Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 11:33   #1
Razdjelnici grijanja

Živim u staroj zgradi gdje imamo grijanje preko toplane.
U stanu griju skroz bez obzira da li sam u stanu ili me nema par dana tj. ako sam na godišnjem.Zna se desiti kada je vani +20(zadnjih par dana)radijatori rade a meni svi prozori otvoreni.Katastrofa.
Čuo sam da postoje razdjelnici grijanja koji se ugradjuju na radijator i omogučuju individualnu potrošnju.
Zanima me da li neko ima ikakvih iskustava s tim.
.pero vragec is offline  
Old 05.04.2007., 18:26   #2
neznam na što smatraš razdjelnicima grijanja, ali se takve stvarimogu rješavati i banalnim termostatskim ventilima.
Edgar is offline  
Old 11.04.2007., 15:34   #3
Problem u mojoj ali i usvim zgradama koje griju gradske toplane je taj da meni u stanu mogu svi radijatori biti ugašeni ali ću na kraju mjeseca uredno dobiti račun.Zbog toga sam pitao za razdjelnike grijanja jer sam čuo da s njima plačaš samo onoliko koliko potrošiš.
.pero vragec is offline  
Old 11.04.2007., 15:48   #4
Da - to postoji i uvodi se po Zagrebu. Treba kontaktirat toplanu. Jedan moj frend je komentirao da su u jednoj zgradi postigli smanjenje potrošnje od nekih 30%. To je nekakva fora koja se stavi na svaki radijator i mjeri izdavanje topline te podatke elektroničkim putem šalje do centralnog mjerača. Potom se račun dijeli: ca 50% ide na teret stana, a 50% i dalje načelom kolektivnog plaćanja. Ljudi štede, pa zatvore radijatore kad su na poslu itd. I time se dođe do nekih 30% uštede....

zelenbrijeg is offline  
Old 11.04.2007., 17:42   #5
Ti uređaji se zovu kalorimetri, i mjere na principu razlike temp. vode koja ulazi u radijator i one koja izlazi iz njega, a da bi sve to točno izmjerili još mjere i protok vode kroz radijator. Znači kalorimetri mjere sve te tri veličine i na osnovu toga daju vrijednist potrošene energije.
Da bi to ugradio u stan trebaju ti potpisi i saglasnost svih stanara. Znači svi bi morali potpisati suglasnost o ugradnji u svim stanovima u zgradi. Taj dokument onda trebate dostaviti u toplanu i sa njima se dogovoriti način plačanja kao i način ugradnje. Cijena kalorimetra je oko 500kn (zavisi o proizvođači i modelu). Na svaki radijator se montira po jedan kalorimetar, pa eto sada sam možeš izračunati ukupnu cijenu takvog zadovoljstva.
mfcc is offline  
Old 10.06.2008., 10:42   #6
kalorimetri

Gdje bi čovjek mogao naći najpovoljnije u Zgarebu ove uređaje za mjerenje topline.

Odvajam grijanje s jedne peći sebi pa želim imati mogućnost obračuna od drugog korisnika. Čuo sam nešto da košta jedan kalorimetar oko 1.800,00 kn?

Gdje ih uopće ima za kupiti?

Hvala.
makap is offline  
Old 07.07.2009., 15:09   #7
inace, kalorimetar nije isto kao i razdjelnik topline. o kalorimetrima sad ne bi puno pricao jer se ne isplate stavljati u zgradarstvu u stanove ako imate vise od jedne vertikale. razdjelnici topline se ugradjuju u cijeloj europi i u njemackoj je normalna stvar da se i u nove zgrade ugradjuju razdjelnici a ne etazno grijanje (jeftinija je ugradnja a i smanjuje se rizik od eksplozija jer prakticki imate u svakom stanu potencijalnu bombu (bojler)). vani je tolika kultura ljudi da sami upisuju preko interneta potosnju tako da im se ne treba niti ocitavati. razdjelnici topline se ugradjuju na svaki radijator. u zadnje vrijeme se pojavilo nekoliko firmi koje ih ugradjuju. mora se paziti da oni koji to rade imaju iskustva, znaju tocno popisati sve radijatore i izracunati prave snage tih radijatora kao i pravilno isprogramirati razdjelnike uzevsi u obzir Kc faktor (materijal od kojeg je radijator napravljen i tip). Razdjelnike bi trebalo programirati izvan stanova zbog, sto neki i rade, smanjenja mogucnosti manipulacije. Trebalo bi se na temelju popisa radijatora, odrediti isti i njih po grupama programirati i kasnije dodjeljivati stanovima. ako netko programira u samom stanu, moze namjerno utjecati na smanjenje snage ili faktora za odredjeni radijator.

Zadnje uređivanje fonemf : 07.07.2009. at 15:15.
andrej01 is offline  
Old 11.02.2010., 16:24   #8
pitanje: da li mi za ugradnju razdjelnika treba pristanak svih stanara ili samo kalorimetra

Jesam li dobro shvatila da ja ne mogu samo u svoj stan uvesti razdjelnik i kontroliranu potrošnju nego to mora učiniti cijela zgrada

Koliko košta uvođenje razdjelnika?
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Old 11.02.2010., 17:29   #9
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
pitanje: da li mi za ugradnju razdjelnika treba pristanak svih stanara ili samo kalorimetra

Jesam li dobro shvatila da ja ne mogu samo u svoj stan uvesti razdjelnik i kontroliranu potrošnju nego to mora učiniti cijela zgrada

Koliko košta uvođenje razdjelnika?

ti misliš na kalorimetar kad kažeš razdjelnik, jel tak?

nitko se ne može sam odvojiti i staviti kalorimetar. to je stvar zajedničkog dogovora, kućnog savjeta i toplane s druge strane. košta, a ovisi o tome koliko vas ima. dio sigurno ide iz sredstava pričuve (ako ih imate), dio sami....ovisi, nema pravila.

dogovor, dogovor....nekad ga je teško postići jer oni koji imaju stanove na bočnim stranama zgrade, izdnad nekakvog prolaza ne moraju se složiti s prijedlogom...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 11.02.2010., 17:30   #10
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ti misliš na kalorimetar kad kažeš razdjelnik, jel tak?

nitko se ne može sam odvojiti i staviti kalorimetar. to je stvar zajedničkog dogovora, kućnog savjeta i toplane s druge strane. košta, a ovisi o tome koliko vas ima. dio sigurno ide iz sredstava pričuve (ako ih imate), dio sami....ovisi, nema pravila.

ne, ne mislim, mislim da su kalorimetar i razdjelnik dvije različite stvari jer je tako netko gore malo iznad napisao

osim ak sam ja totalno krivo shvatila..
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Old 11.02.2010., 17:32   #11
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
ne, ne mislim, mislim da su kalorimetar i razdjelnik dvije različite stvari jer je tako netko gore malo iznad napisao

osim ak sam ja totalno krivo shvatila..
nekaj tu nije u redu...

kakav razdjelnik, kak bi ti onda plaćala grijanje....po potrošnji ili i dalje po kvadratu???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 11.02.2010., 17:32   #12
Quote:
andrej01 kaže: Pogledaj post
inace, kalorimetar nije isto kao i razdjelnik topline. o kalorimetrima sad ne bi puno pricao jer se ne isplate stavljati u zgradarstvu u stanove ako imate vise od jedne vertikale. razdjelnici topline se ugradjuju u cijeloj europi i u njemackoj je normalna stvar da se i u nove zgrade ugradjuju razdjelnici a ne etazno grijanje......
Eto pa sad..
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Old 11.02.2010., 17:33   #13
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
Eto pa sad..
al ostaje pitanje kak se onda naplaćuje grijanje???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 16.02.2010., 23:16   #14
nakon dugih pregovora, svi stanari u zgradi (i naselju) su dali pristanak i potpis i ovo ljeto su nam ugradili kalorimetre. mene je izašlo cca 500 kn/kom, to daju na par rata.
cijena grijanja mi se smanjila za nekih 100-ak kuna, iako smo mislili da će to bit i više jer nas dvoje živimo u stanu i često nas nema kod kuće a tad naravno ugasimo grijanje. u biti je ispalo da smo još dobro i prošli jer se neki susjedi žale da im se rata i povećala, jer se recimo na više katove to ne isplati stavljati jer treba i veći pritisak do gore, al ne kužim se u to pa me nemojte držat za riječ
kasnije sam čula da će to sve zgrade morati imati u roku od naredne 2 god.
melita is offline  
Old 02.03.2010., 18:14   #15
dakle ja zvala toplanu i oni mi dali kontakt dvije firme koje se bave ugradnjom, a info sam dobila sljedeći:

za ugradnju toplinskih razdjelnika ne treba potpis svih stanara nego 50 posto iako kažu u obje firme da ispod 80 posto nećemo osjetit neku razliku u cijeni.
Košta 500 kn po radijatoru ako ima termostat, a za radijatore bez 600. Također u obje firme uključujući toplanu, kažu da se rata ne može nikako povećati jer je maksimum koji toplana šalje i dalje isti i ne možemo potrošiti više nego oni šalju, može samo biti niža rata ako iole štedimo u odnosu na dosadašnje grijanje.

Eto
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Old 15.03.2010., 09:46   #16
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
pitanje: da li mi za ugradnju razdjelnika treba pristanak svih stanara ili samo kalorimetra

Jesam li dobro shvatila da ja ne mogu samo u svoj stan uvesti razdjelnik i kontroliranu potrošnju nego to mora učiniti cijela zgrada

Koliko košta uvođenje razdjelnika?

ne mozete sami ugraditi razdjelnike topline. ne treba niti cijela zgrada ugraditi. 50% suvlasnika treba ugraditi, gledajuci centralno mjesto mjerenja. cijena ovisi o nizu stvari. da li se ugradjuju termostatski ventili, koliko ce opreme trebati za daljinsko ocitavanje, na koji ce se nacin vrsiti ocitavanje, koliki je broj radijatora, itd..

Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ti misliš na kalorimetar kad kažeš razdjelnik, jel tak?

nitko se ne može sam odvojiti i staviti kalorimetar. to je stvar zajedničkog dogovora, kućnog savjeta i toplane s druge strane. košta, a ovisi o tome koliko vas ima. dio sigurno ide iz sredstava pričuve (ako ih imate), dio sami....ovisi, nema pravila.

dogovor, dogovor....nekad ga je teško postići jer oni koji imaju stanove na bočnim stranama zgrade, izdnad nekakvog prolaza ne moraju se složiti s prijedlogom...
ako bi netko zelio kalorimetar, morao bi se odvojiti od ostalih - da bi zadovoljio tehnicke uvjete, kalorimetar bi trebao biti na stubistu, u ormaricu. pitanje je same naplate potrosnje zbog vertikala koje bi i dalje prolazile kroz stan(mozda ako je na vrhu ili u prizemlju bi bilo lakse izvedivo odvajanje) - i na kraju, ili na pocetku, suglasnost svih suvlasnika da se moze obracunavati po tom mjerilu.

Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
nekaj tu nije u redu...

kakav razdjelnik, kak bi ti onda plaćala grijanje....po potrošnji ili i dalje po kvadratu???
placala bi grijanje po udjelu svakog radijatora u ukupnoj potrošnji. postoji vise modela obracuna, to se dogovori.

Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
al ostaje pitanje kak se onda naplaćuje grijanje???
naplacuje se fiksni trosak - to je ono sto platite da li se grijali ili ne(to je zakupljena snaga) i potrosnja po svakom radijatoru. kako sam u postu prije naveo, ovisi o modelu obracuna kako ce se naplacivati. sve je na kraju jednostavno i na racunu ispisano. moze se pratiti i preko interneta udio u potrosnji.

Quote:
melita kaže: Pogledaj post
nakon dugih pregovora, svi stanari u zgradi (i naselju) su dali pristanak i potpis i ovo ljeto su nam ugradili kalorimetre. mene je izašlo cca 500 kn/kom, to daju na par rata.
cijena grijanja mi se smanjila za nekih 100-ak kuna, iako smo mislili da će to bit i više jer nas dvoje živimo u stanu i često nas nema kod kuće a tad naravno ugasimo grijanje. u biti je ispalo da smo još dobro i prošli jer se neki susjedi žale da im se rata i povećala, jer se recimo na više katove to ne isplati stavljati jer treba i veći pritisak do gore, al ne kužim se u to pa me nemojte držat za riječ
kasnije sam čula da će to sve zgrade morati imati u roku od naredne 2 god.
balans sustava! ako sustav nije dobro izbalansiran, nece svi dobivati istu kolicinu topline u radijatore. razlika u tlakovima mora biti mala. ako nije sve u redu, pojaviti ce se i sumovi u radijatorima. balans bi trebao napraviti "vlasnik" mreze, odnosno distributer ako imate s njim potpisan ugovor o opskrbi toplinskom energijom.

veliki utjecaj ima i polozaj stana odnosno izolacija grijanog prostora. onaj tko ne dobiva dovoljnu kolicinu topline a izolacija je slaba i nepovoljan je polozaj stana, normalno je da ce platiti vise za zagrijavanje tog prostora na zeljenu temperaturu.

o "ugodnoj" temperaturi bi se dalo raspravljati jer je nekom zima na 21 u stanu a po ljeti hoda vani gol na 21 u hladu.

normalno je da ce netko platiti vise nego do sada - sada "pravilnije"(trebao bi se doraditi nacin obracuna) rasporedite potrošnju. zamislite da ste u zgradi imali 5 stanova koji su bili prazni preko zime a suvlasnici su placali po 500 ili 1000 kuna za grijanje jer su placali od drugih potrosnju(po kvadratu).

tako je. ulaskom u EU sve zgrade ce morati imati ugradjene razdjelnike topline ali i vodomjere!

sto se tice vodomjera, zasad je situacija da svi trebaju biti ukljuceni po jednom centralnom mjestu ocitavanja, odnosno mora se imati suglasnost svih da vam se moze obracunavati potrosnja po zasebnim vodomjerima. prema zakonu, svatko moze ugraditi bazdareno (priznato) mjerilo. medjutim, vodovod je dodao jedan dio: svatko moze..........ali mora zadovoljiti odredjene tehnicke uvjete. a uvjet je da vam vodomjer mora biti na stubistu. i time su pojedinacne ugradnje zasad eliminirali. ugovorom o upravljanju se lako dogovori cija je nadleznost odrzavanja i popravaka i tu ne bi trebalo biti problema ako ih netko namjerno ne napravi.

Quote:
melita kaže: Pogledaj post
nakon dugih pregovora, svi stanari u zgradi (i naselju) su dali pristanak i potpis i ovo ljeto su nam ugradili kalorimetre. mene je izašlo cca 500 kn/kom, to daju na par rata.
cijena grijanja mi se smanjila za nekih 100-ak kuna, iako smo mislili da će to bit i više jer nas dvoje živimo u stanu i često nas nema kod kuće a tad naravno ugasimo grijanje. u biti je ispalo da smo još dobro i prošli jer se neki susjedi žale da im se rata i povećala, jer se recimo na više katove to ne isplati stavljati jer treba i veći pritisak do gore, al ne kužim se u to pa me nemojte držat za riječ
kasnije sam čula da će to sve zgrade morati imati u roku od naredne 2 god.
moram jos napomenuti da ljudi cesto misle kako ce odmah dobivati za pola manje racune. sustav kao takav traje 10 godina bez daljnjih ulaganja - znaci ako u 2 ili 3 godine vratite ulozeno, slijedecih 7 godina ce vam biti sve usteda. neki ustede i puno vise nego vi a neki placaju i vise nego prije - ali je sada to sve pravednije i kad se ubaci u pravilnik bolji nacin obracuna biti ce sve jos pravednije.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 27.03.2017. at 21:52. Reason: spajanje postova
andrej01 is offline  
Old 01.08.2010., 00:10   #17
nešto naši šuškaju po zgradi o ugradnji tih kalorimetara.... - znači ako sam dobro shvatio, za ugradnju kalorimetra, kao nekakvog mjernog uređaja isporučene toplinske energije za grijanje ispred svakog stana, potrebna je suglasnost SVIH 100% stanara po suvlasničkim udjelima (brutto površina stana), a za ugradnju razdjelnika topline na svakom radijatoru unutar svakog stana SAMO 51% ??
imamo 8 vertikala u zgradi 30-ak godina starosti pa prema nekim gornjim postovima ispada da se ugradnja kalorimetara nama uopće ne bi isplatila, već bi trebalo ići na ugradnju razdjelnika topline po radijatorima u stanovima...?
OK, ak je tak, dajte onda molim da neko više pouzdano kaže kaj košta 1 kalorimetar s ugradnjom za ispred stana, a kaj svaki razdjelnik topline za na pojedinačni radijator?
i kaj bu onda kod ulaska u EU obavezno za zgrade - kalorimetri ili "samo" ti razdjelnici topline...?

puno pitanja, al i puno nedoumica pa odmah zahvaljujem nekome na preciznim i točnim odgovorima, hvala!
DeeJay Dee is offline  
Old 05.08.2010., 22:16   #18
da, nisam bio rekao-i mi smo na toplani.
DeeJay Dee is offline  
Old 13.08.2010., 12:50   #19
U takvim zgradama će se ugrađivati razdjelnici topline jer je isplatljivije od kalorimetara(koji bi negdje u takvim slučajevima bili dosta teško izvedivi). Vjerojatno će se ulaskom u EU morati ugraditi u sve stare zgrade ali i u nove jer ce biti negdje isplatljiviji od kalorimetara. Mislim da ne smijem ovdje o cijenama i firmama pa ću poslati na pvt.
andrej01 is offline  
Old 16.12.2010., 22:55   #20
Quote:
andrej01 kaže: Pogledaj post
U takvim zgradama će se ugrađivati razdjelnici topline jer je isplatljivije od kalorimetara(koji bi negdje u takvim slučajevima bili dosta teško izvedivi). Vjerojatno će se ulaskom u EU morati ugraditi u sve stare zgrade ali i u nove jer ce biti negdje isplatljiviji od kalorimetara. Mislim da ne smijem ovdje o cijenama i firmama pa ću poslati na pvt.
imam pitanje u vezi EU... tj kak je to vani.
kod nas se placa jedna stvar koja me jako zivcira, nema mi smisla i jako puno godisnje ispada kao trosak. "instalirana snaga". za stan od 58 kvadrata ja placam svaki prokleti mjesec 170 kn. a po zimi mi ukupni racun za grijanje stana zna biti i 800 kn. plus jos 80-tak kuna za toplu vodu. sad jo najavljuju 40% povecanje (radi se o varazdinu) .... pa to bude 1100 kn mjesecno za grijanje! to je bolesno

s druge strane, ljudi koji imaju etazno grijanje placaju mjesecno izmedju 200 i 400 kn po zimi - grijanje stanova od 50-70 kvadrata i grijanje vode, i ovisno o tome kolko puno se griju. i nemaju nikakvu idiotsku "instaliranu snagu" za placati. jedini dodatni trosak im je 250 kuna za ciscenje protocnog plinskog bojlera svake dvije godine

najveci problem je u tome da je meni u stanu cesto i zima, a nakon 23h gase grijanje pa mi je onda uzasno zima i moram se grijati jos na struju.... i placam 800 kn za to ....

mozda je vani vise, tj realnije izjednacena cijena plina i cijena grijanja koje je zajednicko? ako vani i imaju takve cijene ko kod nas za zajednicko grijanje, pa cak mozda i vise .... i dalje imaju sto put vise place pa im to ne ispadne uzasno puno. a ne kak kod nas - dobijes placu od 2500 kuna i onda plati 1100 kn za grijanje .... platis ostale rezije i ostatak mjeseca zivis na vodi?
AvEnGeR_HR is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.