Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2008., 21:47   #21
Mistical i Mr. Wolf, baš ste cool.

Mislim da će ih, već i samo spominjanje nekih sredstava za čišćenje, i imena MLM tvrtki otjerati.
k_andj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:59   #22
Otjeraš ih tako da im kažeš da ti radiš ili za neki fond ili u banci. Odmah odustanu, provjereno.
zara1428 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 23:03   #23
Quote:
k_andj kaže: Pogledaj post
Mistical i Mr. Wolf, baš ste cool.

Mislim da će ih, već i samo spominjanje nekih sredstava za čišćenje, i imena MLM tvrtki otjerati.
pa kaj bi ti napravila? ja nemam s tim problema, ignoriram ih i to e to...
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 21:48   #24
[QUOTE=kokoshka;13858958]ajme meni....

"ovo što ovaj s linka nudi ovaj posao...koja laž!
i nije istina da az fond spada među najbolje-uvijek je zadnji po prinosima! je najveći po broju članova, ali to je sve!"


adebisi: az fond je najbolji jer garantira stalni rast od 5-6 % dok su se neki drugi fondovi zaletili,ulagali u rizične dionice i rasli 10% i onda proveli veliku marketinšku kampanju kako bi što više ljudi privukli u svoj fond. danas taj isti fond ima prinos od 3 %...

e sad,baci se u malo istraživanje i pogledaj koliko su drugi fondovi imali rast prošlih godina a koliko ove...pa pogledaj az.
__________________
bolje živjeti sto godina kao bogataš nego sedam dana kao siromah
adebisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 22:05   #25
Quote:
adebisi kaže: Pogledaj post
adebisi: az fond je najbolji jer garantira stalni rast od 5-6 %.
kako to misliš => garantira
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 19:28   #26
Angry II mirovinski stup - konkretni primjer

Pozdravi,

vođen onom izrekom 'ignorance is a bliss' moram priznati da ranije nisam pratio što se događa s II-im stupom. Kao i svima koji su bili obuhvaćeni njime, uplaćivalo mi se 5% iz plaće na račun za što sam dobivao mjesečna izvješća na e-mail. Negdje oko 10tog mjeseca prošle godine primijetio sam da je počela padati vrijednost stanja na računu u mirovinskom fondu, pa je vrijednost na računu u recimo prosincu bila manja nego u studenom.
Prošli tjedan je tema ponovno postala aktualna kada je uz, dužno poštovanje, onaj kreten Sanader totalno taktički nastupio u vezi II-og stupa. Nemreš vjerovati da zaposlenim u državnim službama u ovakvim uvjetima u ekonomiji raste plaća 6% i da su još plaćeni da pričaju sranja, ali vidim da odstupamo od teme pa ću samo još reći da pošto sam ovaj tjedan na GO, te pošto me do penzije čeka još podosta godina odlučio sam ubaciti par brojki u excel i provjeriti kako stvari stoje. Ako ništa drugo podaci će biti zanimljivi i ostalim 'zaposlenicima'. Mala napomena: nisam po struci ekonomista i možda su neki podaci krivi (ako jesu ispravite me).

znači konkretno:

-plaća= prosječna zagrebačka
-u II stup je iz moje do sada plaće uplaćeno ukupno 30263,89 hrk
-stanje na računu u mirovinskom fondu : 31.249,14 hrk
-razlika između te dvije vrijednosti= +985,25 hrk; prinos: 3,15 %
-ako se nastavi s trenutnom razinom uplata u II stup s porastom plaće od 2% godišnje mogu u 65 godini života računat na penziju od: 1640 hrk mjesečno. Dobiveno korištenjem: (http://www.azfond.hr/kalkulator/kalkulator_omf.html i http://www.rmod.hr/default.aspx?id=85 )

??1640 hrk mjesečno za eventualno 41 godina radnog staža (počeh šljakat s 24), hmm.. pa da... kada platim mjesečne račune možda mi ostane koja kuna za kruh i mlijeko...

Da li znate kolika je bila prosječna mirovina jednog kretena iz sabora ili jednog branitelja u 10mj 2008 (braniteljsku mirovinu prima oko 60 tisuća osoba i ona u prosjeku iznosi 5881,70 kn. Prosječna je saborska mirovina oko 9900 kn.) Znači veliku većinu nas koji će tijekom životnog vijeka pošteno raditi i ZARAĐIVATI svoj novac na kraju čeka sramotno mala suma. Za svote koje se isplaćuju ratnicima i pogotovo zastupnicima nemam komentara, vjerojatno je i to jedan od razloga što je država u kurcu. Mislim, nemam ništa protiv da im se toliko isplaćuje ali ne u situaciji kada je da citiram Dr.Ivu 'država u banani'. Još jedna otežavajuća okolnost za koju znam je hrvatska demografija, iliti činjenica da hrvatsko društvo stari, već sad je odnos 1,4 zaposlenih na jednog umirovljenika a u budućnosti će biti još i gore.

No pustimo sada sve ovo gore navedeno i pogledajmo što se to događa s NOVCEM koji se uplaćuje u fond. Jednostavnim izračunom dobio sam da je prinos mojeg fonda za sada bio 3,15%, odnosno u plusu sam 985,25 hrk. Pretpostavimo sada da se na moje mjesečne uplate primijeni složeno ukamaćivanje korištenjem kamatne stope 5,6% (stopa koju možete naći u bilo kojoj banci, npr. za RBA je to ‘štednja plus’ ili u ZABI 'favorit štednja'), korištenjem Excela dolazimo da vrijednosti od 36396,96 hrk(znači mjesečno pribrajanje kamate po stopi 5,6%/12 na sve moje dosadašnje uplate). Razlika između stanja kojeg trenutno imama na računu i vrijednosti dobivene primjenom složenog ukamaćivanja= - 5147,82 hrk, dok bi prinos bio 16,85 %.

Postavlja se pitanje odakle proističe ta razlika, kako je moguće da na računu ima manje para nego što bi se to dobilo primjenom najobičnije (i male!!!!) kamatne stope koju nude banke? Naposlijetku svi znamo da novac koti novac i da u uvjetima kada nema previsoke inflacije novac ne gubi vrijednost. Zar su oni kaj upravljaju fondovima svi glupi bedaci pa su do zadnjeg investirali u američke banke i Island?

Pa… odgovor leži u članku 71 Zakona o obveznim i dopunskim mir.fon. koji veli: '3. najmanje 50% imovine mirovinskog fonda mora se ulagati u imovinu iz članka 69. točke 2. ovoga Zakona’ dok članak 69 (simpatičan su broj odabrali 69, ljudi moji BIT ĆE KOLEKTIVNA PUŠIONA!)
tih pedest posto usmjerava u ...što??? Državne i lokalne obveznice te dionice na domaćem i stranom tržištu. Drugim riječima, vaporware koji danas može vrijediti nešto a sutra ama baš ništa. Oprostite, ali meni obveznice RH ne djeluju kao nešto na čemu bi se mogla temeljiti moja financijska sigurnost u penziji, pogotovo kada državu vode kao pijani.

I što reći na kraju ovog podužeg posta? Ako sam negdje pogriješio ispravite me, ako post možete nadopuniti nečim konstruktivnim učinite to, uglavnom, kao zaključak: ostavite koju kunu(odnosno za par godina euro) za crne dane, baš kao u onoj Ezopovoj basni o cvrčku i mravu koju smo slušali u vrtiću.
__________________
There is surely nothing other than the single purpose of the moment.
kreho is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 00:50   #27
Istovremeno si u I. stup uplaćivao 15% plaće, tri puta više i jesi li izračunao šta imaš od tog? Pa si usporedi.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 11:22   #28
II mirovinski stup

Nitko me nije pitao da li ga zelim uplacivati automatski je stvaljeno kao i svima pretpostavljam. kao prvo neznam ni sta to znaci a plaćam ga i sad kad su pocele ove price sa manjim mirovinama s njim nego bez njega. i kao prvo placa mi je ionak sranje, jel ja to mogu otkazat, da mi se to ne uplaćuje? ili ako otkazem jel to znaci da necu te novce na ruke dobivat jer je to izdatak firme ionako? pa mi je na kraju svejedno plaćala ili ne?
i jos ako se moze otkazati jel se moze i siplatiti to sto je dosad uplaćeno?

cemu to uopce na kraju krajeva sluzi i koliko je to možebitno veća mirovina ako je uplacujem jos 40g ffs.?? u postotcima ne znamo kolika ce tad mirovina biti pa ono.... cca?

e da neki u firmi su mi rekli da oni to ne plaćaju?' kako to moze biti
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 11:32   #29
Kad je pokrenuta mirovinska reforma, prije 7 godina, koliko se sjećam, omogućeno je da se obvezni doprinos za mirovinsko (20% od bruto plaće) uplaćuje u dva dijela: 15% u 1. stup, 5% u drugi. Ovisno odobi zaposlenika, postojala je mogućnost izbora - ostati samo u prvom stupu (generacijskoj solidarnosti) ili prijeći na podijelenu uplatu (1. i 2. stup). Mislim da zaposlenici mlađi od 40godina nisu imali mogućnost izbora - morali su ući u drugi stup.

Ukratko, doprinos za obvezno mirovinsko je 20% i te novce ne možeš podignuti (ili izbjeći uplaćivanje). Tek kad odeš u mirovinu, na temelju uplata u 2.stup dobivat ćeš dio mirovine, a ostatak iz prvog stupa, dok će oni koji su samo u prvom stupu i mirovine dobivati samo iz tog izvora.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 12:41   #30
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Kad je pokrenuta mirovinska reforma, prije 7 godina, koliko se sjećam, omogućeno je da se obvezni doprinos za mirovinsko (20% od bruto plaće) uplaćuje u dva dijela: 15% u 1. stup, 5% u drugi. Ovisno odobi zaposlenika, postojala je mogućnost izbora - ostati samo u prvom stupu (generacijskoj solidarnosti) ili prijeći na podijelenu uplatu (1. i 2. stup). Mislim da zaposlenici mlađi od 40godina nisu imali mogućnost izbora - morali su ući u drugi stup.
Dobro ti kaze 3007, mladji od 40g su morali uci u kombinaciju 15+5% (I+II)
nofrx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 14:29   #31
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Nitko me nije pitao da li ga zelim uplacivati automatski je stvaljeno kao i svima pretpostavljam. kao prvo neznam ni sta to znaci a plaćam ga i sad kad su pocele ove price sa manjim mirovinama s njim nego bez njega. i kao prvo placa mi je ionak sranje, jel ja to mogu otkazat, da mi se to ne uplaćuje? ili ako otkazem jel to znaci da necu te novce na ruke dobivat jer je to izdatak firme ionako? pa mi je na kraju svejedno plaćala ili ne?
i jos ako se moze otkazati jel se moze i siplatiti to sto je dosad uplaćeno?

cemu to uopce na kraju krajeva sluzi i koliko je to možebitno veća mirovina ako je uplacujem jos 40g ffs.?? u postotcima ne znamo kolika ce tad mirovina biti pa ono.... cca?

e da neki u firmi su mi rekli da oni to ne plaćaju?' kako to moze biti
Ne uplačuješ si ti u 2 stup, nego tvoj poslodavac...
i nitko te nije pitao ni dali želiš plačat zdravstveno, ni 1 stup, ni porez na dohodak, ni PDV pa se sve plača! a onda kad su mirovine male, zdravstvo ne funkcionira, država nema para... onda su krivi hdz i sdp...
niti te je itko pitao kako se želiš zvati, ni gdje želiš odrasti...
jao kako glupih komentara "nitko me nije pitao..."
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 15:29   #32
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Ne uplačuješ si ti u 2 stup, nego tvoj poslodavac...
i nitko te nije pitao ni dali želiš plačat zdravstveno, ni 1 stup, ni porez na dohodak, ni PDV pa se sve plača! a onda kad su mirovine male, zdravstvo ne funkcionira, država nema para... onda su krivi hdz i sdp...
niti te je itko pitao kako se želiš zvati, ni gdje želiš odrasti...
jao kako glupih komentara "nitko me nije pitao..."

sta pizdis ko tetka s pms-om??
nije me nitko pitao jer ja plaćam neki ne plaćaju. nisam si odredjivala ni koji hocu od onoh pbz, a-z, ovo ono.... to se odnosilo na to i tek sam pocela s time imat posla i logicno je da pojma nemam za razliku od nekog ko ima 10g radnog staza. do prije 5mj nisam znala ni sta je regres.... sta je tebi tu cudno da se iščuđavaš ko pura dreku? ti se rodio/la pametan i informiran?
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 15:48   #33
pizdim na stav "mene nitko nije pitao"... Ti si ta koja nikog ništa nije pitala, ali odmah dolaziš sa optužujućim uvodom!!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 16:00   #34
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
pizdim na stav "mene nitko nije pitao"... Ti si ta koja nikog ništa nije pitala, ali odmah dolaziš sa optužujućim uvodom!!
koga optuzujem i za sto?

u mom postu ima bar 5 pitanja, kako sto i zasto


Quote:
Nitko me nije pitao da li ga zelim uplacivati automatski je stvaljeno kao i svima pretpostavljam. kao prvo neznam ni sta to znaci a plaćam ga i sad kad su pocele ove price sa manjim mirovinama s njim nego bez njega. i kao prvo placa mi je ionak sranje, jel ja to mogu otkazat, da mi se to ne uplaćuje? ili ako otkazem jel to znaci da necu te novce na ruke dobivat jer je to izdatak firme ionako? pa mi je na kraju svejedno plaćala ili ne?
i jos ako se moze otkazati jel se moze i siplatiti to sto je dosad uplaćeno?

cemu to uopce na kraju krajeva sluzi i koliko je to možebitno veća mirovina ako je uplacujem jos 40g ffs.?? u postotcima ne znamo kolika ce tad mirovina biti pa ono.... cca?
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 18:11   #35
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
koga optuzujem i za sto?

u mom postu ima bar 5 pitanja, kako sto i zasto
Buu, hiss! Sram te bilo, nisi među-generacijsko solidarna!

Kako se samo usuđuješ preispitivati pravičnost plaćanja tuđe mirovine - pa naravno da je pravična! Svi bi mi trebali skinuti gaće i dati sve našim brižnim umirovljenicima koji su gradili državu i cijeli život odvajali (istina, to s današnjim tečajem ne vrijedi puno, ali pustimo tehnikalije) za penziju.

Nego, ti si sigurno neki krupni neo-liberalni kapitalist kojemu nije stalo do običnog čovjeka!

Srami se

P.S. Onaj tko uspije uočiti sarkazam u ovom postu je zavrijedio keks
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 18:30   #36
ajde da ti odgovorim,

2. stup ti je mirovnisko osiguranje, plaćaš ga iz brutto plaće da bi jednog dana imala mirovinu

ne možeš ga otkazat

a kolika će ti biti mirovina ovisi koliki iznos i koliko godina ćeš uplaćivati

a ako nisi sama birala koji fond, to je tvoj problem jer si mogla, a pošto nisi onda su te stavili u neki
ali možeš ga i promijeniti, uz naknadu koja ovisi o tome koliko dugo si u fondu
cilla is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 13:21   #37
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
ajde da ti odgovorim,

2. stup ti je mirovnisko osiguranje, plaćaš ga iz brutto plaće da bi jednog dana imala mirovinu

ne možeš ga otkazat

a kolika će ti biti mirovina ovisi koliki iznos i koliko godina ćeš uplaćivati

a ako nisi sama birala koji fond, to je tvoj problem jer si mogla, a pošto nisi onda su te stavili u neki
ali možeš ga i promijeniti, uz naknadu koja ovisi o tome koliko dugo si u fondu
Mislim da je svake dvije godine besplatno.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 15:38   #38
Iako nisam morala u II stup, tj. pred 7 godina sam imala mogućnost izbora, ipak sam se odlučila za njega, isključivo iz razloga što su ta uplaćena sredstva nasljedna, dok mirovina iz I stupa nije.
... Motivirana sam bila jednom tužnom situacijom.
Naime, tada se baš poklopilo da je u punu mirovinu, s četrdeset godina staža, otišao jedan kolega s posla. Za tjedan dana ga je pokosio infarkt. Nije nikad primio ni prvu ratu mirovine, a ni njegovi sinovi,u to vrijeme još studenti. Četrdeset godina izdvajanja prelilo se u solidarnost. Tj. u vječnu sisaljku mutnih voda!
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 09:12   #39
A sto bi bilo da je uplacivao II stupanj? tko bi naslijedio mirovinu?
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 10:33   #40
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
A sto bi bilo da je uplacivao II stupanj? tko bi naslijedio mirovinu?

"Ako član obveznog fonda umre prije nego je počeo koristiti mirovinu, sredstva ušteđena na njegovom osobnom mirovinskom računu su nasljedna i pripast će zakonskim nasljednicima, osim ako članovi obitelji ostvare pravo na obiteljsku mirovinu."

valjda sinovi...

znači ako kihneš prije umirovljenja tvoji zakonski nasljednici dobiju samo kapitalizirana sredstva iz II stupa, iz prvog ne dobiju ništa.
doduše, ima tu još nejasnoća, moram se malo raspitati kod pravnika...
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.