Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2015., 21:33   #1
Unhappy Božić kao slobodan dan

Dragi forumaši, da li netko od vas zna ima li firma pravo Božić pisati kao slobodan dan?
Dakle u mojoj firmi imamo 2 slobodna dana i Božić nam se piše kao slobodan dan, a ne kao praznik. Meni je to bizarno... Božić je praznik, a slobodan dan je slobodan dan.
Kad sam na godišnjem, ako mi uleti koji praznik, tada mi taj dan računaju kao praznik, a ne kao dan godišnjeg odmora i zato mi nije jasno zašto istu analogiju ne koriste i u ovom slučaju.
Da li je zakonski što nam se Božić računa kao slobodan dan?
__________________
You need nothing to be happy, but you need something to be sad.
Grozdana Gliser is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 12:33   #2
Quote:
Grozdana Gliser kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši, da li netko od vas zna ima li firma pravo Božić pisati kao slobodan dan?
Dakle u mojoj firmi imamo 2 slobodna dana i Božić nam se piše kao slobodan dan, a ne kao praznik. Meni je to bizarno... Božić je praznik, a slobodan dan je slobodan dan.
Kad sam na godišnjem, ako mi uleti koji praznik, tada mi taj dan računaju kao praznik, a ne kao dan godišnjeg odmora i zato mi nije jasno zašto istu analogiju ne koriste i u ovom slučaju.
Da li je zakonski što nam se Božić računa kao slobodan dan?
Meni je uvijek pisalo "Državni blagdan", no ne znam kako je kod privatnika. Ako se inače radi na blagdane onda bi mogao biti slobodan dan, no ako se ne radi, ne bi smio... Nadam se da će ti netko pametnije odgovoriti.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 13:35   #3
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Meni je uvijek pisalo "Državni blagdan", no ne znam kako je kod privatnika. Ako se inače radi na blagdane onda bi mogao biti slobodan dan, no ako se ne radi, ne bi smio... Nadam se da će ti netko pametnije odgovoriti.
Hvala pčelice!
Kod nas se ne radi jedino za Božić, Uskrs i Novu godinu. Sve ostale praznike radimo.
Privatna je firma koja ubire plodove u ove dane pa vjerojatno ne žele da im radnici imaju 3 slobodna dana za blagdane. Gubici su veliki...
A mene je samo zanimalo da li je to po zakonu, jer ako nije objavit ću im 3. svjetski rat
__________________
You need nothing to be happy, but you need something to be sad.
Grozdana Gliser is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 15:42   #4
Što ti to točno znači da ti pišu slobodni dan?
Jel ti skinu od godišnjeg ili?

Ako ti skinu od godišnjeg, to nije u redu jer je prema zakonu o praznicima (ili tako nekako), Božić praznik.

Za taj dan treba ti biti obračunata naknada plaće (dakle ne plaća jer plaća je naknada za rad, nego naknada plaće jer taj dan zapravo ne radiš) prema ZOR-u. To bi značilo da ti se taj dan naknada obračunava prema prosjeku zadnje tri plaće, isto kao i za godišnji odmor ili plaćeni dopust i slično.
Ne bi ti smjeli radi toga skinuti dan godišnjeg.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 19:38   #5
Ovisi od firme do firme. Božić je kod mene bio praznik i tako se računao. Nikome se nije računao kao slobodan dan. Osim onima koji bi za vrijeme Božića bili na godišnjem cca 5dana tada bi im se pisao godišnji na 5 dana. Broje se radni dani. Sub i ned ne. Većina firmi ne radi vikendom, samo neke. Tako da ne znam po kojem pravilniku tvoji nadležni rade, al je neki 'ne postojeći' da se tako izrazim.
caroline_county is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 00:06   #6
Ukoliko firma za Božić ne radi, onda ti ne smju pisati kao slobodan dan.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 13:17   #7
Hvala svima na odgovorima. Firma ne radi za Božić, a Božić nam se vodi kao slobodan dan... lijepa naša domovino...
__________________
You need nothing to be happy, but you need something to be sad.
Grozdana Gliser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 13:37   #8
Msliim da znam o čemu se ovdje radi. Moja frendica radi u Konzumu i ona radi 6 dana u tjednu. Jedan dan ima slobodan.Ali ako je jedan od tih sedam dana u tjednu Božić ili bilo koji neradni dan, onda joj se taj jedan dan računa kao slobodan i mora raditi ostalih 6 dana u tjednu. Ne radi se tu o godišnjem.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 00:17   #9
Quote:
Grozdana Gliser kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima. Firma ne radi za Božić, a Božić nam se vodi kao slobodan dan... lijepa naša domovino...
Pa nije ti domovina kriva - zakon postoji. Traži poslodavca svoj slobodan dan.

Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Msliim da znam o čemu se ovdje radi. Moja frendica radi u Konzumu i ona radi 6 dana u tjednu. Jedan dan ima slobodan.Ali ako je jedan od tih sedam dana u tjednu Božić ili bilo koji neradni dan, onda joj se taj jedan dan računa kao slobodan i mora raditi ostalih 6 dana u tjednu. Ne radi se tu o godišnjem.
I to je protuzakonito.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 00:45   #10
Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Msliim da znam o čemu se ovdje radi. Moja frendica radi u Konzumu i ona radi 6 dana u tjednu. Jedan dan ima slobodan.Ali ako je jedan od tih sedam dana u tjednu Božić ili bilo koji neradni dan, onda joj se taj jedan dan računa kao slobodan i mora raditi ostalih 6 dana u tjednu. Ne radi se tu o godišnjem.
Poštuju li 40 satni radni tjedan u prosjeku dajući slobodne dane u neko doba? Čuo sam od ljudi iz konzuma da tako rade, po 6 dana u tjednu, pa onda kad se nakupi po tjedan dana dobiju slobodno.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 13:12   #11
U mojoj platnoj listi stoji-DP(Državni praznik)..
Provjeri,možda je nužno osvježiti birokrate kod tebe...Najbolje je kad ih se lupi po džepu!
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.