Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2017., 00:13   #101
Četvrta detekcija, ovog puta gravitacijske valove detektirao je i Virgo u Italiji: https://dcc.ligo.org/LIGO-P170814/public/main
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 17:35   #102
Ne bi me čudilo da ove godine bude i Nobelova za gravitacijske valove.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:15   #103
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ne bi me čudilo da ove godine bude i Nobelova za gravitacijske valove.
Pogodio sam:

https://www.theguardian.com/science/...nal-waves-ligo
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 21:29   #104
jel neko možda zna kojom su se metodom koristili, da li je riječ o michaelson-morleyevom interferometru, ili sl?
jer jasno je da u jednoj dimenziji nije moguće detektirati grav.val, budući da će mjerni uređaj, recimo metar položen u prostoru zahvaćenom deformacijom jednako tako biti deformiran, i ne pokazivati nikakvu detektabilnu promjenu.
Je li moguće da su izmjerili samo nesavršenost uređaja , i da je i ova nobelova samo još jedan prdac u čabar?

A čak i ako je stvarno nešto genuine izmjereno , ionako je jasno da osim tehnološke , to nema apsolutno nikakvu znanstvenu važnost, budući da je sama teorija potpuno kristalno jasno razrađena do u detalje pred 100 godina - pri čemu za to Einstein kao tada autsajder izvan znanosti, ako se ne varam za to NIJE dobio nobela , ali ovi bezvezni lab.tehničarčići bi je sad kao trebali dobit za istu stvar 100 godina kasnije, i mi bi svi trebal past na dupe od divljenja što su tako fino ispolirali par zrcala) .

Više je nego prozirno jasno da je ovo još jedan politički nobel kojim se prije svega podilazi prestižu američke znanosti (K.Thorne itd) koja je zadnjih godina od početka rada LHC-a i još više dolaskom morona Trumpa pala na razinu svjetske provincijske pripizdine.

I najbitnije je da je HRVAT među njima !!!! HRVAT!!!! zamisli koji argument. Inače po meni nema odvratnije stvari od navijačkog nacionalizma u znanosti.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 13.10.2017. at 21:51.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:59   #105
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
jel neko možda zna kojom su se metodom koristili
Znaju svi koji su pročitali o čemu se radi.

Kako ti nisi pročitao, onda raspravi s onima koji isto tako nisu pročitali, a raspravljali bi o tome.

Quote:
da li je riječ o michaelson-morleyevom interferometru, ili sl?
jer jasno je da u jednoj dimenziji nije moguće detektirati grav.val, budući da će mjerni uređaj, recimo metar položen u prostoru zahvaćenom deformacijom jednako tako biti deformiran, i ne pokazivati nikakvu detektabilnu promjenu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 11:23   #106
Prva detekcija gravitacijskih valova koje je proizvelo spajanje dvije neutronske zvijezde. Osim LIGO i Virgo detektora uključeno je još 70 opservatorija na Zemlji i u svemiru. Kratko nakon gravitacijskih valova detektiran je bljesak gama zraka, a zatim i zračenje u drugim područjima EM spektra, X-zrake, ultraljubičastom, vidljivom, infracrvenom i radio valovima.

GW170817 Press Release

Detection Papers
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:09   #107
Jako mi je žao što ovaj pdf, tema i općenito ima toliko malo i rijetko postova. Nakon što sam proučavao LIGO, sve više mi se čini nevjerojatan taj njihov poduhvata da sa mehaničkim uređajem, korištenjem laserske interferometrije oni mogu postići preciznost na razini 1/10 dijela promjera protona!!! Također, zadnje se virjeme pojavilo nekoliko vrlo ozbiljnih dvojbi i kritika upućenih navodnom otkriću gravitacijskih valova u LIGU. Izgleda, da nije baš cijeloukupna znanstvena javnost ubijeđena u to da uređaj može uopće detektirati te valove, i da su dobiveni signali uopće to.
__________________
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:10   #108
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Prva detekcija gravitacijskih valova koje je proizvelo spajanje dvije neutronske zvijezde. Osim LIGO i Virgo detektora uključeno je još 70 opservatorija na Zemlji i u svemiru. Kratko nakon gravitacijskih valova detektiran je bljesak gama zraka, a zatim i zračenje u drugim područjima EM spektra, X-zrake, ultraljubičastom, vidljivom, infracrvenom i radio valovima.

GW170817 Press Release

Detection Papers
Znači li to da su navodni gravitacijski valovi brži od EM valova? Kako objasniti vremensku diskrepaciju između dviju vrsta valove koji se imaju širiti identičnom brzinom c?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:15   #109
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
jel neko možda zna kojom su se metodom koristili, da li je riječ o michaelson-morleyevom interferometru, ili sl?
jer jasno je da u jednoj dimenziji nije moguće detektirati grav.val, budući da će mjerni uređaj, recimo metar položen u prostoru zahvaćenom deformacijom jednako tako biti deformiran, i ne pokazivati nikakvu detektabilnu promjenu.
Je li moguće da su izmjerili samo nesavršenost uređaja , i da je i ova nobelova samo još jedan prdac u čabar?

A čak i ako je stvarno nešto genuine izmjereno , ionako je jasno da osim tehnološke , to nema apsolutno nikakvu znanstvenu važnost, budući da je sama teorija potpuno kristalno jasno razrađena do u detalje pred 100 godina - pri čemu za to Einstein kao tada autsajder izvan znanosti, ako se ne varam za to NIJE dobio nobela , ali ovi bezvezni lab.tehničarčići bi je sad kao trebali dobit za istu stvar 100 godina kasnije, i mi bi svi trebal past na dupe od divljenja što su tako fino ispolirali par zrcala) .

Više je nego prozirno jasno da je ovo još jedan politički nobel kojim se prije svega podilazi prestižu američke znanosti (K.Thorne itd) koja je zadnjih godina od početka rada LHC-a i još više dolaskom morona Trumpa pala na razinu svjetske provincijske pripizdine.

I najbitnije je da je HRVAT među njima !!!! HRVAT!!!! zamisli koji argument. Inače po meni nema odvratnije stvari od navijačkog nacionalizma u znanosti.
Je, riječ je o Michealson-morleyevom interferometru. Sam dizajn interferometra prema ovom radu: https://www.scirp.org/Journal/PaperI...?PaperID=70953

ne omogućuju detekciju gravitacijskih valova. Znači, ukoliko oni jesu detektirani, nešto ne štima sa generalnom teorijom relativnosti, ako pak generalna teorija štima, onda ovo ne mogu biti gravitacijski valovi već nešto drugo.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:46   #110
I još:
https://medium.com/starts-with-a-ban...s-1549f19e65c1
https://arxiv.org/abs/1706.04191

I tako dalje...
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 15:59   #111
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Znači li to da su navodni gravitacijski valovi brži od EM valova? Kako objasniti vremensku diskrepaciju između dviju vrsta valove koji se imaju širiti identičnom brzinom c?
Ne. Proces spajanja dvije neutronske zvijezde nije trenutan. Prva faza približavanja i sam sudar generiraju samo gravitacijske valove. Par sekundi nakon sudara emitiraju se gama zrake, a zatim oblak nastao eksplozijom počinje zračiti u drugim valnim duljinama EM spektra.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:01   #112
LIGO grupa je odgovorila Danskoj grupi i u prvom linku ti stoji razlog zbog čega su Danci našli korelaciju u šumu. Danci nisu koristili valjanu analizu Fourierovih transformacija. Poznato je da ako se u određenom vremenskom okviru ne ublaže rubovi dolazi do pojave umjetnih šiljaka kod viših harmonika tako da se u tom slučaju prividna korelacija pojavljuje u svakom setu podataka.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:30   #113
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
LIGO grupa je odgovorila Danskoj grupi i u prvom linku ti stoji razlog zbog čega su Danci našli korelaciju u šumu. Danci nisu koristili valjanu analizu Fourierovih transformacija. Poznato je da ako se u određenom vremenskom okviru ne ublaže rubovi dolazi do pojave umjetnih šiljaka kod viših harmonika tako da se u tom slučaju prividna korelacija pojavljuje u svakom setu podataka.
Tzv. Gibbsov fenomen.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 00:03   #114
Neznam, za sada mi se ligo i ostali čine kao vrlo skupi generatori bijelog šuma, a kako je poznato u svakom se nizu slučajnih brojeva mogu pronaći različiti uzorci. Također, i međusobne vremenske korelacije RNG su poznate stvari. No, ovaj zadnji nalaz je zanimljiv, ali ja sam još uvijek skeptičan.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 01:20   #115
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Četvrta detekcija, ovog puta gravitacijske valove detektirao je i Virgo u Italiji: https://dcc.ligo.org/LIGO-P170814/public/main
Senzitivnost VIRGA je dosta niska kad se usporedi sa LIGOM, i taj signal gledan sam za sebe (dakle bez inputa od LIGA) pitanje bili uopće bio primijećen i kao takav okarakteriziran kao značajan.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:53   #116
Onako jedno možda 'bedasto' a tko zna 'možda i ne' pitanje.

Može li se na gravitacijskim valovima 'surfat' tj. je li moguće napraviti letjelicu koja bi ih mogla iskoristiti za let.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:25   #117
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Onako jedno možda 'bedasto' a tko zna 'možda i ne' pitanje.
Može li se na gravitacijskim valovima 'surfat' tj. je li moguće napraviti letjelicu koja bi ih mogla iskoristiti za let.
To bi ti bio warp (stvaranje mjehura koji koristi činjenicu da je svemir ispred njega uvijek gušći od onog iza, a gustoća se mjeri gravitacijom ).
Ili si mislio nešto tipa solarnog jedra, ali umjesto za fotone, za gravitone?
To ti ne bi funkcioniralo, graviton je najslabiji bozon/čestica sile, svi ostali su puno jači, pa ni od njih nije bilo ništa (neki imaju manji domet, poput slabe i jake sile, a u fotonima je načelno premalo energije za to).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 20:48   #118
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Onako jedno možda 'bedasto' a tko zna 'možda i ne' pitanje.

Može li se na gravitacijskim valovima 'surfat' tj. je li moguće napraviti letjelicu koja bi ih mogla iskoristiti za let.
za surfat trebaju transverzalni valovi a ovi su više longitudinalni
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 02:07   #119
https://arxiv.org/abs/1711.07421

Signal processing doveden u pitanje, a time i otkrića gravitacijskih valova.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 10:36   #120
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
https://arxiv.org/abs/1711.07421

Signal processing doveden u pitanje, a time i otkrića gravitacijskih valova.
uvijek se takva kompleskna i donekle apstraktna otkrića dovode u pitanje. Sjetimo se koliko su puta Teoriju relativnosti pokušali osporiti, pa ni sam Einstein nije bio siguran u nju niti je mogao biti. No, na sreću Einsteinovu i mnogih drugih, to se nije dogodilo.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.