Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2012., 16:23   #3401
Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Dakle,bilo koji međuljudski odnos koji se bazirao na ljubavi, po meni zaslužuje nakon što završi nekakav dostojanstven tretman.
S ovim se apsolutno slažem.
Naročito je potrebno zadržati minimum dostojanstva i ljudskosti kad par ima djecu.To je ujedno i nadopuna na onaj moj prethodni post u kojem odgovaram Xleoni, čini mi se.
Masa ljudi bi se zgrozila nad idejom da se seksaju pred djetetom, ali se ista ta masa ljudi bez problema svađa i psuje međusobno pred djetetom, zbog, konkretno, partnerove nevjere.

Jer, naravno, vanbračni je seks nedopustiv i kao takav predstavlja u mnogim umovima ˝prevarenih˝ najveći problem koji se direktno tiče i djeteta, bez obzira što se uopće ne tiče djeteta.

Ali, kad osoba kaže djeci tako da mu i partner čuje: ˝Tata vam je lažljivac, prevarant i đubre!˝ onda je to valjda za dobrobit djeteta.Nek' zna i čuje kakvog oca ima, iz usta majke pravednice. (naravno, vrijedi i obratno, kad žena ima ljubavnika).
Ašatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 16:31   #3402
Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Ako me ne voli kao ja njega i ostavi me-eto ti emotivne boli i šta sad - ajmo o njemu najgore?
Ako me prevari,eto ti emotivne boli koja se garant neće umanjitit time što će on biti lažljivo,prevaransko smeće...
Ako mi nanese fizičku bol-to bi povjerila-policiji i kontala da je kao nasilnik također bolesnik...
pa čemu da gadim bolesnika?

Dakle,bilo koji međuljudski odnos koji se bazirao na ljubavi, po meni zaslužuje nakon što završi nekakav dostojanstven tretman.
Da i ja razmišljam slično. Kao da bi mi bilo lakše, ako bi išla okolo i trubila o tome šta se desilo, šta mi je uradio i rekao? Svako ima svoj obraz.
U samoći bi vidala svoje rane i išla dalje svojim putem. Rekla bih onom za kog ja smatram da treba da zna, ako treba tražila utjehu ili savjet-ali trubila okolo svima svašta, to sigurno ne bi.
Mrvica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 16:41   #3403
Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Da i ja razmišljam slično. Kao da bi mi bilo lakše, ako bi išla okolo i trubila o tome šta se desilo, šta mi je uradio i rekao? Svako ima svoj obraz.
U samoći bi vidala svoje rane i išla dalje svojim putem. Rekla bih onom za kog ja smatram da treba da zna, ako treba tražila utjehu ili savjet-ali trubila okolo svima svašta, to sigurno ne bi.
Kad sada razmišljam...nije to trubljenje presudno...ono,iznošenje naše nekadašnje intime pred rodicom,strinom ili najboljom prijom...
Pa ako je best frend-tu ga mogu gaditi do mile volje...Ja nemam potrebu gaditi ga pred nikim.
Ne,mislim da je kod mene bitan moj stav prema njemu.
Stav je - on je čovjek kojeg sam jako voljela,nismo se našli,niti razumjeli,povrijedio me nekim svojim potezima,ali nije loš čovjek.
Ne,nije.
I uopće ne vjerujem da je bilo koja od nas imala posla sa nekim tko je loš čovjek.
Svi ti muškarci kao i mi same smo u nekom sivilu.
__________________
Samo tebi svira bend na nebu
dijetesjene is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 18:01   #3404
Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
To bi se isto moglo reći i za zakonite. Ne ostaju sve u braku poslije preljuba samo zbog finansija, zbog toga što djeca trebaju oca ili naroda. Možda i njih drži nada, ljubav? Kao i ljube, ni one ne mogu samo tako uključiti i isključiti emocije po potrebi.
Naravno, Mrvice, nema tu neke razlike.
Ja sam zapravo tim svojim postom odgovrala pozitivax i na njenu konstrukciju niskog samopouzdanja, nezrelosti isl.
Iako se sada ne obracam direktno njoj, jako me smetaju takve moralne kategorije - cin mi je to degradacije ljudskosti.
Reci nekom - haha, ti to radis samo zato jer ti je sjebano samopuzdanje.
To je bio kontekst.
Zeljela sam vratiti nekakvu ljudsku dimenziju u te odnose, tipa, ljubav, nada jer meni osobno to vise pomaze da shvatim i prihvatim ljude.
Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Nausi, neznam odakle ti ideja da ja omalovažavam žene, ali dobro, nema veze svako ima pravo na svoje mišljenje.
Malo sam kasno jucer pisala taj post pa se sada ne mogu direktno sjetit od kud mi konkretna ideja da ti omalovazavas zene
Oprosti
Aha, znam: mislim da sam tako reagirala jer sam ubrala kod tebe da stavljas zene, ljubavnice u poziciju zrtve. To sam protumacila kao omalovazavanje.
Ne znam da li me razumijes.
No, kad nekoga stavis u poziciju zrtve, na neki nacin mu uzimas dostojanstvo ljudskosti. Snagu. Volju. Sposobnost zakljucivanja.
I, od tuda je krenula ta moj nakaradni pokusaj stereotipizacije preljubnika i ljubi, kako portretiran na forumu.
Quote:
Kada sam rekla SVI MI, možda sam se pogrešno izrazila jer nisam isključivo mislila na pojedine ljude sa foruma, već na sve ljude, na sve nas koji smo bili svjedoci nečijeg preljuba, neko nam se pojada ili smo o njima čuli iz priča, koje kad krenu ne možeš ih zaustaviti.
Dobro, to me smeta bez obzira, ova upotreba plurala i to iz nekoliko razloga:
Kad velis 'mi' koji smo vidjeli 'njih' u kontekstu u kojem se vodi ova rasprava, automatski to 'mi' stavljas u kategoriju moralne superiornosti.
Mrvice, ne napadam te, ne smatram da ti mislis za sebe da si ispravnija od drugih, no cesto reagiram na generalizacije takve vrste.
Drguo, takva tvrdnja je logicka pogreska: jer 'ja' mogu znati samo ono sto znam 'ja', a nikako ne mogu znati ono sto zna 'mi'.
No, nebitno sada.

Quote:
Što se tiče konkretnih slučajeva čisto sumnjam da neka ljuba voli čuti da njen dragi vodi ljubav i sa zakonitom. To je u većini slučajeva tabu tema među ljubavnicima, iako mnoge interesuje. To njihovi dragi znaju, zato i izbjegavaju odgovor ili lažu po potrebi.
Ovome je definitivno tako ako je upletena emocija u odnos, Nazalost, ako samo jedna strana voli drugu, a druga, eto tako, radi nesto trece, no ipak laze da bi zadrzala ovu prvu.....hm, svasta bi se tu dalo izvuci cemu je to tako.
Hocu reci, svi ti odnosi su idiosinkratski kompleksniji od formulacije: preljubac presucuje, laze da bi manipulirao ljubom.
Sigurno je da i takve postoje i to sa obje strane.
Quote:
Ne tvrdim da su zbog toga ljube glupe, svaka ima pravo da vjeruje ili da ne vjeruje svom dragom (kao uostalom i zakonite).
Tocno tako. Imaju pravo, zelju i potrebu da zive i rade po uvjerenjima koja im najvise odgovaraju. Donjele odluku, preuzele odgovornost, zive svoj zivot. I to treba postovat. Takva vrst postovanja je esencijalna za zravo ljudsko ophodjenje, Dat cu ti primjer:
Kako ja puno radim s ljudima, cesto upravo na ovu temu, neki dan mi jedna vrlo mlada klijentica s totalnim ushicenjem prepricava svoju preljubicku vezu sa dvadesetak godina starijim muskarcem. I, veli ona: i, znate, on vam vec godinama ne spava sa svojom zenom, on voli samo mene.
Djevojka u pitanju po nekim mjernim jedinicama je osoba prosjecne inteligencije, cak malo razvojno spada ispod prosjeka.

I, naravno, moja instant reakcija u glavi je bila - jeees woman kako te mulja i kak mozes biti tako naivna da mu vjerujes.
Da sam joj tako nesto na glas rekla, apsolutno bi napravila kardinalnu gresku, zapravo nepopravljivu: prvo, jasno i glasno bi joj dala do znanja da ja znam bolje kakva je njezina realnost stvarno, i da je za nju puno bolje
da povjeruje meni, koja sam, jelte, tako obrazovana, mudra i mocna, jer inace.....
Drugim rijecima preuzela bi odgovornost za njezin zivot, o kojem zpravo apsolutno nista ne znam. Zbog neke moje jebene predrasude u glavi bila sam u stanju toj malo odrzati lekciju o pravom i krivom, potpuno diskreditirati njezin osjecaj njihove medjusobne ljubavi i totalno, totalno, profesionalno zajebati stvar.
hocu reci, ljudima treba vjerovti, imati povjerenja u njih da oni sami znaju sto je najbolje za njihove zivote.
Tko sam ja da prosudjujem?

Quote:
-moj poznanik na slobodan dan poslao zakonitoj na posao korpicu sa cvijećem. Za ženu on je u voćnjaku na selu. Da, išao je poslije, ali je prije toga bio kod ljube.
-drugi je vodio ženu i djecu u posjetu kod rodbine u Ameriku i divno su se proveli. Ma kakva posjeta, to je bila prava mini turneja. Prije toga bio 2,3 dana na službenom putu-kod ljube u drugom gradu.
Vjerujem da ima svacega, stvari s kojima se ti apsolutno ne slazes, koje ne bi nikad napravila, i ne radis ih....i onda....so what? Drugi, u tvom primjeru muskarci salju korpe sa cvijecem, imaju ljube, putuju u Ameriku. Ne vidim u cemu je tu problem.
Ne razvode se, svi sve znaju, stvari funkcioniraju, koliko sam shvatila nitko se previse ne buni, pa se onda jos ima materijala za ogovranje. Ma super. Ocito je da sistem funkcionira.
Quote:
Koliko su oni svi stvarno sretni/nesretni ni to neznam, ali živi su i dalje, rade, brinu o svojoj djeci i svima daju prikaz u javnosti skladnih brakova.
Ne vidim razloga zasto bi to i trebala znati.
Quote:
Ne smatram ljube glupim Barbikama, niti zakonite glupim slijepicama, niti da se radi o nekoj vrsti njihove patologije što ostaju (i koliko dugo) u takvim vezama i brakovima. One znaju zašto, one imaju neku svoj interes i logiku i šta ja imam sa tim? Svako živi svoj život kako misli da treba.
Mozda sam nespretno napisala taj svoj post. Namjera mu je bila da iskarikiram sterotipove koji se provlace kroz ovaj thread.


Quote:
Na kraju krajeva ko meni garantuje da mene muž nije prevario (recimo tokom trudnoća ako ne i usput), i da neće?
Pa ako imas povjerenja u sebe i svog muza, onda ti to sama sebi garantiras.
Mislim da ti ne treba nitko drugi.

Quote:
Bila sam u vezi za koju sam mislila da obećava. Moja najbolja prijateljica je saznala da je on uporedo u vezi sa još jednom osobom i prenijela mi to. Eto i to se dešava da ljudi prenesu, a ne da ćute kao ribe. Ja eto nisam znala, možeš misliti glupače. Bilo mi je teško, dobro sam se isplakala, nisam spavala i na kraju raskrstila sa njim, bez razgovora, bez objašnjenja- čim smo se vidjeli. Tako sam uradila tad, a iskreno pitanje je kako bi postupila sad kad sam u braku.
Tvoje iskustvo, tvoje odluke.
Quote:
Za taj film sam čula, nisam ga gledala ali ću ga pronaći. Ne zamjeram ja tebi, ne zamjeri ti meni na napisanom.
Preporucam ga jos jednom
I, naravno da nitko nitkome ne zamjera, ispricavam se ako si me dozivjela napadacki
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 18:24   #3405
Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Ako me ne voli kao ja njega i ostavi me-eto ti emotivne boli i šta sad - ajmo o njemu najgore?
Mislim da bi se tu odredila kolicina emotivne boli koja ti je nanesena trebalo bi znati kako te je ostavio, te kolika ti je tolerancija pema emotivnoj boli, prema nekim tvojim osobnim karakteristikama.

Quote:
Ako me prevari,eto ti emotivne boli koja se garant neće umanjitit time što će on biti lažljivo,prevaransko smeće...
Ako mi nanese fizičku bol-to bi povjerila-policiji i kontala da je kao nasilnik također bolesnik...
pa čemu da gadim bolesnika?
Pa zato sto ti je bol, htjela ti to ili ne, nanesena. Ovim svojim stavom ti tu bol pokusavas prikriti, zar ne? Zato sto mislis da je to vrlina dostojanstva.
Nemoj se ljutiti, malo cu to grublje reci, samo radi efekta, no takvo dostojanstvo meni granici sa najvecom gluposti.
Vrlo jednostavno: ako te boli, reci 'au'
Ako te netko povrijedi, ponizi, pa onda josi razljuti? pa valjda ces pokusati naci nacina da te sve svoje emocije izrazis. Ili ces ih progutati?
Nemoras psovat, razbijat tanjure, urlat. Svatko ima svoj nacin izrazavanja ljutnje.
Mala djeca to fenomenalno rade - stvarno bi mi odrasli puno toga od njih trebali uciti.
Quote:
Dakle,bilo koji međuljudski odnos koji se bazirao na ljubavi, po meni zaslužuje nakon što završi nekakav dostojanstven tretman.
Dobro, ali ne ovisi sve o tebi, zar ne? Naravno da je lijepo da zavrsi na dostojanstveni nacin, no to trebaju zeljeti i jedna i druga strana.
Ti hoces dostojanstveno, a on ljut, bijesan povrijedjen. Sto onda?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 18:34   #3406
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Mala djeca to fenomenalno rade - stvarno bi mi odrasli puno toga od njih trebali uciti.
Možeš malo ovo pojasniti.Želiš reći da bi se odrasle osobe trebale ponašati poput male djece?Iskustvo, zrelost, odgovornost prema djeci i njihovim životima, a ne samo vlastitim ljubavnim problemima-toga nema ili?

Quote:
Dobro, ali ne ovisi sve o tebi, zar ne? Naravno da je lijepo da zavrsi na dostojanstveni nacin, no to trebaju zeljeti i jedna i druga strana.
Ti hoces dostojanstveno, a on ljut, bijesan povrijedjen. Sto onda?
Onda zaključiš da si se udala za emocionalno nezrelu osobu, koja nije ni malo nadvladala vlastiti ego i nije zgoreg da zatražiš na sudu zabranu prilaženja, naročito ako se ljutnja nastavlja do u beskraj s tendencijom da preraste u bijes ili nešto gore.
Ašatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 19:06   #3407
Quote:
Ašatan kaže: Pogledaj post
]S ovim se apsolutno slažem.
Naročito je potrebno zadržati minimum dostojanstva i ljudskosti kad par ima djecu.To je ujedno i nadopuna na onaj moj prethodni post u kojem odgovaram Xleoni, čini mi se.
Masa ljudi bi se zgrozila nad idejom da se seksaju pred djetetom, ali se ista ta masa ljudi bez problema svađa i psuje međusobno pred djetetom, zbog, konkretno, partnerove nevjere
.

Hm, vidis, ovo mi je sada pravo pitanje za debatu (onako pravog kova). Pokusat cu biti sto preciznija i nadam se da cu biti shvacena onako kako mi je namjera.
Radi se o tim roditeljskim svadjama pred djecom.
Naime, na tom podrucju psihologije, psihijatrije, pedagogije se momentalno koplja lome, sto je ispravnije? Svadjat se pred djecom ili poslat djecu u drugu sobu i svadjat se 'kao' da njih nema, a kad se ponovno nakon svadje udje u kontakt s djetetom ponasat se kao da je sve ok.
Naravno, ima tu dosta stvari za nadodat: radi se o tkz. normalnim bracnim svadjama, koje mogu biti i o ratavi braka, a ne radi se o svadjama u kojima imaverbalnog, emotivnog i fizickog nasilja.
Naime, djeca kuze puno vise nego sto se mi pokusavamo zavarat i vrlo cesto djecu zna puno vise zbuniti, povrijediti nejasnoca sitacije u kojoj se nalazi: iz jedne sobe cuje roditelje kako urlicu, da bi 5 minuta nakon culo da je sve ok, itd.
Problem, tj. ne problem, nego caka u svemu ovome je da se treba znati kvalitetno i konstruktivno svadjat, a nazalost jako malo ljudi to zna i nitko ziv nas na ovoj planeti to ne uci. To, sto bi trebao biti jedan od glavnih predmeta u skoli.
Znaci, primjeri svadje zbog suprugove nevjere, nakon svadje, mama bijesna, polu zaplakana prilazi dijetetu:
Klinac pita: mama, zasto si tuzna?
Mama kaze, Ma, nisam tuzna, samo sam se malo blablabka, no mama je ok i jao te voli.
Wrong, ali totalno wrong - jel dijete kuzi da je mama tuzna

Klinac:Mama zasto si tuzna?
Mama: Ma nism tuzna, nego sam ljuta jer je tvoj otac prevarantska lazljiva svinja!
Ne samo wrong, nego uzas nad uzasima

Klinac: Mama, zasto si tuzna?
Mama: Tuzna sam jer sam se posvadjala sa tatom, nismo se jos pomirili i nadam se da cemo i tata i ja naci nacina da se pomirimo.
To vec zvuci puno bolje, zar ne?

Quote:
Jer, naravno, vanbračni je seks nedopustiv i kao takav predstavlja u mnogim umovima ˝prevarenih˝ najveći problem koji se direktno tiče i djeteta, bez obzira što se uopće ne tiče djeteta.
Ali, kad osoba kaže djeci tako da mu i partner čuje: ˝Tata vam je lažljivac, prevarant i đubre!˝ onda je to valjda za dobrobit djeteta.Nek' zna i čuje kakvog oca ima, iz usta majke pravednice. (naravno, vrijedi i obratno, kad žena ima ljubavnika).
Ma joj, to su ti ocajni primjeri sadizma jednog roditelja i iskaljivanja bijesa na dijete i to je uzas. Imam filing da postoje roditelji koji jedva docekaju situaciju da tako nesto mogu reci dijetetu.
Toliko koncentrirane mrznje tu ima, da je to strasno.
Najveci problem u tvom primjeru je to sto je to tip komunikacije koji ukljucuje, odnosno usisava trecu stranu (dijete) u sukob koji uopce nema veze sa tom stranom. Dijete tu apsolutno nista ne moze. Osim se mentalno raskolit.

Ja se samo nadam da djeca koja su tako nesto morala slusat, kad narastu, d smognu snage i odgovore majci (ili ocu) - pusti me na miru, to je tvoje misljenje, idi to govori onome koga se to i tice.
[QUOTE]
Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Da i ja razmišljam slično. Kao da bi mi bilo lakše, ako bi išla okolo i trubila o tome šta se desilo, šta mi je uradio i rekao? Svako ima svoj obraz.
E, Mrvice moja, morat cu se tu s tobom ne slozit. Mislim da bi metaforicki taj tvoj 'obraz' mogao biti jako zlocudan za mentalno zdravlje.
Meni se cini, ja to tako vidim, da taj tvoj obraz predstavlja odredjenu sociolosku ulogu koja govori - ako pokazem da me budala povrijedila, selo ce mislit da sam slaba ili da sam ista kao on.
A ja ovako pametna (karikiram) - pa normalno da necu dozvolit da me budala povrijedi. Jer onda sam i ja budala. A 'budala te povrijedila. I, to jako.

Po mom misljenju, kad se tako nesto desi, kad te budala povrijedi, treba tu svoju povredu podijeliti sa najvecom mogucom skupinom ljudi - pod najvecom mogucom mislim na prijatelje kojima apsolutno vjerujes, na rodbinu koju apsolutno vjerujes. I, tu si treba dati oduska
U sigurnoj sredini, izraziti svu bol, svu ljutnju koju ti je budala izazvala. Ali, samo u sigurnoj sredini. I, to treba raditi, koliko god dugo to treba raditi. treba si uzeti to pravo, zato sto je to strasno, strasno bitno ne samo za mentalno, vec i za fizicko zdravlje.
Ako treba pickarat, onda se pickara - al u drustvu osobe koja te razumije i podrzava. I, samo jedna osoba nije dovoljna. Treba ih biti sto vise. Mislim, ovo nije samo moje zivotno iskustvo, vec i profesionalno koje vidim svaki dan - koliko je ljudima 'ispod casti' reci da ih boli. uzas.
Nikako nisam zastupala ideju da se hoda okolo i slucajnim prolaznicima prepricava zivotna prica.
Evo, zamisli da ti neki pijani vozac napravi totalku na autu. tebi, hvala bogu nije nista. Da li bi sutila o tome i u samoci vidala rane? Cisto sumnjam

Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Kad sada razmišljam...nije to trubljenje presudno...ono,iznošenje naše nekadašnje intime pred rodicom,strinom ili najboljom prijom...
trubljene, mislim, da je uvela mrvica, i ne razumijem tocno, ako iznosis svoju bol, na koji nacin iznosis vasu nekadasnju intimu? Ako velis: uzasno, ali uzasno me boli sto me muz prevario i toliko sam ljuta da bih ga mogla razbit - kako je to iznosenje vase intime?
Quote:
Ja nemam potrebu gaditi ga pred nikim.
Meni je ovo cudno. Stvarno.
Mislim, znam da ti je jasno, ako nekoga (ga) steras u tri pm, da mu se nista nece dogoditi, zar ne?
Quote:
Ne,mislim da je kod mene bitan moj stav prema njemu.
Stav je - on je čovjek kojeg sam jako voljela,nismo se našli,niti razumjeli,povrijedio me nekim svojim potezima,ali nije loš čovjek.
Ne,nije.
Meni se cini da ti tu sad 'njega' bezpotrebno opravdavas. Posto govorimo o imaginarnom: zelis li reci da je ok to sto te je povredio? Tebe se smije povredjivat (karikiram, znam da kuzis) i tebi je to..tak, ok? Neko sadisticki prelazi tvoje granice, no neka ga? Nije on los? Nekad smo se voljeli, pa valjda mu to daje pravo da bude gad? Lako ti je zanemarit i preci preko svojih povreda?
Quote:
I uopće ne vjerujem da je bilo koja od nas imala posla sa nekim tko je loš čovjek.
Svi ti muškarci kao i mi same smo u nekom sivilu.
To stvarno ne znam. Sigurno je da nam se iskustva razlikuju. Zato sam i mislila da govorimo hipotetski.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 19:18   #3408
Quote:
Ašatan kaže: Pogledaj post
Možeš malo ovo pojasniti.Želiš reći da bi se odrasle osobe trebale ponašati poput male djece?Iskustvo, zrelost, odgovornost prema djeci i njihovim životima, a ne samo vlastitim ljubavnim problemima-toga nema ili?
Mogu probat pojasnit, naravno.
Mislila sam vise na nivo spontanosti koju mala djeca imaju kad trebaju izraziti emociju. rade to trenutno, spontano i za razlogom.

Btw, zasto me sad tako napadas? wow.
I, ne, ne zelim reci da bi se odrasle osobe trebale ponasati poput male djece, nego sam rekla da bi odrasle osobe mogle 'uciti' neke stvari od male djece.
Taj proces ucenja, u niti kojem slucaju nebi doveo u pitanje roditeljsku odgovornost, niti bi se kosio sa iskustvom i zreloscu koje posjedujemo, nego bi nam, eventualno mogao demonstrirati sto je appropriate and immediate emotive reaction, nesto sto su mnogi od nas zaboravili.
Umjesto toga smo naucili, gutati, zacepljivati boce pune bijesnih duhova, gurati stvari pod tepih, praviti se da nam je sve jedno, dok se iznutra raspadamo.
That was my point i zaista ne vidim razloga za agresiju.
Quote:
Onda zaključiš da si se udala za emocionalno nezrelu osobu, koja nije ni malo nadvladala vlastiti ego i nije zgoreg da zatražiš na sudu zabranu prilaženja, naročito ako se ljutnja nastavlja do u beskraj s tendencijom da preraste u bijes ili nešto gore.
Hm. da.
Mnogi ljudi tako i postupe. No, nazalost mnogi ostaju u takvim brakovima zajednicama. ja zaista ne znam zasto; imam odredjene hipoteze, no objasnjenja tipa neko je 'glup i nezreo' mi apsolutno nista ne pomazu.

Bit cu jos sekundu off, ispricavam se: bez obzira kakav otac, ili majka, jako, jako, jako, jako, jako, izrazito jako je lose ako dijete nakon razvoda nema bas nikakav kontakt s drugom stranom, Lose za dijete. I, taj se kontakt, cak i u ekstremnim uvjetima dosta dobro moze realizirati.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 19:30   #3409
Nausikaja, krivo si me shvatila.Nisam te napadala, na brzinu sam pisala-kratko i hladno, jer sam bila u gužvi.Nisam agresivna, inače tak pišem. Idem pročitati sad kaj si sve napisala.
Ašatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 19:35   #3410
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se tu odredila kolicina emotivne boli koja ti je nanesena trebalo bi znati kako te je ostavio, te kolika ti je tolerancija pema emotivnoj boli, prema nekim tvojim osobnim karakteristikama.


Pa zato sto ti je bol, htjela ti to ili ne, nanesena. Ovim svojim stavom ti tu bol pokusavas prikriti, zar ne? Zato sto mislis da je to vrlina dostojanstva.
Nemoj se ljutiti, malo cu to grublje reci, samo radi efekta, no takvo dostojanstvo meni granici sa najvecom gluposti.
Vrlo jednostavno: ako te boli, reci 'au'
Ako te netko povrijedi, ponizi, pa onda josi razljuti? pa valjda ces pokusati naci nacina da te sve svoje emocije izrazis. Ili ces ih progutati?
Nemoras psovat, razbijat tanjure, urlat. Svatko ima svoj nacin izrazavanja ljutnje.
Mala djeca to fenomenalno rade - stvarno bi mi odrasli puno toga od njih trebali uciti.


Dobro, ali ne ovisi sve o tebi, zar ne? Naravno da je lijepo da zavrsi na dostojanstveni nacin, no to trebaju zeljeti i jedna i druga strana.
Ti hoces dostojanstveno, a on ljut, bijesan povrijedjen. Sto onda?
Nema smisla da se sad stupnjuje tko je koliku emotivnu bol preživio.
Moje uvjerenje da sam 2x u životu dostigla nekakav limit za koji vjerujem da je emotivna bol-jako velikih razmjera i nekakvom objektivnom oku.
To što ne gadim ljude koji su priuzročili tu bol-ne znači da ju nisam doživjela ili kako ti to lijepo kažeš- da ju prikrivam.
Ne.
Nisam tip od histeriziranja i sa vremenom pokušam stvar sagledati i iz drugog kuta.
Istina je da svatko na bol reagira različito,ali ne mislim da je glupo ne reagirati sa -auuuu,boli me..-
Na kraju balade razgovor je bio o gađenju ljudi koji si nekoć volio pred drugima,a i o pogledu na njih u vlastitim očima.
Moje negovorenje ružnog o mojem bivšem ne znači da ja tu vezu nisam odbolovala i isplakala.
Dostojanstveno tugovanje.
To bi bio moj fah.
No,nije to moja zasluga.
Ne.
Nekako sam uvjerenja da sam se rodila takvom.

Ovo tvoje zadnje pitanje - pa većinu života sam se odmicala od bijesnih ljudi... meni je to tako jednostavno.
Kad se ignorira moja želja za mirom - Bogu hvala živimo u pravnoj državi.

De na kraju te molim-objasni mi to prikrivanje boli?
Kako to izgleda?
Meni je to prikrivanje boli obična floskula.
Kad te boli,istinski boli-nitko nije u stanju odglumiti sreću.
Evo ti primjer-sa svojom obitelji nemam kontakta 6 godina.
Naravno da boli i bolit će uvijek.
To što ja ne dramim-tako ste nepravedni,auuuu boli me i sl-ja prikrivam bol?
Kome,zašto bi ju prikrivala?
Ponašam se normalno od prvog dana do danas.
Nikad ružno o njima nisam pomislila niti rekla.
Nema ljutnje.
Samo neka tuga što je takav život.
Nadam se da sam jasnija
__________________
Samo tebi svira bend na nebu
dijetesjene is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 21:03   #3411
Quote:
Ašatan kaže: Pogledaj post
Nausikaja, krivo si me shvatila.Nisam te napadala, na brzinu sam pisala-kratko i hladno, jer sam bila u gužvi.Nisam agresivna, inače tak pišem. Idem pročitati sad kaj si sve napisala.
Ma super, bas mi je drago
Ja se samo nadam da sam bila dovoljno jasna jer pisem tu o stvarima koje ni meni nisu u potpunosti jasne.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 22:02   #3412
Dragicka, od kud da pocnem?

Prije nego sto pocnem, ispricavam se moderatorima ako previse zalazimo u off. Meni osobno se cini da cijela ova nasa rasprava, i te kako ima veze sa postavljenom temom, pa se stoga nadam da cemo ju moci ovdje i nastaviti.

Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Nema smisla da se sad stupnjuje tko je koliku emotivnu bol preživio.
Ma gle, to ti je skorz nesto egzaktno. Postoje metode mjerenja intenziteta i po tome se odlucuje da li je netko u blakom, srednjem, jakom ili super jakom stresu.
Isto za emotivnu bol. Testovi. Dijagnostika.
Nebitno je da li se ja sa tim metodama slazem ili ne, no sve vise i vise uvidjam ako se takva testiranja uzimaju sa dozom rezerve mogu biti vise nego korisna.

Quote:
Moje uvjerenje da sam 2x u životu dostigla nekakav limit za koji vjerujem da je emotivna bol-jako velikih razmjera i nekakvom objektivnom oku.
To što ne gadim ljude koji su priuzročili tu bol-ne znači da ju nisam doživjela ili kako ti to lijepo kažeš- da ju prikrivam.
Ne.
ok. Ajmo se prvo dogovoriti oko ovog termina 'gadjenja' ljudi. Imam filing da ga drugacije koristimo.
Po meni, to nekakvo 'gadjenje' trebamo rascistit.Dakle, krenimo od izrazavanje ljutnje, direktno ili u sigurnosti prijateljice, izrazavanje bijesa sto te ta jedna osoba koju si, em volila, em vjerovala, em postivala, em bila u stanju skocit u ledenu vodu ako se krene davit, i sto se ta, ta jedna, tebi toliko special osoba, najednom pocela prema tebi ponasat kao da ne postojis, kao da si nevidljiva, kao da si nevazna, cak kao da joj je gust da te moze povrijediti - znaci pocela ti je nanositi bol za koju je svjesna da ce te boliti!!!!
(tu mislim da tema supruznika, ljubavnica, ljubavnika postaje jako bitna: znaci, jedna osoba pocne raditi nesto za sto apriori zna da ce drugu osobu duboko povrijediti)

Koliko kuzim sto si ti do sada napisala je - da se ti maknes, da se izoliras i da ti je ispod casti (sory, to sad ja imputiram) napraviti tocno sto?
Da li se maknes od te osobe i nikad joj ne sasmes u lice bol koji ti je prouzrokovala?
Da li razgovaras sa bliskim i sigurnim tebi ljudima koliko te pogodilo to njezino/njegovo ponasanje?
Ili, patsi u tisini?
Da li je tebi gadenje ljudi kad nazoves najbolju prijateljicu i velis joj - jao, znas ona zena s posla? E, kako se danas neposteno ponjela prema meni, bas me to onako duboko zaboljelo.

Quote:
Nisam tip od histeriziranja i sa vremenom pokušam stvar sagledati i iz drugog kuta.
OK.
Evo malo provokacije - sto je lose u histeriziranju, koji je to drugi kutak iz kojeg pokusavas sagledati stvari i zasto ti je za to potebno vrijeme?


Quote:
Istina je da svatko na bol reagira različito,ali ne mislim da je glupo ne reagirati sa -auuuu,boli me..-
Na kraju balade razgovor je bio o gađenju ljudi koji si nekoć volio pred drugima,a i o pogledu na njih u vlastitim očima.
Moje negovorenje ružnog o mojem bivšem ne znači da ja tu vezu nisam odbolovala i isplakala.
Dostojanstveno tugovanje.
To bi bio moj fah.
No,nije to moja zasluga.
Ne.
Nekako sam uvjerenja da sam se rodila takvom.
E, a, draga moja, a ja ti ne vjerujem da ovo sto pises je apsolutna istina. Ne zelim time reci da ti ruzno govoris o drugima, ali stalno imam filing da ti je puno bolja 'ego' spika da 'nadmocno' nesto malo otapatis, nego da si dozvolis da budes stvarno, ali stvarno, onako istinski pissed off ljuta . I, ne. Ja stvarno mislim da ti ne govoris 'ruzno' o svojim bivsima. iako, zasto ne bi? Sto fali? Budale poremecene koje su tebe povrijedile?

Quote:
De na kraju te molim-objasni mi to prikrivanje boli?
Kako to izgleda?
Meni je to prikrivanje boli obična floskula.
Kad te boli,istinski boli-nitko nije u stanju odglumiti sreću.
Evo ti primjer-sa svojom obitelji nemam kontakta 6 godina.
Naravno da boli i bolit će uvijek.
To što ja ne dramim-tako ste nepravedni,auuuu boli me i sl-ja prikrivam bol?
Kome,zašto bi ju prikrivala?
Ponašam se normalno od prvog dana do danas.
Nikad ružno o njima nisam pomislila niti rekla.
Nema ljutnje.
Samo neka tuga što je takav život.
Nadam se da sam jasnija
Joj, prikrivanje boli? Jako tesko za kvalitetno demonstrirat u par rijeci. U principu, totalno je banalno: nesto te jako boli, smeta, a ti (ne ti doslovno, hihi) se pravis kao da ti nije nista.
Razlozi? Moze te bit sram. znaci od same sebe imas ocekivanja da te ta konkretna situacija ne bi smjela uznemirti, jer si ti, ne znam, stabilna, pametna, mudra, etc. Al ko za vraga, osjetis se povredjeno, no sram ne dozvoljava da to onda direktno iskazes, pravis se kao da si iznad svega toga, a iznutra boli, pa boli.
Sto se tice tvog primjera, apsolutno ne postoji zakon koji kaze da ce bolit, odnosno da treba bolit za uvijek.
iz tvog primjera jedino sto mogu zakljucit je da ne volis dramit, sto god to znacilo, a kako si sama napisala tebi bi to znacilo da im kazes auuu kako ste nepravedni, boli me.
Ako baratam iskljucivo onim sto si mi sada napisala ja bih postavila hipotezu da izjednacavas ,dramljenje' sa direktnim izrazavanjem boli.
I, posto ti je dramljenje, toliko neprihvatljivo, lakse ti je pomiriti se sa idejom: naravno da boli, i bolit ce uvijek.
Kad bih isla, pomalo bezobrazni korak naprijed, rekla bih da tebi na neki nacin odgovara taj nesredjeni odnos i da ga zapravo ti sama, samoinicijativno, ne zelis popravit.
Mozda zato sto prezires dramljenje
A mozda i zato sto bi dramljenje, koje bi ja tu stavila u pozitivnu konotaciju: mozda zato sto bi pokazivanje slabosti i boli ti nanesene jednostavno bilo previse za tebe.
I tu je trik.
Mozda bi, mozda ne bi.
Daklem, zakljucak: ja bih rekla da u tvom slucaju tvoj otpor prema necemu sto ti nazivas 'dramljenje' je tvoja metoda prikrivanja povrede
I, velis, boli i boljet ce uvijek. Ali ti se od prvog dana ponasas normalno.
Nema ljutnje, nema bijesa.
Samo tuga.
Eh
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 23:51   #3413
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Dragicka, od kud da pocnem?

Prije nego sto pocnem, ispricavam se moderatorima ako previse zalazimo u off. Meni osobno se cini da cijela ova nasa rasprava, i te kako ima veze sa postavljenom temom, pa se stoga nadam da cemo ju moci ovdje i nastaviti.


Ma gle, to ti je skorz nesto egzaktno. Postoje metode mjerenja intenziteta i po tome se odlucuje da li je netko u blakom, srednjem, jakom ili super jakom stresu.
Isto za emotivnu bol. Testovi. Dijagnostika.
Nebitno je da li se ja sa tim metodama slazem ili ne, no sve vise i vise uvidjam ako se takva testiranja uzimaju sa dozom rezerve mogu biti vise nego korisna.


ok. Ajmo se prvo dogovoriti oko ovog termina 'gadjenja' ljudi. Imam filing da ga drugacije koristimo.
Po meni, to nekakvo 'gadjenje' trebamo rascistit.Dakle, krenimo od izrazavanje ljutnje, direktno ili u sigurnosti prijateljice, izrazavanje bijesa sto te ta jedna osoba koju si, em volila, em vjerovala, em postivala, em bila u stanju skocit u ledenu vodu ako se krene davit, i sto se ta, ta jedna, tebi toliko special osoba, najednom pocela prema tebi ponasat kao da ne postojis, kao da si nevidljiva, kao da si nevazna, cak kao da joj je gust da te moze povrijediti - znaci pocela ti je nanositi bol za koju je svjesna da ce te boliti!!!!
(tu mislim da tema supruznika, ljubavnica, ljubavnika postaje jako bitna: znaci, jedna osoba pocne raditi nesto za sto apriori zna da ce drugu osobu duboko povrijediti)

Koliko kuzim sto si ti do sada napisala je - da se ti maknes, da se izoliras i da ti je ispod casti (sory, to sad ja imputiram) napraviti tocno sto?
Da li se maknes od te osobe i nikad joj ne sasmes u lice bol koji ti je prouzrokovala?
Da li razgovaras sa bliskim i sigurnim tebi ljudima koliko te pogodilo to njezino/njegovo ponasanje?
Ili, patsi u tisini?
Da li je tebi gadenje ljudi kad nazoves najbolju prijateljicu i velis joj - jao, znas ona zena s posla? E, kako se danas neposteno ponjela prema meni, bas me to onako duboko zaboljelo.


OK.
Evo malo provokacije - sto je lose u histeriziranju, koji je to drugi kutak iz kojeg pokusavas sagledati stvari i zasto ti je za to potebno vrijeme?



E, a, draga moja, a ja ti ne vjerujem da ovo sto pises je apsolutna istina. Ne zelim time reci da ti ruzno govoris o drugima, ali stalno imam filing da ti je puno bolja 'ego' spika da 'nadmocno' nesto malo otapatis, nego da si dozvolis da budes stvarno, ali stvarno, onako istinski pissed off ljuta . I, ne. Ja stvarno mislim da ti ne govoris 'ruzno' o svojim bivsima. iako, zasto ne bi? Sto fali? Budale poremecene koje su tebe povrijedile?



Joj, prikrivanje boli? Jako tesko za kvalitetno demonstrirat u par rijeci. U principu, totalno je banalno: nesto te jako boli, smeta, a ti (ne ti doslovno, hihi) se pravis kao da ti nije nista.
Razlozi? Moze te bit sram. znaci od same sebe imas ocekivanja da te ta konkretna situacija ne bi smjela uznemirti, jer si ti, ne znam, stabilna, pametna, mudra, etc. Al ko za vraga, osjetis se povredjeno, no sram ne dozvoljava da to onda direktno iskazes, pravis se kao da si iznad svega toga, a iznutra boli, pa boli.
Sto se tice tvog primjera, apsolutno ne postoji zakon koji kaze da ce bolit, odnosno da treba bolit za uvijek.
iz tvog primjera jedino sto mogu zakljucit je da ne volis dramit, sto god to znacilo, a kako si sama napisala tebi bi to znacilo da im kazes auuu kako ste nepravedni, boli me.
Ako baratam iskljucivo onim sto si mi sada napisala ja bih postavila hipotezu da izjednacavas ,dramljenje' sa direktnim izrazavanjem boli.
I, posto ti je dramljenje, toliko neprihvatljivo, lakse ti je pomiriti se sa idejom: naravno da boli, i bolit ce uvijek.
Kad bih isla, pomalo bezobrazni korak naprijed, rekla bih da tebi na neki nacin odgovara taj nesredjeni odnos i da ga zapravo ti sama, samoinicijativno, ne zelis popravit.
Mozda zato sto prezires dramljenje
A mozda i zato sto bi dramljenje, koje bi ja tu stavila u pozitivnu konotaciju: mozda zato sto bi pokazivanje slabosti i boli ti nanesene jednostavno bilo previse za tebe.
I tu je trik.
Mozda bi, mozda ne bi.
Daklem, zakljucak: ja bih rekla da u tvom slucaju tvoj otpor prema necemu sto ti nazivas 'dramljenje' je tvoja metoda prikrivanja povrede
I, velis, boli i boljet ce uvijek. Ali ti se od prvog dana ponasas normalno.
Nema ljutnje, nema bijesa.
Samo tuga.
Eh
Ne znam multikvot...al ajde....u metode kojima se mjere emocije-ne vjerujem.

Treba mi vremena da sagledam stvari iz drugog kuta.....zato što to traži promišljanje,moj angažman...i tako dođem do zaključka da nije onako kako se meni činilo u startu-da iz kuta druge osobe djeluje drugačije.
Primjer,moj bivši dugo nije znao definirati što osjeća za mene i to me ljutilo...baš ljutilo...kao želi da smo skupa,ali koliko sam važna nije znao definirati.
Niti nakon naših sto godina.I ja to shvatila kao zavlačenje.
Sada znam da nije bilo.
Ne ljutim se...on je takav čovjek,podjeljen...nije kategoričan u osjećajima kao ja.

Glede izražavanja bijesa...ja ti Nausi za to nemam potrebe.
Ne,ne bježim od problema.
Sposobna sam ukazati na problem,kad dođe do sukoba kažem što me vrijeđa,smeta...ali nikada,nikada ne govorim ružne riječi...
Valjda što se u mojoj roditeljskoj kući ružno nije smjelo govoriti.
Sada ne da ne smijem,nego i kad sam najljuća-nemam takav riječnik.
Kad me boli,neizdrživo-ne vrištim.

Naravno da prijateljicama ispričam što me tišti.
Gospon Lordu sam na prethodnoj strani opisala što meni znači gaditi bivšeg.
Volim svoje prijateljice,ali nisam od onih kojoj prija zna svaki detalj veze ili braka,čak i nakon prekida ja čuvam tu nekadašnju intimu,a jednako tako muž mi ne zna detalje priča sa prijom,svaki detalj našeg prijateljstva..
Nema šanse da bi priji nakon prekida ispričala svaki detalj.
Rekla bi zašto je puklo.
Rekla bi koliko me iznevjerio i sl...ali da bi iznosila prljavo rublje-ne.
Nikad ne reci nikad-reče Lord...pa ne kažem nikad.
Do sada je bilo tako i sada je tako.
__________________
Samo tebi svira bend na nebu
dijetesjene is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 09:29   #3414
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
/cut/
Problem, tj. ne problem, nego caka u svemu ovome je da se treba znati kvalitetno i konstruktivno svadjat, a nazalost jako malo ljudi to zna i nitko ziv nas na ovoj planeti to ne uci. To, sto bi trebao biti jedan od glavnih predmeta u skoli.
Da, istina.Svađa je način komunikacije, a da bi bila konstruktivna, ne smije biti samo demonstracija povrijeđenog i napuhanog ega koji eskalira u bijesu, nego bi trebala biti sadržajnija od puke potrebe da nekog poniziš i ispsuješ, naročito kad se svađamo s ljudima koje volimo.A najčešće svađe jesu ono prvo-ego koji mahnita, nekad poput uragana i to je bezveze.

Quote:
Klinac: Mama, zasto si tuzna?
Mama: Tuzna sam jer sam se posvadjala sa tatom, nismo se jos pomirili i nadam se da cemo i tata i ja naci nacina da se pomirimo.
To vec zvuci puno bolje, zar ne?
Naravno, ali mislim da ovakvih reakcija ima jako, jako, jako malo.Nekad se čovjek i uspije skoncentrirati na takvu reakciju, ali uglavnom oko sebe gledam izafektirane i egotrip reakcije, nakon kojih dijete ostane ili zablokirano ili u plaču.

Quote:
Ma joj, to su ti ocajni primjeri sadizma jednog roditelja i iskaljivanja bijesa na dijete i to je uzas. Imam filing da postoje roditelji koji jedva docekaju situaciju da tako nesto mogu reci dijetetu.
Toliko koncentrirane mrznje tu ima, da je to strasno.
Najveci problem u tvom primjeru je to sto je to tip komunikacije koji ukljucuje, odnosno usisava trecu stranu (dijete) u sukob koji uopce nema veze sa tom stranom. Dijete tu apsolutno nista ne moze. Osim se mentalno raskolit.
Da.Sve one osobe koje na ovom forumu i konkretno na ovoj temi opisuju situaciju partnerove nevjere koja automatski uključuje izdaju djeteta i podrazumijevaju pod normalno da muškarac (može i žena biti primjer, nebitno) čim se zavuče u plahte druge žene automatski postaje loš otac i izdao je svoje dijete, što je planetarni nonsens.

Partner koji se nije odao vanbračnom seksu, tom zlu i sotoni , po defaultu u pravilu sebe smatra boljim roditeljem i uglavnom smatra da ima pravo na ljutnju, bijes i demonstraciju istih, pred auditorijem koji je sam odabrao.
A to jako često uključuje i djecu, jer je emocionalna ucjena izgovorena pred djetetom u funkciji (šatro) nepobitnog argumenta ˝imaš dijete koje te treba, koje si želio i koje sam ti JA rodila, a ti se okolo vucaraš s droljama˝, jednostavno razorna.Ono čega ti ucjenjivači nažalost nisu svjesni je da je razorna za čitavu obitelj, ne samo za ˝bešćutnog prevaranta˝.

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Mogu probat pojasnit, naravno.
Mislila sam vise na nivo spontanosti koju mala djeca imaju kad trebaju izraziti emociju. Rade to trenutno, spontano i za razlogom.

I, ne, ne zelim reci da bi se odrasle osobe trebale ponasati poput male djece, nego sam rekla da bi odrasle osobe mogle 'uciti' neke stvari od male djece.
Taj proces ucenja, u niti kojem slucaju nebi doveo u pitanje roditeljsku odgovornost, niti bi se kosio sa iskustvom i zreloscu koje posjedujemo, nego bi nam, eventualno mogao demonstrirati sto je appropriate and immediate emotive reaction, nesto sto su mnogi od nas zaboravili.
Umjesto toga smo naucili, gutati, zacepljivati boce pune bijesnih duhova, gurati stvari pod tepih, praviti se da nam je sve jedno, dok se iznutra raspadamo.
That was my point i zaista ne vidim razloga za agresiju.
Apsolutno, zato sam te i tražila da pojasniš....Ja možda ovdje i projiciram malo, jer su moje reakcije na frustracije upravo takve (pa mislim da svi ljudi tak reagiraju i zaboravljam da ne) : uglavnom spontane, relativno kratkog trajanja, relativno jakog intenziteta, nema ljutnje i durenja nakon toga, ne ostaje nikakva gorčina u meni...

Malo šaram ontopic-offtopic, sori, modovi...neću više.
Ašatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 10:34   #3415
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
.
A ja ovako pametna (karikiram) - pa normalno da necu dozvolit da me budala povrijedi. Jer onda sam i ja budala. A 'budala te povrijedila. I, to jako.

Po mom misljenju, kad se tako nesto desi, kad te budala povrijedi, treba tu svoju povredu podijeliti sa najvecom mogucom skupinom ljudi - pod najvecom mogucom mislim na prijatelje kojima apsolutno vjerujes, na rodbinu koju apsolutno vjerujes. I, tu si treba dati oduska
U sigurnoj sredini, izraziti svu bol, svu ljutnju koju ti je budala izazvala. Ali, samo u sigurnoj sredini. I, to treba raditi, koliko god dugo to treba raditi. treba si uzeti to pravo, zato sto je to strasno, strasno bitno ne samo za mentalno, vec i za fizicko zdravlje.
Ako treba pickarat, onda se pickara - al u drustvu osobe koja te razumije i podrzava. I, samo jedna osoba nije dovoljna. Treba ih biti sto vise. Mislim, ovo nije samo moje zivotno iskustvo, vec i profesionalno koje vidim svaki dan - koliko je ljudima 'ispod casti' reci da ih boli. uzas.
Nikako nisam zastupala ideju da se hoda okolo i slucajnim prolaznicima prepricava zivotna prica.
Evo, zamisli da ti neki pijani vozac napravi totalku na autu. tebi, hvala bogu nije nista. Da li bi sutila o tome i u samoci vidala rane? Cisto sumnjam
Naravno, slažem se. Napisala sam baš dugački post prije toga, pa me mrzilo to sa obrazom naširoko razglabati.
Ni ja nisam za to da se guta, da se ta bol nagomilava u tebi, to nije dobro ni za fizičko ni za mentalno zdravlje. Otrovi moraju van. Podijeliti to sa nekim, sa ljudima za koje znaš da su "tvoji", to je meni ok. Dozvoljeno je i vrištati, ridati,gristi,razbijati,zapomagati...samo da ti bude lakše.
Ali "budali" ne treba dozvoliti da se "hrani" tvojim bolom. Mislim da za "budalu" nema boljeg "lijeka" od tvog uspjeha, ako te ljudi hvale, od tvog osmjeha i stava "ne možeš mi ništa". Ne kaže se džabe, ljudi ti sve mogu oprostiti sem uspjeha.
Ne riječima, već djelima...
Mrvica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 11:08   #3416
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Kako ja puno radim s ljudima, cesto upravo na ovu temu, neki dan mi jedna vrlo mlada klijentica s totalnim ushicenjem prepricava svoju preljubicku vezu sa dvadesetak godina starijim muskarcem. I, veli ona: i, znate, on vam vec godinama ne spava sa svojom zenom, on voli samo mene.
Djevojka u pitanju po nekim mjernim jedinicama je osoba prosjecne inteligencije, cak malo razvojno spada ispod prosjeka.

I, naravno, moja instant reakcija u glavi je bila - jeees woman kako te mulja i kak mozes biti tako naivna da mu vjerujes.
Da sam joj tako nesto na glas rekla, apsolutno bi napravila kardinalnu gresku, zapravo nepopravljivu: prvo, jasno i glasno bi joj dala do znanja da ja znam bolje kakva je njezina realnost stvarno, i da je za nju puno bolje
da povjeruje meni, koja sam, jelte, tako obrazovana, mudra i mocna, jer inace.....
Drugim rijecima preuzela bi odgovornost za njezin zivot, o kojem zpravo apsolutno nista ne znam. Zbog neke moje jebene predrasude u glavi bila sam u stanju toj malo odrzati lekciju o pravom i krivom, potpuno diskreditirati njezin osjecaj njihove medjusobne ljubavi i totalno, totalno, profesionalno zajebati stvar.
hocu reci, ljudima treba vjerovti, imati povjerenja u njih da oni sami znaju sto je najbolje za njihove zivote.
Tko sam ja da prosudjujem?
O,da. Bojim se da se to svodi na onu moju ljudi zaista vole da vjeruju što im uši žele čuti ili na onu babi je milo, što joj se snilo (tako nekako jel). Tu ne mislim na tebe, već na to što njoj priča i "servira" taj njen ljubi. Samozavaravanje.
Na isti način se samozavaravaju i mnoge prevarene, da je ljuba samo za rekreaciju, da oni vole njih zakonite...jer je tako najlakše i duši najmilije.
Mogu misliti samo koliko je teško tebi sa ovakvima kad dođu po savjet/mišljenje/pomoć i kako treba pažljivo birati riječi. Niti možeš da budeš otvorena do kraja, da se miješaš, niti možeš dozvoliti da dalje grade kule od karata u svojim glavama. Vrlo nezgodno.
Mrvica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 11:33   #3417
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ovome je definitivno tako ako je upletena emocija u odnos, Nazalost, ako samo jedna strana voli drugu, a druga, eto tako, radi nesto trece, no ipak laze da bi zadrzala ovu prvu.....hm, svasta bi se tu dalo izvuci cemu je to tako.
Hocu reci, svi ti odnosi su idiosinkratski kompleksniji od formulacije: preljubac presucuje, laze da bi manipulirao ljubom.
Sigurno je da i takve postoje i to sa obje strane.
Ja lično ne volim ovu riječ manipulacija. Vjerujem da mnoge osobe koje varaju ne lažu radi u svjesnoj namjeri da povrijeđuju jednu ili drugu stranu. Vjerujem da se tu krije strah od sopstvenog ogoljavanja, gdje jedna laž, vodi u drugu i onda lažima nikad kraja. Poprililčno naporno, jer treba pamtiti sve te laži, da ne budu otkriveni. Podsvjesna potreba za uspostavljanjem kontrole nad situacijom, nečijim životom i sebičnost. U sve te svhe laži služe.
Nema tu sreće za one koji lažu, kad te laži se nagomilaju i počnu da pritišću, bez mogućnosti da izađu van. Ako tu još dodamo grižu savjesti koju svaki iole normalan čovjek ima...
Vrlo teška i kompleksna tema za razmatranje.
Mrvica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 04:39   #3418
Prvo bi sta se tice Nausikaje i zatomljavanja emocija, ili o cemu je vec bila rijec.
A cini mi se pametna i kompetentna, pa evo, nek protumaci ovo pitanje kao upuceno direktno njoj.
Sto je tocno lose u nekakvoj mirnoj reakciji na nanesenu bol?
Sto je lose u prihvacanju cinjenice da su neki ljudi jednostavno negativni i da je tako trebalo bit?
Makar to pripisali silama svemira ?
Jel toliko neprirodno i stetno prihvatit nesto tako kako jest, iskreno, iz dubine duse, razumjet, oprostit i krenut dalje?

A sad o temi. Evo sad sam u stadiju ostavljanja supruge (ne ja, ja nemam suprugu ako me netko ne hvata, ljubavnica sam), relativno mirno prolazi.
Ocekivana malogradjanstina, briga o dobrobiti sela, sok i nevjerica, povrjedjen ego, ponizenja, kompromisi, tuga, kolebanja, ljubav, sebicnost, bijes, osude, nema cega nema.
Ali svi skupa trazimo optimalno rjesenje. Situacija je takva i ne moze ju se vise promijenit.
Krivca nema smisla trazit sada kad je sve gotovo, treba nac najlaksi izlaz iz sveg kaosa koji slijedi.
Malo dijete je tu o kojem sad itekako treba vodit racuna.
Tu su nase obitelji koje nisu ni slutile sto se dogadja i u najmanju ruku su van sebe.
Tesko je. Nitko nije ni ocekivao da nece bit tako.
Ali iskrenost u prvom planu, hrabrost, volja, ustrajnost i zelja da steta bude minimalna
ce ucinit svoje.

I nepotrebni su ti oklopi koje ljudi imaju, jer usprkos svemu nismo, ne mozemo, i u krajnjoj liniji i ne trebamo bit
nedodirljivi.
Ljudi koji konstantno, bez namjere da stanu i bez savjesti, varaju, lazu, vrijedjaju, ponizavaju, omalovazavaju, podcjenjuju i unistavaju tudje zivote, a sve zbog vlastitog komoditeta, nisu vrijedni spomena, mada je cinjenica da ce ih uvijek bit.
I ne ostavljaju svoje partnere, kad smo kod toga. Logicno.

Ali nismo svi takvi, to je ono sta zelim rec. Zato mi na neki nacin smetaju ovakve generalizacije, kojih ima i previse.
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 09:13   #3419
Quote:
Tze kaže: Pogledaj post
Sto je tocno lose u nekakvoj mirnoj reakciji na nanesenu bol?
Sto je lose u prihvacanju cinjenice da su neki ljudi jednostavno negativni i da je tako trebalo bit?
Miješaš uklanjanje boli i pokušaj mijenjanja uzročnika boli.

To što je svijet pun idiota je svemirski fatum, i posve je razumna "mirna reakcija" u smislu nepokušavanja mijenjanja/kažnjavanja onoga tko je proizveo bol. Međutim, to ne znači da bol manje boli ako osvijestimo da ju je izazvao idiot.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 15:41   #3420
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
.Po mom misljenju, kad se tako nesto desi, kad te budala povrijedi, treba tu svoju povredu podijeliti sa najvecom mogucom skupinom ljudi - pod najvecom mogucom mislim na prijatelje kojima apsolutno vjerujes, na rodbinu koju apsolutno vjerujes. I, tu si treba dati oduska
U sigurnoj sredini, izraziti svu bol, svu ljutnju koju ti je budala izazvala. Ali, samo u sigurnoj sredini. I, to treba raditi, koliko god dugo to treba raditi. treba si uzeti to pravo, zato sto je to strasno, strasno bitno ne samo za mentalno, vec i za fizicko zdravlje.
Ako treba pickarat, onda se pickara - al u drustvu osobe koja te razumije i podrzava. I, samo jedna osoba nije dovoljna. Treba ih biti sto vise. Mislim, ovo nije samo moje zivotno iskustvo, vec i profesionalno koje vidim svaki dan - koliko je ljudima 'ispod casti' reci da ih boli. uzas.
Ja sam sa svojim problemom uradila upravo ovako kao sto si napisala. I za mene to bio pocetak resavanja istog, kao u americkim filmovima "Ja sam Sem i ja sam alkoholicar". Jednostavno, nisam mogla da glumim i muljam kad me neko pita kako sam, kako smo nas dvoje... Mislim da bih se raspala da sam pokusala da lazem. To mi je nekako bilo slabicki, na kraju shvatis da lazes samu sebe. A sta ce selo da prica? Niko ne voli da mu se prepricava privatni zivot, ali ruzne stvari ne mogu da se sakriju i bolje je da selo od mene cuje moju pricu a ne da kuje svoje fantazije, prepricava iza ledja sudske spise i sl.

E sad, mozda je ljudima teze da otvoreno govore o tome da su bili prevareni (kod mene to nije bio slucaj, a volela bih da jeste, umesto ovoga sto je bilo, ukoliko bi bilo samo to), mozda to dozivljavaju kao da sami sebi osporavaju vrednost...ne znam. Po meni je i to potpuno pogresno...ko je bio posten i iskren, dao sve od sebe da nesto uspe, cega ima da se stidi ?

Zadnje uređivanje Tupelo : 09.05.2012. at 16:02. Reason: Popravak citata
BelaMine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.