Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2007., 23:57   #1
Lourdes - prodaja oprosta grijeha? 21. stoljeće?

Papin dekret: Oprost svima koji posjete Lourdes

Papa je proglasio opći oprost za vjernike u povodu 150. obljetnice Gospina ukazanja u Lourdesu, koja se obilježava od 8. prosinca 2007. do 8. prosinca 2008. godine, a predviđen je i posjet Benedikta XVI. tom francuskom marijanskom svetištu.

Zahtjev vjernika
Još nije određen datum papina posjeta Lourdesu.Maloj seljančici Bernadette Soubirous Gospa se ukazala u malom mjestu Massabielle prvi put 11. veljače 1858., a ukupno 18 puta do 16. travnja iste godine pa bi se moglo pretpostaviti da će se u tom razdoblju organizirati i papino hodočašće.

U Vatikanu je objavljen dekret o papinoj odluci o proglašenju općeg oprosta, a na višestruki zahtjev svećenika i vjernika. Opći oprost svakodnevno će se davati vjernicima koji u razdoblju od 8. prosinca ove godine do 8. prosinca 2008. budu posjetili, uz uobičajene uvjete, neka mjesta u Lourdesu: župsku krstionicu u kojoj je krštena Bernardette, dom obitelji Soubirous, takozvani "cachot", špilju Massabielle i kapelu u hospiciju u kojemu je Bernardette primila prvu svetu pričest.

Papa će opći oprost udjeljivati od 2. do 11. veljače 2008. svima koji u hramu, špilji ili nekom drugom dostojnom mjestu u svim krajevima svijeta budu častili blagoslovljeni kip Gospe Lourdske, svečano izložen na javno štovanje. U tom će razdoblju oprost moći dobiti i starije osobe, bolesni i svi oni koji iz opravdanoga razloga ne mogu izići iz kuće ako duhovno posjete spomenuta mjesta u Lourdesu te preko Marije prikažu svoje bolesti i teškoće životnog stanja u kojem se nalaze.

Vremenita kazna
Uvjeti za dobivanje oprosta jesu sakramentalna ispovijed i sveta pričest. Osim toga, potrebno je moliti na nakanu pape te potpuno otkloniti dušu od želje za bilo kakvim grijehom. Inače, oprost je opraštanje pred Bogom vremenite kazne za grijehe.

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...69305/index.do
LiveOnaCloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 00:48   #2
Ne može ni Vatikan uvijek biti super.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 01:19   #3
Koji dobar marketing

i naravno
kakva divna prilika za kršćane

sad braćo možemo
nesmetano griješiti
i onda
negdje na jesen, početak zime
dogodine obići kuću male
bernardice, kapelicu i sl
i sve će nam
biti oprošteno.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 01:20   #4
Zasto sam se odjednom sjetila filma Kevina Smitha ''Dogma''...nisu li i tamo nudili opci oprost u sklopu akcije KrscanstvoWow

Hm, nadam se da nece neka dva pala andjela iskoristiti ovaj opci oprost i tako dovesti do kraha univerzuma...
Mada mi ne bi smetalo da me posjeti bozji glasnik u liku Alan Rickmana...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 02:01   #5
Quote:
Scáthach kaže: Pogledaj post
Zasto sam se odjednom sjetila filma Kevina Smitha ''Dogma''...nisu li i tamo nudili opci oprost u sklopu akcije KrscanstvoWow

Hm, nadam se da nece neka dva pala andjela iskoristiti ovaj opci oprost i tako dovesti do kraha univerzuma...
Mada mi ne bi smetalo da me posjeti bozji glasnik u liku Alan Rickmana...
Ali on nema reproduktivni sustav. Čak je i pokazao.

Mislim, ovo je super stvar. Još kad bi pravna država uvažavala certifikat o odrješenju, bilo bi to super. Nakradeš se, izjebaš, porazbijaš, poubijaš, odeš na odrješenje, dobiješ papir i onda nek se sud misli.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 07:08   #6
Ja osobno sam kršćanin, a ovakve stvari kao ovo s odrješenjem me uvijek zbunjuju...
Styef is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 07:56   #7
Oprost grijeha, onih malih svakodnevnih, a ne kako to misle neupuceni, a to je druga tema. Neka ih Svevisnji obdari razumom i htjenjem o spoznaji sv. Duha.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 08:26   #8
Quote:
Styef kaže: Pogledaj post
a ovakve stvari kao ovo s odrješenjem me uvijek zbunjuju...
Predizborni trikovi
DirektorSvemira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 09:25   #9
Da se otkloni svaka zabluda u svezi otkupa grijeha, evo vam izvadak iz istoga lista.

Oprost grijeha ne može se kupiti novcem
Dr. Adalbert Rebić ističe da oprost grijeha nikako ne treba miješati sa simonijom (kupovanje crkvenih položaja). Oprost grijeha nitko ne može kupiti, ali ga svatko može zaslužiti dobrim djelima, a jedno od takvih djela je i hodočašće u Lourdes. Simonija u službenom nauku Katoličke crkve nikad nije postojala, ali je kroz povijest često bilo zloporaba jer su se dobrim djelima smatrale i “donacije u zlatu”. Posebno je bila raširena u srednjem vijeku, a to je bio i jedan od glavnih razloga reformacije koju je pokrenuo Martin Luther. (D. Ć.)
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 09:35   #10
što čini hodočašće u lourdes dobrim djelom?
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 10:39   #11
?

20:2 "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
20:3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.
20:4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
20:5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran.

Izlazak 20:2-5

2:7 "Što to ovaj govori? Huli! Ta tko može grijehe otpuštati doli Bog jedini?"
Marko 2:7

Hm, hm... Zaključite sami...

Dodatno štivo:
http://www.chick.com/reading/tracts/1527/1527_01.asp
__________________
1 Timoteju 4:12
Nitko neka ne prezire tvoje mladosti, nego budi uzor vjernicima u riječi, u vladanju, u ljubavi, u vjeri, u čistoći.
LiveOnaCloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:54   #12
Quote:
LiveOnaCloud kaže: Pogledaj post
Papin dekret: Oprost svima koji posjete Lourdes

Papa je proglasio opći oprost za vjernike u povodu 150. obljetnice Gospina ukazanja u Lourdesu, koja se obilježava od 8. prosinca 2007. do 8. prosinca 2008. godine, a predviđen je i posjet Benedikta XVI. tom francuskom marijanskom svetištu.

A tko je to? I što on to misli opraštati?
Ovdje sam ja nadležna za opraštanje ili neopraštanje.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 13:29   #13
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
A tko je to? I što on to misli opraštati?
Ovdje sam ja nadležna za opraštanje ili neopraštanje.
To je za tebe misaona imenica. Jedino dobro iz tvojih usta sto moze izaci je to sto uvijek govoris ono sto mislis.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 13:34   #14
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Oprost grijeha, onih malih svakodnevnih, a ne kako to misle neupuceni, a to je druga tema. Neka ih Svevisnji obdari razumom i htjenjem o spoznaji sv. Duha.
Kako to misliš? Što je mali, a što veliki grijeh? Grijeh je grijeh, bez obzira na veličinu... I kao takav je Bogu gnjusan jer Bog je SVET i ne tolerira grijeh uopće, bez obzira kakav on bio.
__________________
1 Timoteju 4:12
Nitko neka ne prezire tvoje mladosti, nego budi uzor vjernicima u riječi, u vladanju, u ljubavi, u vjeri, u čistoći.
LiveOnaCloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 13:38   #15
Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
što čini hodočašće u lourdes dobrim djelom?
2:8 Ta milošću ste spašeni po vjeri! I to ne po sebi! Božji je to dar!
2:9 Ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

Efežanima 2:8-9
__________________
1 Timoteju 4:12
Nitko neka ne prezire tvoje mladosti, nego budi uzor vjernicima u riječi, u vladanju, u ljubavi, u vjeri, u čistoći.
LiveOnaCloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 13:47   #16
Quote:
LiveOnaCloud kaže: Pogledaj post
Kako to misliš? Što je mali, a što veliki grijeh? Grijeh je grijeh, bez obzira na veličinu... I kao takav je Bogu gnjusan jer Bog je SVET i ne tolerira grijeh uopće, bez obzira kakav on bio.
Da, u pravu si, Bog ne dozvoljava nikakav grijeh. Al ljudi ko ljudi grijesni su, svojim postankom,te stoga im nije strano ciniti mali,veliki, a ponekad i smrtni grijh. Svi se grijesi ne mogu oprostiti, a to je vec dublja tema.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:03   #17
Da, po čemu je trošenje novca na dolazak u Lourdes gdje se ukazalo nekakvo polubožanstvo koje zahtijeva klanjanje, dobro djelo?
Glupost.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:11   #18
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Da, u pravu si, Bog ne dozvoljava nikakav grijeh. Al ljudi ko ljudi grijesni su, svojim postankom,te stoga im nije strano ciniti mali,veliki, a ponekad i smrtni grijh. Svi se grijesi ne mogu oprostiti, a to je vec dublja tema.
Vjeruješ li da je Bog svemoguć? Ako jest, zašto ne bi imao sposobnost oprosta sviha grijeha? Jer kakav bi to Bog bio koji kaže da te želi u potpunosti čistim od grijeha, a neće ti oprostiti? Pokajanje... I Milost Božja... Uz neizbježnu vjeru u Gospodina Isusa Krista po čijoj Krvi zadobivamo oprost. Isus je na Gologoti umro za SVAKI naš grijeh! Ako nam se grijesi ne praštaju, onda je Isusova Krv uzalud prolivena...
__________________
1 Timoteju 4:12
Nitko neka ne prezire tvoje mladosti, nego budi uzor vjernicima u riječi, u vladanju, u ljubavi, u vjeri, u čistoći.
LiveOnaCloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:17   #19
Quote:
LiveOnaCloud kaže: Pogledaj post
Jer kakav bi to Bog bio koji kaže da te želi u potpunosti čistim od grijeha, a neće ti oprostiti?
Dokaži da je to rekao. Ne, još bolje, dokaži da postoji.
Blitz66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:22   #20
Quote:
LiveOnaCloud kaže: Pogledaj post
Vjeruješ li da je Bog svemoguć? Ako jest, zašto ne bi imao sposobnost oprosta sviha grijeha? Jer kakav bi to Bog bio koji kaže da te želi u potpunosti čistim od grijeha, a neće ti oprostiti? Pokajanje... I Milost Božja... Uz neizbježnu vjeru u Gospodina Isusa Krista po čijoj Krvi zadobivamo oprost. Isus je na Gologoti umro za SVAKI naš grijeh! Ako nam se grijesi ne praštaju, onda je Isusova Krv uzalud prolivena...
Pa ima grijeh koji se ne moze ( ili nece, ne zeli ) oprostiti:

''Doista, kažem vam, sve će se oprostiti sinovima ljudskima, koliki god bili grijesi i hule kojima pohule. No pohuli li tko na Duha Svetoga, nema oproštenja dovijeka; krivac je grijeha vječnoga." ( Marko 3:28-29 )

"Zato kažem vam: svaki će se grijeh i bogohulstvo oprostiti ljudima, ali rekne li tko bogohulstvo protiv Duha, neće se oprostiti.I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega, oprostit će mu se. Ali tko rekne protiv Duha Svetoga, neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem." ( Matej 12:31-32 )

Ili papa oprasta i ovakve prijestupe?
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.