Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2013., 11:22   #241
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
ide se na poreznu i place se odma porez?
Ne. Na poreznoj predaješ svu papirologiju koja je potrebna (piše ranije na temi koja je to, a i na stranicama porezne uprave). Nakon toga čekaš da ti dođe (preporučenom poštom) riješenje od porezne u kojem piše trebaš li platiti porez i ako trebaš, koliki je porez. Na riješenje se čeka i po nekoliko mjeseci, ovisno o tvom predmetu i ovisno o poreznoj kojoj pripadaš.

Za ostala pitanja s bankom i kreditom, ne znam, a i imaš posebne teme za to na pdf-u Banke, krediti, ...
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 19:55   #242
Nisam prošao kroz baš sve postove na temi, ali jesam kroz dosta i nisam vidio to pitanje. Dakle, moj stan u novogradnji koji ću kupiti ima oko 43 m2 i još uz njega kupujem parkirno mjesto u garaži koje je veliko oko 15 m2 i prodaje se po 50% cijene kvadrata stana. Da li se garaža i stan po pitanju ovog poreza računaju kao jedna nekretnina i da li onda po toj logici ide kvadratura 43 + 0,5x15 = cca 50,5 m2? To mi je prva nekretnina.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 10:49   #243
pozdrav

zanima me da li se u kvadraturu nekretnine računa zajednički prostor i parking?

hvala
sharenaloptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 21:02   #244
Quote:
sharenaloptica kaže: Pogledaj post
pozdrav

zanima me da li se u kvadraturu nekretnine računa zajednički prostor i parking?

hvala
Koliko je meni poznato uzima se u obzir samo stambeni prostor.
dnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 20:53   #245
Kupujem prvu nekretninu u drugom gradu.drug opcina.cca 40 km. Grasonjeru od 19,50 m2.da li se na nju placa porez.neznam nista o tome.cekam kredit i kad se to sve rjesi onda nisim to u poreznu,mislim vlasnickl list i to. Da li je moguce staviti to na supruga . Da li moram zivjeti u njoj,jer necu .?sto se treba adresa mjenjati moja ili na koga glasi stan.kupila sam to na kredit i taj novac ce biti isplacen toj gospodi ciji je stan jer toliko ima ona duga.ista smo banka.vlda kad meni odobre njoj prebacuju novac.joj neznam nista o tome.vlasnicki je bez tereta 1/1.tako pise
Pise samo za kredit

Zadnje uređivanje donatela : 01.04.2014. at 21:01.
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 01:49   #246
prijateljica bi sa sestrom htjela kupiti stan od 65 m2....obje rade i htjele bi dignuti kredit svaka za svoju polovicu, pa bi tako išlo i vlasništvo tj. suvlasništvo....s obzirom da će svaka kupiti 32,5 m2, jel to znači da nijedna neće platiti porez, jer ovo im je prva nekretnina i tako bi htjele rješiti stambeno pitanje za idućih par godina....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 13:23   #247
Dakle stigla nam je odbijenica za oslobađanje i čestitka od porezne u punom iznosu za stan od 71m2 (prvostupanjska, od predaje papira 2012. ovo je pvi kontakt).
Kako bismo 2012. nas četvoro (supruga, dvoje djece i ja) kupili stan (od privatne osobe), prodao sam kuću (u katastru deklarirano kao kuća 68m2, garaža 19m2, dvorište 197 m2, u gruntovnici deklarirano kao kuća i dvorište 284m2) u kojoj smo živjeli i bili prijavljeni i u čijem sam bio 2/3 vlasništvu (preostala 1/3 daljnji član obitelji). Kvadratura za oslobođenje od 90m2 za 4 člana niije bila zadovoljena tada, a nije ni sada u stanu od 71m2. Također vrijednost prodane kuće (2/3 od 70000 eur) je manja od cijene stana od 105000 eur. Kako se žaliti, ima li nade?
magicbright is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 17:31   #248
Molim vas pomoć...

Ugovorom o darovanju sam dobila stan 60m2 koji sam sada prodala, a suprug i ja smo kupili stan 83m2 + 6m2 garaže. Imamo dijete i nas troje skupa smo imali ukupno samo tih 60m2.

Po mom laičkom tumačenju zakona, imamo pravo na oslobođenje od poreza do 80m2 i tako mi je rekla i gospođa na šalteru u poreznoj, danas sam išla tamo provjerit jer me mnogi uvjeravaju da ćemo morat platit porez na sve kvadrate, a ne samo razliku iznad 80m2.

Jel imao netko sličnu situaciju pa da zna iz prve ruke?

Hvala!
*hellokitty* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2014., 02:24   #249
već sam negdje pisala, ista situacija je bila s kolegicom....nasljedstvo u kojem je živjela par godina, kupnja novog - mora platiti porez na sve...razlog - porez se ne plaća na prvu nekretninu do određene kvadrature, a ne na jedinu nekretninu....u njenom slučaju je ovo druga nekretnina...sad čeka da joj riješe žalbu....žalila se da je njoj ovo prva kupovina nekretnine, pa zato ne treba platiti porez....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 09:06   #250
Ja svakako mislim predat zahtjev za oslobođenje... A onda i žalbu u slučaju da odbiju jer čitanjem zakona dolazim do zaključka da imamo pravo na oslobođenje. A isto piše i na stranicama porezne. Ja ne znam jel nešto krivo tumačim ili....? Čini mi se prepun rupa zakon...............

KUPNJA PRVE NEKRETNINE

1. Građani koji na temelju sklopljenog kupoprodajnog ugovora stječu prvi stan ili kuću, čime rješavaju vlastito stambeno pitanje, ako su ispunjeni svi ovi uvjeti:

A. da imaju hrvatsko državljanstvo

B. da građanin i članovi njegove uže obitelji prijave prebivalište i borave u mjestu i na adresi gdje je nekretnina koju stječe,

Članovima uže obitelji smatraju se bračni drug i djeca.

C. da površina stana ili kuće, ovisno o broju članova uže obitelji građanina, ne prelazi ove površine:


Broj članova uže obitelji (uključujući i građanina koji traži oslobođenje) Ukupna površina stana ili kuće
1 50 m2
2 65 m2
3 80 m2
4 90 m2
5 100 m2
6 110 m2
7 i više 120 m2


D. da građanin i članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu u tuzemstvu ili inozemstvu:

D.1 stan i/ili kuću čija je ukupna površina veća od:

Broj članova uže obitelji (uključujući i građanina koji traži oslobođenje) Ukupna površina stana i kuće u tuzemstvu ili inozemstvu u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu građanina i članova njegove uže obitelji
1 40 m2
2 55 m2
3 70 m2
4 80 m2
5 90 m2
6 100 m2
7 i više 110 m2
*hellokitty* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 18:18   #251
Pozdrav,

kupujem stan preko POS+ programa. Tu se najprije potpisuje ugovor s bankom (i banka se knjiži na stan) pa onda nakon određenog vremena s APN-om (i on se knjiži na stan).

Zanima me kada počinje teći rok od 30 dana za prijavu oslobođenja od poreza u mom slučaju ??

Hvala najljepša na odgovorima
bijeli međed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 21:10   #252
Osnovne informacije o porezima vezano za promet nekretnina i ostalo možete naći ovdje: http://www.q-market.hr/info_desk_list
Greške u tim poslovima znaju biti vrlo skupe...
__________________
Q-Market.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 13:13   #253
Molim pomoć.

Osobno sam koristio olakšicu za prvu nekretninu 2008.
Nevjenčana supruga i ja dobili smo dijete i želimo u veći stan. Na koji način predlažete da pripremimo dokumentaciju az poreznu kako bi iskoristili olakšicu za prvu nekretninu. Nevjenčana supruga ju nije koristila. Da li da novi stan glasi samo na nju?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 14:45   #254
Mislim da ne mora glasiti samo na nju, možete oboje biti suvlasnici, ali ćete biti oslobođeni do 50m2. Ako bi se vjenčali, mislim da ne bi mogli iskoristiti olakšicu. Ali provjeri u poreznoj...
shelby-eleanor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 15:02   #255
Quote:
shelby-eleanor kaže: Pogledaj post
Mislim da ne mora glasiti samo na nju, možete oboje biti suvlasnici, ali ćete biti oslobođeni do 50m2. Ako bi se vjenčali, mislim da ne bi mogli iskoristiti olakšicu. Ali provjeri u poreznoj...
A to što je onda sada i majka jel to povećava kvadraturu za olakšicu?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 17:31   #256
Ne znam, šta ti je teško okrenut broj od porezne i pitat?
shelby-eleanor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 13:39   #257
iskreno mislim da mi je odgovor ne na moje pitanje, al ajmo pitat
prije vise od par godina bila sam darovnih ugovorom dobila stan koji sam poslije prodala za svoje roditelje
sad me zanima obzirom da sam prvi put kupila svoj stan da li imam pravo na oslobodenje il ne obzirom da sam prije par godina bila vlasnik stana koji sam dobila darovnim ugovorom
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 12:14   #258
Molim pomoć

Molim dobru dušu koja se razumije u poreze i nekretnine da mi samo kratko objasni sljedeću situaciju:

daklem, dragi je vlasnik zemljišta na moru (dobio od staroga). Sada bi kupio svoj prvi stan. Mora li on platiti porez na prvi stan ako se odrekne vlasništva tog zemljišta na moru (ako ga darovnim ugovorom da natrag ocu)? Ostaje li negdje zapis da je dragi bio vlasnik određene nekretnine te utječe li to "bivše" vlasništvo na plaćanje poreza?

Jednostavnije, ako se netko odrekne vlasništva određene nekretnine može li zahtijevati oslobođenje od plaćanja poreza (prva nekretnina)?

HVALA!! u iščekivanju odgovora
limitedB is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 22:27   #259
Pozdrav, molim one koji znaju da pomognu...

Suprug bi kupio stan od 49m2 na svoje ime. Trenutno nas troje (2+dijete) živimo u stanu od 59m2 koji sam ja kupila i iskoristila na svoje ime oslobođenje od poreza na promet nekretnina.

Suprug nikad nije ništa od nekretnina kupovao niti posjedovao.

Može li suprug kupiti na svoje ime taj stan od 49m2 i ne platiti porez ?
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 08:03   #260
Maya nista od toga. da niste u braku mogao bi,ali obzirom da jeste nista od toga
ja kupila stan al obzirom da mi nije bila prva nekretnina morala sam platiti, bez obzira sto muz nije imao nijednu na sebi do sada
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.