Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2007., 22:58   #41
ljudi, evo imam jedno pitanje.

Ja se bavim macevanjem, u reprezentaciji sam, clan hrvatskog macevalackog saveza... i uskoro idem na maturalac u mađarsku koja je vodeca zemlja izvoznica macevalacke opreme. Kad sam vec tamo, htio bi si kupiti koji natjecateljski mač i jos neku opremu.

Da li ja to mogu nositi preko granice na povratku?


Hvala!
Courage the coward is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 20:55   #42
evo jedno hitno pitanje!

prebacena sam s redovnog studija na izvanredno (zbog glupe bolonje), morali smo pisati molbe da nas prebace na izvanredno i te molbe nisu rjesavane 2 tjedna. Upisi su nam poceli pocetkom 11. mjeseca, indekse smo dobili 12.11. i tek smo onda mogli dobiti potvrdu da smo upisani u novu akademsku godinu.

E sad, u zakonu o zdrav. os. pise da se moramo javiti u roku od 30 dana od prestanka statusa redovitog studenta. a to je 31.10. - tada su nam istekla prava. Ali ovi na zdravstvenom nam to ne priznaju, jer po njima, prava su nam do 30.9. i istekao nam je rok za prijavu! Kolege su nosili potvrde i oni ih odbijaju jer smo presli rok.
Faks kaze da to nije njihova krivica - kako nije njihova kad su nam kasnili sa upisima?????

Sto sada raditi, kako ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje?
Prijaviti se na burzu - ali jel i oni imaju rok 30 dana? I od kojeg datuma pocinje teci tih 30 dana? od 30.9. ili 31.10?

Faks nas je opet zajebao, a oni se ogradjuju. Sto raditi???

Molim savjete jer mi je zdravstveno bitno, obavljam puno specijalistickih pregleda. Nije mi bas svejedeno.
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 19:48   #43
Da ne otvaram novu temu...

Ovakva je situacija:

Upisujem faks kao redovan student za dan-dva. S obzirom da sam prijavljen na burzu nekih 7-8 mjeseci, koji je redoslijed odjavljivanja? Da li prvo upisujem faks pa se onda odjavim ili se odjavim s burze prije upisa?

Druga stvar me zanima kako sa zdravstvenim? Prijavljen sam na socijalno zdravstveno i sad da li ja moram ili smijem se odjavit pa ponovo prijavit tako da sam opet osiguran preko jednog od roditelja? I da li se to smije ili mora napravit prije upisa?

Hvala unaprijed na odgovorima.
__________________
'Time is like a forest fire.' This was the motto of the Adonis Syndicate.
Acid303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 23:32   #44
pitanjce:
gdje se prijavljuje na HZZO kao nezaposlena osoba? Prema mjestu stanovanja? I koji je rok da se rijavi nakon prestanka zaposlenja i što bi ako se zakasni očitovati na taj rok?

Dođeš tamo i praviš se lud ili ti daju odbijenicu jer si zakasnio?

Unaprijed hvala.
karamelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 19:47   #45
Nisam htjela otvarati novu temu, moje je pitanje povezano uz burzu rada.

Naime, zanima me mogu li se ja prijaviti na zagrebačku burzu kao student koji u Zagrebu nema ni prebivalište ni boravište (doduše, boravim već 4 godine ali bez b. dozvole- nije do mene, već gazde)

Hvala!
tina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 19:54   #46
Mislim da ne možeš, probaj se raspitati i prijavi kod nekoga bar privremeno boravište...
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 02:05   #47
Quote:
jaja kaže: Pogledaj post
mama te osjavljuje kao olakšicu samo u slučaju da sa nekime sklopiš radni odnos, znači, nikakvi poslovi preko student servisa i na crno nemaju veze sa poreznom olakšicom

u slučaju da te netko prima u radni odnos, znači prijava na HZZO i MIO, ako imalo drži do propisa onda će te tražiti poreznu karticu, koju ćeš dobiti tek kad te mama odjavi sa svoje

hej ljudi pozz svima

kasnim s ovom temom debelo, ali me ovaj gore odgovor jako zanima. ovako, studentska prava sam izgubila sa 30.09.2009. i prijavila se na hzzo radi zdravstvenog i na burzu radi pokaza kao nezaposlena osoba (sve u zakonskim rokovima). a zanima me jel ovo gore navedeno 100% istina, tj.usprkos mom prijavljivanju na burzu i hzzo-u kao nezaposlena osoba znači da me mama ne mora odjaviti kao poreznu olakšicu?
vjeverica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 11:14   #48
Quote:
vjeverica27 kaže: Pogledaj post
hej ljudi pozz svima

kasnim s ovom temom debelo, ali me ovaj gore odgovor jako zanima. ovako, studentska prava sam izgubila sa 30.09.2009. i prijavila se na hzzo radi zdravstvenog i na burzu radi pokaza kao nezaposlena osoba (sve u zakonskim rokovima). a zanima me jel ovo gore navedeno 100% istina, tj.usprkos mom prijavljivanju na burzu i hzzo-u kao nezaposlena osoba znači da me mama ne mora odjaviti kao poreznu olakšicu?

Zdravstveno osiguranje i porezna olakšica nisu nikada bili u vezi.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 13:06   #49
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Zdravstveno osiguranje i porezna olakšica nisu nikada bili u vezi.

Hvala puno

pozz
vjeverica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 13:01   #50
koliko love se dobiva na burzi?
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 17:22   #51
visina naknade ovisi o prosjeku zadnje 3 plaće, a dužina primanja ovisi o godinama staža
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 15:22   #52
Naknada sa zavoda

Zamolila bih nekog da li bi mi mogao reci kako se racuna naknada sa zavoda?
Napisat cu sve potrebne informacije.
Moze i na pm.
__________________
mali bubnjar
LelaSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 15:43   #53
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075
uz obaveznu potvrdu poslodavca o visini zadnje 3 plaće
trajanje naknade ovisi o duljini staža

s linka gore:
Najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od iznosa minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 80% iznosa minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, Osobama kojima je novčana naknada utvrđena sve do zaposlenja, odnosno nastupanja okolnosti propisanih Zakonom za prestanak prava na novčanu naknadu najviši iznos novčane naknade nakon 12 mjeseci korištenja ne može biti viši od 60% iznosa minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom.

Minimalna plaća za razdoblje od 01. lipnja 2009. do 31. svibnja 2010. godine u Republici Hrvatskoj iznosi 2.814,00 kuna (Zakon o minimalnoj plaći, ''Narodne novine'', br. 65/09).


E sad, znam da su nešto mijenjali, i da po novom (od ove godine čini mi se) maksimalni iznos naknade, bez obzira na prijašnju plaću, preračunat iznosi oko 2200-2500 kuna. Sjedila sam na ušima kad je teta na grupnom savjetovanju to pričala tako da ne znam točan iznos, ali svakako nije više od 2500 kuna.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 21:00   #54
E da, zato i pitam jer prvo pise da dobivas prvih 90 dana 70% place, a poslije 50% itd. a da to je najvise 2 814kn pa sam nasla na nekim stranicama (mislim limun.hr ili tako nesto.. ) da su smanjili naknade za nezaposlene, da je 2 183 kn najvise moguce sta mozes dobiti.. pa sad... sta na kraju dobijes.. sta oni utvrdjuju... ne znam .. uglavnom uskoro cu saznat osobno kad se odem prijaviti kao teh. visak :-|
Znam da ovisno o duzini staza imas koliko mjeseci imas pravo primat naknadu.
__________________
mali bubnjar
LelaSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 22:11   #55
Zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju, privremeno se, do 31.12.2010., stavlja izvan snage čl. 43., a do 31.12.2010. vrijedi novi članak 43.a. prema kojem najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom (oko 2,250 kn), a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 80% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom (oko 1800 i nešto sitno kuna).
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 09:02   #56
Evo da ja nekaj pitam.....



Naime od nedavno sam prijavljen na burzu i sad sam bil na drugom mjesečnom javljanju(na prvom sam dobil onu knjižicu, dnevnik traženja posla) i sad ja imam pitanje uvezi tog dnevnika traženja posla jer dok sam bil na drugom javlanju nije me tražila taj dnevnik već mi je samo lupila datum u knjižicu da sam bil. Kad se gleda taj dnevnik posla? jel to svaki mjesec moram nekom drugom dati ili kaj? dajte objasnite malo...



hvala.
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 15:16   #57
kaj nitko nezna?
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 17:23   #58
Taj dnevnik nosis svakih 6 mjeseci ili koliko vec kad ides kod svog savjetnika. Ne treba ti za mjesecne prijave.

Malo strpljenja nije na odmet a i sve sto te zanima mozes pitati na zavodu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 20:26   #59
e hvala puno
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 18:08   #60
Ja sam dobila uputu od savjetnice na burzi da joj se javim nakon 6 mjeseci i to bi bilo tijekom 5. mjeseca 2010. godine, odnosno najkasnije do 24.5.2010. radi revizije profesionalnog plana. Trenutno idem na informatički tečaj koji mi traje do sredine 5. mjeseca, poslije imam još i neke ispite vezane za taj tečaj, tako da bi meni najviše odgovaralo da odem do savjetnice onaj tjedan između 24.5. do 28.5. Ako nazovem savjetnicu recimo oko 10.5. mogu li ja njoj reći da bi došla kod nje krajem 5. mjeseca ili je bolje da to ne kažem?

Imam i taj dnevnik traženja posla, ispunila sam dvije stranice od kraja prošle godine? Jel to dovoljno? Osim toga bila sam i u Dekri prije nego što sam upisala informatički tečaj i ostavila sam im životopis, ali to nisam upisala u dnevnik traženja posla. Bila sam i na Sajmu poslova krajem 3. mjeseca, ostavila sam jedno 4 do 5 životopisa u različitim firmama, ali ne sjećam se više koje su to točno firme jer nismo dobili katalog firma, pa niti to nisam upisala u dnevnik traženja posla. Hoće li biti problema radi toga?

Inače meni je sada cilj završiti tečaj, položiti svih sedam modula, napraviti seminar i mislim da bi to mogla stići do kraja 6. mjeseca ili početka 7. mjeseca. Jedan modul sam već položila, uskoro idem i na drugi ispit. Mogu li to reći savjetnici? Ne očekujem posao prije jeseni, osim ako ne uleti nešto jako dobro. I ECDL diploma se čeka oko mjesec dana, tako da je neću sigurno dobiti prije početka 9. mjeseca.

Na burzi imam samo pokaz, a novčanu naknadu sam zadnju dobila ovaj mjesec.

Meni će ovo biti prvo ljeto da sam prijavljena na burzu. Jel savjetnici zovu za neke poslove i po ljeti? Ja bi rado išla na more. Mene savjetnica nije zvala od 12. mjeseca prošle godine. Znam da imamo pravo na 18 dana odsustva iz osobnih razloga. Ako ću ići na more sredinom 7. mjeseca 10 dana jer moram reći to ranije savjetnici? Kakva su vaša iskustva? Ići ću vjerojatno i u 8. mjesecu, pa zar je onda opet moram obavijesti da nisam doma?

Zadnje uređivanje prilika : 15.04.2010. at 18:14.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.