Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2013., 14:04   #1
Teorijske mogucnosti kontrolirane fuzije

Razumljivo mi je da danas idu na glomazne reaktore i na spajanje težih jezgri koje omogucuju kontroliranu fuziju u manje ekstremnim uvjetima, što bi trebalo ubrzati postizanje uspjeha u izradi komercijalnog fuzijskog reaktora.

No ovdje me prvenstveno zanimaju teorijske mogućnosti kontrolirane fuzije u malim reaktorima koji bi kao gorivo koristili "obican", "lagani" vodik. Za takvu je fuziju potrebno postići ekstremnije uvjete u reaktoru i tu me sad zanima koliko je fizika napredovala u tom području. Koliko je poznato gdje su teorijske granice postizanja efikasne kontrolirane fuzije u malim reaktorima s laganim vodikom?

Dakle nešto što bi se moglo koristiti u obiteljskoj kući ili u automobilu.
Je li teorijski moguće postići efikasni fuzijski proces u takvim minijaturnim uvjetima s lako dobavljivim gorivom? Bez obzira koliko dugo će takvu tehnologiju trebati razvijati. Je li takva tehnologija teorijski zamisliva?
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 17:33   #2
jezgra vodika je proton, da bi mogao postic fuziju ta dva protona moraju doc dovoljno blizu da jaka nuklearna sila prevlada elektromagnetsko odbijanje. nuklearne sile imaju doseg od cca 10^-15 metara, sto je odprilike i neki "dijametar" protona.
uvrsti u izraz za coulombovu silu tu udaljenost i naboje protona pa vidi koliku silu moras prevladat...
ne kazem da sam radio neke dublje analize ali ovako na prvu loptu mi se cini da nema sanse postic neku "hladnu" fuziju dva vodika...
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 18:17   #3
bit će moguće kad i supravodljivost na sobnoj temperaturi
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 04:38   #4
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
jezgra vodika je proton, da bi mogao postic fuziju ta dva protona moraju doc dovoljno blizu da jaka nuklearna sila prevlada elektromagnetsko odbijanje. nuklearne sile imaju doseg od cca 10^-15 metara, sto je odprilike i neki "dijametar" protona.
uvrsti u izraz za coulombovu silu tu udaljenost i naboje protona pa vidi koliku silu moras prevladat...
ne kazem da sam radio neke dublje analize ali ovako na prvu loptu mi se cini da nema sanse postic neku "hladnu" fuziju dva vodika...
Ovo nije tema o hladnoj fuziji. Vodikovo spajanje u zvijezdama ne vrši se u hladnim uvjetima nego u uvjetima golemog pritiska i temperature u milijunima stupnjeva i goleme mase tih jezgara pa je i dalje vjerojatnost spajanja takve jezgre u zvijezdi mase Sunca prosječno jedamput u nekoliko milijardi godina, koliko se sjećam.

U svom tekstu sam napisao da su za to sto trazim potrebni ekstremniji uvjeti nego za spajanje tezih jezgara s neutronima.
Ideja je logicna jer je "lagani" vodik fuzijsko gorivo kojega ima najvise u svemiru, i razvoj takve tehnologije će kad-tad doći na red.
S obzirom da nemamo uvjete goleme gravitacije kakvi postoje u zvijezdama, i da se radi o krajnje minijaturnim masama u usporedbi s masama goriva u zvijezdama, dakle jedino što preostaje su ekstremno visoke temperature, još koji red veličine iznad onoga što je potrebno u procesima spajanja jezgara s neutronima kakvi se danas istražuju.
No dobro, nakon nekoliko dana čekanja na odgovor došao sam do zaključka da se radi o rubnom području koje još nije dovoljno istraženo niti u superračunalima a pogotovo ne laboratorijski pa fizika još nema siguran odgovor.
Osim računice koju si ponudio za energetski izračun. Ok za početak. Imamo neke polazne zahtjeve za unos energije u proces i sada bi trebalo vidjeti kako je to teorijski moguce izvesti. Prije ulaženja u laboratorijske pokuse trebala bi računica vjerojatnosti uspjeha s obzirom na teorijske zahtjeve za energijom i teorijske mogućnosti unosa energije s današnjom poznatom tehnologijom, najvjerojatnije mikrovalnom.

Koliko god su zbog ulaznih zahtjeva potrebni ekstreminiji uvjeti, toliko bi ipak za potrebe reaktora male snage i laboratorijski troškovi trebali biti bitno manji od troškova za eksperimente velike snage kakvi se danas provode. Jedino su računalni zahtjevi bitno zahtjevniji.

Da bi reaktor male snage (za kuću ili kopneno vozilo) bio uspješan i praktički izvediv, za njegovo bi pokretanje trebala biti dovoljna energija iz kojih 100-200 kg olovnih akumulatora.
Prvo je pitanje koliko je to teoretski izvedivo.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 05:26   #5
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
bit će moguće kad i supravodljivost na sobnoj temperaturi
mala digresija
http://www.superconductors.org/30C_rtsc.htm
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 16:27   #6
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
onda sam treba napravit mini verziju ovog


supervodič bi riješio sve probleme hrvatskog elektroenergetskog sustava, i to bez fuzije
kad bi radio na sobnoj temperaturi
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:22.