Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2014., 08:30   #1
Sto misle o Hrvatima u zemlji u kojoj zivite

Interesira me sto domicilni narod misli , oni ljudi koji nikad nisu bili u Hrvatskoj . U Spanjolskoj prosjecni Spanjolac koji nije bio u HR, misli o nama sve najgore , osim ako nije u pitanju neki hr sportas . Isto tako na televiziji i u novinama uvijek nas spominju u negativnom kontekstu,neka pohvalna rijec zaista je rijetkost. U Meksiku sa simpatijom i vrednovanjem gledaju na narode bivse yu .
antemarineitor is offline  
Old 08.01.2014., 20:17   #2
U većini država ljudi o Hrvatima ne misle ništa, jer u većini država je već uspjeh ako su uopće čuli za Hrvatsku.

U zapadno-europskim državama (prošao sam ih valjda sve) je mišljenje neutralno, i temeljeno je na nogometu, obali (oni koji su bili u HR), i nedavnom pristupanju u EU.

Mi smo premala nacija da bi ljudi 500 km dalje od nas imali neko konkretno mišljenje o nama.

Izuzetak su Švicarska, Njemačka i Austrija gdje su "nas" ljudi upoznali na temelju velikog broja gastarbajtera iz sedamdesetih, i izbjeglica iz devedesetih. Koliko sam skužio, mišljenje im nije visoko i smatraju nas istočnim europljanima i/ili balkancima. Mene to osobno ne zamara, jer ne volim kad me netko procjenjuje na temelju nacionalnosti.
r2d2x2 is offline  
Old 09.01.2014., 10:00   #3
čudi me da ne misle ništa o nama.. ipak smo mi zaustavili Turke prije par stoljeća i trebali bi nam plaćat kredit zauvijek
radradirad is offline  
Old 09.01.2014., 12:34   #4
tu i tamo ih ja podsjetim na to
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Old 09.01.2014., 13:59   #5
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Interesira me sto domicilni narod misli , oni ljudi koji nikad nisu bili u Hrvatskoj . U Spanjolskoj prosjecni Spanjolac koji nije bio u HR, misli o nama sve najgore , osim ako nije u pitanju neki hr sportas . Isto tako na televiziji i u novinama uvijek nas spominju u negativnom kontekstu,neka pohvalna rijec zaista je rijetkost. U Meksiku sa simpatijom i vrednovanjem gledaju na narode bivse yu .

Normalno da u Meksiku gledaju sa simpatijom. Kad je Tito bio u Meksiku u drzavnom posjetu na rastanku na aerodromu mu je sviralo 3000 mariachija. Avion je vec uzletio sa piste, a oni su i dalje svirali. Koliko god to bilo davno, neki dogadaji se znaju usjeci u kolektivnu memoriju. Slicno s Tudmanovom bijelom uniformom, ako ga neki tako pamte. To je odjenuo jedan jedini put na par sati u 9 godina predsjednikovanja.

Da ne offtopicarim, mozes li objasniti zasto Spanjolci imaju negativno misljenje? Nisam bio tamo, a od Spanjolaca koje sam upoznao nisam stekao takav dojam (doduse nisam tako nesto niti pitao). Onako, mogu shvatiti da zbog nase vece dijaspore u Njemackoj i Austriji gledaju lose (iako ima i iznimaka), ali zasto u Spanjolskoj? Niti se tamo masovno emigriralo, niti smo kroz povijest imali kakvih veza (Spanjolski borci u njihovom gradanskom ratu su iznimka. Ja Spanjolcima govorio da ih je bilo

Moje iskustvo je da su ljudi uglavnom neutralni na spominjanje Hrvatske, ali da svi za nju znaju (govorim o Europljanima). Ovdje u Skotskoj, ono sto sam razgovarao s njima je da ih najvise na Hrvatsku asocira odmor i more (pogotovo one koji su samo culi, a nisu bili u Hrvatskoj) pa im ja kao kontinentalac velim da je manje od pola drzave na moru : )
crvac is offline  
Old 09.01.2014., 15:28   #6
Quote:
radradirad kaže: Pogledaj post
čudi me da ne misle ništa o nama.. ipak smo mi zaustavili Turke prije par stoljeća i trebali bi nam plaćat kredit zauvijek


Da, i mene čudi, pogotovo zato što su Hrvati poznati kao dobri radnici za kojima se svi otimaju, a diplomirani na hrv. fakultetima su traženiji od diplomanata s Harvarda.

</sarkazam pomiješan s hrv. urbanim mitovima>
r2d2x2 is offline  
Old 09.01.2014., 22:25   #7
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Normalno da u Meksiku gledaju sa simpatijom. Kad je Tito bio u Meksiku u drzavnom posjetu na rastanku na aerodromu mu je sviralo 3000 mariachija. Avion je vec uzletio sa piste, a oni su i dalje svirali. Koliko god to bilo davno, neki dogadaji se znaju usjeci u kolektivnu memoriju. Slicno s Tudmanovom bijelom uniformom, ako ga neki tako pamte. To je odjenuo jedan jedini put na par sati u 9 godina predsjednikovanja.

Da ne offtopicarim, mozes li objasniti zasto Spanjolci imaju negativno misljenje? Nisam bio tamo, a od Spanjolaca koje sam upoznao nisam stekao takav dojam (doduse nisam tako nesto niti pitao). Onako, mogu shvatiti da zbog nase vece dijaspore u Njemackoj i Austriji gledaju lose (iako ima i iznimaka), ali zasto u Spanjolskoj? Niti se tamo masovno emigriralo, niti smo kroz povijest imali kakvih veza (Spanjolski borci u njihovom gradanskom ratu su iznimka. Ja Spanjolcima govorio da ih je bilo

Moje iskustvo je da su ljudi uglavnom neutralni na spominjanje Hrvatske, ali da svi za nju znaju (govorim o Europljanima). Ovdje u Skotskoj, ono sto sam razgovarao s njima je da ih najvise na Hrvatsku asocira odmor i more (pogotovo one koji su samo culi, a nisu bili u Hrvatskoj) pa im ja kao kontinentalac velim da je manje od pola drzave na moru : )
U Spanjolskoj nikako nisu neutralni i gotovo svi imaju formirano misljenje ,jedino sto mnogima isto zvuci Croacia i Ucrania pa to cesto mijesaju .
Koliko sam ja shvatio to lose misljenje o nama su stekli nakon stravicnih prizora iz domovinskog rata koji su ko zna kako interpretirani na njihovoj televiziji . Moja bivsa zena Spanjolka kad je rekla da je udana za Hrvata naslusala se da su joj dani odbrojani jer mi ubijamo zene i djecu , svi smo bolesni od ptsp , stavljamo po noci ormare na ulazna vrata i sl .
Kad bi neki Spanjolac rekao drustvu ili porodici da ide kao turista u HR , naslusao se kako ce ga tamo u najmanju ruku dobro prebiti , ako ne i ubiti .
Kad posjete HR toliko se ugodno iznenade i jako im se svidja kako su ih tretirali . Isto tako shvate da se svi ne vozimo sa traktorima i da imamo sto za jesti i da se zene ne prodaju za jedan puni tanjur hrane .
Medju Englezima koje sam upoznao i ostvario jako dobro prijateljstvo isto tako nismo bas na najboljem glasu pa su mi u povjerenju rekli kako nas njihovi poznanici smatraju sheet people . Isto tako su prije i prvih nekoliko dana boravka u HR strahovali za glavu , a poslije su bili odusevljeni .
Sto se Tita tice, izvan bivse yuge gotovo svi ga vole i cijene , pa cak i najokorjeliji frankisti ga postuju .
antemarineitor is offline  
Old 10.01.2014., 13:35   #8
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
U Spanjolskoj nikako nisu neutralni i gotovo svi imaju formirano misljenje ,jedino sto mnogima isto zvuci Croacia i Ucrania pa to cesto mijesaju .
Koliko sam ja shvatio to lose misljenje o nama su stekli nakon stravicnih prizora iz domovinskog rata koji su ko zna kako interpretirani na njihovoj televiziji . Moja bivsa zena Spanjolka kad je rekla da je udana za Hrvata naslusala se da su joj dani odbrojani jer mi ubijamo zene i djecu , svi smo bolesni od ptsp , stavljamo po noci ormare na ulazna vrata i sl .
Kad bi neki Spanjolac rekao drustvu ili porodici da ide kao turista u HR , naslusao se kako ce ga tamo u najmanju ruku dobro prebiti , ako ne i ubiti .
Kad posjete HR toliko se ugodno iznenade i jako im se svidja kako su ih tretirali . Isto tako shvate da se svi ne vozimo sa traktorima i da imamo sto za jesti i da se zene ne prodaju za jedan puni tanjur hrane .
Medju Englezima koje sam upoznao i ostvario jako dobro prijateljstvo isto tako nismo bas na najboljem glasu pa su mi u povjerenju rekli kako nas njihovi poznanici smatraju sheet people . Isto tako su prije i prvih nekoliko dana boravka u HR strahovali za glavu , a poslije su bili odusevljeni .
Sto se Tita tice, izvan bivse yuge gotovo svi ga vole i cijene , pa cak i najokorjeliji frankisti ga postuju .
Hvala na odgovoru. Usudio bih se reci da je to mozda i stvar generacija. Spomenuo si bivsu zenu i teme vezane za rat pa bih rekao da si stariji od mene i da si uglavnom pricao s ljudima koji su ti tu negdje po starosti.
Meni je 31 godina, za vrijeme rata sam bio dijete i poceo sam dosta putovati i sad zivjeti vani u zadnjih nekoliko godina. Ljudi s kojima sam najvise razgovarao su uglavnom u rasponu od 20 do 35 godina. Dakle neki su se rodili kad je rat trajao ili su bili mali. Niti se mogu mnogi od njih sjecati tih stvari s televizije. Sigurno dobar dio danasnjih dvadesetogodisnjaka niti nema pojma za ratove na Balkanu u devedesetima. Isto ko kako nasi klinci valjda ne znaju za ratove po Ceceniji ili relativno nedavan sukob Rusije i Gruzije. Isto tako mi je sada ovdje. Druzim se s osobama koje su i nekoliko godina mlade od mene. Svi ti mladi prvenstveno pomisle na more, obalu, Dubrovnik itd. Oni bi htjeli biti tamo gdje je toplo (cak i sada). Neki imaju percepciju da nam ljeto traje 365 dana u godini .
S druge strane sa svima starijima od 40 sto sam razgovarao, nije bilo niti jednog, a da me nije pitao za rat, raspad Jugoslavije ili nesto slicno. Dakle ljudi koji su imali 20, 30 ili 40 godina kad je rat poceo.
crvac is offline  
Old 10.01.2014., 16:21   #9
iz mojih iskustava mnogi stranci recimo 30godišnjaci(ili malo više) gotovo da nisu ni čuli za rat u hrvatskoj niti ama baš išta o njemu znaju
Mortiis is offline  
Old 10.01.2014., 20:26   #10
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio to lose misljenje o nama su stekli nakon stravicnih prizora iz domovinskog rata koji su ko zna kako interpretirani na njihovoj televiziji . Moja bivsa zena Spanjolka kad je rekla da je udana za Hrvata naslusala se da su joj dani odbrojani jer mi ubijamo zene i djecu , svi smo bolesni od ptsp , stavljamo po noci ormare na ulazna vrata i sl .
Kanadjani generalno ne razliku medjusobno Slavene, vise-manje smo za njih svi Rusi, a njih ne vole. Slicno Spanjolcima, iz nekog razloga nas smatraju opasnima. Jedna mi je cura kad je cula da sam from Croatia rekla kao u sali da nece pricati sa mnom jer smo mi opasni... Cura je bila crnkinja, bilo bi interesantno da sam ja rekao to isto za crnce.
Trupina is offline  
Old 11.01.2014., 00:09   #11
Dugo sam živio u Italiji dok sam trenutno povremeno dole ali konkretno misle da smo zadnji ljudski škart i uglavnom poslujem u Italiji sa svima a najmanje s Talijanima...
monfalcone is offline  
Old 11.01.2014., 10:38   #12
Quote:
Trupina kaže: Pogledaj post
Kanadjani generalno ne razliku medjusobno Slavene, vise-manje smo za njih svi Rusi, a njih ne vole. Slicno Spanjolcima, iz nekog razloga nas smatraju opasnima. Jedna mi je cura kad je cula da sam from Croatia rekla kao u sali da nece pricati sa mnom jer smo mi opasni... Cura je bila crnkinja, bilo bi interesantno da sam ja rekao to isto za crnce.
Skoro svi Hrvati - decki koji zive u Spanjolskoj lazu da su Talijani ili Nijemci zavisno od izgleda . Isto su savjetovali i meni , ali ja ne znam i ne mogu lagati ,pa kad bi na primijer Belgijanki ili nekoj drugoj koja je mislila da sam Nizozemac rekao da sam Hrvat faca bi se naglo promijenila i razgovor je brzo zavrsen .
Isto tako sam od mnogih cuo da smo Rusi , a da Rusi jedu ljude .
Gotovo svi Spanjolci pricaju kako ljudi iz istocnih zemalja nemaju osjecaje ,nemogu voljeti,izuzetno su hladni ljudi -kao i klima
Najvise me cudilo da tako razmisljaju i visoko obrazovani ljudi , a sto se crnaca tice stotinu puta sam cuo i vidio da njih preferiraju ispred bilo koga iz bivse yuge ili bivseg istocnog bloka .
antemarineitor is offline  
Old 11.01.2014., 11:09   #13
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Usudio bih se reci da je to mozda i stvar generacija. Spomenuo si bivsu zenu i teme vezane za rat pa bih rekao da si stariji od mene i da si uglavnom pricao s ljudima koji su ti tu negdje po starosti.
Meni je 31 godina, za vrijeme rata sam bio dijete i poceo sam dosta putovati i sad zivjeti vani u zadnjih nekoliko godina. Ljudi s kojima sam najvise razgovarao su uglavnom u rasponu od 20 do 35 godina. Dakle neki su se rodili kad je rat trajao ili su bili mali. Niti se mogu mnogi od njih sjecati tih stvari s televizije. Sigurno dobar dio danasnjih dvadesetogodisnjaka niti nema pojma za ratove na Balkanu u devedesetima. Isto ko kako nasi klinci valjda ne znaju za ratove po Ceceniji ili relativno nedavan sukob Rusije i Gruzije. Isto tako mi je sada ovdje. Druzim se s osobama koje su i nekoliko godina mlade od mene. Svi ti mladi prvenstveno pomisle na more, obalu, Dubrovnik itd. Oni bi htjeli biti tamo gdje je toplo (cak i sada). Neki imaju percepciju da nam ljeto traje 365 dana u godini .
S druge strane sa svima starijima od 40 sto sam razgovarao, nije bilo niti jednog, a da me nije pitao za rat, raspad Jugoslavije ili nesto slicno. Dakle ljudi koji su imali 20, 30 ili 40 godina kad je rat poceo.
Imas pravo , imam 48 , a u Spanjolskoj sam zivio od 1997-2006 , dakle dosao sam tamo sa 32 a druzio sam se sa svojim godistem ili starijima .
Kad si vec spomenuo mariachi , zaboravio sam ti napisati kako na glavnom meksickom tv dnevniku prikazu hrvatsku mariachi skupinu Los Caballeros i sa odusevljenjem komentiraju njihovu kvalitetu .
Nemoram ti ni reci kakvi bi bili komentari na spanjolskoj tv kad bi na primer prikazali neke Hrvate koji izvode flamenko .
Kad u Meksiku gledam bilo koju tekmu gdje igra neki Hrvat , reporter se rasprica o ratu i raspadu bivse yu , ali uvjek na jedan korektan i pozitivan nacin , dok u Spanjolskoj sasvim suprotno , pa u 9 godina sam vidio i procitao na stotine negativnih komentara o Hrvatima i Hrvatskoj i mozda 2-3 pozitivna .
antemarineitor is offline  
Old 11.01.2014., 12:01   #14


Pa ljudi moji s kim vi poslujete, odnosno s kim se družite da su takvog pogleda

Osobno nigdje nisam imao nikakve poglede ispod oka ili probleme zbog toga što sam Hrvat. Mišljenje je ili bilo neutralno ili pozitivno, dok neki nisu ni znali gdje je Hrvatska. Naravno bilo je iznimki, ali one bi se vjerojatno postotcima s jednom znamenkom. Npr. Švicarska gdje ima puno izbjeglica iz ex-Yu koji se nisu dobro integrirali. Ili Engleska gdje mnogi još uvijek misle da postoji Jugoslavija, i kojima smo svi isti pa okreću oči na to kad im kreneš objašnjavati razlike.
No ova vaša iskustva su mi iznenađenje (čak i za Španjolce). U svakom slučaju takve ne bi trebalo shvaćati ozbiljno.
Ne pada mi na pamet lagati ili skrivati moju nacionalnost da bih se svidio nekome, pogotovo nekome takvog uskog i zaostalog razmišljanja.
r2d2x2 is offline  
Old 11.01.2014., 12:38   #15
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post


Pa ljudi moji s kim vi poslujete, odnosno s kim se družite da su takvog pogleda

Osobno nigdje nisam imao nikakve poglede ispod oka ili probleme zbog toga što sam Hrvat. Mišljenje je ili bilo neutralno ili pozitivno, dok neki nisu ni znali gdje je Hrvatska. Naravno bilo je iznimki, ali one bi se vjerojatno postotcima s jednom znamenkom. Npr. Švicarska gdje ima puno izbjeglica iz ex-Yu koji se nisu dobro integrirali. Ili Engleska gdje mnogi još uvijek misle da postoji Jugoslavija, i kojima smo svi isti pa okreću oči na to kad im kreneš objašnjavati razlike.
No ova vaša iskustva su mi iznenađenje (čak i za Španjolce). U svakom slučaju takve ne bi trebalo shvaćati ozbiljno.
Ne pada mi na pamet lagati ili skrivati moju nacionalnost da bih se svidio nekome, pogotovo nekome takvog uskog i zaostalog razmišljanja.
Pa i meni je tako nesto palo na pamet, ali ovdje se i spominju osobna iskustva tako da su sigurno istinita. Niti ja osobno nisam nigdje imao losa iskustva, ali opet ponavljam da je mozda stvar i u generacijama. Ovi ovdje izmedu 20 i 30 godina nece Jugoslaviju niti spomenut, a bas je Britanija dobro tlo ako netko nece slusati razlike. Samo Englezu kazi da je Skot ili jos gore Irac ili ako zaista zelis provocirati, kazi Skotu da je Englez. Mislim, ak smo svi njima isti, mogu oni biti i nama
I mene je ovo za Spanjolce dosta iznenadilo, ali vjerujem takvim iskustvima. Nisam bio u Spanjolskoj, ali sam upoznao dosta Spanjolaca. Osobno nisam od njih nista lose osjetio, ali medu nekima od njih se primijecuje nazvat cu to iskljucivost. Gotovo kao stav - Espana uber alles. Pogotovo se to osjeti kada se spominju latino - americke zemlje. Imaju taj stav da su toliko iznad njih. Znam da mnogi iz Latinske Amerike traze spanjolske korijene i mnogi su tako i emigrirali, pa ih to mozda smeta, ali ono sto je jos gore je stav prema latino - americkom spanjolskom. Vise puta sam primijetio kada se smiju njihovom izgovoru, koji doduse najvise cuju u juznoamerickim sapunicama koje se isto emitiraju po spanjolskim televizijama, ali zbog toga mnogi ni ne zele gledati i kvalitetnu latino - americku kinematografiju. Imaju stav - sve sto je od tamo ne valja. S druge strane nemaju bas svijest da su te zemlje drzali kao kolonije tristotinjak godina.
Ja sam im spomenuo da je ucenje spanjolskog u Hrvatskoj zadnjih godina (rekao bih vec cak i 15) postalo sve popularnije i to ponajvise zbog svih tih sapunica. Skoro da su me neki napali, da kako to jer ono sto se tamo cuje to uopce nije pravi spanjolski. Ovdje u Britaniji nisam cuo da ono sto pricaju Amerikanci da nije pravi engleski. Neki ce spomenut da im se americki engleski ne svida previse, ali daleko od toga da ce se smijati drugacijem izgovoru.
crvac is offline  
Old 11.01.2014., 12:51   #16
Quote:
monfalcone kaže: Pogledaj post
Dugo sam živio u Italiji dok sam trenutno povremeno dole ali konkretno misle da smo zadnji ljudski škart i uglavnom poslujem u Italiji sa svima a najmanje s Talijanima...
Najmanje poslujes s Talijanima jer misle da si skart ili zato sto su Talijani losi za sklapati poslove, a ostali mnogo bolji?
crvac is offline  
Old 11.01.2014., 17:37   #17
Generalno gledajuci, Amerikanci imaju bolje misljenje o nama no Europljani. Zapravo Europljani nas najvise ne vole.

Neka moja osobna iskustva:
Nijemci I Austrijanci... onako ni v rit ni mimo. Vecini smo OK.
Najvise nas ne vole Svicarci I Nizozemci. Svicarcima smo isto sto I svi drugi prljavi Balkanci. Nizozemcima tu negdje kao Svicarcima samo malo blaze.
Francuzi ili ne brinu o nama ili nas smatraju beskorisnim neznalicama. No dobro, oni tako misle o skoro svima.
Kanadjanima smo Rusi I bok.
Rusima smo simpa. Samo ukoliko nas dubinski ne mrze.

SAD:
Uglavnom oni koji znaju za nas su pozitivni o nama. Drugi nemaju pojma.
Kubanci na Floridi nas ne vole. Vise vole Srbe no nas.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 11.01.2014., 22:36   #18
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post


Pa ljudi moji s kim vi poslujete, odnosno s kim se družite da su takvog pogleda
Manje-vise sa obicnim ljudima, "average Joeima", od kojih su mnogi zapravo obrazovaniji od prosjeka, barem ako su zavrsene skole mjerilo obrazovanosti.
Problem je da ce ti rijetko ko otvoreno reci da smatra tvoj narod smecem - dvolicnost je univerzalna ljudska osobina ali (kako se meni barem cini) posebno izrazena na zapadu.

Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
No ova vaša iskustva su mi iznenađenje (čak i za Španjolce). U svakom slučaju takve ne bi trebalo shvaćati ozbiljno.
Ne pada mi na pamet lagati ili skrivati moju nacionalnost da bih se svidio nekome, pogotovo nekome takvog uskog i zaostalog razmišljanja.
Ne skrivam ni ja svoju, jedino kazem da sam iz Hrvatske, mada sam Hrvat iz BiH. Ispocetka sam im to pokusavao objasniti a onda sam skontao da ih malo bune pojmovi nacije, drzavljanstva, etc. pa sam pojednostavio.
Ja takva iskustva shvacam relativno ozbiljno, jer ti cinjenica da je neko "uskog i zaostalog razmišljanja" nece pomoci ako je taj neko hiring manager ili teta koja odlucuje o tvojoj aplikaciji za vizu ili landlord koji treba razrijesiti spor izmedju tebe i drugog stanara koji je domaci.
Trupina is offline  
Old 12.01.2014., 02:13   #19
Quote:
Trupina kaže: Pogledaj post
Manje-vise sa obicnim ljudima, "average Joeima", od kojih su mnogi zapravo obrazovaniji od prosjeka, barem ako su zavrsene skole mjerilo obrazovanosti.
Problem je da ce ti rijetko ko otvoreno reci da smatra tvoj narod smecem - dvolicnost je univerzalna ljudska osobina ali (kako se meni barem cini) posebno izrazena na zapadu.


Ne skrivam ni ja svoju, jedino kazem da sam iz Hrvatske, mada sam Hrvat iz BiH. Ispocetka sam im to pokusavao objasniti a onda sam skontao da ih malo bune pojmovi nacije, drzavljanstva, etc. pa sam pojednostavio.
Ja takva iskustva shvacam relativno ozbiljno, jer ti cinjenica da je neko "uskog i zaostalog razmišljanja" nece pomoci ako je taj neko hiring manager ili teta koja odlucuje o tvojoj aplikaciji za vizu ili landlord koji treba razrijesiti spor izmedju tebe i drugog stanara koji je domaci.
O da! Ovo nacionalnost i drzavljanstvo je posebna prica. Medutim, nisu oni krivi. U mnogim drzavama se ti termini koriste kao sinonimi jer jednostavno je koncept nacije drugaciji nego kod nas. Na mnogim formularima koje ispunjujem pise rubrika "nationality" dok bi na nasim formularima stajala "drzavljanstvo". U Francuskoj cim dobis drzavljanstvo ti si jednostavno Francuz i amen. Nema tu nikakvih narodnosti i manjina. I ja sam znao objasnjavati, ali nije bas uvijek bilo jednostavno. Bas sam nedavno imao jedan razgovor s rumunjskom Madaricom, gdje oni to isto kao mi jasno razlikujemo i slozili smo se da je to dosta tesko objasniti onima kojima taj nacin nije poznat.
crvac is offline  
Old 12.01.2014., 10:26   #20
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
O da! Ovo nacionalnost i drzavljanstvo je posebna prica. Medutim, nisu oni krivi. U mnogim drzavama se ti termini koriste kao sinonimi jer jednostavno je koncept nacije drugaciji nego kod nas. Na mnogim formularima koje ispunjujem pise rubrika "nationality" dok bi na nasim formularima stajala "drzavljanstvo". U Francuskoj cim dobis drzavljanstvo ti si jednostavno Francuz i amen. Nema tu nikakvih narodnosti i manjina. I ja sam znao objasnjavati, ali nije bas uvijek bilo jednostavno. Bas sam nedavno imao jedan razgovor s rumunjskom Madaricom, gdje oni to isto kao mi jasno razlikujemo i slozili smo se da je to dosta tesko objasniti onima kojima taj nacin nije poznat.
Rijec nationality se prevodi kao drzavljanstvo, a ethnic group oznacuje pripadnost odredjenoj kulturnoj grupi, primjerice, netko ima hrvatsko drzavljanstvo, nationality, a pripada talijanskoj "manjini" (kod nas, termina radi, u UK-u ili u SAD-u to ne bila "manjina), odnosno, na engleskom bi to bila rijec "ethnic group".
Ili, Talijan u New Yorku. Nationality, drzavljanstvo, americko a pripada talijanskoj "ethnic group" jer kod kuce govori talijanski, slusa talijansku glazbu i njeguje druge talijanske obicaje. Radi se o prijevodu rijeci (ali i povijesnim okolnostima i sl.)
tiziana is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.