Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2014., 05:11   #1
Bliži se Božić

U trenucima nesanice, vidjevši božićnu reklamu na televiziji i trgovačke centre u koje su stigli artikli s motivima Božića, a tek smo zakoračili u studeni, shvatila sam da ubrzo dolaze blagdani i u meni se javila nostalgija za danima uoči Božića, pa otvaram ovu temu. Čini mi se da svake godine kreću sve ranije s kićenjem trgovačkih centara, reklamama, pjesmama, ali ove godine ranije nego ikad.

Osobno volim Božić jer me podsjeća na bezbrižno djetinjstvo kad sam jedva čekala biti s roditeljima, sestrom i bratom, bakom, ići na ponoćku, kititi jelku. Volite li blagdane, kako ih provodite i kako se osjećate pri pomisli na Božić? Jeste li Grinčevi ili se veselite i koji su razlozi tome? Tema je stavljena u psihologiju jer je naglasak na emocijama.
žabica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 07:04   #2
Ha, eto, kao i vecina dogadjaja, blagdana i opcenitih stvari u proteklih nekoliko godina s moderniziranijim nacinom zivota pocinje se pomalo i gubiti pravi smisao.

Nemam nikaj protiv da se vec sad okicuje, nek se nekaj dogadja, da se malo odmaknemo od losih vijesti s podrucja politike i gospodarstva.
Ali, najvise me nekako zivcira fraza Bijeli Bozic.

To je nametnuto, uglavnom iz Amerike. Ono kaj je dobro su veca kolicina humanitarnih akcija oko tih blagdanskih dana. Opet, naravno da bi trebalo i u drugim dijelovima godine voditi brigu o takvim stvarima.

Po meni, Bozicni dani mi onako ajmo reci dobro dodju, ali buduci da ne volim zimu, Uskrsni dani su mi ljepsi, kao uostalom proljetni i ljetni dani.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 07:54   #3
Quote:
Osobno volim Božić jer me podsjeća na bezbrižno djetinjstvo kad sam jedva čekala biti s roditeljima, sestrom i bratom, bakom, ići na ponoćku, kititi jelku.
Upravo to je razlog uranjivanja Božića svake godine više. Vremena su sve teža, i ljudi sve više "jedva čekaju" biti u tom ugođaju ne bi li malo "izživjeli" ono što premalo "žive".
Ili možda.. da se prisjete, da osjete to "bezbrižno djetinjstvo" - u prijevodu: da se prisjete i osjete one stvari koje su doista bitne u životu (odnosi, zajedništvo, davanje, zahvalnost), a stavljaju se pod sekundarne potrebe, ali nitko ne zna da ako osnovne stvari - oni osnovni aspekti što čovjeka čine ČOVJEKOM - da ako to u sebi žrtvujemo za sigurnost, mir, uspjehi slobodu, dešava se upravo ono što se dešava danas u svijetu, a zbog čega, u kontrastu na to, postoje blagdani - da nas "opuste" - ili čitaj u prijevodu: vrate na ono što nam treba, na ono što jesmo - da budemo ČOVJEK, jer nas to doslovno NAPUNI!

Smisao blagdana i jest podsjetiti nas fundamentalnim stvarima. Ali caka je - prepoznati fundamentale.

Sigurnost, mir, uspjeh i sloboda nisu najprije bitne stvari! Jesu bitne, ali ne bez onoga doista SVETOG.
Dakle..

recite mi.. kako ćemo imati sigurnost ako nemamo iskrene odnose?
Kako imati mir bez zajedništva?
Kako uspjeh bez davanja?
I kako osjetiti slobodu bez zahvalnosti?

Dakle, koliko je SVET ovaj naš svijet?
Ljudi ne žive tu SVETOST... ali, ljudi osjete odsustvo te svetosti.. ljudi osjete odsustvo iskrenih odnosa, odsustvo zajedništva, odsustvo davanja i zahvalnosti..

..ljudi osjete odsustve same prirode onoga što doista jesu.

I to je taj duh Božića, to je ta emocija i psihologija Božića; vraćanje ka suštini, ka toplini. Jer "povratak doma" je uvijek onako fin, topao.
Zbog toga je sve tako paradoksalno "toplo" u hladnoći za vrijeme blagdana - to nije slučajno - to je kolektivan osjećaj LJUDSKOG BIĆA u nama.

Zadnje uređivanje Iochannes` : 03.11.2014. at 08:15.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 08:06   #4
Osobno, ne volim Božić, tj. deprimira me.
A sada su reklame posvuda, kada se govori o "obiteljskoj toplini", provodu sa najdražima...poželim prespavati sve to samo da što brže prođe.
MadAce is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 11:03   #5
Hvata me tjeskoba čim se sjetim da se bliži božić. Toliko je pun suprotnosti da me baca u očaj. Na televiziji se počnu vrtjeti reklame, kupuj, kupuj, kupuj, pokloni za obitelj, prijatelje ovo ono, samo kupuj, bogate trpeze, tone kolača, hrane i svega, idila u obitelji, hrpa frendova, svi se smiju ko lud na brašno. Na ulicama preokićene trgovine isto kupuj, kupuj, sve kao neko obilje a po uglovima na cesti ljudi sjede na hladnom betonu, prose... Većina normalnog puka osjeća pritisak jer bi trebalo kupiti nešto bližnjima a nemaš čime. Da ne spominjem forsiranje nekakvog veselja. Kakvog? Radi čega?
Dakle - Grinč
__________________
You can not control what other people think of you. Once you truly accept the truth that you have no control over other people's thoughts about who you are or how you should live your life; you will be free to design your own life from the inside out.
SoothSay is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 11:49   #6
Quote:
MadAce kaže: Pogledaj post
Osobno, ne volim Božić, tj. deprimira me.
A sada su reklame posvuda, kada se govori o "obiteljskoj toplini", provodu sa najdražima...poželim prespavati sve to samo da što brže prođe.
i mene deprimira i fakat bih najradije prespavala.
Zato si ja nekak sama "složim" raspoloženje - trudim se ne pridavati svemu tome nekakvu važnost.
Dok pečem kolače popijem malo vina i visim na laptopu.
Dakle, ne razmišljam "sutra je Božić pa sam depresivna..." blablabla..
Najsretnija sam kad sve prođe, baš onda osjetim olakšanje. ufff.
dorothyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:21   #7
Emocije su kod mene pomješane.
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:56   #8
Bozic mi ide na onu stvar.
Postao je konzumerizam.
Mozda treba napravit referendum
Dali ste za to da se bozic slavi jednom u 5 godina, hahahaha
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 13:06   #9
Quote:
Svjetlosni kaže: Pogledaj post
Bozic mi ide na onu stvar.
Postao je konzumerizam.
Mozda treba napravit referendum
Dali ste za to da se bozic slavi jednom u 5 godina, hahahaha
e to bi baš trebalo napravit, da vidimo rezultate!
dorothyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:18   #10
Božić je ionako poganska slava, rođenje nepobjedivog sunca, reciklaža svega što su prastare civilizacije odavno izmislile...

Ali šaljivo mi je vidjeti kako bogoslužna industrija, banke, trgovački lanci i sve to surađuju kao jedno kako bi od ovaca izmuzle što više novaca.

Pa svi ti veliki vjernici koji se busaju sa svojim velikim čovjekoljubljem, a maločas su preko foruma izvrijeđali ili ponizili bližnjeg svoga kome je samo trebalo malo podrške.

Licemjerje i lakrdija.

I muka mi je od blagdanske pucnjave, ne mogu normalno šetati sa svojim psom. Priča krdo o nekom miru a u praksi sve izgleda kao prva crta bojišnice.
Gama7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:23   #11
Kad ste već načeli temu, sad ću ju zatrpati jednom pjesmicom

Božić je došao, praznici na redu
u ova moderna vremena na što se svedu
trošenje i bijedu, trčanje po ledu
na drugom kraju grada cijene se snize
pa cijela horda žuri da stigne
što prije, da se oboruža svime
kad ih pogledam stid me
što smo iste vrste, jer svi se kao krste
a Krista ne poznaju
samo se prodaju
za neku sitnicu
prazne svoju lisnicu
pa gladuju jer nemaju
jel stvarno sve to trebaju
a gdje taj trošak ostaje??
kažu u poklonu, a on ni u sjećanju
pa zašto se onda prodaje
zašto svi postaju duše prodane zbog sto kuna
zar im pada s glave kruna
ako ne idu gradom lutat
u potragu za akcijom
ma stravično, ustvari tragično
koliko su jadni svi skupa
koža im je kao skupa
i svatko je riba krupna
a kad vidim sve te glave
dođe mi da nabavim par kamera
i snimim film strave, ulicom što hara
zbog prokletog dara, što me smara
sva ta galama, sva ta buka
nevjerovatno koliko mi je muka
od rutine svake godine,
uvijek u isto vrijeme počinje
dok netko ne pogine, zbog gluposti
neka Bog mi oprosti što ću ovo reći
pobijte se slobodno, mene srce neće peći
neću izgubiti a ništa ni steći
s time zaključujem i ovo će još moći proći
provedite se i sretan Božić
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:40   #12
Evo čitam i ne vjerujem koliko ima pojedinaca koji toliko negativno razmišljaju. Božić je najljepši blagdan u godini, sve ono okupljanje oko stola za Božić, kićenje jelke, šarenilo na ulicama, Božićne pjesme i topla atmosfera. Nažalost volila bi da je više takvih dana, dana kad su svi dobro raspoloženi. Jedan dio komentara razumin, al ne razumin zašto bi ste mrzili Božić zbog toga. Pa ne bi ste li vi koji ste uvidili toliko negativnosti oko Božića pokušali sagledat i koju pozitivnu stvar. Nije sve crno- bijelo.

Mr-crime, odlična pjesmica
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:53   #13
Obožavam Božić i predbožićno adventsko vrijeme. Ne zbog trgovačke manije jer se i sa sitnicama može stvoriti lijep ugođaj. Volim miris cimeta, medenjaka, vrući čaj, božićne pjesme, filmove, crvenu boju, pa čak i snijeg. Jedino se znaju uvući trunke tuge zato jer neki od mojih najmilijih nisu više samnom, a i pitam se koliko je još lijepih Božića pred menom dok su roditelji još živi. Ali to je život i treba uživati u zajedničkim trenucima i radovati se sitnicama koje tako puno znače.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:58   #14
Veselim se Božiću, ali još me više vesele pripreme za njega nego taj dan. Tako da je meni sasvim ok što su trgovački centri okićeni i što akcije počinju i dva mjeseca ranije. Kad konačno dođe Božić, nekako se pomalo i razočaram. Običan dan s bogatim ručkom, nešto obiteljskog druženje i to je više manje to.
purpella is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 19:41   #15
deprimira me, cak se mislim naroljat na ovaj da mi prodje veselije
po mogucnosti ga prespavat

sve sto je nekad bilo lijepo je nestalo ...
a na sjecanja mos samo tugovat
__________________
Grab the sword and fight the Horde !
Kukulkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:19   #16
Joj samo da tema ne ode u onu o konzumerizmu i vrijednostima,slažem se s tim al je već dosadno.
Obožavam Božić i malo mi je žao što ipak to nije više ni blizu one dječje uzbuđenosti ali svejedno plamen božićne pjesmice još uvijek gori.
To mi je definitivno najposebniji dan u godini.Otić na Badnjak kupit bor.Ah... Kitit bor. Ah... Zagasit svjetla i buljit u bor diviti se lampicama,čaroliji unutrašnjosti bora i škiljenje za povećanje maksimalnog dojma čarolije.Ah....Još ako ujutro bude kakav poklončić ispod bora.Ah.... Ako imaš psa pa on tih par dana postane sob jer si mu stavio rogove od soba Ah....

Božić mi je najlijepša glupa izmišljotina ikad
Kužim da kad se nalaziš u lošem stanju da to sve trlja samo sol na ranu.Ako si sam i usamljen pa gledaš parove kako se vesele,,,Depresivno je to jako.
Ali ipak Božić je sjajan! I traje kratko pa i ak ga mrziš brzo prođe.

He's making a list and checking it twice LALALALA LALALA LALALA .....
Santa Kloz dolaziii u graaaaad TNNNNN
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:37   #17
Meni je žao što više nema onog toplog osjećaja tog prazničkog ugođaja. Teško ga je riječima opisati ali sigurno znate što mislim. Nekako je sa godinama opao na nulu i uvijek mi nedostaje kad se bliže Božićni i Novogodišnji blagdani. Odrastanje čini se, neminovno neke stvari ubije...
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 01:13   #18
Volim Božić Iako, vrijeme Božića mi katkada donese maleni osjećaj gorčine jer su moji bratu i meni u to vrijeme rekli kako se rastaju (jebalo ih ne imanje takta ), ali okej, dobri su si ALI ne mogu si pomoći jer su mi ti osjećaji nekako podsvijesno tu. Ali od samog početka sam to gledala na način da ću ukrašavati bor na dva mjesta Lijepo mi je što, bez obzira što su rastavljeni, svakog Božića zajedno doručkujemo Tada se osjećam jako sretnom. Baš.

Inače, volim Božić i sve te divne ukrase

Danas sam u DM-u kupila neke sitnice, veseli me to
Volim planirati sitne poklone za drage mi osobe. To mi je divno.

https://www.youtube.com/watch?v=E8gm...F&spfreload=10
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 03:14   #19
Quote:
Kukulkan kaže: Pogledaj post
deprimira me, cak se mislim naroljat na ovaj da mi prodje veselije
po mogucnosti ga prespavat

sve sto je nekad bilo lijepo je nestalo ...
a na sjecanja mos samo tugovat
Slažem se u potpunosti.
Zadnje 2 godine osjećam se užasno za vrijeme Božića.
Bit Božića,ili bit koja se pokušava prodati, je biti okružen ljudima do kojih ti je stalo-ja taj luksuz nemam. Stoga ću pregrmiti taj dan s par promila u krvi.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 07:52   #20
Bozic s te strane pocinje liciti na Valentinovo.

Iako za Bozic nemam bas tak los filing kao za Valentinovo.
No, u to Bozicno doba se nekako bas onako razmisljam u stilu Iduce godine u ovo doba cu imati dobru curu uz sebe...

Bozicno doba zapravo je medijski prenapuhano, i kako godine prolaze nije mi bas zanimljivo. A tko hoce, nek kampira pred soping centrima, to podsjeca i na velike svadbe, kad neki dizu kredite da pozovu dvjesta ljudi na svadbu, a dobar dio njih, realno gledajuci, ne poznaju.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.