Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2012., 17:18   #41
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
heh a što ako izdavatelj obveznice ne može podmirivat obveze, tj. ode u bankrot ili default (država) gubiš vjerojatno sve, a sad su vrlo 'čudna vremena'. Nije ona bez vraga na tim cijenama.

Al s druge strane tko ne rizikuje ne profitira
Mislim da su male šanse da Erste banka bankrotira, a ako država ode u default pitanje je što bi bilo s tečajem kune te s osiguranjem uloga.

Quote:
neve_ergosum kaže: Pogledaj post
U prospektu piše da će se isplata kamata vršiti 18.7. svake godine do 2017. Nominalna kamatna stopa se računa na face value dakle 6,5% na 1 EUR.
18.07.2017 dobijaš natrag glavnicu, face value, dakle 1 EUR.

cijena varira u ovisnosti o stanju na ostatku tržišta tj. o kamatnoj stopi uglavnom...to neće utjecati na glavnicu koju ćeš dobiti natrag
moguće je da postoje određene klauzule, npr. o otkupu (npr. ako kamatna stopa na tržištu jako opadne, u interesu je izdavatelja otkupiti obveznice i refinancirati se, odnosno izdati dug po povoljnijim uvjetima. tak da ti možda skaćeš od sreće kaj je cijena 200,a onda ti oni dođu i otkupe za 115)

za prinos do dospijeća se može kao aproksimacija koristiti gordonova formula, ali to je za "pune" periode...trebalo bi preračunat za ovak kad kupiš na pola godine od kamate

ali npr. u 7/2012 da kupiš po 89 bilo bi (0,065+((1-0,89)/5))/(0,6*0,89+0,4*1) = 0,0931 = 9,31% ukupni prinos
pokuašaj proguglat kalkulator

štednja u banci do 400.000 je osigurana od države, tak da je to manje rizično...
Hvala! Nisam skužio ovo "cijena 200", to bi trebalo biti 2 eur u ovom slučaju? Ne kužim zašto bi netko dao 2 eur ako dobije 1 eur 2017. godine i 6.5% na 1 eur svake godine?

Da li je ista kamata (6,5%) bez obzira kad kupio obveznicu, u siječnju 2013. ili kolovozu 2015.?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 18:21   #42
recimo da iz raznoraznih razloga kamata padne na 2% i recimo da ekonomija cvjeta, a ne pregrijava se te da je novca u izobilju, pa su očekivanja da se kamatna stopa neće (jako) mijenjati sljedećih 5 godina (do dospijeća obveznice).
nove obveznice se izdaju s nominalnom kamatom od 2 centa (na 1 EUR) s druge strane ova obveznica vraća 6,5 centi. (na 1 EUR).
koliko bi platio nešto što ti nosi 3x veći prinos?
naravno ne 200%. to je dosta nerealno, bezveze sam uzela tu brojku. ali svakak više (mislim da bi trebalo izračunat sadašnju vrijednost od 4,5 centa godišnje kroz 5 godina i za maksimalno taj iznos uvećat cijenu)


kamata se isplaćuje određene datume. dakle uvijek na ugovoreni datum dobijaš 6,5%. ono što će se promijeniti je cijena. jer ako ti netko prodaje na pola perioda on će htjet kompenzaciju za te mjesece koliko je imao kod sebe.
neve_ergosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 20:28   #43
Hvala!
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 09:41   #44
Kupovina državnih obveznica

Pozdrav!

Potaknut najavama vlade da će dati obveznice na tržište, zanima me kako ih mogu kupovati ?

Kako kupovati obveznice stranih država ?

Zasad mi se jedina ideja čini to činit preko novčanih fondova, efekt je otprilike sličan.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 11:54   #45
http://www.tportal.hr/biznis/gospoda...l#.UKTIG2fctPY

Da malo dignemo temu, obzirom da Linić svašta nudi u zadnje vrijeme, pa je tako oopet aktualizirao državne obveznice.

Znam da će neki odmah reći da nisu ludi kupovat državne obveznice, ali ima i onih koji će ih kupiti. Najavljena kamata je skoro duplo veća od bankarske, nekima će sigurno biti primamljiva...
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:28   #46
15.11.2012: Izdanje obveznica ERSTE&STEIERMÄRKISCHE BANK d.d.

Dakle, Erste ide u izdanje novih obveznica denominiranih u kunama oko 700M kuna

Erste obveznice

Prinos je trenutno razočaravajući (4,5%) i pitanje je hoće li biti interesa, po meni, uz ovakav prinos, ne.
stefek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 20:24   #47
državne obveznice

Zna li netko kako to funkcionira,čitam da linić želi ponuditi građanima,zanima me da li je to isto kao oročavanje,može li se prekinuti ta štednja itd
dell12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 21:37   #48
Danas sam naglas pročitao supruzi stranicu 205 teletexta HRT gdje je između ostalog Linić rekao kako vlada smatra da bi se trebala okrenuti prema građanima kako bi svoju ušteđevinu pretvorili u državne obveznice.

Supruga me blijedo pogledala i onda prasnula u smijeh kakav nisam od nje čuo već godinama. Ono baš se odvalila smijat

Osobno ne bih uložio ni lipe u državne obveznice, bez obzira na visinu kamate i vrstu garancije.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 23:51   #49
Jel netko već kupovao gore spomenute Erste obveznice?
Vidim da se mogu te obveznice kupiti na burzi po 104.15, što daje prinos od 3.73%. Čini mi se dosta atraktivno, s obzirom na to da obveznica dospijeva za 2 godine i da na takvu kamatu, ukoliko novce oročim u toj istoj banci (Erste), mogu samo sanjati.
jsauger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 17:05   #50
da li se mogu kupiti državne obveznice druge države? npr. Norveške ili Velike Britanije?
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 21:52   #51
Može potvrda, ako bih kupio 5 ovih obveznica - https://hr.products.erstegroup.com/R...5&ID_NOTATION=

znači platio bih 500kn i 08.02. dobio 500 + (500*0.0475) kuna nazad, buduci da nema nikakvih prinosa do dospijeca?
Erebus25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 22:46   #52
Vidio sad dosta pisanja kako je ulaganje u obveznice sigurno i kako je prinos od 6,5% znatno bolje od onog što čovjek može dobit oročenjem. Išao sam malo računat pa sam došao do zaključka da mi se ne isplati. Može potvrda izračuna, dal ja to dobro gledam:

Znači, gledam RHMF-O-227E.

Pretpostavimo da kupim po 122, i uložim 122 000 kn, odnosno imam 100 000 kn nominalne vrijednosti.
Iz toga mi ispada da imam 6500kn godišnje od kamata, država/grad Zagreb preko poreza i prireza natrag sebi ukradu 780kn/140.4kn. Znači ja na godišnjoj razini dobivam 5579,6kn.
Do isplate natrag nominalne vrijednosti (2022.) imam 6 isplata. Znači 133 477,6 kn na kraju.
Ako gledam dobitak na svemu tomu (133 477,6-122 000)/122 000 = 9.4% na 6 godina, odnosno 1.56% godišnje. Slično je i sa svim ostalim domaćim obveznicama, sve mi to izgleda neisplativo.

Naravno ovaj račun gore je napravljen bez reinvestiranja kamate u istom trenu i također s pretpostavkom da kuna-euro tečaj stoji i naravno da država neće dizat porez dobit od kamata.

Također me strah jačanja kune, a pošto je ovdje nominalna vrijednost 1EUR, to bi značilo da u slučaju jačanja kune neću ni dobit onih 100 000 nominalne natrag, jel to tako ide?

Jel mi jedina opcija da ulovim obveznicu odmah pri izdavanju? Kako se fizička osoba može registrirat da kupi obveznice odmah pri izdavanju?
docc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 14:30   #53
Quote:
docc kaže: Pogledaj post
Jel mi jedina opcija da ulovim obveznicu odmah pri izdavanju? Kako se fizička osoba može registrirat da kupi obveznice odmah pri izdavanju?
Mislim da ti je upis obveznica kao fizička osoba malo zeznut. Jer ti ćeš morati licitirati zajedno s institucionalnim investitorima. Osim toga, mislim da se obveznice upisuju samo u blokovima od po 1.000 komada. Dakle ti daješ kod upisa ponudu koju izdavač ne mora prihvatiti. Ako sam u krivu neka me netko ispravi.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 11:23   #54
Quote:
docc kaže: Pogledaj post
Vidio sad dosta pisanja kako je ulaganje u obveznice sigurno i kako je prinos od 6,5% znatno bolje od onog što čovjek može dobit oročenjem. Išao sam malo računat pa sam došao do zaključka da mi se ne isplati. Može potvrda izračuna, dal ja to dobro gledam:

Znači, gledam RHMF-O-227E.

Pretpostavimo da kupim po 122, i uložim 122 000 kn, odnosno imam 100 000 kn nominalne vrijednosti.
Iz toga mi ispada da imam 6500kn godišnje od kamata, država/grad Zagreb preko poreza i prireza natrag sebi ukradu 780kn/140.4kn. Znači ja na godišnjoj razini dobivam 5579,6kn.
Do isplate natrag nominalne vrijednosti (2022.) imam 6 isplata. Znači 133 477,6 kn na kraju.
Ako gledam dobitak na svemu tomu (133 477,6-122 000)/122 000 = 9.4% na 6 godina, odnosno 1.56% godišnje. Slično je i sa svim ostalim domaćim obveznicama, sve mi to izgleda neisplativo.

Naravno ovaj račun gore je napravljen bez reinvestiranja kamate u istom trenu i također s pretpostavkom da kuna-euro tečaj stoji i naravno da država neće dizat porez dobit od kamata.

Također me strah jačanja kune, a pošto je ovdje nominalna vrijednost 1EUR, to bi značilo da u slučaju jačanja kune neću ni dobit onih 100 000 nominalne natrag, jel to tako ide?

Jel mi jedina opcija da ulovim obveznicu odmah pri izdavanju? Kako se fizička osoba može registrirat da kupi obveznice odmah pri izdavanju?
Eto, baš si lijepo sročio ovaj post. U potpunosti dijelim tvoje razmišljanje. Osobnog sam mišljenja da se ulaganje u obveznice isplati samo onima koji ih mogu kupiti na primarnom tržištu (najčešće uz diskont). Cijena, nakon što se pojave na sekundarnom tržištu, trenutno zauzme razinu koja je izbalansirana s kamatnim stopama na tržištu za oročenu štednju istovjetnog roka ulaganja. Prilike, koje povremeno koristim, vidim kroz ulaganje u obvezničke fondove, koji ulažu u instrumente vezane uz euro, u trenucima rasta eura (što je ove godine izostalo) pa eventualno na tečajnoj razlici, na kratko, štipnuti koji %.

Inače tekstovi tipa:

http://katkapital.com/ulaganje-u-drzavne-obveznice/

su onak, sam da se nekaj piše i izazove kod laika osjećaj manje vrijednosti.

pozz...

eto, baš bi rado da čujemo i neku drugu priču, iskusnih, ulagatelja u obveznice i njihova iskustva pa nas možda razuvjere.
freepepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:16   #55
kak se to obveznice mogu kupiti na primarnom tržištu?
idiot sam imam neku lovu a ne znam u što da ju stavim, bar da ne gubi (oročenjem u banci se navodno zbog inflacije gubi vrijednost)

a opet nije tolko puno da kupim nekretninu. oko 50 tisuća kn. pa ako netko ima savjet
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:20   #56
kak se to obveznice mogu kupiti na primarnom tržištu?
idiot sam imam neku lovu a ne znam u što da ju stavim, bar da ne gubi (oročenjem u banci se navodno zbog inflacije gubi vrijednost)

a opet nije tolko puno da kupim nekretninu. oko 50 tisuća kn. pa ako netko ima savjet
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:19   #57
Može li mi netko razjasniti što se dogodilo s Crobisom na dane 11.1.2018. i 12.1.2018.?
letiptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:52   #58
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
kak se to obveznice mogu kupiti na primarnom tržištu?
idiot sam imam neku lovu a ne znam u što da ju stavim, bar da ne gubi (oročenjem u banci se navodno zbog inflacije gubi vrijednost)

a opet nije tolko puno da kupim nekretninu. oko 50 tisuća kn. pa ako netko ima savjet
nemaš što kupit ,a da ti se isplati od novih izdanja.pričekaj da još dolar padne, pa kupi dolarske obveznice, one imaju velike prinose.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:56   #59
Quote:
docc kaže: Pogledaj post
Vidio sad dosta pisanja kako je ulaganje u obveznice sigurno i kako je prinos od 6,5% znatno bolje od onog što čovjek može dobit oročenjem. Išao sam malo računat pa sam došao do zaključka da mi se ne isplati. Može potvrda izračuna, dal ja to dobro gledam:

Znači, gledam RHMF-O-227E.

Pretpostavimo da kupim po 122, i uložim 122 000 kn, odnosno imam 100 000 kn nominalne vrijednosti.
Iz toga mi ispada da imam 6500kn godišnje od kamata, država/grad Zagreb preko poreza i prireza natrag sebi ukradu 780kn/140.4kn. Znači ja na godišnjoj razini dobivam 5579,6kn.
Do isplate natrag nominalne vrijednosti (2022.) imam 6 isplata. Znači 133 477,6 kn na kraju.
Ako gledam dobitak na svemu tomu (133 477,6-122 000)/122 000 = 9.4% na 6 godina, odnosno 1.56% godišnje. Slično je i sa svim ostalim domaćim obveznicama, sve mi to izgleda neisplativo.

Naravno ovaj račun gore je napravljen bez reinvestiranja kamate u istom trenu i također s pretpostavkom da kuna-euro tečaj stoji i naravno da država neće dizat porez dobit od kamata.

Također me strah jačanja kune, a pošto je ovdje nominalna vrijednost 1EUR, to bi značilo da u slučaju jačanja kune neću ni dobit onih 100 000 nominalne natrag, jel to tako ide?

Jel mi jedina opcija da ulovim obveznicu odmah pri izdavanju? Kako se fizička osoba može registrirat da kupi obveznice odmah pri izdavanju?
Kamata na obveznice je izuzeta od plaćanja poreza i prireza.

Na ovu obveznicu koju si spomenio ne znam zašto bi je kupio, kada ti je prinos do dospijeća samo 1,1% godišnje: https://hr.products.erstegroup.com/R...9&ID_NOTATION=
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 21:09   #60
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
nemaš što kupit ,a da ti se isplati od novih izdanja.pričekaj da još dolar padne, pa kupi dolarske obveznice, one imaju velike prinose.
Što je s obvezničkim fondovima? Isplati li se kupovati njihove udjele?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.