Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2007., 18:04   #1
Arrow Svetac zaštitnik Zagreba

ako mi može reći netko tko zna malo više.
našla sam podatak da je prvi zaštitnik zagreba bio sv. juraj, pa majka božja od kamenitih vrata. znam da bi i sv. blaž trebao biti zaštitnik...
malo sam zbunjena. tko je bio prvi zaštitnik? tko ide poslije njega, ima li ih više, kada i zašto su to postali? postoji li neka literatura o tome?
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 18:31   #2
sv. bandic
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 19:27   #3
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
sv. bandic
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 19:50   #4
Majka Božja od Kamenitih vrata - zaštitnica Zagreba; ja sve mislila da nas jos stiti sv. Juraj, nemam pojma kad je bila smjena...idem guglati, sad i mene zanima...
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 22:41   #5
Moguće je, da Zagreb ima više svetaca zaštitnika. Majka Božja od Kamenitih vrata je sigurno. Za sv. Juraja ne znam da li je. Zaštitnik Zagreba je i sv. Stjepan, koji je bio mađarski kralj prije 1000 godina. Mađari su ga proglasili zaštitnikom Zagreba za vrijeme Austro-Ugarske i to je ostalo i danas.
Fraxinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 22:43   #6
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
sv. bandic
hehehhehe tru tru
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 07:58   #7
Pa kad je Milan postao svetac?
El Pepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 08:00   #8
kad je povuko vezu kod hercegovačkih hercegovaca!
ri.sri.sing is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 10:00   #9
Arrow

banda

ma zbilja.
ako itko shvati taj redoslijed kojim su neka imena postajala zaštitnici zagreba, molim nek podjeli tu informaciju samnom. ja nikako da ulovim više o tome...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2023., 18:54   #10
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
banda

ma zbilja.
ako itko shvati taj redoslijed kojim su neka imena postajala zaštitnici zagreba, molim nek podjeli tu informaciju samnom. ja nikako da ulovim više o tome...
najinteresantnije je uvjeriti se jesu li ti zaštitnici se zbilja i prihvatili tih obaveza, ne može se tako važna stvar samo jednostrano natovariti nekome ...
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2023., 21:24   #11
Procesuirati svakog od tih dripaca za počinjenu štetu tijekom povijesti:




Sveti Kvirin, zaštitnik Siska i Krka
Majka Božja od Kamenitih vrata, zaštitnica Zagreba, čiji se blagdan slavi 31. svibnja.
Sveti Mihovil, zaštitnik Šibenika - njegovo ime potječe iz hebrejskog "Mi ha el", a znači "Tko je kao Bog"
Sveti Vlaho, zaštitnik Dubrovnika - njegov se dan obilježava neprekidno od 972. godine, 3. veljače
Sveti Dujam (Duje), zaštitnik Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije - slavi se 7. svibnja
Sveti Vid, zaštitnik Rijeke - srednjovjekovna Rijeka zvala se po njemu "Rika Svetog Vida"
Sveti Krševan, glavni zaštitnik grada Zadra - slavi se 24. studenoga kada je i Dan grada Zadra
Sveti Nikola, zaštitnik Varaždina - osim Varaždinaca čiji je zaštitnik, slavi se diljem Hrvatske, a sv. Nikola smatra se zaštitnik djece i pomoraca, djevojaka i siromaha
Sveti Juraj, zaštitnik Paga

Sveti Bono, zaštitnik Vukovara *

Sveti Antun Padovanski, zaštitnik Knina
Sveti Ivan Krstitelj, zaštitnik Delnica
Sveti Ivan Kapistran, zaštitnika Iloka
Sveti Gaudencije, zaštitnika Osora
Sveti Lovro, zaštitnik Trogira
Sveti Pelegrin, zaštitnik Umaga
Sveti Ilija, zaštitnik Metkovića
Sveti Klement, zaštitnik Makarske
Sveti mučenik Izidor, zaštitnik Cresa


Ovo je katoličko wiki klero laprdanje o tom njihovom liku sa čarolijama i jeftinom propagandom za neuke:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Bono_Vukovarski

Prema predaji Sv. Bono rođen je u Cibalae u poganskoj obitelji. Kad je odrastao postao je vitez i počeo žestoko progoniti kršćane. Nakon nekog vremena shvatio da je progon zao čin i da progoni vjeru u kojoj je Bog pravi, a ne u rimske bogove koji uopće ne postoje.

Odbacio je vojničko ruho koje je zamijenio svećeničkim za kojeg je zaredio papa Stjepan I., s kojim je završio u zatvoru, zbog progona kršćana. Dok je bio u zatvoru izjavio je:

»Nikad više nije zanijekao vjeru Kristovu, i prilikom mučenja čuvena je njegova molba: Oče nebeski, koji si satrao toranj i kulu babilonsku, poruši i ovo mjesto (kip kumira Marta), koji je đavao sagradio, te lažno zavodi narod!«
(Stjepan I.)
Po predaji, istoga trenutka gromovi i oluja srušiše navedeni kumir. Car Galijen, sin i nasljednik ljutog progonitelja kršćana, cara Valerijana, pogubio ga je mačem, 1. kolovoza 260. godine poslije Krista. U rimskom martirologiju stoji upisano: "U Rimu, latinskoj ulici, pogubljeni su svećenici Bono, Fausto i Mavro te još jedanaestoricom."


Lukavo sastavljene bajke crkvene propagande.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2023., 11:15   #12
Exclamation

Quote:
vall kaže: Pogledaj post
ako mi može reći netko tko zna malo više.
našla sam podatak da je prvi zaštitnik zagreba bio sv. juraj, pa majka božja od kamenitih vrata. znam da bi i sv. blaž trebao biti zaštitnik...
malo sam zbunjena. tko je bio prvi zaštitnik? tko ide poslije njega, ima li ih više, kada i zašto su to postali? postoji li neka literatura o tome?
teška Sotonistička pogansko psihijatrijska podvala koju mogu provest u dijelo samo demonizirani debili
#DD
__________________
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1290109
Bolesna civilizacija = ropstvo djece
SvijetJePrevara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.