar je npr dijagnostika,štelanje kompresije cilindara i slično,za to ipak idem kod ovlaštenog servisera a to naravno i košta...to ti nitko neće napravit za badava,ni tu ni tamo
Baš se tu najviše razlikujemo u mišljenju. Za sitne popravke možeš i kod nas naći nekoga, ali je šansa za napuhavanje cijene i loš posao jednostavno prevelika i meni se taj rizik nakon što sam se puno puta opekao više ne preuzima. Račun, garancija i zakon koji se provodi daju puno bolji osjećaj sigurnosti

Zahtjevniji servisi također (to i sam znaš) u Sloveniji koštaju nešto manje, a opet se vraćam na pouzdanost koja je stvarno ključna stvar. Porezi su tu da bi državni aparat radio svoj posao, a aparat je tu da bi me zaštitio u ovakvim situacijama. U Sloveniji to funkcionira, kod nas ne. That simple.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 12:27   #43
pa donekle imaš pravo,ali ovlašteni servisi i kod nas imaju rigorozne provjere i standarde koje moraju poštovat inaće gube status "ovlaštenog" i vjeruj mi da se toga drže...ja ne radim u toj branši ali mi firma posluje po ISO standardu i nije nam do toga da taj status (kao i neke druge) izgubimo jer smo išli fušat ili nekog sjebat...kod malih servisa i mehaničara ta mogučnost naravno postoji ali ne samo kod nas da ne bi bilo zablude...najsigurnije ti je sam kupit dijelove (za to ćeš naravno dobit račun) i otići kod nekoga kome vjeruješ,jebiga ti si se razočarao,ja nisam...
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:04   #44
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
pa donekle imaš pravo,ali ovlašteni servisi i kod nas imaju rigorozne provjere i standarde koje moraju poštovat inaće gube status "ovlaštenog" i vjeruj mi da se toga drže...ja ne radim u toj branši ali mi firma posluje po ISO standardu i nije nam do toga da taj status (kao i neke druge) izgubimo jer smo išli fušat ili nekog sjebat...kod malih servisa i mehaničara ta mogučnost naravno postoji ali ne samo kod nas da ne bi bilo zablude...najsigurnije ti je sam kupit dijelove (za to ćeš naravno dobit račun) i otići kod nekoga kome vjeruješ,jebiga ti si se razočarao,ja nisam...
Da su barem stvari tak relativne kako ih ti prikazuješ... Ali na žalost nisu. Povjerenje funkcionira među poštenim ljudima, ne onima koji ti se ne žele zamjeriti To je ona priča da u Zagrebačkoj banci sve može ako se izdereš na njih.

Ako te kod nas prevari mehaničar i ne prizna ti reklamaciju, možeš... Što točno? Tužit ga? Sretno Ovdje su servisi toliko očajni da je to već ne znam koliko puta završilo u medijima kao opći fenomen. Ti imaš drugačiju sliku jer si svojim krugom poznatih očito od toga zaštićen. To je kao da ja imam starog koji je doktor i onda ljudima solim pamet kako su doktori kod nas uviđavni i kako je sve dostupno BTW liječim se u Austriji

Razlika je malo preočita da bi se mi tu pravili mutavi i rekli da je sve to nekak isto. Ko da neko kaže Poljacima da nije njih Njemačka napala, nego su eto svi podjednako krivi što su sudjelovali u ratu. Dobro je pitao lutnik, ima li neki slovenac da dolazi k nama po neku uslugu (a da nije turizam)? Bilo kakvu? Mislim da treba debelim šalom povezati oči da se zanemari realno stanje.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:13   #45
čuj,ovo je sad već simptomatično popravljaš auto u Sloveniji,liječiš se u Austriji...meni se čini da si ti skroz izgubio povjerenje u ovu državu i ljude u njoj i pri tome malo pretjeruješ...u ovih 10 godina kolko radim servise,samo zadnju koristim veze a ostalih 9 nisam imao problema...e sad,ovdje se samo nas dvoje raspravlja,kad bi se i neko drugi uključio i dao svoje viđenje problema imali bi realniju sliku...reći da su Hrvati nepošteni a svi Slovenci pošteni je teško generaliziranje tako da ću zanemarit to ja relativiziram,ti generaliziraš...istina je negdje na pola puta kao i uvijek
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:32   #46
Ne mislim da su generalno svi Hrvati nepošteni, a svi Slovenci pošteni. Mislim slijedeće:

- da je hrvatima manje neugodno naočigled raditi budalu iz mušterije, jer je to društveno prihvaćeno ponašanje
- da ista stvar slovencima nije toliko jednostavna jer se to generalno smatra primitivnim ponašanjem
- da hrvati koji žele varati mušterije to mogu bez ikakvih sankcija
- da slovenci koji žele varati mušterije imaju efikasan pravni mač nad glavom
- da su u prosjeku slovenski obrtnici daleko ugodniji i pristojniji prema mušterijama
- da se u sloveniji reklamacije uglavnom uvažavaju
- da ćeš u Sloveniji gotovo sigurno dobiti pošten račun i da ga zapravo nije potrebno kontrolirati
- da ćeš u Hrvatskoj ako se previše opustiš vrlo često dobiti izmišljene stavke na računu i debelo precjenjen rad
- da se u Hrvatskoj reklamacije uglavnom odbijaju uz frapantno glupa objašnjenja

U Beč sam otišao kod doktora nakon što se naši genijalci 2 godine nisu mogli odlučiti što treba napraviti (u Beču sam terapiju dobio za 15min).

Tebi može biti simptomatično moje postupanje i korištenje stranih usluga, ali ništa od toga nije neutemeljeno. Većina ljudi se pomiri s time da je to što ovdje dobiju vrhunac koji mogu očekivati, ja sjednem u auto, vozim se 2,3h i obavim stvar kao gospodin na nivou koji je ovdje nezamisliv.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:56   #47

ove prve dvije stavke su smijurija samo takva,što reći za državu koja ima pretenzije na teritorij druge države...uostalom za nekoga ko je skoro svaki vikend tamo mislim da prilično dobro znam kakvi su Slovenci,oličenje poštenja i kulture sigurno nisu al dobro,to je već druga tema,bolje da pustim to dok mi nisu vitranc,lutnik i ekipa došli ovdje
kad smo kod reklamacija,postoji nešto što se zove zakon o zaštiti potrošača,spomeni to jednom nekom ko te želi zajebat pa ćeš vidjet kolko je efikasno (opet napominjem da radim u servisu drukčije vrste pa to vrlo dobro znam),a bome su zajebani i inspektori i revizija kad ti dođu pa nemoj mislit da pravni mač ne djeluje kod nas (djeluje vrlo dobro kad treba ubrat paru ) ...ostale stvari koje si napisao su opet generaliziranje,ako ja u 9 godina nisam doživio fiktivne stavke na računu,neljubaznost i slično isto nekaj znaći,naravno glupo je reći da toga nema ali nije baš ni tako kako ti kažeš
anyway,ti si svoje mišljenje formirao na temelju svojih iskustava,ja svojih i mislim da nigdje nećemo doći u ovoj raspravi
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 14:40   #48
Dobri ste oboje. Ako budete išli na pivo, zovnite. Svaki plača po rundu i evo nas na 9 piva.
__________________
Sve dobro.
grlomujagode is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:00   #49
Quote:
grlomujagode kaže: Pogledaj post
Dobri ste oboje. Ako budete išli na pivo, zovnite. Svaki plača po rundu i evo nas na 9 piva.

ja sam uvijek za pivu i tu ne radim razliku,može i naše i slovensko
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:02   #50
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Danas sam bio u Sloveniji na servisu auta. Došao sam u ovlašteni servis za svoju marku, kratko pričekao iako se nisam najavio i izobavljao hrpu sitnih popravaka (stari auto). Sve je išlo glatko, bez uvjeravanja i vrlo komotno. Potpuno sam zadovoljan rezultatom, jer se radi o lako uočljivim promjenama. Na kraju sam platio €23.

E sad. Prethodni servis u Zagrebu me koštao €600, plus dodatnih €150 za popravak onoga što je prethodni serviser pokvario. Reklamacije, naravno, ne dolaze u obzir i tu sam samo potrošio brdo žuči. Možda, da sam spretniji u društvu prevaranata ne bih ovako loše prošao, ali eto nisam. I nije mi među prioritetima tome se učiti.

Vozim 10 godina i uglavnom oduvijek sam vodim brigu o autu koji vozim. Situacija u Zagrebu je najčešće bila ovakva kao u ovom primjeru (dakle skup i nepouzdan servis, uz rijetke iznimke), a u Sloveniji mi se do sada još niti jednom nije dogodilo da sam otišao nezadovoljan ili da je nešto prestalo funkcionirati nakon odlaska iz servisa.

Da ne pričam da me u Sloveniji još nitko nije pokušao pokrasti u restoranu, da sam od smještaja dobio neusporedivo više nego što sam očekivao (a ne košta više nego doma, dapače), da s njihovom policijom imam samo ugodna iskustva i još bezbroj malih stvari koje čine ugodno iskustvo.

U Hrvatskoj me policajac fizički počeo naguravati jer sam ga pitao zna li gdje stoji autobus, drugi mi je prijetio da će mi baciti osobnu iskaznicu u more. U restoranu me pokušaju prevariti barem jednom u 5 posjeta, a priče sa smještajem su tragikomične (npr. spavanje u stanu sa svježe lakiranim parketima i vlasnikovom usmrđenom robom u ormaru).

Ne mogu se oteti dojmu da se kroz sva ova iskustva provlači jedna jasna razlika između domaće i slovenske usluge: Hrvati su prevaranti Jednostavno je tako, nema ljepših riječi. Kada koristim bilo kakvu uslugu kod kuće, moram debelo paziti i zaštititi se, a ni onda nisam na sigurnom. Kod susjeda preko to jednostavno nije potrebno - njihovo poimanje usluge je da oni paze na mene

S obzirom da se ne radi o dva, tri primjera nego o stotinama nanizanima kroz godine, mislim da se teško može reći da svugdje ima svakakvih ljudi i da ne mogu po tome suditi. I kada to uzmem u obzir, ne mogu a da mi nije drago što su uspješniji i bogatiji od nas. Da je bilo kako drugačije, to ne bi bilo pravedno

I zadnje, ne radi se o predrasudi prema nacionalnosti Hrvata. Mislim da je prevarantski način odgojna karakteristika i jednostavno dio ovdašnje kulture (o tome možemo detaljnije ako se nekome raspravlja). Da takvi roditelji odgoje Japanca, sigurno bi i on bio isti.
pa hebote da ovog svega nema baš bi nam bilo dosadno.........zato se mi i zovemo Hrvatska....a oni Slovenija.........da smo isti bilo bi dvije Slovenije...

to bi bilo malo previše....
i ja bi pivo...samo sam malo daleko...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:30   #51
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post

ove prve dvije stavke su smijurija samo takva,što reći za državu koja ima pretenzije na teritorij druge države...
Ti baš jako voliš argumente nepovezane s onime što argumentiraš, a?

"Mama, ukrali su mi bicikl!"
"A što reći, tako ti i treba kad ne pospremaš corn flakes gdje mu je mjesto."

Quote:
Myrza kaže:
kad smo kod reklamacija,postoji nešto što se zove zakon o zaštiti potrošača,spomeni to jednom nekom ko te želi zajebat pa ćeš vidjet kolko je efikasno (opet napominjem da radim u servisu drukčije vrste pa to vrlo dobro znam),a bome su zajebani i inspektori i revizija kad ti dođu pa nemoj mislit da pravni mač ne djeluje kod nas (djeluje vrlo dobro kad treba ubrat paru )
Je, funkcionira maestralno. Tresu im se gaće odmah. Samo spomeneš društvo za zaštitu potrošača i odmah se serviser predomisli i skine 500kn s računa. Aj nećemo izmišljat. Zakona se boje samo mali neiskusni obrtnici koji još nisu shvatili da se nemaju čega bojati.

Quote:
Myrza kaže:
...ostale stvari koje si napisao su opet generaliziranje,ako ja u 9 godina nisam doživio fiktivne stavke na računu,neljubaznost i slično isto nekaj znaći,naravno glupo je reći da toga nema ali nije baš ni tako kako ti kažeš
anyway,ti si svoje mišljenje formirao na temelju svojih iskustava,ja svojih i mislim da nigdje nećemo doći u ovoj raspravi
U 9 godina ti niti jednom netko nije pokušao podvaliti na računu nešto čega nije bilo? Gle, nemoguće je da živimo u istom gradu i imamo baš OVOLIKO različita iskustva. Očito netko od nas nešto ignorira

Moguće je i da ja ovdje izazivam najgore u ljudima
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:41   #52
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Ti baš jako voliš argumente nepovezane s onime što argumentiraš, a?

"Mama, ukrali su mi bicikl!"
"A što reći, tako ti i treba kad ne pospremaš corn flakes gdje mu je mjesto."
kako nepovezano?ti tvrdiš da su Slovenci pošteni i da gledaju na prevaru kao primitivno ponašanje,ovim primjerom ti ja pokazujem da to nije istina a to mogu potvrdit iz vlastitog iskustva...naravno nisu svi takvi al bogami nisu ni svi Hrvati lopovi i prevaranti
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Je, funkcionira maestralno. Tresu im se gaće odmah. Samo spomeneš društvo za zaštitu potrošača i odmah se serviser predomisli i skine 500kn s računa. Aj nećemo izmišljat. Zakona se boje samo mali neiskusni obrtnici koji još nisu shvatili da se nemaju čega bojati.
moja firma nikako nije mala i da,bojimo se tog zakona i držimo ga se.ako nisi probao nemožeš tvrdit da ne funkcionira.
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
U 9 godina ti niti jednom netko nije pokušao podvaliti na računu nešto čega nije bilo? Gle, nemoguće je da živimo u istom gradu i imamo baš OVOLIKO različita iskustva. Očito netko od nas nešto ignorira

Moguće je i da ja ovdje izazivam najgore u ljudima
ja neznam kaj se tebi desilo ali ne,meni nitko nije prodavao nešto što nisam dobio možda teta koja reže salame odreže koju deku extra ali neki auto dio ili nešto slično ne.a za ovo zadnje,čuj moguće je
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 16:30   #53
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
kako nepovezano?ti tvrdiš da su Slovenci pošteni i da gledaju na prevaru kao primitivno ponašanje,ovim primjerom ti ja pokazujem da to nije istina a to mogu potvrdit iz vlastitog iskustva...naravno nisu svi takvi al bogami nisu ni svi Hrvati lopovi i prevaranti
Granično pitanje je spor dviju vlada. To ne govori baš ništa o mentalitetu ljudi. Čak i pod pretpostavkom da smo mi u toj priči skroz čisti.

Quote:
Myrza kaže:
moja firma nikako nije mala i da,bojimo se tog zakona i držimo ga se.ako nisi probao nemožeš tvrdit da ne funkcionira.
Probao sam. Više puta. Uglavnom ne funkcionira. Time možeš zaplašiti samo one koji nisu dovoljno kvrgavi da izbjegavaju sankcije, a kod nas takvih mufljuza ima na svakom koraku. A za što se to vama prijete?

Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
ja neznam kaj se tebi desilo ali ne,meni nitko nije prodavao nešto što nisam dobio možda teta koja reže salame odreže koju deku extra ali neki auto dio ili nešto slično ne.a za ovo zadnje,čuj moguće je
Fenomen koji sam ja primjetio je da ljudi uglavnom ignoriraju kad ih se vara jer si štede živce. To sam i ja dugo radio. Dok nisam vidio da može bolje. Samo što to bolje ne može kod kuće.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 17:47   #54
Stretch, mislim da pretjeruješ. I to jaaaako. Ne kužim ljude koji imaju potrebu vječito pljuvati ono što je naše, a dizati u nebesa što je tuđe. To je tako tipično, ali meni nije baš jasna takva logika.

I ja isto živim cijeli život u Hrvatskoj i imam svoj auto i idem s njim kod ovlaštenog servisera, i nemam nijednu primjedbu, uvijek su bili korektni i nikad me nisu prevarili. Pa ti vidi. A kod tebe veliš, nije samo kod auta, nego i u banci, restoranima, dućanima i tako dalje. Kako onda ja nemam takvih iskustava? Prije dvije godine sam imala prometnu (nisam bila kriva), i CO mi uredno platila popravak auta, sve u razumnom roku (unutar mjesec dana od nesreće), u ovlaštenom servisu, koji je bio gotov za par dana i auto ponovo bio cakum pakum, ko nov. U bolnici me nitko nikad nije tražio mito. Ni policajci kad bi me zaustavili, sva tri puta su mi oprostili malo bržu vožnju U dućanu eventualno se desilo da je blagajnica pitisla krivu tipku, pa je račun bio malo veći, na što lijepo ljubazno upozorim, i uz ispriku mi poprave. Ne uzmem im to za zlo, jer si mogu misliti kako je stajati 8 sati na blagajni, i kao robot skenirati i ukucavati jedne te iste tipke. U restoranima me isto nikad nisu prevarili, dobijem na računu ono što sam pojela i popila.

Sa Slovencima imam i pozitivnih i negativnih iskustava. Radila sam u jednoj međunarodnoj firmi (područje ex-yu) s njima i poneki su znali biti tolko bahati i umišljeni i svisoka gledati na nas iz Hrvatske kad bi bio neki sastanak da je to prestrašno, kao da je on popio svu pamet, zato jer mi je možda nadređeni, a još je i iz bogate europske civilizirane Slovenije, za razliku od mene iz jadne siromašne balkanske Hrvatske. Nije to rekao otvoreno, ali je iz držanja bilo tolko očito da mi se stvarno zgadio. ne podnosim takve ljude, koji misle da su bolji od drugih. Hrvati npr. nikad nijedan se nije tako postavljao, ni Srbi ni Bosanci. Ali Slovenci su znali biti tako oholi da je meni to uopće nepojmljivo. Pa opet ne mogu generalizirati i reći da su Slovenci u globalu takvi, kao što ti to radiš. Jer ima ih i koji su mi stavrno jako dragi, poznam ih dosta i u privatnom životu i imam puno lijepih iskustava.

Ako stvarno imaš konstantno u Hrvatskoj samo negativna iskustva, mislim da si si za to velikim dijelom sam kriv. Ti si se zezao da izazivaš najgore u ljudima, ja ne bih to rekla tako oštro, al kad konstantno imaš o svemu negativan stav i od svih očekuješ najgore, onda to i dobiješ.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 18:05   #55
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Granično pitanje je spor dviju vlada. To ne govori baš ništa o mentalitetu ljudi. Čak i pod pretpostavkom da smo mi u toj priči skroz čisti.
pa kad netko želi nešto što nije njegovo onda nemožeš reći da je kulturan i pošten...a opće mijenje u Sloveniji na tu temu govori i o njihovom mentalitetu htio ti to priznat ili ne.

Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Probao sam. Više puta. Uglavnom ne funkcionira. Time možeš zaplašiti samo one koji nisu dovoljno kvrgavi da izbjegavaju sankcije, a kod nas takvih mufljuza ima na svakom koraku. A za što se to vama prijete?
hm,budući se bavim servisom možda malo bolje poznam situaciju i definitivno nismo spremni riskirat ništa što bi nam moglo ukinut razne statuse ili donijeti neku tužbu ili kaznu...čime se to točno bavim ipak neću govorit ovdje

Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Fenomen koji sam ja primjetio je da ljudi uglavnom ignoriraju kad ih se vara jer si štede živce. To sam i ja dugo radio. Dok nisam vidio da može bolje. Samo što to bolje ne može kod kuće.
ovo uopće neću komentirat,ribica prije mene je dobro odgovorila na to
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 20:26   #56
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Da su barem stvari tak relativne kako ih ti prikazuješ... Ali na žalost nisu. Povjerenje funkcionira među poštenim ljudima, ne onima koji ti se ne žele zamjeriti To je ona priča da u Zagrebačkoj banci sve može ako se izdereš na njih.

Ako te kod nas prevari mehaničar i ne prizna ti reklamaciju, možeš... Što točno? Tužit ga? Sretno Ovdje su servisi toliko očajni da je to već ne znam koliko puta završilo u medijima kao opći fenomen. Ti imaš drugačiju sliku jer si svojim krugom poznatih očito od toga zaštićen. To je kao da ja imam starog koji je doktor i onda ljudima solim pamet kako su doktori kod nas uviđavni i kako je sve dostupno BTW liječim se u Austriji

Razlika je malo preočita da bi se mi tu pravili mutavi i rekli da je sve to nekak isto. Ko da neko kaže Poljacima da nije njih Njemačka napala, nego su eto svi podjednako krivi što su sudjelovali u ratu. Dobro je pitao lutnik, ima li neki slovenac da dolazi k nama po neku uslugu (a da nije turizam)? Bilo kakvu? Mislim da treba debelim šalom povezati oči da se zanemari realno stanje.
jesi razmišljao da se kandiduješ za predsednika?
u stvari, šteta takvog potencijala...
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 20:34   #57
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Stretch, mislim da pretjeruješ. I to jaaaako. Ne kužim ljude koji imaju potrebu vječito pljuvati ono što je naše, a dizati u nebesa što je tuđe. To je tako tipično, ali meni nije baš jasna takva logika.

I ja isto živim cijeli život u Hrvatskoj i imam svoj auto i idem s njim kod ovlaštenog servisera, i nemam nijednu primjedbu, uvijek su bili korektni i nikad me nisu prevarili. Pa ti vidi. A kod tebe veliš, nije samo kod auta, nego i u banci, restoranima, dućanima i tako dalje. Kako onda ja nemam takvih iskustava? Prije dvije godine sam imala prometnu (nisam bila kriva), i CO mi uredno platila popravak auta, sve u razumnom roku (unutar mjesec dana od nesreće), u ovlaštenom servisu, koji je bio gotov za par dana i auto ponovo bio cakum pakum, ko nov. U bolnici me nitko nikad nije tražio mito. Ni policajci kad bi me zaustavili, sva tri puta su mi oprostili malo bržu vožnju U dućanu eventualno se desilo da je blagajnica pitisla krivu tipku, pa je račun bio malo veći, na što lijepo ljubazno upozorim, i uz ispriku mi poprave. Ne uzmem im to za zlo, jer si mogu misliti kako je stajati 8 sati na blagajni, i kao robot skenirati i ukucavati jedne te iste tipke. U restoranima me isto nikad nisu prevarili, dobijem na računu ono što sam pojela i popila.

Sa Slovencima imam i pozitivnih i negativnih iskustava. Radila sam u jednoj međunarodnoj firmi (područje ex-yu) s njima i poneki su znali biti tolko bahati i umišljeni i svisoka gledati na nas iz Hrvatske kad bi bio neki sastanak da je to prestrašno, kao da je on popio svu pamet, zato jer mi je možda nadređeni, a još je i iz bogate europske civilizirane Slovenije, za razliku od mene iz jadne siromašne balkanske Hrvatske. Nije to rekao otvoreno, ali je iz držanja bilo tolko očito da mi se stvarno zgadio. ne podnosim takve ljude, koji misle da su bolji od drugih. Hrvati npr. nikad nijedan se nije tako postavljao, ni Srbi ni Bosanci. Ali Slovenci su znali biti tako oholi da je meni to uopće nepojmljivo. Pa opet ne mogu generalizirati i reći da su Slovenci u globalu takvi, kao što ti to radiš. Jer ima ih i koji su mi stavrno jako dragi, poznam ih dosta i u privatnom životu i imam puno lijepih iskustava.

Ako stvarno imaš konstantno u Hrvatskoj samo negativna iskustva, mislim da si si za to velikim dijelom sam kriv. Ti si se zezao da izazivaš najgore u ljudima, ja ne bih to rekla tako oštro, al kad konstantno imaš o svemu negativan stav i od svih očekuješ najgore, onda to i dobiješ.
hi ribice!
mislim da grešiš. ovakve stvari treba kritikovati jer se bez nekog konsenzusa da "nisi pametan samo ako nekoga zajebeš, nešto smuljaš i ućariš" neće daleko dogurati. ogradila sam se na početku da pričam o srbiji, samo sam se nadovezala na strechovu priču, jer on detektuje slične probleme, koji definitivno bez kritike mogu postati ono što danas nazivamo "mentalitetom". iako je to pre svega stvar odgoja, loših primera i loših navika, koje se razmašu kad nema ko da ih osudi.

off: thanks za info o sajmu knjiga
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 22:36   #58
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
pa kad netko želi nešto što nije njegovo onda nemožeš reći da je kulturan i pošten...a opće mijenje u Sloveniji na tu temu govori i o njihovom mentalitetu htio ti to priznat ili ne.
Kaj, draža ti je naša vlada koja krade od vlastitog naroda i mentalitet naroda koji glasa za njih?

Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
ovo uopće neću komentirat,ribica prije mene je dobro odgovorila na to
Lako je misliti da je sve super dok ne vidiš koliko bolje može biti

Osim nacionalnog ponosa, ne vidim niti jedan realan argument koji koristite u obranu hrvatskog odnosa prema potrošačima. Da niste doživjeli primjera gdje vas se varalo je nemoguće povjerovati - puno je vjerojatnije da ste takvu uslugu prihvatili kao normalnu.

Mislim alo, restorani, turizam, doktori... Nitko s tri čiste tko živi u Hrvatskoj ne može ozbiljno vjerovati da tu niste imali loših iskustava
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 22:48   #59
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Ako stvarno imaš konstantno u Hrvatskoj samo negativna iskustva, mislim da si si za to velikim dijelom sam kriv. Ti si se zezao da izazivaš najgore u ljudima, ja ne bih to rekla tako oštro, al kad konstantno imaš o svemu negativan stav i od svih očekuješ najgore, onda to i dobiješ.
Molim te mi objasni kako onda u jednom posjetu Sloveniji ili Austriji rješim nešto što mi nekoliko puta za redom u Hrvatskoj loše prođe? Da je stvar mog stava, vjerujem da bi svugdje nailazio na probleme. Doduše nekako, čudom, čim se prijeđe granica problemi čarolijom nestaju...

Da te pitam, ribica, jesi li kad dobila komad pokvarene hrane negdje vani? Ja jesam, više od jednom. I kada se to dogodilo i drugima oko mene, svi su se čudili što se ja žalim - ljudima je ovdje to očito normalno i već sutra zaborave da se dogodilo.

Ja jesam dio problema zbog kojeg se meni takve stvari ovdje događaju - ne uklapam se u lokalni nepotistički mentalitet i ne postavljam se kao protivnik i pregovarač kada tražim uslugu - normalno je da me češće uoče kao naivčinu i krenu zajebat. Vani ta predstava jednostavno nije potrebna. Kažem što mi treba i to dobijem u ugodnoj atmosferi, ako nešto nije jasno oni meni postave pitanje.

Svi smo gledali kako npr. fast food usluge napreduju od "uzmi si sam" i "naplaćujem ti sve što primiš" do današnjeg da te se sve pita unaprijed i da su svi prilozi besplatni, a ono što nije besplatno je jasno označeno kao takvo. Ista evolucija se u uslugama jednostavno nije dogodila, ali ljudi očito nisu svjesni da može bolje od ovoga.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 23:05   #60
Quote:
Real gone kaže: Pogledaj post
hi ribice!
mislim da grešiš. ovakve stvari treba kritikovati jer se bez nekog konsenzusa da "nisi pametan samo ako nekoga zajebeš, nešto smuljaš i ućariš" neće daleko dogurati. ogradila sam se na početku da pričam o srbiji, samo sam se nadovezala na strechovu priču, jer on detektuje slične probleme, koji definitivno bez kritike mogu postati ono što danas nazivamo "mentalitetom". iako je to pre svega stvar odgoja, loših primera i loših navika, koje se razmašu kad nema ko da ih osudi.
Hvala real, vidim da smo na istoj frekvenciji

Istaknula si važnu stvar - ljudi izgleda iskreno vjeruju da se samo ovako može i u kolektivnom su poricanju da ikakav problem uopće postoji. Tko god primjeti problem, strpa ga se u koš "onih koji pljuju sve što je hrvatsko". Ista stvar kao i sa vožnjom mrtav pijan - dokle god postoji društveno prihvaćena legenda da u tome nema ništa loše i da se toga klone samo šonje, ljudi će ginuti na cesti ko muve. Važno je pokazati da se može drugačije i da primjeri tog drugačijeg postoje već jedna vrata do nas. Od njih bismo trebali učiti, a ne pušiti jeftini antagonizam koji nam serviraju vlade da ne bismo mislili o važnijim stvarima.

Uostalom, ovo je zgodna tema na kojoj se vidi koliko su Hrvati i Srbi slični, koliko god se trudili to sakriti
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.