Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2003., 21:45   #41
Quote:
plavva kaže:
stvarno ti ne preporucujem grudena. mogu ti poslati na PM info za drugi tecaj ako te zanima, ali za grudena nisam sigurna da ima neke lude rezultate.
Gruden ima neke cudne stavove, ali mislim da je on ipak najveci autoritet za to u Hrvatskoj jer je ipak on uveo tu metodu kod nas.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 10:56   #42
sori, ali nije istina.
za njega se najvise culo, ali nije on uveo tu metodu kod nas niti je njegova uspjesna. za to postoje razlozi koje rado mogu elaborirati ako te zanima.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 11:00   #43
Moze, ja bih te molila.

Ja sam cula da je on donio tu metodu iz inozemstva. Osobno mi je svejedno, a covjek mi svakako nije drag jer izjavljuje da je homoseksualnost bolest.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 19:58   #44
AT-zdravlje

Zadnje uređivanje misery- : 11.03.2006. at 13:56.
 
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 21:18   #45
Meni je osobno ideja autogenog treninga ok, ali ovo....
Autogeni po meni znači da se ne odvija u nekim čoporativnim izvedbama...
Više mi to sliči na ono "Hi, George"
Any sexual problems?!

Shvatiti bit problema, suočiti se s njime, posavjetovati se s prijateljem ili prijateljicom je okj.
Ići po nekim grupama, razglabati do besvjesti sa ljudima koji od svojih problema ne vide moj, a kao fol me podržavaju jer žele da skratim....to mi je fuj!
A da ne govorim o situacijama u kojima voditelji tih skupina svojim "pacijentima" savjetuju direktne korake koje trebaju poduzeti umjesto da ih usmjere da sami dođu do toga što im je za raditi!
Ujfu!!!
Pajdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 23:17   #46
Quote:
Pajdo kaže:
Meni je osobno ideja autogenog treninga ok, ali ovo....
Autogeni po meni znači da se ne odvija u nekim čoporativnim izvedbama...
Više mi to sliči na ono "Hi, George"
Any sexual problems?!

Shvatiti bit problema, suočiti se s njime, posavjetovati se s prijateljem ili prijateljicom je okj.
Ići po nekim grupama, razglabati do besvjesti sa ljudima koji od svojih problema ne vide moj, a kao fol me podržavaju jer žele da skratim....to mi je fuj!
A da ne govorim o situacijama u kojima voditelji tih skupina svojim "pacijentima" savjetuju direktne korake koje trebaju poduzeti umjesto da ih usmjere da sami dođu do toga što im je za raditi!
Ujfu!!!

AT možeš i moraš vježbati sam(ako si ga već uzeo vježbati), ali možeš ponekad i u grupi.
Postoje grupe AT-a, grupe podrške u psihoterapiji, i to ima smisla ako se netko tamo ugodno osjeća i ako su ljudi kompatibilni i terapeut savjestan i dobar.
Ali, eto, ne mora to uvijek biti tako....sto ljudi, sto čudi, nekad se teško sklopi dobra grupa. Terapeut (voditelj) nikako ne bi smio tražiti od klijenta (pacijenta) da napravo to i to, bez da je klijent sam prije došao do toga, i da su zajedno porazgovarali o tome, i 'riješili stvar'. Točno, voditelj bi trebao usmjeravati i ne mješati se direktno, osim ako se ne radi o težim slučajevima, (teška ovisnost, potencijalne samoubojice, teške psihoze, itd) .........ali znaš li za sigurno da voditelj klijente gura na direktne korake, ili je to klijentova kriva percepcija?
(ne znam jesi li bio tamo osobno, ili sve što znaš znaš iz priče)
 
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 13:59   #47
U temeljima možda i upotrebljivo, ali je publika na tim tečajevima generalno u klincu. Bio u posjeti jednom, vidio. Ekipa tamo plače bez povoda i to naziva oslobađanjem od stresa, čega li. Nekako mislim da tvorac tehnike nije to imao u vidu, ali bože moj ako izgubljene kućanice i srhvane djevojčice plaćaju ...
Vorkosigan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 12:28   #48
Quote:
Vorkosigan kaže:
U temeljima možda i upotrebljivo, ali je publika na tim tečajevima generalno u klincu. Bio u posjeti jednom, vidio. Ekipa tamo plače bez povoda i to naziva oslobađanjem od stresa, čega li. Nekako mislim da tvorac tehnike nije to imao u vidu, ali bože moj ako izgubljene kućanice i srhvane djevojčice plaćaju ...
Mda...čini se da bi nekim "plačljivcima" prvo dobro došao neki drugi vid terapije. Ovako se nažalost gubi svrha AT-a, koji je sam po sebi, u svojoj esenciji jako dobra i korisna tehnika.
 
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 01:51   #49
AT - priznata psihoterapijska tehnika

AT - kao i sve drugo najčešće dolazi do ljudi u komercijaliziranom obliku, a to najčešće nema veze s ATom

AT - 6 jednostavnih fizičkih(!) vježbica koje onda posredno rezultiraju opuštanjem psihe

TEČAJEVI - 90% ljudi vole slušati pričice koje im (ma kolko one bile točne) neće pomoći, 10% nastavi vježbati samostalno, al oni bi vjerojatno ionako nekako do toga došli

AUTENTIČNIJI TEČAJEVI = zadiru u područje grupne psihoterapije i pogodni su za ciljane skupine (alkoholičari itd itd), smatram da je individualni pristup bolji, naravno i kombinacija je dobra, ključno je da ne ostane sve na tom tečaju a još važnije da je tečaj kvalitetan


iza AT-a stoji hrpa teorije o kojoj bi se moglo do preksutra

indikacije za primjenu: psihosomatske bolesti(čir na želucu itd itd), anksiozna i depresivna stanja itd itd, a naravno najbolje ga je koristiti kao preventivu i kao oruđe za poboljšanje kvalitete življenja i ulaganje u sebe

kontraindikacije - praktički nema, osim možda teške fiz i psih bolesti (psihoze, teške srčane bolesti)


potrebno strpljenje, kao i kod svake kompleksnije stvari potrebno je vrijeme....3 mj da se nauči tehnika, rezultati su izuzetni


filozofija/filozofiranje? AT je priznata psihoterapijska(površinska, al to je upitno jel samo to tako), postoje brojni znanstveni radovi i ima ogromnu tradiciju, početak oko 1920 god)....učinci pojedinih vježbi eksperimentom provjereni


preporuka:

1. nabaviti kvalitetnu literaturu
2. redovno vježbati (triput dnevno, na početku 2 min, kasnije više)
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 17:42   #50
Magic, mislim da nije lijepo tako generalizirati

Evo, ja sam npr. tamo bila kao podrška mami koja se već dugo liječi od depresije, a imala sam vremena jer sam bila na porodiljnom i mislila, ne može škoditi

Mislim da pametan čovjek iz ATa može naučiti zanimljive stvari

Ono što se meni nije svidjelo je komercijalizacija (imala sam dojam da se mnoge stvari tamo rade samo zbog love)

Ali voditeljica je imala i jako puno pozitivnih strana i bila je strašno uvjerljiva

Istina, uvijek ima jako labilne i povodljive ekipe čija te reakcija, malo je reći, šokira i puno je onih koji su u to previše ušli pa o drugom s njima ne možeš ni razgovarati, imaju nekakav sektaški pristup - što mi je i inače odbojno

Ali, smatram da postoje životne situacije u kojima bi AT mogao donijeti jako dobre rezultate, samo što čovjek i dalje treba ostati svoj
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2004., 21:49   #51
bobica:

Quote:
Ono što se meni nije svidjelo je komercijalizacija (imala sam dojam da se mnoge stvari tamo rade samo zbog love)
To je veliki problem, ali ne tolko za te ljude (vjerojatno će im taj njen pristup i pomoći) koliko za AT, jer je AT tehnika koja zavređuje egzistirati onakva kakva je


bobica:


Quote:
Ali, smatram da postoje životne situacije u kojima bi AT mogao donijeti jako dobre rezultate, samo što čovjek i dalje treba ostati svoj
Vježbanjem AT-a se i ide prema tome da se bude više "svoj"


studeni:

Quote:
Nekako sam skeptican prema navodima u tom topicu. Jel ima netko linkove sa dokazima?
Mislim da ti je u AT bolje uči putem literature. Osobno smatram da je literatura prof. Grudena daleko kvalitetnija od Lindemanove makar se i iz Linemanove može sasvim dobro naučiti tehnika.

Šta se dokaza tiče AT postoji već skoro 100 godina i u tom vremenu su se brojne tehnike javljale i gasile, a malo ih je preživjelo.

Rađeni su eksperimenti i utvrđene su objektivne fizičke promjene na područjima na koje se odnosi pojedina vježba.

AT je medicinski priznata tehnika relaksacije i odavno priznata psihoterapijska tehnika tako da nema baš prostora za skeptičnost jedino bi trebalo ići za autentičnim pristupima.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2004., 16:42   #52
Quote:
zvrk kaže:

Rađeni su eksperimenti i utvrđene su objektivne fizičke promjene na područjima na koje se odnosi pojedina vježba.

AT je medicinski priznata tehnika relaksacije i odavno priznata psihoterapijska tehnika tako da nema baš prostora za skeptičnost jedino bi trebalo ići za autentičnim pristupima.
Moguce, ali kad cujem izjave tipa:

Sličan slučaj opisuje mađarski liječnik Istvan Hardi. Nekog su radnika zabunom zatvorili u automobil-hladnjaču. Smatrao je da je hladnjača u pogonu. Sljedećeg jutra našli su tog čovjeka mrtvog i to sa svim simptomima smrzavanja. Pri rekonstrukciji nesreće ispostavilo se, međutim, da rashladni agregat uopće nije bio uključen. Čovjek je, dakle, umišljao sebi da će umrijeti od smrzavanja - pa se tako i dogodilo.

ne mogu a da nisam malo skeptican prema tome. Ovo mislim da jednostavno nije fizicki moguce i radi se o nekoj greski ili preuvelicavanju.
__________________
Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.
studeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2004., 18:58   #53
studeni:

Quote:
Čovjek je, dakle, umišljao sebi da će umrijeti od smrzavanja - pa se tako i dogodilo.

A dobro, al to sad nema direktne veze s temom. Šta se smrzavanja tiče nije potrebna niska temperatura nego mislim da je +8 C već dovoljno.

A šta se AT-a tiče postoje znanstveni radovi, eksperimenti...

Šta se sugestije tiče, nju ne treba brkati s AT-om, AT koristi autosugestiju kao oruđe. Dakle sva ona "gesla" i govornje samom sebi nešto pred zrcalom s AT-om nemaju nikakve veze...to su razne komercijalizirane varijatne čija je učinkovitost upitna i sa znanstvenog aspekta neprovjerena, a načelno ne vode nikamo nego čovjeka pretvaraju u nekakav mehanizam koji se onda naštimava po nekim pravilima, a ne po ljudskoj prirodi.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2004., 19:15   #54
Quote:
Solaris kaže:
Ni meni nikad nije ništa uspjevalo ponavljanjem fraza i rečenica u glavi. To mi ne znači apsolutno ništa. Ali sam radila sa slikama i osjećajima iz slične situacije u RL.
Šta je RL?

Quote:
Solaris kaže:
... sposobnost identificiranja...


S čime?
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2004., 21:07   #55
Pa RL je skraćenica za Real Life (stvarnost, stvarni život)
 
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 17:30   #56
pritom se misli na neke asocijacije koje mogu pomoći da se nauče neke vježbe AT-a, npr zamišljanje sunčanja pomaže da se doživi toplina u koži...
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 21:27   #57
Nemojte se ljutiti, ali ja imam vrlo loša iskustva s AT. Bio sam prije sada već dosta godina kod vrlo iskusnog terapeuta, psihijatra i završilo je loše, zapravo, skoro sam prolupao.
Ispočetka je bilo sve o.k. Vježbao sam najprije težinu ruke i to je davalo sasvim dobar rezultat. Čak bih rekao da mi je svijet izgledao ljepši jer sam više toga zapažao. Međutim, onda je on počeo s nekim izmjenama u vježbi nakon čega bi bio sav smušen. Zatim je uveo vježbanje topline, a mene je počela mučiti nesanica (od koje nikad prije nisam patio). Upozoravao sam ga da nešto nije u redu, a on meni da je to sve normalno, prolazno itd itd. Jedne noći sam imao stvarno gadnu noćnu moru, otprilike kao da sam se probudio u pola operacije, režu me, ja se ne mogu ni ni maknuti, a boliiiiiiii... Pogledam se u zrcalo - ne vidi se baš ništa na mom licu.
U jutro sam ga nazvao i poslao u deset PM, a on meni hladno da neka popijem tabletu za smirenje! Ma neka bude sretan da ga nisam prebio s bejzbol palicom, tako sam se osjećao!
Nakon toga, slijedeća dva mjeseca imao sam povremeno napadaje bijesa, dohvatili su me virusi (gripa, a zatim i teška viroza - makar prije toga godinama nisam imao takvih problema). Potpuno se stabiliziralo za 3-4 mjeseca.

Hvala lijepa, meni je AT-a dosta za sva vremena, bez obzira na to je li kriv AT kao takav ili ovaj moj terapeut!
__________________
Probaj vidjeti drugu stranu, pa tek onda predloži rješenje
medion_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 21:46   #58
Kriv AT,kriv terapeut.
A ti?
Možda ti struktura ličnosti nije za AT,onda je to svakako terapeutova pogreška,ako to nije znao prepoznati.
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 23:53   #59
Quote:
Sedmica kaže:
Kriv AT,kriv terapeut.
A ti?
Možda ti struktura ličnosti nije za AT,onda je to svakako terapeutova pogreška,ako to nije znao prepoznati.
Najgore od svega je to da sam ga ja više puta upozoravao da nešto ne valja i da imam sve više problema, a on meni da je to sve normalno, da će proći itd. itd., dok na kraju stvarno nije vrag odnio šalu.
__________________
Probaj vidjeti drugu stranu, pa tek onda predloži rješenje
medion_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2004., 15:01   #60
Tebi je trebala prvo psihoterapija a ne AT.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.