Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2013., 20:49   #3241
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Razmišljam, ova država ide u jedan veliki ambis, možda će se trebat selit. Izrael mi se dopada, poglavito Tel Aviv, a čuo sam da ako si židov, možeš tamo odselit kad hoćeš.E pa kako se najlakše požidovit?
RIMLJANIMA 2,27
I onaj koji je podrijetlom neobrezanik, a ispunja Zakon, sudit će tebi koji si, uza sve slovo i obrezanje, prijestupnik Zakona.
RIMLJANIMA 2,28
Ta nije Židov tko je Židov naizvana i nije obrezanje ono izvana,
RIMLJANIMA 2,29
na tijelu, nego pravi je Židov u nutrini i pravo je obrezanje u srcu, po duhu, ne po slovu. Pohvala mu nije od ljudi, nego od Boga.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 02:23   #3242
Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post
Neki ipak idu u vojsku i onda ih iz njihove zajednice napadaju. A da neki važniji ultraortodoxni rabin malo okrene ploču na tu temu, ne bi ga mogli ignorirat.
Da, ima ih.
Vrate se iz vojske normalni. I onda in nema kruva medju ultraortodoxima, pa pobjegnu u Tel Aviv.

Malo je ostalo, sve manje, od originalne Herzlove ideje. Izrael je danas duboko podijeljen i raslojen. Kako vjerski, tako politički, tako ekonomski.

Do Centra za jezike di radim ima jedan ured.
Gospodja stalno s pletenom kapom na glavi, pokrivene kose (sretale se na balkonu, na cigaret' pauzi). Ja mislila da je na kemo-terapiji, otpala joj kosa pa to krije kapom (pazi, temperatura 30, ljeti i zimi). Kad ona židovka, zbog toga nosi kapu (i dugu suknju), a ne zbog kemo terapije.
Jbate, propala sam u zemlju od neugodnosti.

Naknadno sam od nje saznala da cijela zgrada pripada židovima iz Magreba. Protjerani iz Magreba, naselili se u Francusku, a nakon toga na Guadeloupu.
(sad pijemo kavu u pauzi i tračamo sve ostale u zgradi, kao i njezinog šefa, vlasnika zgrade, židova ).

Nevjerojatan narod, naprosto ih obožavam.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 09:21   #3243
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Razmišljam, ova država ide u jedan veliki ambis, možda će se trebat selit. Izrael mi se dopada, poglavito Tel Aviv, a čuo sam da ako si židov, možeš tamo odselit kad hoćeš.E pa kako se najlakše požidovit?
Ako si u ZG, odi do rabina Da Dona i reci mu ta svoja razmišljanja. On će te dalje najbolje znat uputit. Javi i nama ovde kako je prošlo
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Skroz se sa time slazem i skidam im kapu sto nisu podlegli "bildanju statistike".Nema veze jel ozbiljno to mislis,zelis,bitno je da se tako izjasnis kod popisa stanovnistva,pa da mi mozemo mahati brojkama...ebate kolko nas ima.
Svaka cast na malo pameti u ovim ludim vremenima.
Da! Cijenim ih jer nikad ne misionare i ne profaniraju svoju religiju ka neki ludi američki kršćani-čitala jednom na Cracked.com o akcijskim figuricama Isusa, Isus na motoru, kung-fu Isus, čokoladno raspelo, patike koje na potplatima imaju riječ "Jesus" pa ako ugaziš u pijesak ostane takav otisak. OK da budem fer bila je i menora u obliku mačke a vidila sam na istoj stranici i Hanukkah medvjedića , s tim da im to nije toliko važan praznik. Ali ne pojavljuje im se bog u tostu ili stablima, prozorima itd.
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Da, ima ih.
Vrate se iz vojske normalni. I onda in nema kruva medju ultraortodoxima, pa pobjegnu u Tel Aviv.

Malo je ostalo, sve manje, od originalne Herzlove ideje. Izrael je danas duboko podijeljen i raslojen. Kako vjerski, tako politički, tako ekonomski.
Meni je još uvik prva asocijacija na Izrael neki lagani socijalizam, kibuci i to. Ali potpuno mi je jasno skretanje udesno.
Quote:
Do Centra za jezike di radim ima jedan ured.
Gospodja stalno s pletenom kapom na glavi, pokrivene kose (sretale se na balkonu, na cigaret' pauzi). Ja mislila da je na kemo-terapiji, otpala joj kosa pa to krije kapom (pazi, temperatura 30, ljeti i zimi). Kad ona židovka, zbog toga nosi kapu (i dugu suknju), a ne zbog kemo terapije.
Jbate, propala sam u zemlju od neugodnosti.
omg
Quote:
Naknadno sam od nje saznala da cijela zgrada pripada židovima iz Magreba. Protjerani iz Magreba, naselili se u Francusku, a nakon toga na Guadeloupu.
(sad pijemo kavu u pauzi i tračamo sve ostale u zgradi, kao i njezinog šefa, vlasnika zgrade, židova ).

Nevjerojatan narod, naprosto ih obožavam.
I jesu, kroz sve šta su prošli sačuvali su duh i humor i opstali.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 13:33   #3244
Moraš ispuniti određenu iq kvotu da bi postao Židov.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 23:22   #3245
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Razmišljam, ova država ide u jedan veliki ambis, možda će se trebat selit. Izrael mi se dopada, poglavito Tel Aviv, a čuo sam da ako si židov, možeš tamo odselit kad hoćeš.E pa kako se najlakše požidovit?
često sumljam da će te radi ovog razloga primiti, nekako nije religiozne prirode, ak se oš selit odi u Austraaliju vele da je ok tam, klokani i zelenilo )))
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 07:28   #3246
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
često sumljam da će te radi ovog razloga primiti, nekako nije religiozne prirode, ak se oš selit odi u Austraaliju vele da je ok tam, klokani i zelenilo )))
ne navedem im taj razlog....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 22:27   #3247
Sretna i slatka nova 5774. godina svima! Pripremite jabuke i med!
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 23:05   #3248
Mazel tov, moj buduci suvjernice....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 00:34   #3249
Sretna Vam nova 5774 god !
Šana Tova uMetuka!(nadam se da je ispravno)

http://znobbreligia.files.wordpress....0/10/009-2.jpg

Zadnje uređivanje bubi mir : 04.09.2013. at 00:43.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 01:32   #3250
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
ne navedem im taj razlog....
pa onda nebuš iskren u razlogu, mislim da dobro provjeravaju..i koji slave sve najbolje za Novu godinu..nek je slatka ko med s jabukama
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 08:38   #3251





P.S.
technotronic, sretno!
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.

Zadnje uređivanje Guns of Brixton : 04.09.2013. at 08:44.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 08:41   #3252
Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post

P.S.
technotronic, sretno!
Hvala..... Ili da kazem a dank....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 08:51   #3253
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Hvala..... Ili da kazem a dank....
תודה לך

Toda raba -> hebrejski, to šta si ti reka zvuči kao jidiš i mislim da ga nećeš trebat učit
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 08:58   #3254
Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post
תוֹדָה!

Toda raba -> hebrejski, to šta si ti reka zvuči kao jidiš i mislim da ga nećeš trebat učit
I je ...ali on mi je laksi, posto kvalitetno natucam njemacki.... za uvodnu scenu filma ''a serious man'' gotovo da mi i nije trebao prevod.....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 14:46   #3255
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Malo je ostalo, sve manje, od originalne Herzlove ideje. Izrael je danas duboko podijeljen i raslojen. Kako vjerski, tako politički, tako ekonomski.
Mozes li pojasniti ovu svoju tvrdnju?

Koliko je hebrejski jezik tezak za nauciti (za hrv govornika) te kakva je kvaliteta nastave u zagrebackim zidovskim opcinama?

Gdje se u Zagrebu moze nauciti vise o zidovstvu, postoji li neka tribina?
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 20:43   #3256
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Mozes li pojasniti ovu svoju tvrdnju?

Koliko je hebrejski jezik tezak za nauciti (za hrv govornika) te kakva je kvaliteta nastave u zagrebackim zidovskim opcinama?

Gdje se u Zagrebu moze nauciti vise o zidovstvu, postoji li neka tribina?
Jako je težak, ovisi o volji i ustrajnom radu. Ja sam ponekad jednu zadaću pisao i po 3 sata. Kad naučiš alefbet već si na konju, iako meni to nije bio nikakav problem jer sam ambiciozan po pitanju semitske filologije i kulture, gramatika je komplicirana, o deklinacijama ne želiš ni čuti na prvu, barem dok još ne počneš učiti, zahtjeva puno rada, a kad kažem puno, to znači puuuuuuuuuuuuno. Ali ako te jako zanima, imaš jedan problem manje. Pripremi se na 2 pisma, na kvadratu i kurziv, to mnogi ne očekuju na početku. Kvadrata je formalna, ali se kurzivom puno ljudi koristi, to ti je ko pisana slova, a naći ćeš to pismo i na tržnicama, iako je u principu kvadrata must know, i meni draže

Ovdje možeš vidjeti kvadratu - http://www.jewishvirtuallibrary.org/...es/hebrewc.gif
a ovdje kurziv - http://www.eng.hebrejski.org.rs/wp-c.../2011/09/4.gif

Slušao sam kolegij na kojem smo učili osnove hebrejskog, a čuo sam i da se hebrejski dosta sporo uči po jezičnim institucijama, te da je najbolje otići na ljetnu školu u Izrael, to ti se inače zove "Ulpan", i čini mi se da je lako dobiti stipendiju za to, ili odeš u kibuc ali to je malo drugačija procedura s kojom nisam upoznat pa ćeš morati istražiti na bespućima interneta. Imaš razne kibuce, neki se djele na muške studente, neki na ženske, ali ima i miješanih iako malo. Tamo ćeš najviše naučiti.

Bet Israel drži tečajeve o židovskoj kulturi, mislim da bi kroz rujan trebali biti upisi, provjeri na njihovoj stranici ili nazovi tajništvo. Predavanja obično traju jedan semestar.
Stranica je http://www.bet-israel.com/

Više o holokaustu možeš saznati na Šoa Akademiji, pogledaj na njihovoj stranici ako te zanima.
Kao i na stranici Bet Israela gdje često pozivaju na predavanja i ostala događanja.
__________________
If assholes could fly this place would be an airport.
Ching is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 21:42   #3257
Quote:
Ching kaže: Pogledaj post
Slušao sam kolegij na kojem smo učili osnove hebrejskog, a čuo sam i da se hebrejski dosta sporo uči po jezičnim institucijama, te da je najbolje otići na ljetnu školu u Izrael, to ti se inače zove "Ulpan", i čini mi se da je lako dobiti stipendiju za to, ili odeš u kibuc ali to je malo drugačija procedura s kojom nisam upoznat pa ćeš morati istražiti na bespućima interneta. Imaš razne kibuce, neki se djele na muške studente, neki na ženske, ali ima i miješanih iako malo. Tamo ćeš najviše naučiti.
....
Hvala ti na odgovoru, zlatan si. Pocela sam ovo ljeto uciti pisani i tiskani alfabet, polovicno sam ga svladala no najvise me muci izgovaranje rijeci kada nema nikkuda. Citala sam na forumima da kada se dublje ude u jezik, izgovaranje bez nikkuda nebu bio problem.

Stvarno je tak tezak, cak i doci do nivoa za konverzacijski tecaj? Slusam na netu izgovor, za Slavene mi se cini dosta lagan (recimo da mi se engleski tezi cini za nekoga tko bi pocinjao od 0 s oba jezika).

Hvala za ideju za kibbutz i ulpan, bum googleala. Je li nase zidovske zajednice daju kakve stipendije? Jesi li ti otisao u koji ulpan?

Zanima me neke osnove zidovstva kao religije, ne toliko s kulturoloske strane (mada vjerujem da religija i kultura su dosta povezani u njihovom slucaju), a holokaustu citam nesto no trenutno me ne zanima u tolikoj mjeri kao judizam.

Sto se tice nasih zidovskih opcina, citajuci novine doznala sam da su u sukobu zbog razilazenja u misljenima (tipicno za Hrvate ). Je li taj sukob i danas prisutan te ima li tenzija izmedu dvije zajednice?

Netko je spomenuo da je izraelsko drustvo podijeljeno pa ako moze netko dati kratki osvrt na to te kakva je situacija tamo (izuev onog sto se moze procitati u stranim i njihovim medijima)?
__________________
C'est la vie mon ami!

Zadnje uređivanje California : 10.09.2013. at 21:55.
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 00:22   #3258
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Mozes li pojasniti ovu svoju tvrdnju?
Dosta je toga napisano na temi, samo treba malo prelistat' unatrag.

Imaš i njihove onlajn novine, eng. i francuski. Kako za židovsku dijasporu, tako i za anglo- i frankofonske židove koji su odselili u Izrael. Dijapazon je širok, lijevo do desnog: Haaretz, Jerusalem Post, npr.
Takodjer, izraelska TV.

Ne vjeruješ izraelskim medijima ?
Vjeruješ da su turistički aranžmani za Jerusalem, ili pak židovi koje upoznaš i s kojima se družiš, pouzdaniji za tvoje stvaranje slike o Izraelu ?
(to je kao da pitaš 3 Hrvata o situaciji u Hrvatskoj, velika je vjerojatnost da ćeš dobit' 4 oprečna mišljenja. )

Zapravo ne znam da'l na ovoj temi više ima iti jedan židov. Valjda su ljude toliko maltretirali teorijama zavjere da su redom otišli.

PS. ovo je, čini mi se, tema o vjeri. al kako sam ja ateista, nikakve koristi po tom pitanju od mene.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 11:25   #3259
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Dosta je toga napisano na temi, samo treba malo prelistat' unatrag.

Ne vjeruješ izraelskim medijima ?
Vjeruješ da su turistički aranžmani za Jerusalem, ili pak židovi koje upoznaš i s kojima se družiš, pouzdaniji za tvoje stvaranje slike o Izraelu ?
(to je kao da pitaš 3 Hrvata o situaciji u Hrvatskoj, velika je vjerojatnost da ćeš dobit' 4 oprečna mišljenja. )
Opcenito sam skepticna prema mainstream medijima. Hvala, budem prolistala temu.
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 15:24   #3260
Quote:
just curious kaže: Pogledaj post
Nisam znao da se uopste moze konvertirati na judaizam i da je tako komplikovano. Nije mi jasan ovaj dio o odgovaranju jel se to radi da bi se pokusala poljuljati vjera i zelja za prelaskom pa samim tim ako istraje dobiti iskrenog zidova, ili te odgovaraju sto te stvarno ne zele u svojim redovima?

Kombinacija razloga. Naravno da konverzija mora biti iskrena (primjerice u doba Salamona dok je Židovima bilo jako dobro, konverzija nije bila moguća; u vremenima kad je Židovima teško, konverzija je lakša. Jasno je zašto - da se ne bi konvertiralo iz krivih motiva.), ali ima jedan puno bitniji razlog - dobrobit samog potencijalnog konvertita. Tora propisuje 613 zapovijedi za Židove, i 7 za nežidove (noahide), dakle postoje 2 sustava s razlikom u obavezama. Moguć je prelazak iz manjezahtjevnog u višezahtjevni, ali ne i obratno. Dakle, ako si nežidov i držiš se 7 zapovijedi za nežidove, onda si ok, pravedan si. Ako si Židov da bi bio pravednik moraš se držati puno više zapovijedi. Ako želiš prijeći sa sustava u kojem si dužan obdržavati 7 zapovijedi, na sustav u kojem si dužan držati daleko veći broj zapovijedi, ukoliko nisi sasvim ozbiljan i predan, izlažeš se opasnosti da nećeš biti u stanju držati sve te zapovijedi, a povratka na staro nema.
livni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.