Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2015., 09:58   #141
Quote:
bembolina 09 kaže: Pogledaj post
silver.mouth imaš pravo iako mi kod organizacije i vrememskom rasporedu hranjenja i spavanja nismo imali problema jer bez obzira na sve ona uvijek od prilike u isto vrijeme traži spavati ili jesti tak da to i nije skoro uopće problem nikakav.
pa jasno , ne mogu se svi sprijeciti kolko god sve ostalo bilo ustimano.
Ja to prihvacam kao fazu kroz koju se djete razvija. oblik izrazavanja jer tek sad postaju svjesni sebe kao jedinke. Frustrirajuce je dok sve zelis sam a ne mozes.
tijesim se ko i svi , proci ce
__________________
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?
silver.mouth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 16:04   #142
Ja isto nisam bila sigurna sta je to tacno tantrum dok nismo prvi put doziveli jedan . Sad ima 18 i po meseci, a to je bilo pre otprilike mesec i po-dva dana, sa oko 16-17 meseci, ne secam se tacno.
Pokupila sam ga iz vrtica (uzimam ga u 17h, nakon popodnevne uzine), nasli smo se u gradu s mm-em, svratili do pekare, uzeli mu neku kiflu, jer obicno nesto prezalogaji ili popije vode dok setamo. Hteo je da gurne u usta poveci komad kifle i nisam mu dala, i tu je pocela histerija. Da se razumemo, on je i inace jako zivahno i zahtevno dete, nije neko mirno ni fino , ali obicno to ide ovako: on zaplace, ja mu skrenem paznju na nesto drugo, on se smiri i nastavimo gde smo stali. U tom slucaju, to je naprosto bilo nemoguce. Jos smo bili u centru grada, puno ljudi, svi izlaze s posla i slicno, mi ga nosamo, on se otima i vristi, vristi... Ma strasno. Mislila sam da ce neko pomisliti da smo kidnapovali necije dete.

I potrajalo je bogami sigurno 10-15 minuta, mada je delovalo kao vecnost. Bojala sam se da mu se nesto ne desi, koliko se tresao od placa. I nista nije pomagalo, n i s t a. Na kraju se sam smirio.

I delovalo je kao da uopste nije imalo veze s kiflom, to je bio samo neki okidac. Da li mu je taj dan neko stao na zulj u vrticu, ili nije dobro jeo i bio je jako gladan... ne znam.

Verovatno samo faza u razvoju. Posle par dana se to ponovilo kod kuce, ali se ne secam svih detalja, jer je bilo mnogo blaze a i bili smo kod kuce, pa mi nije bilo tako traumaticno zbog okoline

I od tad vise nijednom. Ljuti se on, kmezi za sitnice nekad, ali nista slicno.

*Btw, smesno mi je mnogo kako sve hoce sami da rade kad su mali. Istovremeno me to i zivcira, jer je iscrpljujuce, ali me i ispunjava ponosom, nista bolje nego videti da hoce da bude nezavistan
__________________
I too once thought I was owed something.
columna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 22:06   #143
Mogu li bebe od godinu dana imati već tantrume?
Jučer smo imali 2 epizode po 5 minuta nečega što sam prvo pomislila da je zdravstvene prirode (za vrijeme druge epizode sam otrčala u lokalni DZ (bili smo na moru)). Pregledana je i sve se činilo ok. Ja sam mislila da je progutala kamenčić na plaži pa ju to smeta i da zato urla, a čak se i grčila i kočila.
A kad malo razmislim, oba puta joj nismo odmah ispunili "želju" (željela je van iz krila/kolica).
Još uvijek nisam sigurna što je to bilo, ali inače je sklona da se naljuti. Ljutnju je počela pokazivati s oko 8 mjeseci.
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:47   #144
Da, moguće, samo ne baš tantrume u pravom smislu riječi. Kod nas bi malena stisnula šakice i tresla se uz zvukove negodovanja/ljutnje. Isto je krenulo i prije godinu dana.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 10:46   #145
Moja curica ima sada 3 godine i tri mjeseca. Nikada nije imala tantrum. Hoće li oni "doći" ili ima djece koji jednostavno to ne prolaze?!
__________________
If you can"t convice them, confuse them...
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:44   #146
2 godine i 2 mj i za sada ih nema. Ljuti se on i plače u silu, urla, ali sve je to više smiješno nego strašno.
Veoma je kratkotrajno i blago. Za sad nije tip djeteta koje obuzme ljutina, a sa druge strane brzo je shvatio da kod nas to ne prolazi.

Prijateljičina ćerka je tantrume imala još kao dojenče, zacenila bi se od muke. Trajalo je do neke tri godine. Znala bi se u silu zaceniti, kažeš joj Ne, nemoj, ne može, a ona te gleda u oči i kreće vrištati i zabacivati glavu, sve dok se ne zaceni.

Najjeziviji momenat mog života.

Moj je u tom uzrastu, ali niti ga mogu zamisliti u takvoj situaciji, niti je on dovoljno promoćuran da namjerno tako nešto izvede.

Mislim da je sklonost tantrumima u vezi sa djetetovom osobnosti/ličnošću.

Kao i pubertet, nečiji ne osjetiš, a za nečiji zna cijelo selo.


Poslano sa mog 6045K koristeći Tapatalk
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 14:00   #147
Moj ima 3 i pol godine i ne znam da li je imao pravi tantrum, i što pod tim smatrate

Jednom se dogodilo da se radi nečeg rasplakao, i počeo urlati. Nije htio mene, ni tatu, ni baku ni djeda. Al je hodao za mnom po kući urlajući. Ako smo mu došli blizu, urlanje. Ak smo se makli, urlanje. Nekih 20ak min to trajalo. Pa smo spustili rolete, prigušili svjetla, sve pogasili, sjeli u boravak i čekali da ga prođe.
Nakon toga sve ok Bio je premalen da objasni što je bilo

Sad se zna rasplakati i naljutiti na nešto, ali onako normalno, ne trantrum
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 17:43   #148
Quote:
Mopsly kaže: Pogledaj post
Moja curica ima sada 3 godine i tri mjeseca. Nikada nije imala tantrum. Hoće li oni "doći" ili ima djece koji jednostavno to ne prolaze?!
Moj stariji ima 6 godina i nikada ih nije imao.

Mladji (2,5) je par puta imao ispade, ali nista da je trajalo... U biti je jako razuman i moze ga se brzo smiriti, objasniti mu, odvratiti mu paznju na nesto drugo.

Svi mi govore da imam srece, ali mislim da je ipak i do nas roditelja. Stariji je bas dobrica, sli s mladjim je ipak trebalo vise truda.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 09:01   #149
5 godina i tantrum samo takav jer sam otvorila žvake a on nije htio da ih otvorim
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 09:46   #150
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
5 godina i tantrum samo takav jer sam otvorila žvake a on nije htio da ih otvorim
ozbiljno? Sta vristi bez prestanka, baca se?
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 10:05   #151
pa bio je u AS pa se nije mogao hitat, ali da nije bio, pitanje je što bi bilo

Zacenio se skoro od vrištanja
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 10:21   #152
Sinoć sam doživjela prvi tantrum :| Nisam očekivala jer sam mislila da oni dolaze s dvije godine ili kasnije.

Mala ima 1 godinu i 3 mjeseca. Jako puno stvari razumije, počela je i nešto sitno pričat. Uglavnom, zna da kad joj kažemo Ne, ne smiješ to dirat onda se ona povuče i govori "ne,ne" i mašem prstićem.

Jučer je uzela drvene kocke za igranje i krenula lupat po balkonsim vratima staklenim. Naše ne, ne, je rezultiralo da se okrenula i počela smijat i trčat u drugom smjeru. Nakon 5 minuta je to opet počela pa sam krenula prema njoj, kleknula i rekla ne, a ona je tad se bacila na leđa i počela vrištat i plakat. I tako punih 20 minuta. Uzela sam je ruke, pokušala skrenut pažnju s plesom, pjevanjem, pljeskanje, igračkama, ali ne, ona nije odustajala. Samo je vrištala i vrištala, bale cure niz nos, užasno nešto.

Znam da treba izdržat i 20 minuta vrištanja inače će skužit da nakon toga može sve ako joj dopustimo, ali ovo je bilo nešto užasno. MM je bio tako tužan jer smo je nakon toga uzeli i odveli spavat pa je zaspala.

Ali ovo se prvi put dogodilo i ja sam u šoku :/ znam da smješno zvuči, ali nismo baš bili pripremljeni jer sam stvarno očekivala da "imamo vremena" do tad :|


Ne mogu je ignorirat jer se baca na pod i udara ona rukama i glavom od parket, a ne mogu je pustit da udara po staklu jer odmah imam scene da će se staklo sasut i razrezat je.

kak dalje?
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 12:30   #153
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
Sinoć sam doživjela prvi tantrum :| Nisam očekivala jer sam mislila da oni dolaze s dvije godine ili kasnije.

Mala ima 1 godinu i 3 mjeseca. Jako puno stvari razumije, počela je i nešto sitno pričat. Uglavnom, zna da kad joj kažemo Ne, ne smiješ to dirat onda se ona povuče i govori "ne,ne" i mašem prstićem.

Jučer je uzela drvene kocke za igranje i krenula lupat po balkonsim vratima staklenim. Naše ne, ne, je rezultiralo da se okrenula i počela smijat i trčat u drugom smjeru. Nakon 5 minuta je to opet počela pa sam krenula prema njoj, kleknula i rekla ne, a ona je tad se bacila na leđa i počela vrištat i plakat. I tako punih 20 minuta. Uzela sam je ruke, pokušala skrenut pažnju s plesom, pjevanjem, pljeskanje, igračkama, ali ne, ona nije odustajala. Samo je vrištala i vrištala, bale cure niz nos, užasno nešto.

Znam da treba izdržat i 20 minuta vrištanja inače će skužit da nakon toga može sve ako joj dopustimo, ali ovo je bilo nešto užasno. MM je bio tako tužan jer smo je nakon toga uzeli i odveli spavat pa je zaspala.

Ali ovo se prvi put dogodilo i ja sam u šoku :/ znam da smješno zvuči, ali nismo baš bili pripremljeni jer sam stvarno očekivala da "imamo vremena" do tad :|


Ne mogu je ignorirat jer se baca na pod i udara ona rukama i glavom od parket, a ne mogu je pustit da udara po staklu jer odmah imam scene da će se staklo sasut i razrezat je.

kak dalje?
mogu si misliti kako se osjećaš.
Evo moja je 3 dana nakon navršene godine dana imala 2x u razmaku od jedan sat 5-10 minuta plač, urlanje, vrištanje. Bila mi je u rukama za to vrijeme i čas se grčila, čas se kočila i pokušala zabacivati unazat. Oba puta nisam uopće pomislila da je tantrum nego da je našto tako jako boli, da ima neki napadaj zdravstvene prirode. Htjeli smo joj prvi put dati sirup protiv bolova, ali bili smo na moru i skužila sam da nismo ponjeli dozersku žličicu i bilo me frka dati sirup. Onda se smirila i za sat vremena opet, nasred rive punoj turista. Srećom blizu je bio lokalni DZ pa smo otišli i dežurna dr. je ustanovila da je sve ok s njom zdravstveno. Tek kasnije sam počela sumnjati da je tantrum u pitanju iako je tek navršila godinu dana, jer je oba puta bila sputana a htjela se kretati i nismo joj odmah dali. Sad je u fazi prohodavanja, malo joj fali da prohoda samostalno, a ima starijeg brata koji je motivira i želi sve što i on.
Od tada nije imala više napadaj, ali i dalje jasno pokazuje svoj bijes ili ljutnju, samo puuuno blaže.

Stariji je tek s 2,5 godine imao tantrum, ali nije se nikad bacao po podu, samo bi sjeo ili čučnuo i izurlao se, onda je tužno plakao meni u naručju i to sve nikad nije trajalo duže od 10 minuta.

Ja sam se nadala da što prije tantumi počnu, prije završe.
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 02:29   #154
i opet ja.

sad već lagano pucam po šavovima. ne znam jesmo li još uvijek u fazi tantruma ili je sad već samo neodgojeno dijete što sam rekla da neću nikad imat i da ću jako pazit na to, ali eto.

uglavnom, i dalje ima ispade. samo što su sad češći. ako joj se ne da nešto što ona u tom trenutku želi, krene vrištat i cmizdrit. nikakvi ne, ne smiješ to ni skretanje pažnje na nešto drugo ne pomaže.

Neki dan je vrištala i plakala 20 minuta u komadu (uzela sam je u krilo kad se krenula bacati na pod, probala objasniti ali tad je krenulo vrištanje). Nakon 20 min se počela stišavati jer je MM postavljao stol pa je skužila da ide jesti i počela vikati njam njam



pričala sam s tetama u vrtiću da mi daju savjet, rekle su samo ne popuštati, pa makar to značilo da će plakati pola sata. ako popustim nakon 20 min, da će ona skužit da nakon x minuta ipak može dobit sve što želi.

kad to prestaje?
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:09   #155
vise manje do tamo negdje 3 g bi se trebalo prorijediti a do 4 bi zbilja trebalo prestati. ako budes doslijedna
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:20   #156
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
i opet ja.

sad već lagano pucam po šavovima. ne znam jesmo li još uvijek u fazi tantruma ili je sad već samo neodgojeno dijete što sam rekla da neću nikad imat i da ću jako pazit na to, ali eto.

uglavnom, i dalje ima ispade. samo što su sad češći. ako joj se ne da nešto što ona u tom trenutku želi, krene vrištat i cmizdrit. nikakvi ne, ne smiješ to ni skretanje pažnje na nešto drugo ne pomaže.

Neki dan je vrištala i plakala 20 minuta u komadu (uzela sam je u krilo kad se krenula bacati na pod, probala objasniti ali tad je krenulo vrištanje). Nakon 20 min se počela stišavati jer je MM postavljao stol pa je skužila da ide jesti i počela vikati njam njam



pričala sam s tetama u vrtiću da mi daju savjet, rekle su samo ne popuštati, pa makar to značilo da će plakati pola sata. ako popustim nakon 20 min, da će ona skužit da nakon x minuta ipak može dobit sve što želi.

kad to prestaje?

Evo čisto da te malo utješim, nama je ovo bila svakodnevica cijelo ljeto. Svaki dan, gotovo po cijeli dan. Nekako smo oguglali. Ja sam ga ignorirala u onoj prvoj fazi kad ionako nikog nit čuje nit vidi, a onda sam smirenim tonom pričala da mi je žao, ali da tako mora biti, itd. Neki su dani bili bolji, neki gori. Od prošlog mjeseca se sve vratilo u normalu. Zna još tipa jednom tjedno imati ispade, ali ni blizu onoga što je bilo. Drži se, proći će sigurno.
I ne, nemaš neodgojeno dijete, samo se ono još ne zna nositi sa emocijama. Probaj se nekako staviti u njezinu kožu, meni je to znalo pomoći da ne poludim.
ajam24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 10:11   #157
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
i opet ja.

sad već lagano pucam po šavovima. ne znam jesmo li još uvijek u fazi tantruma ili je sad već samo neodgojeno dijete što sam rekla da neću nikad imat i da ću jako pazit na to, ali eto.

uglavnom, i dalje ima ispade. samo što su sad češći. ako joj se ne da nešto što ona u tom trenutku želi, krene vrištat i cmizdrit. nikakvi ne, ne smiješ to ni skretanje pažnje na nešto drugo ne pomaže.

Neki dan je vrištala i plakala 20 minuta u komadu (uzela sam je u krilo kad se krenula bacati na pod, probala objasniti ali tad je krenulo vrištanje). Nakon 20 min se počela stišavati jer je MM postavljao stol pa je skužila da ide jesti i počela vikati njam njam



pričala sam s tetama u vrtiću da mi daju savjet, rekle su samo ne popuštati, pa makar to značilo da će plakati pola sata. ako popustim nakon 20 min, da će ona skužit da nakon x minuta ipak može dobit sve što želi.

kad to prestaje?
samo ju zagrli i nježno drži, od objašnjavanja nema vajde

pročitaj si knjigu Disciplina bez drame, stvarno pomaže
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 15:25   #158
Ja u biti ne znam da li sam pogodila temu
Moj, za par dana 3 godine, nema klasicne "ispade", nego dramatizira cijeli dan i vecinu noci
Budi se ujuto oko pola 5 i vec onda pocinju drame, hoce ovo nece ono, sve u svemu nista nece, a sve hoce

Znam da je problem i u tome sto ocajno malo spava, ali takav je od rodenja. Ide spavati oko 20,zaspi oko 21, uz nekoliko budenja, budi se oko pola 5. A cijelu noc se baca,lupa, sjedi, mrmlja,place, ja bi rekla vise se umori nego odmori.
Popodne spava oko 1 sat, veoma rijetko duze

Napominjem,takav je od rodenja,cak je bilo i gorih situacija i punooo manje spavanja

No, sta s tom kenjkavoscu i mrzovoljnoscu? To dijete nije nikad dobro raspolozeno, bilo koja aktivnost koju moramo sprovesti (ici u ducan, skuhati rucak) je cijela drama. Nece se obuci, nece se obuti, nece ova kolica, hoce ovo, hoce ono.

Eto ga budi se nakon pola sata spavanja sa deranjem,lupanjem nogama, vristanjem.

Vec smo na izmaku snaga jer velim, to traje od kad se rodio. Sva djeca se igraju,on cmolji, vuce nas za rukav,vristi, ja ne znam vise kako mu pristupiti
Zagrljaji ne pomazu,ignoriranje jos gore,ne znam vise

Ja sam se vec razbolila od tolike kolicine negativne energije
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 17:54   #159
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Ja u biti ne znam da li sam pogodila temu

Moj, za par dana 3 godine, nema klasicne "ispade", nego dramatizira cijeli dan i vecinu noci

Budi se ujuto oko pola 5 i vec onda pocinju drame, hoce ovo nece ono, sve u svemu nista nece, a sve hoce



Znam da je problem i u tome sto ocajno malo spava, ali takav je od rodenja. Ide spavati oko 20,zaspi oko 21, uz nekoliko budenja, budi se oko pola 5. A cijelu noc se baca,lupa, sjedi, mrmlja,place, ja bi rekla vise se umori nego odmori.

Popodne spava oko 1 sat, veoma rijetko duze



Napominjem,takav je od rodenja,cak je bilo i gorih situacija i punooo manje spavanja



No, sta s tom kenjkavoscu i mrzovoljnoscu? To dijete nije nikad dobro raspolozeno, bilo koja aktivnost koju moramo sprovesti (ici u ducan, skuhati rucak) je cijela drama. Nece se obuci, nece se obuti, nece ova kolica, hoce ovo, hoce ono.



Eto ga budi se nakon pola sata spavanja sa deranjem,lupanjem nogama, vristanjem.



Vec smo na izmaku snaga jer velim, to traje od kad se rodio. Sva djeca se igraju,on cmolji, vuce nas za rukav,vristi, ja ne znam vise kako mu pristupiti

Zagrljaji ne pomazu,ignoriranje jos gore,ne znam vise



Ja sam se vec razbolila od tolike kolicine negativne energije


Najnegativnija je energija koju držiš u sebi dok se trudiš pokazati smirena, ignorirat ga, grlit.
Općenito ne volim takav način hendlanja tantruma, deranja, vrištanja, bacanja i razbijanja.
Učim dijete da je u redu da izbaci sve osjećaje iz sebe, da odradi tantrum do kraja, a ja istodobno svaki svoj osjećaj guram pod tepih. Pravim se smirena, mirno objašnjavam i još pokušavam zagrlit dijete koje bih u tom trenutku najradije pljusnula. Karikiram, ne tučem svoju djecu.
Dijete vidi da skrivam osjećaje, vidi da glumim da sam mirna a nisam.
Zašto bih bila smirena?
Zašto ne smijem pokazat da sam ljuta, tužna, revoltirana?
Naravno na civiliziran način, ne mislim se bacat po podu i vrištat.
Zašto ne smijem izaći iz prostorije ako vidim da mi je previše i da ću popizdit?
Zašto?
Uostalom, malo dijete uči o svijetu iz odraza mog ponašanja, ne samo kad je riječ o tantrumima nego i inače.
Ako na svako ružno ponašanje reagiram smireno sa " to nije lijepo" kako očekivat da skuži da je nešto samo nestašluk, a nešto "to si napravio sad i nikad više".
Možda će netko sada pomislit da sam stroga mama, ali i nisam baš. Ali mene djeca vide da se smijem, i plačem i vičem i skačem po trampolinu s njima.
Vlovrec, mislim da je 90% vašeg problema u tome što ste oboje neispavani.
On je zbog toga živčan, ti si iscrpljena i preko dana ideš linijom manjeg otpora jer nemaš snage natezat se.
Četiri i pol ujutro je stvarno neljudsko vrijeme..
Sorry na predugom postu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 18:38   #160
Mislim da bi se mogla nositi da on ima "samo" tantrume, on je neraspoložen, grintav i nezadovoljan po cijele cjelcate dane.

To mi jako teško pada, to cijelodnevno kalkuliranje gdje staviti vrećicu da on ne dobije živčani napad, kako otvoriti ormar da on u bijesu ne dohvati što može dohvatiti i baci van iz njega i slično. Cijele dane kalkuliram i razmišljam kako predvidjeti neki događaj i napraviti šta moram napraviti da on ne dobije još jači histerični napad.

Jučer sjedim u autu nakon kupovine, oni išli vratiti kolica, i mislim si, sad kad dođemo doma moram se ja požuriti po stepenicama i prvo moram pive pospremiti jer će ih on razbacati po cijelom stanu. Onda moram na brzinu dok još nisu došli gore, oprati ruke, jer ako je on već u stanu, a ja prva idem prati ruke, poludi.
Eto takve misli imam po cijele dane

A onda po noći i to malo ne mogu spavati jer me kašalj od tableta za tlak ubija. I onda ustajanje u cik zore i ponovo kalkuliranje.

Ma sve dobro veliš, nije da ja glumatam non stop, ali ne želim se stalno derati jer smo u zadnje vrijeme stvarno došli do ruba i vidim da to više ne može tako.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.