Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2013., 18:26   #21
za klasiku zid cigla 40 cm , vanjska i unutrasnja zbukam, 5 cm debljine je teorijski dovoljno. spika je u difuziji vodene pare i kondenzacije na zidu. da skratim, za miran san bih stavio 8 cm i unutra urezao kanale i potegnuo nove instalacije da ne razvaljujem stari zid, ionako je u banani (donji metar kamene stijene)
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 01:59   #22
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
nije bitna cijena nego sastav postojeceg zida jer krivim izborom debljine multipora efekt moze biti neocekivan (pratim neke strane forume o tematici).
Ajd kad pratiš forume, ja sam na 10 cm betonskog vanjskog zida iznutra stavio 12 cm multipora. Previše/taman?

A da doprinesem temi, postavljanje je stvarno jednostavno, no toliko je krhak da sam ga jedva transportirao da se sve ne smrvi.
Kako su bile ove temperature zadnjih dana, na dodir zid topao. Nisam pogriješio i preporučam, no stvarno je skupa ta priča... ljepilo je također bezobrazno skupo. No ja sam imao neka 3 kvadrata pa nije bed.
P.S. Ako netko ima restlove, trebale bi mi tri ploče od možda 5-6 cm debljine (lokacija Zagreb), takva mala količina se ne može kupiti u Begamontu.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 13:49   #23
Imam ja restlova, ali 10 cm debljine. Ostalo dosta pa ako netko treba...
Hrci3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 11:17   #24
multiplor ploce zaizolaciju

molim clanove i posjetice foruma ako imaju iskustva sa multiplor plocama za izolaciju zidova sa unutrasnje strane da napisu svoja iskustva,naime imam problem sa kondezacijom po vanjskim coskovima pa sam citajuci po fotumima naisla na multipor kao najbolje resenje, da se nece javljati vise ni kondez ni gljivice molom za savet ko ima iskustva sa tim hvala
biljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 11:01   #25
Ja to imam od prošle godine, ali ove zime nije bilo još jaka zima kroz dulje vrijeme pa ne mogu suditi... Inače to sam stavio na zatvoreni balkon gdje nema drugog izvora grijanja i prošlih se godina na tom zidiću ispod prozora stvarale gljivice, po cijeloj površini, odvratno! Klasična situacija jedne hladnije prostorije.
Trenutno nalijepljeni multipor nema tih problema, ali rano je za reći. No bez sumnje je toplije s tim makar je mala kvadratura.
Htio sam ja stavljati vunu+foliju+knauf, ali bi mi bilo više posla i taj bi knauf možda propao kroz vrijeme, a ovo je bilo puno jednostavnije i sve sam solo radio.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 00:22   #26
molim te reci mi kolika je potrosnja ljepila zid je kod mene idealno ravan samo bih htjela izbjeci pojavu kondeza na stubovima i coskovima da nekrecim svako proljece i posto imam nameru to raditi na jesen kazaces mi iskustvo i od ove zime, kako se pokazao multipor jer ja nemam mogucnost vanjske izolacije stan je u pitanju pozz
biljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 13:46   #27
Na PDF-u u http://www.ytong.hr/hr/docs/Ytong_Mu...je_01_2012.pdf
kažu 3,5 kg/m2, vreća je 20 kg.
Mislim da treba još, jer se mora s tim ljepilom gletati i prednja strana, ali guglam i vidim da postoji ljepilo za multipor i od Rofixa, pa možeš možda kombinirati koje je jeftinije. Mislim da sam platio 20kg 180 kn!! Pa je to malo bezobrazno.

Ova zima je pretopla da bi išta za sad mogao reći, ali zasad je u redu.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 21:57   #28
zna li netko kolika je cijena vanjske fasade po m2 Mulitipora 10cm zajedno sa cijenom postavljanja?

znaci konacna sa svim ukljucenim (ljepilo, ako ide neka mrezica, tiple, rad majstora....)

ne znam da li je bitno za cijenu ali ukupna povrsina fasade je oko 450m2
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 13:29   #29
Mislim da Multipor nije baš ekonomski isplativ tamo gdje imaš alternativu koja je jeftinija. Jedino bi možda samogradnja bila povoljna jer možeš postavljati sam. No opet trebaš rentati skelu tako da ... ne znam.

Multipor je namijenjen za unutrašnjost, a tako ga i reklamiraju.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 22:38   #30
multiplor ploce za izolaciju

molim bombuzala da kaze iskustva od ove zime sa multiplor plocama dal su se dobro pokazale ,ne javljaju se gljivice itd problemi i posebno dal se mozda oseca miris budji mene interesuje dal se budj mozda nije razvila izmedju njih i zida
biljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 12:42   #31
Gljivice se ne javljaju. Doduše nisu se ni javile tamo gdje nisam nalijepio, na drugom zidu. Pripisujem to što je ipak nešto toplija soba nego prije pa se to moglo bolje isušivati, a i zima kao takva je bila toplija (napomena: soba se direktno ne grije, već toplina dolazi iz druge prostorije). Između zida i ploča ne vidim što se događa jer je to zatvoreno, a ne osjetim nikakav miris. Nije se ni prije osjetio.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 15:10   #32
Moze li u pp preporuka za majstora ili firmu za postavu multipora u Zagrebu.
Postaviti se treba samo na dva zida gdje dosta mjesta zauzimaju prozori.
__________________
A true lad fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.
Amstafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 16:32   #33
Quote:
Amstafica kaže: Pogledaj post
Moze li u pp preporuka za majstora ili firmu za postavu multipora u Zagrebu.
Postaviti se treba samo na dva zida gdje dosta mjesta zauzimaju prozori.
da li ti je zid- parapet od opeke ili betona?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 17:59   #34
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
da li ti je zid- parapet od opeke ili betona?
Ja bi rekla od betona
__________________
A true lad fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.
Amstafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 20:56   #35
debljina

Quote:
Amstafica kaže: Pogledaj post
Ja bi rekla od betona
onda ti predlažem multipor od 7, ili 10 cm, napamet, ali ću sutra izračunati
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 18:04   #36
Eto, da malo dignem temu, jel ima kakvih novih iskustava s multiporom?
Morao bi izolirati strop i vanjski zid u stanu, pa razmišljam da stavim 5cm.
Isto tako razmišljam da na strop ljepim s orig.ljepilom, a zid s običnim ljepilom za pločice, jel tko probao kako bi to bilo?

Nadalje naišao sam na superizolacijsku foliju, koja u 19 slojeva (38mm debljine) ima svojstva ko 28cm staklene vune. No kolko vidim ona se uglavnom upotrebljava za izolaciju krovišta. Kod stavljanja na zid vidim da se mora ostaviti zračnost.
Kako bi bilo da stavim to na zid i učvrstim ju najtanjim knaufom??
Pa ako izgubim 10% izolacijskih svojstava nebude tako strašno. Jer da idem prema propisu, onda izgubim skoro 10cm, a to za sobu od 13m2 nije malo...
Stan je u potkrovlju, imam velike gubitke na stropu i vanjskom zidu, pošto nema nikakve izolacije, a pošto je zgrada višestambena nema šanse da napravim bilokakvu vanjsku izolaciju.

tu je malo više o toj foliji, nisam još kod nas našao
http://www.globtrade.si/index.php/su...foil-sf19.html
to je najtanja, 38mm, a ima i deblja 53 sloja u 6cm
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 20:48   #37
Ova superizolacijska folija djeluje kao magic bullet za sve, ali čim mi napišu da se koristi u NASA svemirskom programu, maaaaalo sam sumnjičav... Ako je nešto zaista tako kvalitetno, brzo bi se pročulo i šire. Probaj nazvati par brojeva skladišta u HR pa vidjeti da li to netko drži.
Pazi: skoro 24 eura po kvadratu! Imaju i site:
http://www.superfoil.co.uk/
seems legit'...
Evo prilika da to netko uvozi u HR
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 22:09   #38
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
zna li netko kolika je cijena vanjske fasade po m2 Mulitipora 10cm zajedno sa cijenom postavljanja?

znaci konacna sa svim ukljucenim (ljepilo, ako ide neka mrezica, tiple, rad majstora....)

ne znam da li je bitno za cijenu ali ukupna povrsina fasade je oko 450m2
blaenka, multipor je predviđen za oblogu iznutra
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 00:03   #39
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
blaenka, multipor je predviđen za oblogu iznutra
@kanjar, ako se nešto u specifikacijama proizvođača nije promijenilo u zadnje dvije godine a da ja ne znam za to, onda nisi u pravu. Multipor je prije svega prdviđen za vanjsku izolaciju.
Ustalom evo moje priče.

Ja sam prije dvije godine obljepio dio kuće sa multiporom od 5 cm.
Mislim da je u upotrebi u Njemačkoj od negdje 2000 godine. Pretpostavljam da je izmišljen od strane Ytonga da riješi problem svoje najdeblje cigle od 30 cm koja ne zadovoljava termoizolacijske potrebe u sjevernim područjima.
U osnovi to je isti materijal kao i Ytong cigla samo je puno lakši, šupljikaviji. Radi toga je njegova čvrstoća nikakva. ako je postavljen iznutra, problem je i običnu sliku objesiti (trebaju specijalni čavli), a o visećim elementima da ne govorim. Ali, može se.

Termoizolacijska svojstva su mu približno ista kao stiropor, ali (veliko ali), paropropusnost mu je iznimna i tu je nekoliko kopalja ispred drugih materijala. Kad je riječ o paropropusnosti, ja sam osobno postao paranoik. Možete pretpostaviti - prethodna iskustva s gljvicama. Da se postigne učinkovita paropropusnost zidova treba paziti na sve slojeve i vanjske i unutrašnje. Samo multipor neće pomoći ako u bilo kojem dijelu presjeka zida dođe neki paronepropusni sloj u vidu neke takve žbuke ili premaz boje.

Po meni također prednost multipora u odnosu na stiropor ili vunu, je što nakon postavljanja i armiranja mrežicom ne odzvanja šuplje.

Kao i kod stiropora treba ga sidriti (svaka druga ploča), na uglovima zgrade , svaka ploča i po dva sidra.

Postavljanje je zaista jednostavno. Preciznost ploča je takva da kad se postavi prva ploča ispravno sve ide savršeno. Prvu ploču treba izuzetno pažljivo postaviti i to u svim smjerovima. Najbolje zalijepiti manji komad ploče u horizontalnom i vertikalnom pravcu od prve na udaljenost alu staze koju imamo i tako pravilno orijentirati prvu plo. To je uobičajena graditeljaska tehnika, samo upozoravam da su dozvoljena odstupanja mala a ploče relativno velike pa i najmanje odstupanje nas može odvesti u krivom smjeru.
Ako postoji prevelika valovitost zida treba je prethodno ispraviti produžnom žbukom ili drugom. Šupljine od 1cm i više ne bi se smjele dozvoliti. Nije poželjno stavljati više ljepila da se pokrije razlika. Nije poželjno ni radi cijene samog ljepila jer to je skupo ko sam vrag. 180-190KN za 20Kg. Kad je zid maksimalno ravan postavljanje je dječja igra.
Eventualne neravnine nakon oblaganja cijele stijene mogu se izravnati dugačkom brusnom letvom ako je imate. Manje neravnine se mogu pokriti pri postavljanju mrežice i završnim gletom.

Kod već izrađenih kuća kao moje, kad se izolacija postavlja naknadno, problem će se javiti kod prozora i vrata koji su uvučeni unutra. One bočne plohe lijevo desno i gore se ne mogu izolirati istom debljinom multipora a manjeg od 5 cm nema jer ćemo inače zatvoririti svijetli otvor. Tu treba vidjeti od slučaja do slučaja što učiniti. Skinuti dio stare žbuke, upotrijebiti tanji stiropor, termožbuku ili slično da se smanji učinak toplinskog mosta.

Riječ dvije o mojih 5 cm koje sam postavio.
Trebalo mi je otprilike pola palete za vani i pola za unutra. Jedna paleta od 5 cm je cca 34 m2 taman koliko je meni trebalo. Od 6cm i više kvadratura pada po paleti, pa sam ostao na tih 5cm. U protivnom sam trebao naručiti dvije palete jednu od 5 i jednu od 6 od kojih bi mi neiskorištene ostale obe po pola.
Jedan vanjski zid je "bunja", prava bunja, beton i kamen izvana. To je nemoguće izolirati izvana pa sam morao izolirati iznutra. Prethodna izolacija se sastojala od 3 cm stiropora i gips ploče. Ta izolacija je pokazala dobar učinak na tom zidu koji je bez ikakve izolacije zimi doslovno zračio hladnoću ili ako hoćete negativnu toplinu. Procijenio sam da će 5 cm multipora biti odlična zamjena.

Drugi razlog za svega 5 cm izolacije je da se kuća nalazi na Korčuli. Proračunska vrijednost najniže temperature okoline za ovo područje je -2 C a i to je temperatura koja se eventualno javlja 5 dana u godini i to samo par sati ujutro. Veći problem gubitaka čine vjetrovi.

Uglavnom , nakon dvije sezone grijanja, definitvno mogu potvrditi da se količina goriva grijanje smanjila za jednu trećinu pa i više.

Moja preporuka je da se ne štedi na debljini kao ja, jer same ploče i nisu toliko skupe i mislim da vrijede uloženo, posebno ako ćete sami postavljati. Ljepila će se potrošiti isto bez obziran na debljinu.
MateDr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 11:27   #40
@MateDr, pogledao sam nekoliko YT videa i tamo se uglavnom demonstrira postavljanje iznutra. U njihovoj knjižici se isto na to referenciraju, a i kad pogledaš npr. images.google.com većinom su slike interijera. Dakle, naravno da se može postavljati vani, ali vjerojatno to nitko ne radi uz postojeću vunu koja je također odlično paropropusna. Što je superiornije, ne znam, ali siporex (koji je zapravo taj Multipor, samo malo tvrđi) koristi se već desetljećima na bezbroj zgrada. Vjerojatno je tad cijena bila na razini siporexa, a danas nije.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.