Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2010., 00:11   #61
Ta naknada treba se uplaćivati na iznos koji uplaćuješ. Ako kredit otplaćuješ u cijelosti onda na cijeli glavni dug.
Mislim, da ti kod svake uvećane naplaćuju % od ukupno realiziranog kredita je i više nego bezobrazno.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 07:47   #62
Quote:
podlac29 kaže: Pogledaj post
Npr. uzeo sam 100.000€ kredita i nakon par godina dobio nekih 20.000€ odnekud i zatvorio bi djelomično kredit. Recimo da mi je tada preostala glavnica 90.000€. Recimo i da je 1% naknada. Da li plaćam naknadu 200€ (1% od 20.000€ kojih uplaćujem) ili 900€ (1% od 90.000€)?
200 eura, odnosno određen postotak od iznosa koji se uplaćuje.
Posebno, neki krediti se ne mogu djelomično prijevremeno otplatiti (treba proučiti ugovor), već se mogu samo u cijelosti prijevremeno otplatiti.

Quote:
podlac29 kaže: Pogledaj post
Vidim da je netko spomenuo i "brutalniji" primjer gdje ga je banka tražila da plati naknadu na ukupno podignuti kredit?! U tom slučaju bi bilo 1% od 100.000€ što se nadam da je netočno.
Naravno da je primjer netočan
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 11:42   #63
Hvala svima na odgovoru.

Moguće da uđem u to i u roku godine dobijem pola iznosa koju bi uplatio tako da bi mi to ispalo kao da sam imao novac odmah u startu...

Vidim da se priča isto i možda da se to uloži u fond pa da mi poraste, ali ne znam... Lijepo mi je gledati da mi je rata kredita puno manja svaki mjesec jer početna mi je malo "jača".

Ima netko neki prijeldog ili je ovo najbolje pošto je tek u startu plaćanje kredita?

Možda da se ipak stavi u fond jer taj novac nigdje neće nestati...(ako stvarno ne padne drstično ali to se mora stvarno nešto brutalno dogoditi). Govorim o BONDS fondu, koji sam ionako počeo prošli mjesec uplaćivati 100€ mjesečno. Eh da sam se toga sjetio prije 10 godina...
podlac29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 16:29   #64
jel se i dalje po tom zakonu moraju plaćati naknade za prijevremeno otplaćivanje kredita za automobil?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 16:46   #65
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
jel se i dalje po tom zakonu moraju plaćati naknade za prijevremeno otplaćivanje kredita za automobil?
Mislim da vrijedi i za auto. Kredit je kredit.
podlac29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 07:29   #66
Zatvaranje kredita

Imam gotovinski kredit! Htio bih zatvoriti kredit! Zanima me da li banka smije obračunati kamatu na glavnicu koja još nije sjela! Da li banka naplacuje naknadu za ranije zatvaranje kredita. Ako da koliko ona obično iznosi u postocima!
analiticar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 10:01   #67
PA...zar ne piše u ugovoru?
__________________
[QUOTE=alfa146;Koliki ti je sub?I koliko Wati piše da isporučiva RMS-a.E sad to podijeli s 2 ,skini20% i dobit ćeš snagu pojačala.Inače ako će ti samo goniti sub kupi mono-blok.
treo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 20:04   #68
Zatvaranje kredita?

Neznam jel bilo vec pitanje, nisam mogao naci na srč

Uglavnom prije 3 mj. smo digli 17000kn kredita, na 7 godina... Sad nam treba veci, nismo razmisljali i zaletjeli smo se...

E sad taj kredit od 17000 kn, mjesecno je 300kn... Kad bi u gotovini vratili sad novce jel bi vracali 24000 kolko bi nas izaslo za 7 godina ili nesto manje?
Hvala


Edit: Hvala admin

Zadnje uređivanje Tigra17 : 04.02.2011. at 20:22.
Tigra17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 21:32   #69
Vraćaš glavnicu + naknadu (kamatu ne). Kolika je ta sad naknda i da li je uopće ima
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:51   #70
Da li znate nekoga tko je prijevremeno otplatio stambeni kredit? Mislim da banka nešto krivo računa na štetu građana pa bih htio provjeriti obračun.
cipp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 20:55   #71
Quote:
cipp kaže: Pogledaj post
Da li znate nekoga tko je prijevremeno otplatio stambeni kredit? Mislim da banka nešto krivo računa na štetu građana pa bih htio provjeriti obračun.
prije nekoliko godina sam to napravio u zg banci. uzeli su neku naknadu ali nista nemoralno. a danas... sve je moguće.
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:01   #72
Quote:
cipp kaže: Pogledaj post
Da li znate nekoga tko je prijevremeno otplatio stambeni kredit? Mislim da banka nešto krivo računa na štetu građana pa bih htio provjeriti obračun.

Na preostalu glavnicu (ili dio glavnice koji prijevremeno otplaćuješ) banka zaračunava naknadu, u ZABI je 2% bilo prošle godine kad sam to radila. ( u par navrata sam plaćala veće iznose i svaki put na iznos uplate je išlo tih 2%). Bilo je nešto po medijima da će to država limitirat na max 1% al ne znam šta je s tim.
Nedospjelu kamatu se ne plaća.
Diva1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:28   #73
Ja sam platila 0,5% od glavnice. Kredit po stambenoj štednji u Zgb.
Rješila ga u 12. mj.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:30   #74
Kod ZABE kažu:

B3.7.5.2. uvećana uplata ili prijevremena konačna otplata kredita ugovorenih nakon 1.1.2010. na iznos do 1 mln kuna

bez naknade


B3.7.5.3. uvećana uplata ili prijevremena konačna otplata stambenih kredita
ugovorenih do 31.12.2009. i stambenih kredita ugovorenih nakon
1.1.2010. na iznos iznad 1 mln kuna, a koji su u prvoj polovici otplate

1% najmanje 50,00


B3.7.5.4. uvećana uplata ili prijevremena konačna otplata stambenih kredita
ugovorenih do 31.12.2009. i stambenih kredita ugovorenih nakon 1.1.2010. na iznos iznad 1 mln kuna, a koji su u drugoj polovici otplate

0,5% najmanje 50,00


izvor: http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/conn...37df0f357682d5

Mislim, naći njihove naknade na www je umjetnost
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 22:34   #75
Quote:
CashBoy kaže: Pogledaj post
Kako je s 1. sijecnjom ove godine stupio na snagu novi Zakon o potrosackom kreditiranju nije mi jasno kako ga banke uspjevaju nekaznjeno ignorirati?!?

Osobno sam imao otplatu jednog brzog zajma kod PBZ-a koji je za prijevremenu otplatu uzeo 3%.

Novi Zakon u clanku 16. kaze:

(1) Potrošač ima pravo u svakom trenutku ispuniti djelomice ili u cijelosti svoje obveze iz ugovora o kreditu. U tom slučaju ima pravo na smanjenje ukupnih troškova kredita, a smanjenje sastoji se od kamata i drugih troškova koji se odnose na preostalo trajanje ugovora o kreditu.

(2) U slučaju prijevremene otplate kredita vjerovnik ima pravo na pravednu i objektivnu naknadu za moguće troškove izravno povezane s prijevremenom otplatom kredita, pod uvjetom da je kredit prijevremeno otplaćen u razdoblju tijekom kojega se primjenjivala fiksna kamatna stopa.

(3) Iznos naknade iz stavka 2. ovoga članka ne smije premašiti 1% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje ako je razdoblje između dana prijevremene otplate i roka dospijeća iz ugovora o kreditu dulje od godinu dana. Ako je to razdoblje kraće od godine dana, iznos naknade ne smije premašiti 0,5% iznosa kredita koji se ranije otplaćuje.

.
.
.
(5) Vjerovnik može tražiti naknadu iz stavka 2. ovoga članka samo pod uvjetom da iznos prijevremene otplate premašuje 75.000,00 kuna unutar 12 mjeseci.


Moj zajam je bio manji od 75.000 KN pa prema ovom Zakonu banka ne smije naplatiti nikakvu naknadu ili?

Ima li netko da mu je nesto jasniji Zakon i njegova primjena?
Što se tiče naknada pročitajte si na stranicama PBZ-a, pravilnik o naknadama sve je lijepo objašnjeno!

Brzi kredit ili brza pozajmnica ne podliježe Zakonu o bankama i Zakonu o zaštiti potrošača.
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 14:20   #76
Lagano za naknade, one su tu koliko je dogovoreno. Pitanje je da li je netko računao, kada je prijevremeno otplatio kredit koji je imao u anuitetima, platio naknadu kako mu je banka rekla, koliko je stvarno kamata platio u odnosu na ugovorenu kamatnu stopu.
Meni se čini da banka kaže, kao što je meni rekla- ostatak duga je toliko i toliko, naknada 1% i da nitko ne postavlja pitanje koliko je stvarno kamate naplaćeno.
Planiram tužiti banku ako dokažem da je ukupno plaćena kamata viša od ugovorene stope.
cipp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 15:04   #77
Quote:
cipp kaže: Pogledaj post
Lagano za naknade, one su tu koliko je dogovoreno. Pitanje je da li je netko računao, kada je prijevremeno otplatio kredit koji je imao u anuitetima, platio naknadu kako mu je banka rekla, koliko je stvarno kamata platio u odnosu na ugovorenu kamatnu stopu.
Meni se čini da banka kaže, kao što je meni rekla- ostatak duga je toliko i toliko, naknada 1% i da nitko ne postavlja pitanje koliko je stvarno kamate naplaćeno.
Planiram tužiti banku ako dokažem da je ukupno plaćena kamata viša od ugovorene stope.
Tih 1% naknade plaćate iz razloga što banka prijevremenom otplatom gubi preostali dio kamate. Znači ne plaćate preostale kamate (od datuma zatvaranja) već na ukupan iznos neodplaćene glavnice obračunava vam se naknada za prijevremeno zatvaranje.

Vrlo jednostavno se izračuna.
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 15:12   #78
Quote:
JVC kaže: Pogledaj post
Tih 1% naknade plaćate iz razloga što banka prijevremenom otplatom gubi preostali dio kamate. Znači ne plaćate preostale kamate (od datuma zatvaranja) već na ukupan iznos neodplaćene glavnice obračunava vam se naknada za prijevremeno zatvaranje.

Vrlo jednostavno se izračuna.
ma fućka mi se za naknadu za zatvaranje, ali kamata od sklapanja ugovora do prijevremenog zatvaranja je veća nego što je ugovoreno. O tome pričam i za tu razliku tužim.
cipp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 17:10   #79
Quote:
cipp kaže: Pogledaj post
ma fućka mi se za naknadu za zatvaranje, ali kamata od sklapanja ugovora do prijevremenog zatvaranja je veća nego što je ugovoreno. O tome pričam i za tu razliku tužim.
U većini slučajeva dobiješ kod potpisivanja ugovora i otplatni plan koji je sastavni dio ugovora. U njemu jasno piše koliko glavnice a koliko kamate plaćaš. Ako je banka računala veću stopu od ugovorene, imaš osnovu.

Samo što iz ovoga što si naveo ne može se vidjeti o čemu pričaš i da li je izračun dobar. Možda je problem u tome što na početku otplatnog razdoblja plaćaš u anuitetu puno veći dio kamate nego glavnice... Što si ti zbrojio i na što si računao?
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 21:58   #80
Quote:
cipp kaže: Pogledaj post
ma fućka mi se za naknadu za zatvaranje, ali kamata od sklapanja ugovora do prijevremenog zatvaranja je veća nego što je ugovoreno. O tome pričam i za tu razliku tužim.
Ne znam koliko ste upoznati ali gotovo svaki kredit je sa promjenjivom kamatnom stopom te vas o promjeni banka pismeno obavijesti. Sve vam piše u ugovoru koji ste sklopili sa bankom.
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.