Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2012., 18:56   #121
Eto ja sam je uzgajao 90tih god dok je još nekadašnji PIK imao kudeljaru,znači sijala se konoplja za proizvodnju vlakna.Kultura za poželjeti.
HR Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 07:40   #122
Da ako si imao besplatnu ekipu za vezanje snopova i utovar/istovar.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 18:26   #123
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Da ako si imao besplatnu ekipu za vezanje snopova i utovar/istovar.
Ne,bilo je ljudi koji su htjeli ići u nadnicu,za razliku od danas. A i da ima ljudi kome isporučiti konoplju.Istovar je bio od strane otkupljivača.
HR Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 10:35   #124
Ima ih i danas za nadnicu.Kod nas se radili danas ja tebi sutra ti meni da se smanje troškovi.Samo jelo i piće.Plus mi koje je interesiralo pivo a radom smo održavali kondiciju.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 09:53   #125
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ukupna površina mora bit više od ha s tim da najmanja parcela mora bit veća od 0,05 ha.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...03_33_803.html
Ovo jevezano za potporu. Ne znan jel meni odgovor bio najmjenjen. Ja imam 9450m2 znači fali mi 500mw da imam hektar a u zakonu stoji najmanja površina za uzgoj je jedan hektar no ne piše mora li biti u jednom komadu,parceli ili može biti parcelirano iz manjih površina
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 13:36   #126
Moraš imat opg i min 1 ha bez obzira 1,2 ili 3 parcele a vjerovatno isto najmanja ne može bit manja od 0,05 ha.Ipak ćeš u Ministarstvu dobit najbolji odgovor.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 12:35   #127
Mali ispravak,

osim cannabis sative i cannabis indice postoji još i rod cannabis ruderalis,
koji se veže uz područje rusije gdje su kraći dani, tj. periodi svjetla.
Puno je nižeg rasta ali se zato izuzetno brzo razvija. Križanjem sative i indice
s ruderalisom su dobivene tzv. autoflowering sorte koje počinju cvjetati ranije
i neovisno o skraćivanju dana. Rezultat je brža žetva, tj. završetak cvjetanja
(upotreba u medicini).

Sativa može imati i do 30% THC-a, npr sorta sa razinom THC-a od 8-15%
a čista (100%-tna) sativa je sorta Durban Poison. Hašiš se može dobiti i iz
sative također, ekstrakcijom iz sušenih mrvljenih listova.

Također mi nije jasno kako to da treba uklanjati muške stabljike, zar se sjeme ne dobiva tako da muške biljke polenom oprašuju ženske?
melo-d is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 13:18   #128
Quote:
Također mi nije jasno kako to da treba uklanjati muške stabljike, zar se sjeme ne dobiva tako da muške biljke polenom oprašuju ženske?
promašio si temu...industrijkska konoplja je u pitanju
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 14:57   #129
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
promašio si temu...industrijkska konoplja je u pitanju
Molim te pojasni, znam koja je tema ne bih pisao na pamet ali mi nije
jasan mehanizam dobivanja sjemenki bez oprašivanja. Imam otprilike
4,5ha zemlje i također sam zainteresiran za uzgoj pa me zanima.
melo-d is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:10   #130
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Moraš imat opg i min 1 ha bez obzira 1,2 ili 3 parcele a vjerovatno isto najmanja ne može bit manja od 0,05 ha.Ipak ćeš u Ministarstvu dobit najbolji odgovor.
Dok ministarstvo odgovori bit će brada do poda. Ja isto mislim da je bitno da je sve skupa minimalno 1ha a kako je zemlja raspoređena nije bitno
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:15   #131
Industrijska je nepotentna biljka. Tko je rekao da se miču muške biljke. Ostaju muške. Miču ih neki jer žele više mjesta za ženske radi sjemena ali nije nužno. A koliko znam ima i hermafroditnih biljki. Neke sorte sjeme mogu dati i bez muških ali sjeme bude neplodno.

No ovo što si gore pisao apsolutno nema veze sa industrijom. Hašiš, thc. Sativa, indika to ostavi za neki drugi zeleni forum.

Industrijska je tako križana da je thc smanjen na 0.2% max i toliko mora zakonski max imati. Od 0.2% se neće nitko napušiti da cijelo polje smaže u dimu.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:30   #132
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
Industrijska je nepotentna biljka. Tko je rekao da se miču muške biljke. Ostaju muške. Miču ih neki jer žele više mjesta za ženske radi sjemena ali nije nužno. A koliko znam ima i hermafroditnih biljki. Neke sorte sjeme mogu dati i bez muških ali sjeme bude neplodno.

No ovo što si gore pisao apsolutno nema veze sa industrijom. Hašiš, thc. Sativa, indika to ostavi za neki drugi zeleni forum.

Industrijska je tako križana da je thc smanjen na 0.2% max i toliko mora zakonski max imati. Od 0.2% se neće nitko napušiti da cijelo polje smaže u dimu.
Pročitao sam iz nekoliko (očigledno krivih) izvora..o rodovima i potenciji sam
pisao samo iz razloga jer vidim krive informacije na domaćim stranicama o
konoplji generalno. Smatram da je vrlo bitno upoznati biljku i njene varijacije/mogućnosti prije nego se uopće kreće razmišljati o sadnji, tj. uzgoju.

Nego, zanima me također da li i kako konoplja podnosi teška tla poput ilovače i da li je potrebna posebna priprema zemlje osim jesenskog oranja
na 40cm i gnojidbe? Također, s obzirom na loše stanje vezano uz preradu u
RH, postoje li mogućnosti za izvoz?
melo-d is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:10   #133
Ajmo redom...

Teško da sativa ima 30% THC-a, a bome ni Durban Poison nema 100% već 14%.
Muške biljke se uklanjaju upravo da ne dolazi do oprašivanja i stvaranja sjemena ali to sve skupa ne spada u domenu industrijske konoplje pa je tu kraj.

Industrijska konoplja će rasti i na teškom tlu pod uvjetom da se obavi osnovna jesenska obrada u jesen i predsjetvana u proljeće. Uz obradu se istovremeno izvodi i gnojenje.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 08:36   #134
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
Dok ministarstvo odgovori bit će brada do poda. Ja isto mislim da je bitno da je sve skupa minimalno 1ha a kako je zemlja raspoređena nije bitno
Imaš u gradu/općini jednoga koji je zadužen za poljoprivredu pa će ići brže.Logika je da bude više od ha i na više parcela kao i kod poticaja.

Quote:
melo-d kaže: Pogledaj post
Smatram da je vrlo bitno upoznati biljku i njene varijacije/mogućnosti prije nego se uopće kreće razmišljati o sadnji, tj. uzgoju.
http://www.agroklub.com/sortna-lista...e/konoplja-80/
http://www.agroklub.com/poljoprivred...rvatskoj/7700/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 11:27   #135
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ajmo redom...

Teško da sativa ima 30% THC-a, a bome ni Durban Poison nema 100% već 14%.
Muške biljke se uklanjaju upravo da ne dolazi do oprašivanja i stvaranja sjemena ali to sve skupa ne spada u domenu industrijske konoplje pa je tu kraj.

Industrijska konoplja će rasti i na teškom tlu pod uvjetom da se obavi osnovna jesenska obrada u jesen i predsjetvana u proljeće. Uz obradu se istovremeno izvodi i gnojenje.
Postoje dvije sorte ind.kon. ona koja je prvenstveno za vlakno i ona koja je za sjeme. Hektar daje 10-15t biomase a moze dati 600L ulja ako se ostavi sjeme.

Tko ce sta raditi taj ce ili micati muske ili ne. Al kako cete maknuti muske biljke od njih tisuca i tisuca to ne znam. Zqto se ostavljaju. Vrhovi se sjeku i obrađuju za sjeme a ostatak za biomasu, etanol,vlakna itd.

Puno toga sam stavio na konoplja.tk treba samo engleski znati i procitati. Imate sve podatke.

Podnosi svu zemlju, moze ici bez gnojenja. Tazlika u prinosu sa i bez gnojiva je 10% sto na kraju ispada neisplativo za gnojiti. Sama obnavlja zemlju, a korjen se probija kroz sav teren. Pesticide ne treba jer uvija korov ne pustajuci svijetlo do tla.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 12:18   #136
oseloth, nije dovoljno samo postaviti razne tekstove, nije dovoljno samo znajje stranog jezika i čitanje. Važno je razumijeti što se čita.

Kod industrijske konoplje nema uklanjanja muških biljaka. To se radi kod ilegalnog uzgoja indice.

Kako možeš tako sigurno tvrditi da se industrijska konoplja može uzgajati bez gnojenja ako neznaš kakvi su zahtijevi biljke i u kojoj fazi rasta koristi hranjiva?

Dušik daje manje čvrsto vlakno ali finije, a djeluje na bolje iskorištavanje kalijevih i fosfornih gnojiva. Povećava prirod stabljike, a razmjerno smanjuje prinos vlakana.

Fosfor sam po sebi ne djeluje na jačinu vlakana, ali u kombinaciji s dušikom i kalijem poboljšava tehničku kvalitetu, kao i visinu prinosa stabljike i vlakana. Ubrzava dozrijevanje.

Kalij znatno utječe na rast i razvoj konoplje. U kombinaciji s dušikom i fosforom djeluje na intenzivan rast.

Najviše dušika i kalija konoplja traži u fazi intenzivnog rasta, prije pupanja pa do pune cvatnje. Fosfor uzima ravnomjerno tijekom cijele vegetacije, da bi se u fazi formiranja cvjetova i u cvatnji potrebe povećale.

Pesticide treba jer je najveći problem na konoplji buhač koji za toplog i suhog vremena može uništiti mlade biljke. Štete može napraviti i gusjenica kukuruznog moljca koja buši stabljike. Posebni je problem konopljin savijač čija gusjenica oštećuje stabljike, sjemenke i lišće.

U nekim zemljama koriste se herbicidi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 13:05   #137
Pa ako pročitaš neke od ovih studija, a sve su prave studije, vidjet ćeš kanadsku studiju o polju sa i bez gnojenja. Razlika u kvaliteti i urodu je tako mala da je gnojivo više koštalo nego je donijelo pozitivnog učinka. Naravno da u to ulazi i kvaliteta zemlje ali mi u Hrvatskoj imamo poprilično kvalitetnu zemlju. Studija je rađena na tri godine uzastopnih usjeva na istom polju i svake godine je rodilo isto sa i bez gnojiva.

Ja opet gledam za sebe, da bi je uzgajao apsolutno ekološki i prirodno. Ako dio usjeva pojede neki nametnik tako mora biti, a bez generalnog testa nećemo ni znati šta kod nas napada. Znam koji je nutritivni element za šta sve sam to proučio ali eto išao bi ekološki. Najviše što bi gnojio je možda priprema zemlje stajskim gnojivom pri oranju i to je to.

A za herbicide pouzdano znam da ga kanađani ne koriste ni malo i da je to najveći plus konoplje.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 13:49   #138
Pusti ti studije.Zasij jedan komad bez gnojiva i drugi dio obradi kako struka kaže pa će bit razlika u prinosu najmanje 30% prve godine.Sljedećih imat ćeš samo manje.Cilj eko poljoprivrede je dat gnojiva točno koliko treba ni mrvu više ili manje kao i sa špricanjima.
Neće ti nitko platit eko kudelju više od normalnog uzgoja isto tako je i s uljem i na kraju si u minusu.

Košnja,vezanje u snopove,utovar,prijevoz su troškovi.Vezat,utovarat ne možeš sam to moraš platit da li novcem ili jelom i pićem za prijatelje ali je ipak trošak.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 16:35   #139
Budemo vidjeli kad krenem. Optimističan sam u vezi svega. Ekipa za posao je spremna, dio strojeva imam dio će se naći. A kad krenem vodit ću ovdje zabilješke
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:06   #140
Quote:
Vezat,utovarat ne možeš sam to moraš platit da li novcem ili jelom i pićem za prijatelje ali je ipak trošak.
Markica. Plaća se dnevnica na koju se pak plaćaju doprinosi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:59.