Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Koji status je najbolji za Vojvodinu?
Miloševićeva "autonomija" 14 10.00%
Aktuelna autonomija 12 8.57%
Autonomija iz 1974. 11 7.86%
Autonomna republika (poput RS) 10 7.14%
Konfederalna jedinica u uniji sa Srbijom 9 6.43%
Nezavisnost 84 60.00%
Glasovatelji: 140. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2014., 22:14   #1
Referendum o statusu Vojvodine

Gledam kako se u civilizovanoj i demokratskoj zemlji Velikoj Britaniji bez prolivene krvi, mržnje i nacionalizma održava komotni referendum o statusu Škotske. Tako nešto je za balkanske pojmove nezamislivo, ali možda će jednoga dana sazreti svest i na ovim prostorima da se drugim i drugačijim ljudima dopusti slobodan izbor da odluče o statusu svoga zavičaja.

Čitam komentare po novinama na vestima o škotskom referendumu i za oko mi je zapao enormni broj Vojvođana koji se javljaju i priželjkuju vojvođanski referendum. I zaista, kad god odem gore u Banat i popričam sa tamošnjim prijateljima svaki od njih (nevezano za imovinsku, nacionalnu, stranačku, versku, pa i zavičajnu pripadnost) spomene da je za Vojvodinu najbolja opcija nezavisnost. Što je razumljivo. Srbija se već devedeset godina ponaša kao kolonijalni okupator na tlu južne Panonije, a da ne govorim da su Vojvođani i Srbijanci dva potpuno različita sveta. Koliko god sam se iz najbolje namere trudio da izbrišem kulturološke razlike između Vojvodine i "Uže" Srbije, nisam uspevao.

Vojvođanin sam po poreklu, rođenju, ideologiji i duši. Jbg. Srbin sam po etničkoj pripadnosti (banaćanski Srbin - Lala), ali živim u Beogradu i lojalan sam državi Republici Srbiji. Priznajem njen ustav i nikada ne bih učinio ništa protivustavno ili protivzakonito, ali priznajem i da duboko u sebi, emotivno, želim videti Vojvodinu kao slobodnu i nezavisnu zemlju. Imam pravo na takve emocije i želje. Imam pravo i na nadu da će se neka buduća vlada i politička elita Srbije urazumiti i Vojvođanima dati čist i pravedan referendum da odluče šta žele sa ovom pokrajinom. Ukidanje, autonomiju, federaciju ili nezavisnost.
denacifikator is offline  
Old 19.09.2014., 00:15   #2
Nijedno od ponuđenih odgovora.

Vojvodina je balast ovako maloj Srbiji i treba je ukinuti. Novi Sad i Vršac kao i Valjevo i Niš, i mirna Srbija
FistfulofD is offline  
Old 19.09.2014., 09:24   #3
Kakva je ovo glupost, tamo su srbi večina, referendum ne bi prošao.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Old 19.09.2014., 09:43   #4
Sto bi nas narod rekao "sto je babi milo to joj se i snilo"
starchaser is offline  
Old 19.09.2014., 09:52   #5
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Gledam kako se u civilizovanoj i demokratskoj zemlji Velikoj Britaniji bez prolivene krvi, mržnje i nacionalizma održava komotni referendum o statusu Škotske. Tako nešto je za balkanske pojmove nezamislivo, ali možda će jednoga dana sazreti svest i na ovim prostorima da se drugim i drugačijim ljudima dopusti slobodan izbor da odluče o statusu svoga zavičaja.

Čitam komentare po novinama na vestima o škotskom referendumu i za oko mi je zapao enormni broj Vojvođana koji se javljaju i priželjkuju vojvođanski referendum. I zaista, kad god odem gore u Banat i popričam sa tamošnjim prijateljima svaki od njih (nevezano za imovinsku, nacionalnu, stranačku, versku, pa i zavičajnu pripadnost) spomene da je za Vojvodinu najbolja opcija nezavisnost. Što je razumljivo. Srbija se već devedeset godina ponaša kao kolonijalni okupator na tlu južne Panonije, a da ne govorim da su Vojvođani i Srbijanci dva potpuno različita sveta. Koliko god sam se iz najbolje namere trudio da izbrišem kulturološke razlike između Vojvodine i "Uže" Srbije, nisam uspevao.

Vojvođanin sam po poreklu, rođenju, ideologiji i duši. Jbg. Srbin sam po etničkoj pripadnosti (banaćanski Srbin - Lala), ali živim u Beogradu i lojalan sam državi Republici Srbiji. Priznajem njen ustav i nikada ne bih učinio ništa protivustavno ili protivzakonito, ali priznajem i da duboko u sebi, emotivno, želim videti Vojvodinu kao slobodnu i nezavisnu zemlju. Imam pravo na takve emocije i želje. Imam pravo i na nadu da će se neka buduća vlada i politička elita Srbije urazumiti i Vojvođanima dati čist i pravedan referendum da odluče šta žele sa ovom pokrajinom. Ukidanje, autonomiju, federaciju ili nezavisnost.
Ja mislim da ti ne živiš u Vojvodini.
Ili bar ne poznaješ Vojvodinu kao što misliš ili želiš da predstaviš.
Najveći problem i nesavladiva prepreka, zbog koje Vojvodina nikad ne može biti poput Škotske ,recimo...je taj što vojvodjanski identitet ne postoji.
To je jedna prazna ljuštura, bez obzira na neke pokušaje pojedinih krugova iz Vojvodine da ga afirmišu.
Recimo, Dalmatinca ili Hercegovca možeš identifikovati lako...ali Vojvodjanina jako teško.
Možeš poznati Lalu, ali oni su danas manjina u Vojvodini.

Ja sam recimo rodjen u Vojvodini. I moji roditelji su rodjeni u Vojvodini. I ceo život živim u Vojvodini. Ali nisam Lala, niti rastežem laloški dok pričam.. Ja sam kao Vojvodjanin, ali pojma nemam šta me kao Vojvodjanina odredjuje sem geografije. Koja je to moja osobenost, kulturološka ili bilo koja druga koja me razlikuje od na primer nekog iz Kragujevca?
Sama Vojvodina je jedan neverovatan kulturološki miks. Ovde se susedna sela razlikuju, kao da su dve države u pitanju.
Samo kad kreneš tim podunavljem od Novog Sada i Temerina, preko Bačkog Petrovca, Bačke Palanke pa gore do Apatina.
Madjari u Temerinu, okruženi Srbima bosancima iz Bačkog Jarka i Siriga, pa Lale iz Čeneja (čujem da su se i neki Škoti tamo doselili), pa Slovaci iz B.Petrovca i Kisača, pa odmah pored Ličani iz Stepanovićeva, pa Bosanci iz Futoga i Veternika, pa Hercegovci iz Gajdobre, pa Bosanci u Mladenovu, Lale iz Tovariševa, Srbi bosanci i Bošnjaci bosanci u B.N.Selu, pa odmah pored Šokci Hrvati iz Plavne, Rumuni u Vajskoj i onda odmah tu naletiš na Vranjance i Piroćance iz Karavukova, pa opet Ličani iz Prigrevice kod Apatina...

To veze s veze niti jedno s drugim nema...a pričamo o nekom vojvodjanskom identitetu i kulturološkim i mentalnim razlikama u odnosu na ostatak Srbije.

Zato Vojvodina nikad neće biti Škotska.
WarrenYoung is offline  
Old 19.09.2014., 09:54   #6
Treba se rjesiti traktorista koji napunili AP Vojvodinu i poslati ih za Smederevski sandzak i organizirati referendum tada



Evo kako je to izgledalo u Jugi razlika između dijelova koji bili u Habsburškoj monarhiji koji bili Zapad (napredni) i dijelova koji bili pod Turskom odnosno istočnjaka (zaostali)


U Jugoslaviji je procenat nepismenih bio vrlo visok još
20-ih godina. Nepismeno je bilo 51,5% stanovništva: u južnoj Srbiji 83,88%, Bosni
i Hercegovini 80,55%, Crnoj Gori 65,91%, severnoj Srbiji 65,44%, Hrvatskoj - Sla¬
voniji 22,10%, Vojvodini 23,3%, Sloveniji 8,85%. Živko Avramovski, nav. delo, 330
(izveštaj iz 1925)
mikitop is offline  
Old 19.09.2014., 10:08   #7
Vojvodina zaslužuje šansu.
odurni_gad is offline  
Old 19.09.2014., 10:21   #8
Pa denacifikator je ovu temu provukao vec nekoliko puta u zadnje 3 godine cini mi se.....
A demografska slika Vojvodine nikada nije bila vise homogenija nego danas.
Ove price nisu mogle da prodju ni 1991 kad je autonomastvo bilo neuporedivo jace i kad je Srba bilo 58 % a ne danas.
Mondragon is offline  
Old 19.09.2014., 10:45   #9
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Ja sam recimo rodjen u Vojvodini. I moji roditelji su rodjeni u Vojvodini. I ceo život živim u Vojvodini. Ali nisam Lala, niti rastežem laloški dok pričam.. Ja sam kao Vojvodjanin, ali pojma nemam šta me kao Vojvodjanina odredjuje sem geografije.
Ali su baba i deda iz Bosne, jel tako?

To kako pricas je najmanje vazno, ne rastezu ni u Vojvodini svi, narocito sela gde su naseljeni Srbijanci i dodjosi iz BiH i RH. Oni govore kao da su jos uvek u pecini.
Vazno je kako se osecas, a posto si, iako rodjen u Vojvodini, mentalitetski jako daleko od iste, logicno je da spadas u one dodjose koji mrze Vojvodinu, a kojima nije mali broj. Iako su rodjeni ovde, nepismeni dedovi su im jos od malih nogu objasnili kako u Bosni i Lici zive najbolji ljudi, najposteniji, najsposobniji, najhrabriji i kako su ih hladni i rezervisani Vojvodjani lose prihvatili '46.
Doduse postoji jedan deo onih koji su se saljivo receno vojvodinizovali, ali su na zalost takvi u manjini. Srbizacija Vojvodine kolonizacijama i menjanjem krvne slike po planu tiranina Karadjordjevica je donekle urodila plodom. Isto je pokusao i sa Makedonijom, iste kolonizacije, isti Licani, ali je Makedonija imala srece da nakon 2. sv. rata postane posebna republika i bude izuzeta od svih daljih planskih kolonizacija.
phanatique is offline  
Old 19.09.2014., 12:00   #10
@WarrenYoung

Nisam ni rekao da živim u Vojvodini. Živim u Beogradu gde sam proveo veći deo svog života, ali i dalje sam ostao Vojvođanin (ono što sam po poreklu, zavičaju i mentalitetu).
Vojvođanski identitet u etničkom smislu ne postoji i nikada neće postojati, ali postoji snažan regionalni i kulturološki identitet.
Ali status Vojvodine nije toliko stvar identiteta koliko pogleda na svet i ekonomije.

Da su se Srbijanci malo više ugledali na Vojvodinu i Vojvođane umesto što su im nametali rešenja danas niko ne bi ni spomenuo otcepljenje.
denacifikator is offline  
Old 19.09.2014., 12:12   #11
Čemu ovo?

Vojvodina danas ima 2/3 Srba i nema smisla raditi neki entitet, nego treba posve ukinuti Vojvodinu, zaostavštinu iz doba Jugoslavije
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 19.09.2014., 12:14   #12
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Ali su baba i deda iz Bosne
Nekako mi se čini da su se bosanski kolonisti najbolje asimilirali u vojvođanski korpus od svih dođoša Jer nemoj zaboraviti da su Srbi iz Bosanske Krajine zapravo flotantna etnička masa, ostaci Ilira, nesrpsko i nehrvatsko pleme kojima je slovenski jezik nametnut tokom vekova. Živeli su od vajkada u multietničkom okruženju (Bosna), ambiciozni su, vredni i izuzetno tolerantni. Čak primećujem da ima više mešanih brakova između Bosanaca i Mađara nego između Lala i Mađara.

Najveći vojvodinomrsci u Vojvodini su izbeglice iz ratova devedesetih, a Vojvodinu najviše satire Srbija sa svojom srbijanizacijom, pa tek onda kolonisti druga Tita.
denacifikator is offline  
Old 19.09.2014., 12:18   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čemu ovo?

Vojvodina danas ima 2/3 Srba i nema smisla raditi neki entitet, nego treba posve ukinuti Vojvodinu, zaostavštinu iz doba Jugoslavije
Vojvodina nije zaostavština iz doba Jugoslavije. Vojvodina je starija čak i od Kneževine Srbije!
Pa šta što ima 2/3 Srba? Ja ti tvrdim da bi velika većina Srba zaokružila YES na referendumu. Proradili bi ekonomičnost i ljubav prema zavičaju.
denacifikator is offline  
Old 19.09.2014., 12:27   #14
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Vojvodina nije zaostavština iz doba Jugoslavije. Vojvodina je starija čak i od Kneževine Srbije!
Pa šta što ima 2/3 Srba? Ja ti tvrdim da bi velika većina Srba zaokružila YES na referendumu. Proradili bi ekonomičnost i ljubav prema zavičaju.
Kakva ljubav prema zavičaju?

Pa ja volim Slavoniju više od ijednog mjesta na svijetu, pa mi ne bi padalo napamet neke autonomije raditi.

Bio bih dakle krajnji licemjer da isto želim Srbima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 19.09.2014., 12:29   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kakva ljubav prema zavičaju?

Pa ja volim Slavoniju više od ijednog mjesta na svijetu, pa mi ne bi padalo napamet neke autonomije raditi.

Bio bih dakle krajnji licemjer da isto želim Srbima
A podržavaš Škotske secesioniste iako je Škotska duže u Britaniji nego Vojvodina u Srbiji
denacifikator is offline  
Old 19.09.2014., 12:33   #16
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
A podržavaš Škotske secesioniste iako je Škotska duže u Britaniji nego Vojvodina u Srbiji
Škotska je država u kojoj većina stanovnika je Škotski narod.

Vojvodina je pokrajina u kojoj danas uglavnom žive Srbi i kako je dio Srbije, ne vidim smisla u nekim političkim autonomijama.

Ako želiš da okruzi ili općine zadržavaju više novca od poreza, sasvim dobra ideja, ja podržavam, ali ako želiš političku autonomiju i stvaranje eniteta u već postojoćeoj državi, a u oba živi isti narod, uvijek sam protiv toga.

PS
nadam se da Vrangel neće pljunuti kavu od šoka na ove moje postove
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 19.09.2014., 12:44   #17
Quote:
FistfulofD kaže: Pogledaj post
Nijedno od ponuđenih odgovora.

Vojvodina je balast ovako maloj Srbiji i treba je ukinuti. Novi Sad i Vršac kao i Valjevo i Niš, i mirna Srbija
Ne. Ako zbog ičeg, onda zbog etničke raznolikosti kao i autonomije koja naglašava posebnost.
Imran is offline  
Old 19.09.2014., 12:49   #18
Pusti snovi minornih anacionalnih pojedinaca.
Nixma is offline  
Old 19.09.2014., 12:54   #19
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Ali su baba i deda iz Bosne, jel tako?

To kako pricas je najmanje vazno, ne rastezu ni u Vojvodini svi, narocito sela gde su naseljeni Srbijanci i dodjosi iz BiH i RH. Oni govore kao da su jos uvek u pecini.
Vazno je kako se osecas, a posto si, iako rodjen u Vojvodini, mentalitetski jako daleko od iste, logicno je da spadas u one dodjose koji mrze Vojvodinu, a kojima nije mali broj. Iako su rodjeni ovde, nepismeni dedovi su im jos od malih nogu objasnili kako u Bosni i Lici zive najbolji ljudi, najposteniji, najsposobniji, najhrabriji i kako su ih hladni i rezervisani Vojvodjani lose prihvatili '46.
A odakle su se doebali tvoji "pismeni" dedovi?
S Kosova ili iz Gornje Madjarske?
Da su bili išta više od kukavnih kmetova, niko ih ne bi ni mogao naterati u vojvodjansku močvaru.

U Vojvodini su svi dodjoši. Samo je pitanje da li si potomak izbeglica sa Kosova, habzburških kmetova ili ličkih, bosanskih i hercegovačkih partizana.
Koja od tih grupa baštini "vojvodjanski" mentalitet?
Nijedna. Jer vojvodjanski mentalitet ne postoji, sem u frustriranim glavama koje svoju nesposobnost pravdaju invazijom dodjoša.

Takvi "Vojvodjani" kao ti ste posebna sorta. Rezultat jednog nesvakidašnjeg komunističkog eksperimenta s kraja 60-ih, koji je imao za cilj da Vojvodinu predstavi kao "fiš paprikaš plac", po kome plove i jezde čamci, čunovi, šajke, salaši, tamburaši, rujno vino i špriceri, čilaši i ljudi koji se njišu i grle u ritmovima novokomponovanih turbo-folk tamburaških kapela, poput utripovanih američkih omladinaca, a sve u okviru partijsko-paganskih svetkovina tipa "Zlatni kotlić".

I zamalo da taj socijalističko-kompartijski eksperiment uspe.
Ali muka vojvodjanerska je što su replika sami sebi. Što se diče vojvodjanskim gradjanskim duhom, a smetaju im svi koji bar tri kolena unazad nisu rodjeni "Vojvodjani". Smetaju im dodjoši, smetaju im izbeglice...Smetaju im ljudi koji pričaju kao iz pećine. To je valjda neki specifičan gradjanski duh.
Diče se vojvodjanskom tolerancijom i pitomošću, a u bliskoj prošlosti imaš pokolj Srba i bacanje pod led od strane madjarske vlasti, ustaške zločine u Sremu, madjarizaciju lokalnog stanovništva Bačke i Banata, etničko čišćenje folksdojčera...

Zato, umesto što tupiš krac o posebnosti vas iskonskih Vojvodjana i vašem specifičnom mentalitetu, bolje ti je da upoznaš svoju zemlju i ljude koji je nastanjuju...i prihvati je onakvu kakva jeste. Posebna samo po svojoj raznolikosti i različitosti mentaliteta. I u toj šarolikosti, tvoj vojvodjanerski mentalitet je mali i ništavan.

Zadnje uređivanje WarrenYoung : 19.09.2014. at 13:19.
WarrenYoung is offline  
Old 19.09.2014., 13:08   #20
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
@WarrenYoung

Nisam ni rekao da živim u Vojvodini. Živim u Beogradu gde sam proveo veći deo svog života, ali i dalje sam ostao Vojvođanin (ono što sam po poreklu, zavičaju i mentalitetu).
Vojvođanski identitet u etničkom smislu ne postoji i nikada neće postojati, ali postoji snažan regionalni i kulturološki identitet.
Ali status Vojvodine nije toliko stvar identiteta koliko pogleda na svet i ekonomije.

Da su se Srbijanci malo više ugledali na Vojvodinu i Vojvođane umesto što su im nametali rešenja danas niko ne bi ni spomenuo otcepljenje.
Tek si ti čudna neka sorta.
Lala koji živi u Beogradu.
Pa što ne gledaš na svet i ekonomiju iz Novog Sada ili Perleza, nego iz Beograda?

O čemu uopšte pričaš? Kakvi Srbijanci? Na koje Vojvodjane da se ugledaju?
Pa znaš ko je meni Političku ekonomiju u Subotici predavao?
Vojvodjanin Radoman Božović.
Da, onaj isti premijer Srbije za čijeg mandata smo imali rekordnu inflaciju.

Ili su možda trebali da se ugledaju na Vojvodjanina Mihalja Kertesa? Ili na Vojvodjanina Jovicu Stanišića? Ili Lalu Radovana Pankova?

Kad uspeš da istakneš samo jednu specifičnost tog vojvodjanskog pogleda na svet...onda slobodno otvori još jedan ovakav topic.
WarrenYoung is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:22.