Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2008., 13:51   #201
Isuse i Bože, pa Uplakani se pojavil opet...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 14:39   #202
zašto štreberi drhću na pomen imena "uplakani" ?Tko je on ? Zašto ga ne volite ?? Jel on bio jako brezobrazan ili je samo iznosio neke svoje stavove koji su vas iritirali do bola???

nije demokracija za svakoga a pogotovo za dogmate, mislim si ja
dreknaštapiću is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 15:36   #203
Nego zanima me oko spajanje FIDovke.
Do osigurača imam dovedenu staru dvožilnu instalaciju bez uzemljenja, a dalje je nova instalacija sa automatskim osiguračima i trožilnim kablom.
Znači prije osigurača ubacim fidovku i spojim je tako da na ulazu u fidovku prespojim nulu i uzemljenje, a na izlazu dalje razvodim normalno sa trožilnim?
Jel OK?
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:03   #204
Na ulaz dif. sklopke spoji dovodnu fazu i nulu, a na izlaz sklopke fazu koja ide na osigurače, a nulu na sabirnicu nule (ona mora biti izolirana od uzemljenja).
Sve treće ž/z žice na odvodnim kabelima spoji zajeno (preko jedne sabirnice), te istu spoji na uzemljenje (ako nemaš izvedeno uzemljenje na ploči, spoji sabirnicu na nulu ISPRED sklopke).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:08   #205
Quote:
cibox kaže: Pogledaj post
Nego zanima me oko spajanje FIDovke.
Do osigurača imam dovedenu staru dvožilnu instalaciju bez uzemljenja, a dalje je nova instalacija sa automatskim osiguračima i trožilnim kablom.
Znači prije osigurača ubacim fidovku i spojim je tako da na ulazu u fidovku prespojim nulu i uzemljenje, a na izlazu dalje razvodim normalno sa trožilnim?
Jel OK?
Trebas dvopolnu fidovku u koju ulazis sa fazom i nulom. Na izlazu iz fidovke faza ide na osigurace pa dalje u stan, a nula ide na sabirnicu i dalje u stan.

Po stanu razvlacis zice kao da imas pravu zemlju. Iz stana svi kabeli uzemljenja dolaze na sabirnicu (ne onu od nule, u ormaricima su uvijek dvije medusobno izolirane sabirnice, jedna za nulu, jedna za zemlju). Tu sabirnicu bi normalno inace spojio na glavni dolazni vod uzemljenja (onog koje je zakopano u zemlji), ali posto ga nemas spoji je na nulu prije ulaza u fidovku.

Tako ce, ako dode do probijanja, struja teci kroz kabel zemlje, doci ce na nulu (dakle nulovano je), ali ce pri tom zaobici fidovku i stvoriti razliku koja ce fidovku izbaciti (i spasiti ti glavu ).

Napomena tebi i svima ostalima: ako niste sigurni ili se ne osjecate sigurnim uzmite majstora!
Nije tesko spojiti, ali struja bas i nije za igrati se.


PS: Zvon je brz ko munja
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:18   #206
Quote:
dreknaštapiću kaže: Pogledaj post
ha ha ha naravno da neće UVIJEK, nekada su ljudi bez mašte i vizije (poput tebe) mislili da su rastalni osigurači sve što nam treba , onda je neki genijalac smislio automatske, onda je neki genijalac smislio fidovku a budi siguran da se već radi na spravici koja će zamjeniti fidovku na mjestima gdje je njena ugradnja iz raznoraznih razloga nemoguća

Fala dragom Bogu da naš napredak ne ovisi o štreberima koji se drže zakona ko pijan plota i ne vide dalje od nosa
Tocno je da je napredak kontinuiran, i upravo zbog toga neces cekati "konacno rjesenje" jer takvog ni nema. Koristis ono sto je trenutno krajnji doseg. Zato i postoji nesto sto se zove standard, pravilnik i sl.

Sto bi ti savjetovao ljudima da stave za zastitu?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 17:15   #207
Misli da o govorimo o istom samo se ne razumjemo. Znači uzemljenje koje mi je provedeno nanovo spojim (putem sabirnice) na nulu ispred FIDovke ili kao na slici



Zadnje uređivanje cd_covers : 28.03.2010. at 00:22.
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 17:40   #208
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Tocno je da je napredak kontinuiran, i upravo zbog toga neces cekati "konacno rjesenje" jer takvog ni nema. Koristis ono sto je trenutno krajnji doseg. Zato i postoji nesto sto se zove standard, pravilnik i sl.

Sto bi ti savjetovao ljudima da stave za zastitu?
naravno fidovku no bojim se da nisi skužio suštinu onoga što sam napisao, htio sam reći da će i fidovki jednom doći kraj i da neće biti ugrađivana UVIJEK kako tvrdi jedan
dreknaštapiću is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 18:14   #209
[QUOTE=cibox;15987693]Misli da o govorimo o istom samo se ne razumjemo. Znači uzemljenje koje mi je provedeno nanovo spojim (putem sabirnice) na nulu ispred FIDovke ili kao na slici




Dobro si nacrtal, spoji tak. Meštar i ja smo upravo tak mislili.
Čim budeš u prilici, izvedi zasebno uzemljenje i spoji ono kaj si spojil na nulu na njega, jer ti je ovo privremeno rješenje.
Zašto?
Ako se negdje, nedaj Bože, nula otkvači (prije dif. sklopke), sva kućišta budu došla na neki potencijal, pa bi moglo biti jako opasno za ukućane.

PS. Diferencijalna sklopka može biti i četveropolna. Pazi kaj kupuješ: Odi u Swift u Vukovarskoj i kupi ili Merlin Gerin ili Siemens ili ABB ili Moeller, zaboravi turske ili kineske kopije. Ni ETI Izlake nije loš izbor. I kupi barem 40/0.3 (300mA osjetljivost).

Zadnje uređivanje cd_covers : 28.03.2010. at 00:22.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 18:40   #210
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
@Edgar
A, gle kod tebe je sve u redu, jer ti je stari priključak, a isti takav sam imao i sam na staroj kući (dok nisam počupao instalaciju zbog uređenja i obične osigurače) i sve bi bilo u redu da mi nije došao onaj za očitanje brojila koji mi je uvalio kontrolu, a onda sam morao dovesti instalaciju u red ili iskapčanje. Mislim da imaš na njihovim web stranicama pravilnik, a ima ga i u narodnim novinama.
Imam negdje i zapisnik koji su mi napravili i naveli te neke točke, tako da se nisam htio puno prepucavati s njima, nego sam otišao po ormarić za automatske osigurače, kupio sklopku i sve to spojio, platio frajeru 200 kuna za prijavu instalacije i otišao u Heinzelovu da mi opet prekontroliraju da li je sad po njihovom u redu i to je sve.
Međutim na staroj kući nemam limitatore, ali na novojj gdje sam tražio trofaznii priključak su mii uvalili limitatore, a da sam tražio na staroj kući bilo kakvu izmjenu ili dvotarifno brojilo (brojilo je u kući) morao bih staviti brojilo van kuće i uvalili bi mi limitatore.
Evo imaš i ovdje neke stvari pa čitaj http://www.hep.hr/ods/propisi/Default.aspx
http://www.hep.hr/ods/propisi/opci_uvjeti_2006.pdf
http://www.hep.hr/ods/propisi/Pravil...maNN282006.pdf
http://www.hep.hr/ods/propisi/MreznaPravilaNN362006.pdf
Nisam baš shvatio što si napisao. Znači meni je sve u redu bilo? Kažem bilo jer sad ionako imam fidovku i auto. osigurače

S druge strane kažeš da je i kod tebe bilo sve uredu ali si onda išao zamijeniti keramičke s automatksim i nisi stavio fidovku pa ti uvalili kontrolu?

inače imam dvotarifno brojilo od prije, i nemam limitator
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 19:29   #211
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Nisam baš shvatio što si napisao. Znači meni je sve u redu bilo? Kažem bilo jer sad ionako imam fidovku i auto. osigurače

S druge strane kažeš da je i kod tebe bilo sve uredu ali si onda išao zamijeniti keramičke s automatksim i nisi stavio fidovku pa ti uvalili kontrolu?

inače imam dvotarifno brojilo od prije, i nemam limitator
E, baš to. Mislim da si dobro shvatio i kod tebe i mene je bilo sve OK, dok ja nisam išao napraviti zamjenu onih starih keramičkih osigurača (bio mi ih je već pun kurac mjenjati i držati probilštift da vidim koji je riknuo), i kad sam to ja lijepo skinuo, jer kako oni tumače da je od bandere do brojila, kao i brojilo njihovo (a ja sam to platio i prepustio njima) od brojila do ormarića (razvodne kutije i dalje je moje) ,pa sam tako mislio da ako je nešto moje da mogu lijepo, jer ne diram niti plombu niti sat to zamijeniti na modernije, pa dok sam jedno vrijeme bio bez razvodne kutije uletili gospoda za očitanje i uvalili mi mahunu i to baš kad mi nije trebala.
Sad sam htio na toj staroj kući (sad je instalacija po njihovom PS-u) izdvojiti jedno kontrolno brojilo za jednu prostoriju i kažu da moram platiti po snazi, tj. koliko kilovata želim i da će mi uvaliti limitatore.
Što mi je ostalo, nego pozvati nekog rodjaka i metnuti mu 100 eurića u džep da zažmiri i on će to riješiti u subotu ili nedjelju.
Dok god nemaš limitator imaš veliku prednost nad menom, ja recimo nemogu u svoju trofaznu struju 9.9 KW priključiti stroj za žbukanje i mora se raditi ručno, dok moj susjed koji ima stari priključak, kao i ti , a i ja na staroj kući nema ograničenje i ne izbacuje limitator. Ježi ga, valjda sam osuđen da plaćam sve neke nove kerefeke, pravilnike i zakone, koje niti oni sami ne znaju baš najbolje rastumačiti osim kako njima paše.

BTW: jel možeš nekako riješiti da tema sam svoj majstor ima ulaganje slike s uslužnog servera, pa da krknem par slika kako banderaši spajaju struju ilegalno, a ima i masu ostalih tema gdje se mogu priložiti slike, a da se ne opterećuje baza podataka.
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:51   #212
Samo da repliciram sivku, odnosno posivjelom.
FID sklopka označava zaštitu instalacije mjerenjem diferencijalne struje ili struje greške.
Tako OD UVJEK, i tako će ZAUVJEK raditi zaštita dok god postoji ovaj tip javne mreže.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:58   #213
Edgaru sam ostao dužan odgovor od jučer.
od 1988 vrijedi norma da stan ili nova kuća MORA imati dvije FID sklopke.
Broj službenog lista neznam napamet i nije bitno.
No kako sustav funkcionira tek od pred desetak godina.
Ti si vlasnik kuće i tvoj je izbor hoćeš li raditi po propisima ili ne.
No ima jedna caka, a to je da HEP na priključak izlazi samo i jedino ako je potpisana prijava el. instalacije od ovlaštenog elektroinstalatera, tj. obrtnika, ili od firme koja je regana za taj posao.
Na prijavi ovlaštena osoba svojim potpisom jamči da je el. instalacija izvedena po vrijedećim propisima i normama.
I tu ti je kraj priče.
Dakle HEP se osigurao jednom prijavnicom, ti si se osigurao jer si uzeo majstora, poslije njega si tražio atest i mirno spavaš.
Ako se nešto dogodi, to jest ako netko pogine od udara struje, na teren izlazi policija i istražni sudac.
Pa ako je instalacija neispravna, a postoji potpis instalatera i onoga tko daje ateste, idu u zatvor.
Baš kao i dimnjačari kad se ljudi uguše od dimnjaka.
U RH nažalost postoji veliki broj neispravne instalacije, ali se po tom pitanju JOŠ ništa ne radi.
A da će se raditi, sigurno je iz novog zakona di je jasno donesen članak po kojem HEP bude i mora svima potrošačima ugraditi limitatore...
Taj postupak će trajati nekoliko godina, možda i dvadeset ali reda će se uvesti.
Sve to neznaju oni obrtnici koji raznim šufterima prodaju bjanko prijavnice za sto eura.
A to bu trajalo, dok prvi ne završi u zatvoru...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 00:31   #214
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
BTW: jel možeš nekako riješiti da tema sam svoj majstor ima ulaganje slike s uslužnog servera, pa da krknem par slika kako banderaši spajaju struju ilegalno, a ima i masu ostalih tema gdje se mogu priložiti slike, a da se ne opterećuje baza podataka.
Nadležni će biti zamoljeni.

Dok se to ne osposobi, uploadaj i stavi ovdje link



Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Edgaru sam ostao dužan odgovor od jučer.
od 1988 vrijedi norma da stan ili nova kuća MORA imati dvije FID sklopke.
Dakle, kao što rekoh - nove građevine

moja je stara, dakle nisam ilegalan, na mene se ne odnosi

i da znam za ove prijave instalacije i elek.energ. suglasnosti

a kaj se tiće limitatora, šta me briga, neka ga stave, ne zabrinjava me, nemam neka bijesna trošila
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 01:47   #215
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Nadležni će biti zamoljeni.

Dok se to ne osposobi, uploadaj i stavi ovdje link
Ima ovdje mod za vBulletin i stvarno je jednostavan za upotrebu
http://www.postimage.org/mod.php , a do tada ćemo se snalaziti kako znamo, samo probaj pogurati malo koliko možeš.

Quote:
Dakle, kao što rekoh - nove građevine

moja je stara, dakle nisam ilegalan, na mene se ne odnosi

i da znam za ove prijave instalacije i elek.energ. suglasnosti

a kaj se tiće limitatora, šta me briga, neka ga stave, ne zabrinjava me, nemam neka bijesna trošila
ma nisu ti važna ta bjesna trošila, nego recimo ako slučajno ideš nešto raditi, a imaš slabe limitatore, onda ti stalno izbacuju van (to su ti u biti samo sporiji automatski osigurači) i mene su zeznuli pa mi se moralo ručno žbukati, ali kako kažeš ako nemaš neke alate ili strojeve, baš te briga, no ima jedna caka da sad kad su ti stavili vanjski ormar, a u njemu imaš VUP (osigurač, pancir) nemožeš ga izmijeniti bez da zoveš elektru, jer oni imaju servisni ključ sedmicu za sve ormariće i onda ti naplate i dolazak i izmjenu osigurača, a u biti je ormar njihov, a ti si ga platio, pa su tu igre bez granica, no to su napravili prvenstveno zbog krađe struje ispred brojila, kao i za lakše očitavanje brojila.
Zaštite mora biti prvenstveno radi vlastite sigurnosti, ali su stvarno abnormalnii s nekim cijenama, pravilnicima (to mogu i nekako shvatiti), ali što i sam kažeš da pola nas nema ispravnu struju, ja bih nadodao da nas ima bar dvije trećine neispravno po njihovom pravilniku.
Sad, što je tu je, ti si se riješio, a bogme i ja em struje, em su mi uzeli novčeke, ali sad sam za razliku u recimo dvije ulice u kvartu oko mene jedini ja ispravan, pa gdje tu ima neke logike
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 12:46   #216
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
Ima ovdje mod za vBulletin i stvarno je jednostavan za upotrebu
http://www.postimage.org/mod.php , a do tada ćemo se snalaziti kako znamo, samo probaj pogurati malo koliko možeš.
nemam ovlasti za to. samo admini imaju pristup tome

kaže Bell da je code aktiviran

molim samo pazite na veličinu slika, ove gore su prevelike

i nemojte ih quotati ak nemorate, tj. ako quotate takav post izbrišite iz qouta sliku ak baš nije nužno da bude u vašem odgovoru.
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
...... baš te briga, no ima jedna caka da sad kad su ti stavili vanjski ormar, a u njemu imaš VUP (osigurač, pancir) nemožeš ga izmijeniti bez da zoveš elektru, jer oni imaju servisni ključ sedmicu za sve ormariće i onda ti naplate i dolazak i izmjenu osigurača
ma ne zovem ja njih. meni to odradio čovjek koji je njihov ovlašten električar.

tj. može podnositi onu elek.energ. suglasnost itd....može i plombirati (legalno/nelegalno), ima ključ od ormara, u krajnjem slučaju on mi ga i stavljao......
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 19:41   #217
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
nemam ovlasti za to. samo admini imaju pristup tome

kaže Bell da je code aktiviran

molim samo pazite na veličinu slika, ove gore su prevelike

i nemojte ih quotati ak nemorate, tj. ako quotate takav post izbrišite iz qouta sliku ak baš nije nužno da bude u vašem odgovoru.
....
Ne da je slika prevelika nego je drastično velika, no Bell bi bar morao znati da je ovo tako jednostavno za ugraditi i svi korisnici vide sliku, ne opterećuje server kao niti bazu podataka, a tko želi detaljnije pogledati, taj klikne na sliku, evo ti recimo jedan primjer slike
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 22:08   #218
Quote:
cibox kaže: Pogledaj post
Misli da o govorimo o istom samo se ne razumjemo. Znači uzemljenje koje mi je provedeno nanovo spojim (putem sabirnice) na nulu ispred FIDovke ili kao na slici


]
HEP ne dozvoljava ovakav spoj na svakoj trafo stanici...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 09:20   #219
Quote:
voyager kaže: Pogledaj post
Sve bitnije kućanske naprave stavi pod FID sklopku (bojler, el. pećnica, perilice itd.)
samo sto nit elktra nit elktricari nemaju uredaje s tocno mjerenje uzemljenja nit bi se zezalis time.. tako kad proveli tes 90 posto kucanstava nema dobro izvedenu instalciju. ali cini mi se da elektra ne mari bas puno za to... a nit slicni ovlastani

to je sve tipa ''stavi'' pa sta bude
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 10:16   #220
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
samo sto nit elktra nit elktricari nemaju uredaje s tocno mjerenje uzemljenja nit bi se zezalis time..
A ti si valjda prošao puno gradilišta, obrtnika i pogona Elektre, pa najbolje znaš da nemaju potrebne instrumente...

Svaki ozbiljniji obrtnik za el. instalacije ima uređaj s kojim može izmjeriti otpor uzemljenja, specifični otpor tla, otpor izjednačenih potencijala
i veze sa uzemljenjem, otpor izolacije i impedanciju petlje u kvaru. Pogoni Elektre imaju i odjel - grupu za mjerenje, sa hrpom instrumenata,
uključujući i mjerna kola. Prije puštanja bilo koje mreže u pogon, oni naprave hrpe mjerenja, i o tome naprave izvještaje-protokole.

O fušerima se pisalo nešto prije, ali ljudi koji uzimaju takve "majstore", morali bi biti svjesni i posljedica i opasnosti, za koje su si sami krivi.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:54.