Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2009., 18:14   #21
Lijevano željezo = gus. Da, hrapavo je.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 19:54   #22
Da, gus ili giza.

Mi u primorju isto kažemo giza, tako da sam pred dva mjeseca kupio za poklon gizani kotlić.
__________________
Od viška glava ne boli... osim ako nisu u pitanju batine.
ile.ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 20:37   #23
Aha,nisam čuo izraz gusano željezo pa me zanimalo o čemu se priča
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 11:58   #24
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
meni muž donio iz jedne kovačnice ludilo gusanu tavu. jaaaaako je teška i nije baš jednostavno baratati, ali papica je fina. pogotovo ako se kuha na otvorenom plamenu (plin), a ne na struji.

održavanje je ful jednostavno. prije prve uporabe treba se na njoj zacrvljiti malo ulja, toliko da prekrije dno. višak se izlije i kad se pothladi cijelu ju namazati tim uljem. opet višak ulja obrisati. takva mi visi na kuki u kuhinji.

nakon kuhanja samo ju dobro operem mlakom vodom i krpicom BEZ DETERDŽENTA!!! nakon toga ju obrišem suhom krpom i ponovno kapnem malo ulja i razmažem po dnu i cijelim bridovima. bitno je i da se "šavovi" zaulje, da ne dođe do hrđanja.

moja je isto došla brez poklopca, pa ga i ne koristim. fora je kad se hrana koja krčka malo "zapeče" odozgo.
Potpisujem! Bas sam to htio napisati. Drugi nacin da pripremis cisti gus je da ga namazes uljem i onda stavis u vec zagrijanu pecnicu na neko vrijeme. Kasnije izvadis van (kad je hladno) i dobiti ce se na tavi jedna patina (naravno - pazi da ti rucka od tave nije drvena neg isto gusnata jer se inace zapali, ne). Mozes ponoviti postupak. Taj sloj ti onda bude kao "teflon" ali svakako kuhaj sa uljem....tijekom godina koristenja, gusnata tava ce tamniti...u pocetku izbjegavaj pripremu kiselih umaka/jela (tipa s paradajzom) dok se sloj ne poboljsa - dakle, jaja & spek, kobasice, itd - super.

Svakako izbjegavati pranje deterdjentom...i ribanje celicnom cetkom - dakle, stavi ulje ili mast onak po starinski pa peci - tava i jest nastala u to doba .i malo premazati uljem nakon pranja i staviti na prozracno mjesto da se ulje ne pokvari (dobije los miris) i tava ne zahrdja - ak je koristis svaki dan to nije bitno.

Nazalost, svoju tavu sam morao pokloniti....



Gdje ima kod nas za nabaviti?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:00   #25
Ovo vam je jos isto dobro:

Dutch oven; u principu proizvod ispadne kao da je ispod peke. Koristili su je najvise americki kauboji u ona vremena otkrivanja zapada.

europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:03   #26
e da, to posuđe s fotki jest malo profesionalnije izrade. moja tava je izašla pravo iz seoske kovačnice u Allgäu. dio vjerojatno jest lijevan/izvlačen/prešan (ne znam), ali je sam finiš radio kovač rukom (mislim, nakovnjem i čekičom!). vidi se da je ručka "ljepljena" i da je dno "rešetano".

patina na dnu se dijelom napravila od onog prvog grijanja ulja, tamno smeđe. vjerojatno će se vremenom sve ujednačiti. još uvijek ju smatram relativno novom, ali ima da se prenese na koljena (šparete) praunukovih unuka!



eh da, što se tiče nabavke, možda da se škicne na profi-gastronomiji u METRO-u?
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 21:21   #27
znam da je mnogima ikea daleko, ali kako sam čuo tavice kakvu sam ja platio 30 eura kod nas dođu oko 800-1200 kn, makar vjerujem da se može iskamčiti negdje i malo jeftinije. ali kad uzmete u obzir ostale stvari koje su u ikei nekoliko puta jeftinije, isplati se potegnuti do graza u shopping.

ali, on topic, može koji recept?
__________________
Svijet je pun usamljenih internetskih drkadžija
kresho69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 12:15   #28
Ja kupila gril tavu tesku tucanu u Ikei, cetvrtastu, malo skuplju od 30 eura. No, kad pecem sitno povrce, to mi se istopi i zagori, zalepi se i kako drugacije da je operem nego zicom i deterdzentom. Je l zna neko kako se pece na toj tavi tako da se ne zalepi? Jos se nisam usudila da stavim ribu na nju.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 14:46   #29
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
Ja kupila gril tavu tesku tucanu u Ikei, cetvrtastu, malo skuplju od 30 eura. No, kad pecem sitno povrce, to mi se istopi i zagori, zalepi se i kako drugacije da je operem nego zicom i deterdzentom. Je l zna neko kako se pece na toj tavi tako da se ne zalepi? Jos se nisam usudila da stavim ribu na nju.
Procitaj sto smo ti napisali. Prvo trebas tavu season i onda je koristiti sa uljem. Gusnata tava nije za moderno "zdravo" kuhanje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 15:14   #30
darling, ako ti zagori, iskuhaj tavu s vodom da otpusti. nikako nemoj koristiti deterdžent.

to što se lijepi hrana stvar je reguliranja temperature. barem tako mislim. ja uvijek podlijem vodom ako se počne hvatati hrana. kod prženja da ne zagori vjerojatno bi pomoglo puno više ulja/masnoće, ali to ne prakticiram, pa ne znam. uvijek radije radim umak s vodom/rajčicom, pa nema zagaranja.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 16:11   #31
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
darling, ako ti zagori, iskuhaj tavu s vodom da otpusti. nikako nemoj koristiti deterdžent.

.
A u vodu dodaj malo soli
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 17:55   #32
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post

Nazalost, svoju tavu sam morao pokloniti....



Gdje ima kod nas za nabaviti?
takvih je bilo u mercatoru, ali ne zalazim više u te veće mercatore pa ne znam jel ih još prodaju
merkur? tam zna biti svakakvog suđa
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 21:41   #33
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
A u vodu dodaj malo soli
e ovo nisam znala. hvala!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:42   #34
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
A u vodu dodaj malo soli
Hvala obema. Ali ja sam to sve radila, a tavu nikako nisam uspevala da operem. Pre prve upotrebe kuvala sam ispratila sam sve korake Ikeinog uptstva (prokuvavanje mleka i ulja i ostalo ne secam se vise sta). Onda sam htela da grilujem povrce. Isekla sam povrce na komade, zauljila i stavila na vrelu tavu. I sta se desilo? Lepilo se. Nesto sam i uspevala da odlepim, ali mi je sitno seckani beli luk se skroz istopio i zalepio se kao neka zvaka izmedju rebaraca (bitno je, dakle, da dno nije ravno, vec je to gril tava kojoj dno izgleda kao sinusna funkcija). E onda sam sipala vodu i kiselila, povremeno zagrebavala noktom da vidim da l se odlepio luk, jok, i tako 7 dana, i prokuvavala vodu i sve, dok nisam ppzdela, uzela zicu i deterdzent i oprala ko covek.
Iz tog sam naucila da ne treba sitno da seckam beli luk. Uspevam da grilujem povrce, patlidzan, paprike, tikvice se tope, nisu dobre. Jednom sam grilovala list, ali mi se to sve zalepilo i vise se necu usuditi. Mozda bi bilo bolje da sam uzela ribu s kozom?! Eto, ako neko zna i koristi gril tavu (gridl pen sto bi rekli Najdzela i Dzejmi), jos plus tucenu ili gusanu, bas bi mi znacilo da mi da uputstva za optimalnu upotrebu.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 15:39   #35
Ja je koristim i baš kao što sam i prije rekla nakon upotrebe zagrijem vodu sa soli i isperem vodom i spužvicom. Meni sve ode Mislim naravno da ostane onako neki mali sloj ali to tako mora biti.
Inače mislim da bi ti bilo bolje uzeti ribu s kožom. I još jedan savjet, ja nikada ne stavljam ulje direktno na tavu nego namirnice namažem uljem pa onda bacim na vruću tavu, tako se manje dimi.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 18:25   #36
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Procitaj sto smo ti napisali. Prvo trebas tavu season i onda je koristiti sa uljem. Gusnata tava nije za moderno "zdravo" kuhanje.
Zbog čega nisu za "zdravo" kuhanje, jel lijevano željezo pušta što u hranu ili u čemu je stvar? Koji je na kraju izbor materijala dobar, pored teflona, emajla, inoxa...

I zbog čega ih se ne smije ribati i prati s detrđentom, što se događa od tog?
oleandrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 00:19   #37
Le Creuset posude

da li ga ljudi koriste u hrvatskoj??
kod nas u UK je jaaako popularno..

http://www.lecreuset.co.uk/
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 14:34   #38
Quote:
trustno1 kaže: Pogledaj post
da li ga ljudi koriste u hrvatskoj??
kod nas u UK je jaaako popularno..

http://www.lecreuset.co.uk/
kod nas u hr nema lecreuseta, ima staub . ja ga jako volim
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 19:39   #39
bome jaaako slicno le creusetu...
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 23:17   #40
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
kod nas u hr nema lecreuseta, ima staub . ja ga jako volim
Di se prodaje?
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.