Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2011., 13:46   #81
Bankarska provizija na prijevremeno zatvaranje kredita

Da li je ona ukinuta s početkom ove godine? Dobila sam tako neku polovičnu informaciju, ali ne znam gdje bih ju provjerila.
Ako je točna, na koga se odnosi, da li samo na kredite otvorene od ove godine, ili na sve koji se od ove godine prijevremeno zatvaraju?

Zna li tko?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 13:54   #82
JA sam prije par dana zatvorio kredit u Erste banci od 2004 g sa naknadom od 3%.Pitao sam žensku da li ide i naknada na nove kredite od 2010 rekla je da nema pojma i da se to definira u ugovoru.U volksbanci mi traže za drugi kredit od 2006. koji ću zatvorit na ljeto u chf 4%,ali na kredite od 1.1.2010 nema naknade.Kako je u ostalim bankama nemam pojma,ali sigurno na sve podignute kredite prije 2010 se plaća naknada.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 13:56   #83
Tako nešto sam i ja čula, da se to u biti odnosi na kredite podignute u prošloj godini - da nema naknade.
Ja sam prije nekih 2 mj. platila isto 4% (nešto manje od 3.000 kn) u Volksbanci. A ista ta info o postotku im i dalje stoji na netu.

Ima li logike ta činjenica da se neustavinim proglasi naplata naknade za kredite podignute u 2010., a za one iz 2007. ustavnim?!
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 14:04   #84
Mislim da je to ovaj zakon:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_75_1783.html

e sad mi treba netko tko će ga protumačiti i ima li smisla da idem tražiti nazad pare koje sam im dala, mašući člankom tim i tim
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 14:15   #85
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Ima li logike ta činjenica da se neustavinim proglasi naplata naknade za kredite podignute u 2010., a za one iz 2007. ustavnim?!
Zakon jednostavno ne zadire u ugovore koji su već potpisani, a na nove postavlja određena ograničenja.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 14:36   #86
Ne sjećam se, a jel moguće da u ugovoru potpisanom prije 4-5 god, svejedno, postoji klauzula o postotku za prijeveremenu otplatu, ili općenito za prijevremenu otplatu?!
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:05   #87
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Zakon jednostavno ne zadire u ugovore koji su već potpisani, a na nove postavlja određena ograničenja.
Veće je pitanje da li su ugovori koji su tada potpisivani bili u skladu sa zakonom koji je tada postojao. 99% nije i tu bi se moglo nešto tražiti ( u nekom drugom sustavu)

Inače, za ovo već postoji tema, novi zakon se odnosi za kredite podignute poslije 01.01.2010, većina banaka ima na web stranicama objavljene naknade.
Blackbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:56   #88
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Da li je ona ukinuta s početkom ove godine? Dobila sam tako neku polovičnu informaciju, ali ne znam gdje bih ju provjerila.
Ako je točna, na koga se odnosi, da li samo na kredite otvorene od ove godine, ili na sve koji se od ove godine prijevremeno zatvaraju?

Zna li tko?
Na kredite koji su realizirani od 01.01.2010. nema naknade za prijevremeno zatvaranje (do iznosa od mili. kn).

Za ostalo vam piše sve u pravilniku o naknadama banke. Samo treba malo truda uložit.
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 16:37   #89
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se, a jel moguće da u ugovoru potpisanom prije 4-5 god, svejedno, postoji klauzula o postotku za prijeveremenu otplatu, ili općenito za prijevremenu otplatu?!
U svakom ugovoru ti to piše samo ne piše o kojem se točno iznosu radi.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 21:25   #90
Mislim da zatvaranje kredita nije pametna stvar. Bolja fora je otplatiti sve rate osim zadnje pa se kredit sam otplati
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 23:16   #91
Nije pametan stvar ako brojke tako pokažu.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 09:20   #92
Quote:
JVC kaže: Pogledaj post
Na kredite koji su realizirani od 01.01.2010. nema naknade za prijevremeno zatvaranje (do iznosa od mili. kn).

Za ostalo vam piše sve u pravilniku o naknadama banke. Samo treba malo truda uložit.
Ja sam prije nekoliko dana bila u Erste i pitala za stambeni kredit (tek bih ga uzmiala), i između ostalog pitam za naknadu za prijevremeno zatvaranje. I kaže on meni da je mislim 2%, na što sam ja reagirala i iznenađeno pitala pa zar nije novi Zakon od 01.01.10. i da se ne plaća naknada. Dečko koji tamo radi mi je odgovorio:"Zakon je nedorečen, naši pravnici su zaključili da postoji osnova za daljnje naplaćivanje naknade za zatvaranje te mi to i radimo".

Radi se o kreditu manjem od milijun kuna. Što se mene tiče, ja ću ptići u drugu banku i gotovo, ali čisto za info da nije u svim bankama isto i da se to ne podrazumjeva!
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 10:28   #93
Quote:
rosa_salvaje kaže: Pogledaj post
Ja sam prije nekoliko dana bila u Erste i pitala za stambeni kredit (tek bih ga uzmiala), i između ostalog pitam za naknadu za prijevremeno zatvaranje. I kaže on meni da je mislim 2%, na što sam ja reagirala i iznenađeno pitala pa zar nije novi Zakon od 01.01.10. i da se ne plaća naknada. Dečko koji tamo radi mi je odgovorio:"Zakon je nedorečen, naši pravnici su zaključili da postoji osnova za daljnje naplaćivanje naknade za zatvaranje te mi to i radimo".

Radi se o kreditu manjem od milijun kuna. Što se mene tiče, ja ću ptići u drugu banku i gotovo, ali čisto za info da nije u svim bankama isto i da se to ne podrazumjeva!
koja je to poslovnica erstea?

Ja imam informacije da ukoliko se radi o kreditu sklopljenom poslije 1.1.2010 i ukoliko se radi o potrošačkom kreditiranju (1500 kn< kredit<1 000 000kn) da se primjenjuju sukladno odredbama Zakona o potrošačkom kreditiranju - pogledaj članak 16.

To je službeni stav banke i tako mora biti. ukoliko udovoljavaš tim uvjetima prijevremena naknada ti ne smije premašiti 1% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje ako je razdoblje između dana prijevremene otplate i roka dospijeća iz ugovora o kreditu dulje od godinu dana. Ako je to razdoblje kraće od godine dana, iznos naknade ne smije premašiti 0,5% iznosa kredita koji se ranije otplaćuje.

Jednostavno ti ne smije po zakonu naplatiti više. i nece ti naplatiti ako udovoljavas tim uvjetima

Krediti na koje se Zakon o potrošačkom kreditiranju ne primjenjuje:

- krediti čiji je iznos manji od 1.500 kn ili veći od 1.000.000 kuna,
- krediti koji se odobravaju bez kamata i bez ikakvih drugih naknada,
- kredite koji su rezultat sudske nagodbe ili nagodbe pred drugim tijelom određenim zakonom,
- kredite koji se odnose na odgodu plaćanja postojećeg duga, bez plaćanja naknada,
- kredite kod kojih korisnik zalaže kod Banke instrument osiguranja i onda kada je odgovornost korisnika strogo ograničena na taj zalog.

vjerojatno se u tvom slučaju radi da si uzela stambeni kredit uz neki instrument osiguranja (hipoteka) u tom slučaju se ne radi o potrošačkom kreditiranju te banka određuje visinu naknade za prijevremeno zatvaranje kredita. u ovom slučaju 2%

Zadnje uređivanje niko1983 : 25.02.2011. at 10:42.
niko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 10:58   #94
Znači, zaključak.. ako sam digla kredit prije 01.01.2010. mogu se pozdraviti sa ovih već plaćenih 3.000 kn za zatvaranje (prije mjesec dana)?
right?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 11:09   #95
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Znači, zaključak.. ako sam digla kredit prije 01.01.2010. mogu se pozdraviti sa ovih već plaćenih 3.000 kn za zatvaranje (prije mjesec dana)?
right?
Ako si digla kredit prije 1.1.2010 visina naknade se određuje prema ugovoru koji si potpisala...
niko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 11:22   #96
Quote:
niko1983 kaže: Pogledaj post
koja je to poslovnica erstea?

Ja imam informacije da ukoliko se radi o kreditu sklopljenom poslije 1.1.2010 i ukoliko se radi o potrošačkom kreditiranju (1500 kn< kredit<1 000 000kn) da se primjenjuju sukladno odredbama Zakona o potrošačkom kreditiranju - pogledaj članak 16.

To je službeni stav banke i tako mora biti. ukoliko udovoljavaš tim uvjetima prijevremena naknada ti ne smije premašiti 1% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje ako je razdoblje između dana prijevremene otplate i roka dospijeća iz ugovora o kreditu dulje od godinu dana. Ako je to razdoblje kraće od godine dana, iznos naknade ne smije premašiti 0,5% iznosa kredita koji se ranije otplaćuje.

Jednostavno ti ne smije po zakonu naplatiti više. i nece ti naplatiti ako udovoljavas tim uvjetima

Krediti na koje se Zakon o potrošačkom kreditiranju ne primjenjuje:

- krediti čiji je iznos manji od 1.500 kn ili veći od 1.000.000 kuna,
- krediti koji se odobravaju bez kamata i bez ikakvih drugih naknada,
- kredite koji su rezultat sudske nagodbe ili nagodbe pred drugim tijelom određenim zakonom,
- kredite koji se odnose na odgodu plaćanja postojećeg duga, bez plaćanja naknada,
- kredite kod kojih korisnik zalaže kod Banke instrument osiguranja i onda kada je odgovornost korisnika strogo ograničena na taj zalog.

vjerojatno se u tvom slučaju radi da si uzela stambeni kredit uz neki instrument osiguranja (hipoteka) u tom slučaju se ne radi o potrošačkom kreditiranju te banka određuje visinu naknade za prijevremeno zatvaranje kredita. u ovom slučaju 2%
Ja sam pitala za stambeni kredit s hipotekom na stan. Nemam kredit, tek sam prikupljala informacije pa se nisam previše uzrujavala oko toga.
A većina kredita ima neki instrument osiguranja, onda se tu mnogi mogu uklopiti

Dok su u ZABA-i rekli da na isti taj tip kredita na nove kredite nema naknade za zatvaranje.
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:35   #97
Quote:
rosa_salvaje kaže: Pogledaj post
Ja sam pitala za stambeni kredit s hipotekom na stan. Nemam kredit, tek sam prikupljala informacije pa se nisam previše uzrujavala oko toga.
A većina kredita ima neki instrument osiguranja, onda se tu mnogi mogu uklopiti

Dok su u ZABA-i rekli da na isti taj tip kredita na nove kredite nema naknade za zatvaranje.
U tom slucaju nista ne sprjecava banku da stavi naknadu na prijevremeno zatvaranje kredita 0% ili 2%. Ni ZABA ni Erste tu ne krse zakon.

U ovom slucaju i u ovom segmentu ZABA ima bolje uvjete. Ali samo pazljivo citaj ugovor da ti pise da se to nece promjeniti...
niko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:32   #98
Quote:
rosa_salvaje kaže: Pogledaj post
Ja sam prije nekoliko dana bila u Erste i pitala za stambeni kredit (tek bih ga uzmiala), i između ostalog pitam za naknadu za prijevremeno zatvaranje. I kaže on meni da je mislim 2%, na što sam ja reagirala i iznenađeno pitala pa zar nije novi Zakon od 01.01.10. i da se ne plaća naknada. Dečko koji tamo radi mi je odgovorio:"Zakon je nedorečen, naši pravnici su zaključili da postoji osnova za daljnje naplaćivanje naknade za zatvaranje te mi to i radimo".

Radi se o kreditu manjem od milijun kuna. Što se mene tiče, ja ću ptići u drugu banku i gotovo, ali čisto za info da nije u svim bankama isto i da se to ne podrazumjeva!
To što oni misle da je nedorečen i što tako rade je njihova stvar i način poslovanja. Zakon stoji i svi ga moraju poštivat. Moje mišljenje je da savjet potražite negdje drugdje jer ukoliko vam osobni bankar ne zna reći naknadu i uvjete nećete dobiti pravu informaciju o tome u što se upuštate. Nije da reklamiram ali Erste banka je postala jedna od najrigoroznijih što se tiče uvjeta za odobravanje kredita.

U pravliniku o naknadam Erste banke piše sljedeće;
"5.7.1. Naknada za prijevremeni povrat kredita naplacuje se ovisno o visini kredita i datumu
ugovaranja
, a sukladno konkretnom ugovoru o kreditu i važecim propisima (0% do 3% iznosa kredita koji se otplacuje)"

Tako da mislim da ste dobili pogrešnu informaciju. Držite se onoga što piše u pravilniku banke.
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 08:04   #99
Prijevremena otplata stambenog kredita

Pored redovnog skidanja rate s plaće, kod stambenih štedionica postoji i mogućnost da sam uplatiš koju ratu. Zna li netko u kojem trenutku je najpovoljnije uplatiti par rata, je li to na početku kredita, negdje u sredini, ili štedjeti pa kad se skupi toliko da je moguće zatvoriti kredit, onda uplatiš i to je to.

Ciao!
ferari na beton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 09:37   #100
uvećana uplata je uvijek dobra, ali se najviše isplati u početku kredita, kad je glavnica najveća, kao i udio kamate u anuitetu.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.