Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2007., 16:51   #61
Quote:
Scáthach kaže: Pogledaj post
Pitam se da li oni koji vole shvacati Bibliju kao pravi znanstveni materijal isto tako misle kako se sunce okrece oko zemlje?
Mislim, tako pise u Bibliji.

Da, da... danas se izvlace i kazu da je to samo pjesnicka figura... ali ta pjesnicka figura je bila sasvim dovoljna da crkva optuzi Galileia za herezu
Pa pokazi mi tocno iz Biblije, sa nekoliko navoda, da se sunce okrece oko zemlje? Jer, ja sam cuo da su ljudi citali Bibliju, mogli su zakljucit kako je obrnuto.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 20:11   #62
U Bibliji se dosta puta spominje kako zemlja stoji na stupovima i mice se samo kada je Bog ljut... da, da... sada je to samo metafora, kada se zna da nije tako...

''Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu gdje izlazi'' ( Propovjednik 1:5 )

Danas ovi stihovi zvuce cisto kao pjesnicka figura... ali u Galileovo doba to je bilo dovoljno da ga se optuzi za herezu...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 20:53   #63
U Galilejevo doba to znaci samo jedno-da su ljudi pogresno interpretirali Bibliju.

Od jednog veoma dobrog strucnjaka na ovom polju cuo sam izjavu da Biblija nema problem, imamo ga mi ljudi. I dan danas. Ljudi su mnogo toga zloupotrebljavali iz Biblije, umiralo se u 'ime Boga' itekako. Tuga i propast.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:00   #64
A zbog cega su onda tako uvjereni da je krivo ne interpretiraju i danas kada tvrde da je prica o Noi ili Adamu i Evi nekakav temelj za znanstvenu teoriju?!
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:06   #65
Cuj drugar, ne znam na koje to "one" mislis, ali cisto sumnjam da je ispravno interpretiraju. Jer, postoji jedan nepogresivi tumac Biblije, a to je-vlastiti zivot i dela. Meni je to dovoljno da vidim i prosudjujem tko kako tumaci Bibliju. I drazi su mi oni ljudi koji ce verovati u Adama i Evu i izvlaciti prakticne pouke za njihov zivot, koje ce im pomoci da budu bolji ljudi, roditelji, prijatelji, susedi, sto god, nego li oni koji bi sve da mistifikuju, u nista ne veruju, prepametni su, a u stvari su vukovi u jagnjecoj kozi.Pa ti sad vidi krivo li razmisljam ili ne.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:23   #66
Da, a zato sto ja ne shvacam doslovno knjigu o postanku ja sam losa osoba, prijatelj, susjeda itd.? Bas ti hvala... ja se pravim pametna kada kazem da biblijske price nisu pravi temelji za znanstvene zakljucke o npr. evoluciji, a u slobodno vrijeme jedem i malu djecu...

Kada bi ja doslovno shvacala sve sto u Starom Zavjetu pise isla bi okolo i kamenovala ljude druge vjere, zene koje nisu djevice i djecu koja ne postuju svoje roditelje. Ali danas to vise nije pristojno, pa se bira ovo ili ono sto ce se postovati, a na drugo se zatvara oci.
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:44   #67
Ne, nisam tako mislio. To je tvoja interpretacija onoga sto sam ja rekao u sasvim drugom kontextu.

Quote:
Jer, postoji jedan nepogresivi tumac Biblije, a to je-vlastiti zivot i dela.
O tome sam pricao. A sasvim je druga stvar kako je sa onima koji ne veruju uopste u to. Mada, kada dva puta razmislim, i na osnovu njihovog zivota i dela ja mogu proceniti da li je bolje verovati u Adama i Evu i i biti bolji covek, ili pak ne.

A drugo-najgora moguca interpretacija jeste da sve doslovno shvacas. Ne znam zasto bi to morala. Ja Bibliju posmatram kao knjigu etickih principa koja se krije u mnogim primenama, nekad nama tesko razumljivima, ali deli nas hiljade godina od njenog pisanja, kultura drugacija, jezik drugaciji, nacin razmisljanja drugaciji (ovo je najvaznije), ko zna sta sve ne jos. Zato i toliko zabune.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:51   #68
Ok, kuzim...dakle bolje je mozda imati neke zablude o evoluciji ( iz moje perspektive ), a biti dobra osoba, nego upirati prstom u ovo ili ono u Bibliji, a biti losa osoba u svakodnevnom zivotu.

Sve to stoji...

Ono sto me naljutilo je sto sam imala osjecaj da si me ubrojao u ovu drugu skupinu... Samo zato sto se ne slazem s nekim stvarima koje su ovdje na ovom topicu navedene ( npr. da je Noa zaista potrpao zivotinje u Arku itd. ) ili ne vjerujem u ovo ili ono, ne znaci da sam osoba bez morala ili etike ili sto bi se reklo ''ljubavi prema bliznjem''...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:54   #69
Quote:
Scáthach kaže: Pogledaj post
Ok, kuzim...dakle bolje je mozda imati neke zablude o evoluciji ( iz moje perspektive ), a biti dobra osoba, nego upirati prstom u ovo ili ono u Bibliji, a biti losa osoba u svakodnevnom zivotu.

Sve to stoji...

Ono sto me naljutilo je sto sam imala osjecaj da si me ubrojao u ovu drugu skupinu... Samo zato sto se ne slazem s nekim stvarima koje su ovdje na ovom topicu navedene ( npr. da je Noa zaista potrpao zivotinje u Arku itd. ) ili ne vjerujem u ovo ili ono, ne znaci da sam osoba bez morala ili etike ili sto bi se reklo ''ljubavi prema bliznjem''...
Ma daj molim te, skini malo taj veo predrasuda bar prema nekim verujucima. Nemam problema da pricam sa bilo kime, dok je taj neko normalan, posten, kulturan. I slazem se sa tobom, da znas. Ja sam vidio mnogo gorih 'hriscana' nego onih koji veruju samo u novac, pa ti sad vidi. Pre bih se mogao osloniti na nevernike nego na neke vernike. Opusti se...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:59   #70
Pokusat cu
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 01:14   #71
ako nekog zanima literatura na ovu i slične teme,ali iskreno,može me kontaktirat na PM,pa ćemo se dogovorit free
ivasim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 01:59   #72
U početku

"U POČETKU BIJAŠE RIJEČ,I RIJEČ BIJAŠE KOD BOGA,I RIJEČ BIJAŠE BOG.SVE JE PO NJOJ POSTALO,I NIŠTA ŠTO JE POSTALO NIJE BEZ NJE POSTALO.U NJOJ-U RIJEČI BOŽJOJ-BIJAŠE ŽIVOT I ŽIVOT BIJAŠE SVJETLO LJUDIMA.I RIJEČ JE TIJELOM POSTALA I NASTANILA SE MEĐU NAMA.I MI SMO PROMATRALI SLAVU NJEGOVU,SLAVU KOJU IMA KAO JEDINOROĐENAC OD OCA-PUN MILOSTI I ISTINE.BOGA NITKO NIKADA NIJE VIDIO:JEDINOROĐENAC BOG-KOJI JE U KRILU OČEVU,ON GA JE OBJAVIO."(Evađelje po Ivanu 1 poglavlje-ČITAJ!)

U knjizi postanka stoji zapisano:"Zemlja bijaše pusta i prazna;tama se prostirala nad bezdanom,i DUH BOŽJI lebdio je nad vodama.I REČE BOG:"Neka bude svjetlost!"
I REČE BOG:"Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!"
I REČE BOG:"Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto,i neka se pokaže kopno!"
I REČE BOG."Neka proklija zemlja zelenilom-travom sjemenitom,stablima plodonosnim koja,SVAKO PREMA SVOJOJ VRSTI, na zemlji donose plod ŠTO U SEBI NOSI SVOJE SJEME."
TOLIKO O DARVINOVOJ TEORIJI!!!

"Ono što oko nije vidjelo,što uho nije čulo,na što ljudsko srce nije pomislilo:to je Bog pripravio onima koji ga ljube.A nama je to BOG OBJAVIO PO DUHU.Jer Duh sve ispituje,čak i dubine Božje.Ta tko od ljudi zna čovjekove tajne,osim čovječjega duha koji je u njemu?Tako nitko ne zna Božjih tajna,osim Božjeg Duha.A mi nismo primili duha ovoga svijeta,nego Duha koji dolazi od Boga,da upoznamo darove koje nam Bog dobrostivo darova.I MI O TOM GOVORIMO,NE RIJEČIMA KAKVE UČI LJUDSKA MUDROST,NEGO RIJEČIMA KAKVE UČI DUH,IZRAŽAVAJUĆI DUHOVNIM POJMOVIMA DUHOVNE STVARNOSTI.ZEMALJSKI ČOVJEK NE PRIMA ONO ŠTO DOLAZI OD DUHA BOŽJEGA,JER JE TO ZA NJEGA L U D O S T.ON TO NE MOŽE NI UPOZNATI,JER SE TO MORA UZ POMOĆ DUHA SVETOG PROSUĐIVATI."(Prva poslanica Korinćanima 2;9-15)

Tomy ovo je za tebe:"A svjetovne i šuplje govore izbjegavaj...
Luda i nezauzdana zapitkivanja odbaci,svjestan da rađaju svađama!Kloni se svjetovnih i ispraznih govora i prigovora lažno nazvane spoznaje!
Aposto Pavao govori mladom Timoteju:"...da naložiš nekim ljudima da ne naučavaju krivih nauka i da se ne bave BAJKAMA I BESKRAJNIM RODOSLOVLJIMA,KOJA VIŠE PROMIČU PREPIRANJA NEGO BOŽJI NAUM SPASENJA OSNOVAN NA VJERI.Svrha je spomenutog naloga:ljubav iz čistog srca,dobre savjesti i iskrene vjere." Pročitaj prvu i drugi poslanicu Timoteju.Ne bacaj bisere...
Za svakog onog tko iskrenog i otvorenog srca traži istinu Bog obečaje:"Svaki tko traži nalazi,tko moli prima,i tko kuca njemu se otvara." Pozdrav svima i Božji blagoslov
ivasim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 16:16   #73
Quote:
ivasim kaže: Pogledaj post
U knjizi postanka stoji zapisano:"Zemlja bijaše pusta i prazna;tama se prostirala nad bezdanom,i DUH BOŽJI lebdio je nad vodama.I REČE BOG:"Neka bude svjetlost!"
I REČE BOG:"Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!"
I REČE BOG:"Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto,i neka se pokaže kopno!"
I REČE BOG."Neka proklija zemlja zelenilom-travom sjemenitom,stablima plodonosnim koja,SVAKO PREMA SVOJOJ VRSTI, na zemlji donose plod ŠTO U SEBI NOSI SVOJE SJEME."
TOLIKO O DARVINOVOJ TEORIJI!!!
Toliko o tvojim bajkama
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 16:19   #74
Quote:
ivasim kaže: Pogledaj post
ako nekog zanima literatura na ovu i slične teme,ali iskreno,može me kontaktirat na PM,pa ćemo se dogovorit free
O cemu se radi?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.