Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2003., 18:46   #101
Quote:
Ono što je meni totalno negativno u feminizmu jest to što je na kraju položaj žene doveo do apsurda. Čak do toga da su se svi u svemu pogubili; žene više ne znaju biti ženstvene, muškarci muževni, žene se boje da im otvore vrata jer to smatraju slabošću, muškarci ne otvaraju više vrata da ne bi uvrijedili žene koje su sada "samostalne" i tako bez kraja.
Rekoh vec:
Quote:
Mada,zelim naglasiti,zene i muskarci nisu isti,ali imaju ista prava (tj.,trebali bi imati)!
Dakle ja sam zena i takve stvari mi gode,one su znak paznje.
Ne ocekujem od buduceg supruga da doji djete,jer to ne moze...
Ali ne bih svoja prava (da se skolujem,radim,odlucujem o svom reproduktivnom zdravlju sama,da me ne spale na lomaci ako mi muz umre prije mene) mijenjala za jedno otvaranje vreta...neko od vas mozda bi ili...???Ne vjerujem!
Ali otvaranje vrata i sitne paznje ne iskljucuju moja prava kao zene,kao covjeka.
On ce meni otvoriti vrata,ja cu njemu pomoci u odabiru kravate,jer on ne zna koje boje se slazu,a koje izgledaju ocajno...To su sitne ljudske paznje,a ne stvari koje neko cini u zamjenu za moju degradaciju u bice nizeg reda.

Dakle ja imam obiljezja zene,ali sam prije svega covjek!

Nemam nista protiv muskaraca,cak naprotiv.
Ali moj dragi je na osnovu nekih mojih komentara u kojima sam navodila ugrozenost zena (kod nas policija nije pravila zapisnik,ako bi po pozivu komsija otisla u stan i nasla pretucenu zenu,to je smatrano porodicnom svadjom i bili bi zamoljeni da budu tisi jer se zale komsije,tek u novije vrijeme se pravi zapisnik i zena moze da posigne tuzbu na osnovu njega) ,rekao dai treba bager da sve muskarce zgazim!
Bilo je to saljivim tonom,ali zelim istaknuti da i kad se nista ne kaze protiv muskaraca,oni to shvate kao napad na sebe...
Ili ako se kaze nesto protiv ljudi koji zlostavljaju svoju zenu i djecu - bude se etiketirana kao "brkata feministica" i "vozac bagera".
Meni to ne smeta.Ne osjecam se manje zenstveno zbog toga...
Nisam clan nijedne organizacije,ali vidim ugnjetavanje oko sebe.
M@3X is offline  
Old 01.02.2003., 18:58   #102
Quote:
luca kaže:
razlicitog sam misljenja...
mislim da orgniziranost moze cesto izazvati revolt i opiranje u ljudi (vidite i same da dio ljudi jos misli o stereotipu "brkate zenturace"). mislim da je puno efikasnije ako svaka zena oko sebe radi na tome da ona sama bude ravnopravna. kad ljudi vide da je ravnopravnost normalna i prirodna pojava i da se svaka zena ponasa u skladu s tim, ravnopravnost ce biti jasan i ocita i prihvacena.
dokle god zene smatraju da su neke stvari normalne (necu nabrajeti da se netko ne nadje povrijedenim), muskarci ce ih vrlo rado i lako koristiti

"nije ocito da 50% covjecanstva (M) pokori drugih 50% (Z), osim u slucaju da se tih 50% (Z) ne pokorava svojevoljno"
Pa da ti mozes vladati svijetom i ciniti sta hoces,a onda ti sutra kazu da vise ne mozes i da si jednaka kao i ostali i u tebi bi se rodio otpor.
Otpor sam po sebi nije znak da nesto ne valja,vec da neko ne moze ili ne zeli prihvatiti nesto...sad bilo to dobro ili lose...

Sta mislis kad bi jedna afganistanka radila sama oko sebe na ravnopravnosti sta bi bilo sa njom.
Eto,doticna koja je smatrala sebe na neki nacin ravnopravnom - bice kamenovana.Otac djeteta se nigdje ne osudjuje.
Da li je to po tebi ravnopravnost?
Mislis li da se ona ne bori dovoljno za svoj zivot,da ne zeli da se brine za svoje djete,da ga uci hodati,da ga ne zeli vidjeti na dan vjencanja,mature,da ne zeli postati baka???
U nekim zemljama kad bi se zene ponasale kao sto ti tvrdis bile bi vrlo brzo mrtve,sve koje se usude...
Kad bi usla u MUSKI autobus (ako bi uopste mogla,ako je fizicki ne bi sprijecili) bila bi za to kaznjena,bila bi primjer drugima da se to ne smije raditi...
U MUSKU skolu se ne bi mogla upisati djevojcica,ma koliko se njena majka borila 'da oko sebe postigne ravnopravnost'...
Dovoljan dokaz o njihovoj nemoci je taj da 'ostatak svijeta' nista nije uspio promijeniti povodom afera za izbor za mis svijeta,vec su 'digli ruke'...
M@3X is offline  
Old 01.02.2003., 19:12   #103
Mora se uzeti u obzir da te zene nisu obrazovane,neke nisu ni svjesne da imaju neka prava - da bi trebale imati...
One su odgajane da slusaju,mozda nikada nisu ni cule za svoja prava,a ako su i cule bilo je to vjerovatno u kontekstu "zla koje zenama donosi obrazovanje",kako ne mogu biti dobre majke zbog toga i sta_ja_znam_sta_sve_ne...

Lako ja nama pricati o suprotstavljanju i borbi kad se za nasa prava izboruio neko drugi i kad zivimo u ovakvim uslovima...
One zive u nekom drugom svijetu...

Quote:
"nije ocito da 50% covjecanstva (M) pokori drugih 50% (Z), osim u slucaju da se tih 50% (Z) ne pokorava svojevoljno"
E pa cudno je kako su 10-tak njemackih vojnika sa puskama uspjeli u ratu voditi na streljanje 100-tinjak seljaka,zena i muskaraca i djece,bezs opiranja...pa se desavalo...
Nije moguce da je na prostoru bivse Jugoslavije bilo vise Nijemaca od domacih stanovnika pa smo bili pokoreni...
Ima tu i faktor sile,snage,zakona koji je na necijoj strani - jer je nepravedan,naoruzanosti,odnosa jaci-slabiji...

Radi se o nagonu za opstanak - bolje ziva i bez prava,nego mrtva.
Cinjenica je da bi mnoge zene dale zivot mozda ni za sta,a u slucaju uspjeha - za dobrobit svojih kcerki...
Ali borba bi bila visegeneracijska,mnogi bi pali kao njene zrtve...
A svijet cuti i zatvara oci...

I ne radi se tu samo o nekome tamo,ni kod nas ne cvjetaju ruze...
Tu ti mogu nesto napisati razvedene zene.
Ako im muz prijeti fizicki,policija se ne 'trza' na takve sitnice i trivijalnosti...
Tek kad ti se nesto desi mozes ga tuziti...
A u medjuvremenu on ce vjerovatno biti na slobodi i u mogucnosti da nasilje ponovi...
Znam zenu kojoj je muz oteo djete iako je na sudu njoj dodjeljen sin.Kad mu je rekla da ce to da prijavi,dobila je 'upozorenje' tako sto je napasnik umalo zgazio njenog oca automobilom,rekavsi da je to samo upozorenje,a ako nesto pokusa da ce svi biti mrtvi...
Kako se boriti ptotiv tog covjeka???
Ona je zakljucila da je bolje da njen sin zivi makar sa ocem,nego da otac zavrsi u zatvoru zato sto je ubio majku,a djete da ostane siroce i zavrsi u sirotistu...
M@3X is offline  
Old 01.02.2003., 19:18   #104
Saljivi pogled na zanska prava:

------------------------------------------------------------------------------------

I ZENE SU LJUDI...

Vatreni sam borac protiv muskog sovinizma. Zastupnik sam zenskih interesa i pristalica ravnopravnosti polova. Odnos prema zenama pokazujem pre svega u svojoj kuci i prema svojoj zeni. Ne bih zeleo da pomislite kako se hvalisem, pa cu navesti nekoliko primera iz mog braka. Naravno, ni kod mene nije sve idealno. Kao i u svakom braku izmedu mene i moje zene ima sitnih nesuglasica. Ipak, uspevamo da sve regulisemo sporazumno:

- Ako je bolesna, mogu da se okupam i sam
- Ako zavrsi sve poslove, moze da strika do mile volje
- Ako sam novine procitao, odmah sutradan moze da ih cita i ona, pod uslovom da ne komentarise to sto procita
- Ako nisam kod kuce moze da ukljuci radio ili TV cim pocne jeftina struja
- Ako nocu primetim da sam otkriven, pokrijem se sam, a sa njom o tom propustu razgovaram u pogodno vreme
- Ako na pantalonama naidem na dupli sav, ne prelazim odmah na fizicki obracun vec mirno pokusavam da utvrdim sta je tome razlog. Da li je to znak da nije normalna, a u obzir dolaze i druge olaksavajuce okolnosti. Silu primenjujem samo ako se iznerviram ili se uverim da to radi namerno.
- Ako se dete prehladi, sama bira koga da bijem - nju ili njega


Ako se k'o ljudi dogovorimo, kod mene sve moze.

- Moze da kupi sve sto ja odlucim
- Moze da joj slucajno pregori sijalica
- Moze da pali ringlu cak i kad kuva kafu
- Moze da se kupa i kad sam ja lose raspolozen
- Moze da se javlja na telefon ako ja nisam kod kuce
- Moze da se sminka, pod uslovom da sminku ne kupuje
- Moze da pozove u goste svoje rodake, ali da pricaju tiho i da postoje ozbiljni razlozi za njihov dolazak
- Moze da pegla i pere prozore kad ona hoce, pod uslovom da uvek sve bude cisto i ispeglano

Trudim se da na paznju uzvratim paznjom. Da je kad zasluzi nagradim i istaknem ono sto je za isticanje. Nikad ne zaboravljam da je to moja zena i da smo u svemu ravnopravni.

- Nasem petom detetu i ona je smela da predlozi ime, koje zamalo nije usvojeno
- Za praznik uvek sedi sa nama za stolom
- Svaka tri meseca moze da kupi novu metlu
- Ukoliko se pronade usisivac sa prigusivacem, i to cu joj nabaviti. Ovako smo mirniji ako prasinu skuplja rukama.
- Jednom je rekla nesto sto mi nije bilo sasvim glupo, sto mi se skoro dopalo, cak mi je bilo i simpaticno, sto sam joj kasnije na odredeni nacin stavio do znanja
- Da bi imala socijalno, prijavio sam je kao kucnu pomocnicu
- Sredio sam joj da popodne moze cuvati i tudu decu
- Cesto se dogada da potegnem do kuhinje samo zato da bih rucao; ne insistiram da mi se rucak uvek servira u postelji
- Dva puta sam joj galantno ustupio okrajak
- Od Nove godine oslobodio sam je obaveze da mi vraca zute metalne pare
- Mnoge obaveze sam preuzeo na svoja pleca: putovanja u inostranstvo, odlazak na godisnji odmor, izlaske u kafane, bioskope i pozorista...


Brinem o njenom dostojanstvu. Trudim se da nikad ne povredim njenu licnost.

- Samo kad sedim ona stoji; cim legnem, ona moze sesti i nastaviti sa radom
- Nikad je ne isterujem na ulicu. Samo na terasu
- Kad je gadam tanjirom i u najvecem besu, vodim racuna da ne okrnjim nov servis; za njeno dobro uveo sam plehane tanjire.
- Da bih sacuvao njen ugled, nikad je ne bijem pred decom i gostima
- Posto zbilja nema potrebe da noge perem svaki dan, i njene obaveze su smanjene na dva puta nedeljno


Naravno, ovo nije sve. Nikada nisam zadovoljan postignutim. Nikada nece biti dovoljno ravnopravnosti!

(Iz "Zum Reportera", objavljeno osamdesetih godina. Bilo je potpisano pseudonimom, ali autor je Matija Beckovic)
M@3X is offline  
Old 01.02.2003., 23:58   #105
U želji pridonošenja raspravi o FEMINIZMIMA, evo nekih dijelova mojeg mišljenja/znanja o toj temi:

Postoje očite biološke razlike između spolova. Najočitije su u tome da žene imaju sposobnost roditi dijete, dok muškarci tu sposobnost nemaju. Biološke razlike među spolovima doprinose razvoju spolnog identiteta, koji se odnosi na koncepciju sebe kao osobe muškog ili ženskog spola. Spolni identitet jedan je od prvih i najvažnijih dalekosežnih identiteta koji, osim biološke, sadrži i socijalnu dimenziju. Nju, pak, ljudska bića uče tijekom procesa socijalizacije, kroz razvoj spolnih uloga. Najranija spoznaja djeteta o vlastitoj spolnosti stječe se već u prvim godinama života, pa tako dijete nauči da je ono djevojčica ili dječak već u dobi od otprilike 18 mjeseci do 3 godine. Važno je naglasiti da su spolni identitet i spolne uloge različiti koncepti. Prvi je utemeljen na osjećaju sebe kao spola, muškog ili ženskog, dok druge uključuju socijalizaciju unutar socijalnih normi glede "muškosti" i "ženskosti". Moglo bi se reći da je spolni identitet uglavnom biološki utemeljen (iako ima iznimaka, u, primjerice, osoba jednog spola u "tijelu suprotnog spola"), dok su spolne uloge isključivo socijalno konstruirana i naučena kategorija.

Na temelju bioloških razlika među spolovima, mnoga su društva utemeljila i socijalne razlike, ponajprije hijerarhijski strukturirane na račun ženskog spola, koje, dakako, prema feminističkom gledištu, nikako ne bi smjele biti posljedica tih razlika, ali se one najčešće objašnjavaju i opravdavaju upravo biološkim razlikama među spolovima. Osnovne pretpostavke patrijrahalnih društava, kakva je još uvijek većina današnjih društava, glede tih pitanja su sljedeće:
1. Smatra se da su socijalne razlike među spolovima "prirodna" posljedica bioloških razlika;
2. Socijalne razlike podrazumijevaju socio-psihološke razlike i hijerarhijske, institucionalne razlike položaja različitih spolova;
3. Te socijalne razlike odraz su utjecaja socijalizacije i učenja spolnih uloga, koje su u tradicionalnim i patrijarhalnim društvima tradicionalne;
4. Spolne uloge su stereotipna očekivanja glede "primjerenog" socijalnog ponašanja, stavova i aktivnosti pripadnika različitog spola, (muškog i ženskog);
5. Primjena tradicionalnih spolnih uloga dovodi do različitih tradicionalističkih diferencijacija i podjela izmađu spolova, tako da uloga žena u većini socijalnih situacija nije identična ulogama muškaraca u tim istim socijalnim situacijama. (Npr. iako su oba spola sposobni naučiti kuhati i tipkati, ipak većina društava određuje da ove aktivnosti trebaju izvoditi žene. Slično tome, i muškarci i žene sposobni su upravljati zrakoplovom ili zavarivati, ali se te aktivnosti općenito pridaju muškarcima. Sličnih primjera ima bezbroj.
6. Uloge žena uglavnom su manje priznate i hijerarhijski su podređene ulogama muškaraca u socijalnoj strukturi. "Nevidljivost" žena i njihovih socijalnih uloga samo je jedan od indikatora nejednakosti;

Feministički pokret se i pojavio kao reakcija na te različite diferencijacije spolnih uloga, na pridavanje nejednakog socijalnog značaja spolovima, kada se na temelju, u prvome redu, bioloških razlika među spolovima, jednom spolu pridala značajnija i odlučnija važnost u socijalnom svijetu uloga - muškom spolu - dok je drugom spolu - ženskom - pridano tek sekundarno socijalno značenje (S. de Beauvoir). Iz toga su onda proizašle mnoge društvene nejednakosti, od podjele rada i prava glasa, do hijerarhijske socijalne stratifikacije u kojoj su žene u pravilu na nižem stupnju stratifikacije od muškaraca. Društvene nejednakosti pokazuju se općenito u tome da čak i u razvijenim demokratskim društvima, kakvo je, recimo, američko društvo, žene dobivaju manje materijalnih sredstava za isti rad, imaju niži socijalni status, manju moć, mogućnosti samoaktualizacije i socijalne promocije od muških kolega podjednakih psiho-socijalnih karakteristika.

Iako je "žensko pitanje" staro koliko i ljudska rasa, u Zapadnom se svijetu formalni početak feminizma počeo bilježiti tek s publiciranjem radova o ženskim protestima koji su se pojavili početkom 17. stoljeća. Feminizam se, međutim, nije razvijao neprekinutim tijekom, budući da je uvijek bio ugrožavan od muških interesa i patrijarhalne moći te strane. Najveći uspon tzv. "prvog vala" feminističkog pokreta dogodio se za vrijeme perioda liberalizma u Europi 18. stoljeća, koji je završen masovnom ženskom mobilizacijom za ostvarivanje političkog prava glasa, što je u različitim zemljama bilo različito, a u nekima još ni danas nije postignuto. Premda su u SAD žene zadobile pravo glasa na nacionalnim izborima oko 1920-ih godina ovoga stoljeća, različito u različitim američkim državama, pokret za ženska prava nije, međutim, uspio značajnije promijeniti stvarne socijalne i ekonomske pozicije žena unutar američkog društva sve do 1960-ih godina. U Europi je žensko pravo glasa ostvareno najranije u Skandinavskim zemljama i na Islandu. 1910. je ono priznato samo u Finskoj, da bi nakon desetljeća i pol njime bile obuhvaćene sve Skandinavske i protestantske zemlje, kao i bivši Sovjetski Savez. U Skandinavskim se zemljama također uvijek nastojalo da su barem dvije žene u vladi, pa je tako vlada Olofa Palmea imala čak 26% žena u svome sastavu, u Danskoj ima oko 17% žena u vlasti, dok ih je u Finskoj oko 19%. Žensko pravo glasa najkasnije je priznato u katoličkim zemljama središnje i južne Europe, a u Švicarskoj tek 1972. godine. U drugim dijelovima svijeta to je pravo uglavnom ostvareno tek nakon Drugog svjetskog rata, a u nekim zemljama, napose islamskim, ni do danas još nije priznato.
north wind is offline  
Old 02.02.2003., 00:07   #106
Suvremeni se feminizmi klasificiraju prema nekolicini glavnih struja, koje se međusobno razlikuju po strategijama, taktici i polazištima. Najgrublja podjela radi se prema skali konzervativno/radikalno, gdje je na jednom kraju skale konzervativni, na drugom radikalni feminizam, a između je gro struja i pokreta liberalne, socijalističke, kulturalne i ekofeminističke orijentacije. Ukratko i najopćenitije rečeno, konzervativni feminizam ne zastupa nikakve značajnije društvene promjene glede ženskog statusa u društvu, osim nešto brojnijeg uključivanja svojih predstavnica u politička tijela, i to posebno ona koja se bave pitanjima svakodnevnog života i ženskim problemima, kao što su zaštita majčinstva i uloga majki kao odgojiteljica djece. Radikalni se feminizam, s druge strane, usmjerava protiv muške civilizacije općenito, u smislu borbe protiv patrijarhata i "mačističkih" institucija sustava. Neke struje inzistiraju u prvom redu na socijalnim kategorijama klasnih odnosa i političkih odnosa moći, kao što je socijalistički feminizam ili, pak, na ketegorijama razvoja ličnosti kao pojedinca, bez obzira na spol, kako to inzistira liberalni feminizam.

Pod pojmom "feminizam" nerijetko se, nažalost, podrazumijeva (uglavnom iz neznanja ili apriorne netrpeljivosti) samo njegova "radikalna" varijanta, premda taj pojam zapravo obuhvaća različite struje, pokrete, ali i teorijske pristupe, pa čak i stilove života. "Feminizam" može biti homogen pojam samo u onoj mjeri u kojoj su "žene" homogena skupina, a budući da se žene razlikuju dobno, obrazovno, rasno, klasno, vjerski, politički itd., onda se utoliko razlikuju i feminizmi. I zato je točnije govoriti o "feminizmima".

U svakom slučaju, sve što su (same) feministice svih feminističkih pokreta kroz povijest dosad izborile (prava glasa, obrazovanja, liječenja, vlasništva itd.) primjenjivalo se na kategorije svih žena u demokratskim zemljama. Utoliko se feminizam tiče svih žena. Ako, pak netko od žena misli da ih feminizam ugrožava na bilo koji način, nema ništa lakše nego odstupiti od stečenih prava i proživjeti život u svojoj "prirodnoj" ženskoj ulozi.
north wind is offline  
Old 02.02.2003., 01:25   #107
neke stvari koje sam htjela reći spominju se u (btw, vrlo informativnom!) postu by north wind, a sad nemam vremena rezat tekst koji sam offline napisala, jer žurim, pa svima sorry unaprijed.

Svaka etičnim motivima vođena akcija (i etičnim metodama sprovođena, naravno) i inicijativa je ok, obično puno zdravija nego inercija i pasivnost...doduše, meni se danas i ovdje prioritetnijim čini oslobađanje našeg (rvackog) društva od nekih drugih predrasuda i primitivizama, nego ovih...tj. smatram da ih više ima i u većoj mjeri guše zdravlje našeg društva neke druge iracionalnosti..al dobro, neću sad o (uže shvaćenoj) politici..

Kao drugo, ponekad se, namjerno ili nenamjerno, pogrešno koriste neki termini: recimo, ponekad žena optuži kolegu/dečka/prijatelja za šovinizam, a da se u datom slučaju uopće ne radi o šovinizmu, nego o nepoštivanju te konkretne žene... dakle, tada je stvar osobna, i nema direktne veze s feminizmom/šovinizmom, i osobno je i pitanje koliko je ta konkretna osoba poštovanje zaslužila, možda, npr, i nije. Ili se, recimo, može raditi o tome da je druga strana divljačina po prirodi, i jednostavno se, ko svaki slabić, iživljava na slabijemu....bio taj slabiji žena, dijete, ili podređeni na poslu.

Isto tako, ponekad žene štreberskim i apriornim obrambeno-nepovjerljivim, i uslijed toga agresivnim ponašanjem, uzrokuju neprijateljstvo koje se možda, da je pristup bio normalniji, ne bi ni pojavilo (druga je stvar ako netko ima neke traume, silovan je i slično, onda je apriorno nepovjerenje shvatljivo.) Ne želim ovime, naravno, reći da šovinističkih, seksističkih i inih primitivnih ispada uopće nema.
deep in the sun is offline  
Old 02.02.2003., 01:29   #108
Quote:
deep, jedno je gledanje na zene kao ravnopravna misaona bica muskarcima, a drugo je razlika u nacinu razmisljanja ili npr prozivljavanju iste situacije. Sasvim banalno, filmovi i uporaba onog komentara "cisti zenski film". Izvrstan mi je primjer Almadovarov film "Sve o mojoj majci" (to kaj njemu visi lulek izmedju nogu nije imalo utjecaja na njegov mozak ). One emocije koje u tom filmu tjeraju zene na odredjene postupke i ustupke u njihovim zivotima rijetko muskarac moze shvatiti.
Ma jasno je meni što se time želi reći, to je već gotovo “opće mjesto”, ne radi se o tome da ne shvaćam, nego se ne slažem. Malo su mi voda ti stavovi i isforsirano inzistiranje na razlikama u percepciji SVEGA NA SVIJETU, o tome sam i govorila na početku javljanja na topic. Veći dio njih je kulturološki, tradicijski uvjetovan, a ne “imanentan”, svidjelo se to nama ili ne. Naravno da žena na specifičan način reagira na muškarca koji je privlači, ili u poziciji majke, itd., ali nema univerzalno “ženskih” reakcija na film/umjetnost/anything! Tj. ako ih ima, obično su naučene i karikaturalne. “Dečki vole akciju na filmu, djevojčice romansu”, takve se generalizacije ne mogu donositi o afinitetima odraslih ljudi. Može se eventualno govoriti o striktno “ženskim reakcijama” kad se govori o nečijem odnosu prema njoj KAO ŽENI (mada je i to zapravo individualno), ali u širem smislu, u odnosu na stvari van tih okvira, ne postoje unaprijed proskribirane “ženske reakcije”, a ono na što se uvriježeno pod pojmom “tipično ženski” misli je, nažalost, najčešće, u prijevodu, “površno”, “histerično”, ili “kokošji”, što me, naravno, ne oduševljava i ne prihvaćam.

Imam milijun frendica koje masu toga doživljavaju bitno drugačije nego ja, i ne pada nam na pamet vagati koja nešto doživljava “više ženski”, niti se u tome “natjecati”. Ima ih grubljih, emotivnijih, nježnijih, te na različite načine ženstvenih, isto kao što ima grubljih, emotivnijih i nježnijih muškaraca! (A i to je prepojednostavljena podjela, naime, najbolji su oni višeslojni ljudi koji sve to odjednom imaju u sebi - ne mislim na pravu grubost, u smislu primitivizma, bože sačuvaj, nego u smislu, no, “nježne grubosti”, karakteristične za strastvenije ljude u nekim situacijama, znate o čemu pričam, ne...ali sad to nije tema.) Dakle, o tim nekim površnim, i, u krajnjoj liniji, netočnim, mitovima sam već pričala na topicu “Kastracija”, pa se ne želim ponavljati.

Zato mi je nešto a la “ženska teorija filma” nepotrebno getoiziranje, ograničavanje slobodne misli....a apropos Almodovara, ne sjećam se u detalje tog filma, ali, ako se “ženskom” želi proglasiti neograničena sposobnost žrtvovanja za druge, e pa, hvala lijepa...toga da se (ovdje žensko, a inače bilo čije) žrtvovanje smatra ne nečim što treba posebno cijeniti, nego normalnim se općenito užasavam..usput, žrtvovanje je lijepo i plemenito (ako je za toga vrijedan cij, ako se ne radi o mazohizmu), ali ne vidim u njemu ništa ekskluzivno žensko, niti smatram da tako treba biti.

Btw, Galadriel, hvala za link na raspravu, ajl tejk a luk.

Inače, mala ispravka, ako sam dobro shvatila tvrdnju: nije “začetak” feminizma u doba II svj. rata – sufražetkinje (“borice” za žensko pravo glasa) javile su se još 60-tih godina 19. stoljeća, u viktorijansko doba, doba sveprisutne turbomoralizatorske hipokrizije koje je ženu guralo u jezivo skučeni kalup. A i puno ranije u povijesti je bilo individualnih inicijativa (ili bar objavljenih razmišljanja) “na tragu” feminizma.
deep in the sun is offline  
Old 02.02.2003., 01:36   #109
Quote:
Mora se uzeti u obzir da te zene nisu obrazovane,neke nisu ni svjesne da imaju neka prava - da bi trebale imati...
Ako govorimo o talibanima i njima sličnim umobolno uređenim zajednicama/režimima: jednom smo (jedno društvo) proveli popodne uz sir & vino i, blago rečeno, “živu” raspravu o tome je li frustriranija i nesretnija prosječna Amerikanka ili prosječna talibanka. Svakakvih se teorija i mišljenja čulo, ne mogu vam sad prenijeti 6-satnu priču, bilo je zanimljivo, a bilo je i vrlo duhovitih provala). Činjenica je da je vrlo relativno koliko te osviještenost o bilo čemu “usrećuje”, ali ja mislim da uvijek u nekom smislu oslobađa, i uvijek biram nju, pa i po cijenu tuge. Činjenica je, dakle, kako su neki u ekipi tvrdili, da bi mnoge žene koje ni ne znaju da su tlačene, jer su rasle s mišlju da je to normalno i “od Boga dano”, možda bile samo još nesretnije kad bi im netko objasnio što bi sve trebale imati, a nemaju, i da su, po toj logici, Amerikanke možda i frustriranije. Ali, osobno, sumnjam baš da su sustavno cipelarene talibanke tak ludo “sretne u neznanju”: meni se ipak čini da, u kakvoj god kulturi odgojen, čovjek negdje u sebi kuži, osjeća, ako je obespravljen, tlačen i ponižavan. Humanitet, duša, pravdoljubivost, kako hoćete, je ipak nešto univerzalno, i ne može se samo tako isprat mozak ljudskom biću.

Quote:
položaj žene doveo do apsurda. Čak do toga da su se svi u svemu pogubili; žene više ne znaju biti ženstvene, muškarci muževni,
Ne brini se ti za tu vrstu “znanja”...to je jedna od onih stvari koje su genetski u nama, kao dio kolektivne podsvijesti ako hoćeš...žena (ili muškarac) se u datom trenutku bude u nama i bez da nas tome netko uči....to je gotovo na nivou refleksa...Evo, recimo, jedna moja mala susjeda je oduvijek bila vrlo muškobanjasta djevojčica, igrala se s dečkima, nisu je zanimale lutke..roditelji se u to uopće nisu pleli, (zapravo ni u šta se nisu pleli jer su poprilično simple minds),...i onda je došao pubertet, i, nakon što je prvi put osjetila da ljudski i seksualno istinski zanima jednog muškarca, sve se to spontano probudilo u njoj..i sve je spontano “znala”...nismo vjerovat mogli metamorfozi, slatka je bila, mala new-born žena, zatečena novim osjećajima, novom sobom (i kuhinjom). I nikakvih problema nije bilo...


Quote:
Ja sam samo izložila ovdje svoje mišljenje; ne volim pripadadi nikakvim grupama jer sam u duši univerzalna osoba.
Ne znam kaj znači “univerzalna osoba”. Anyway, ja također ne volim pripadati grupama, jer sam u duši individualac: vrlo vrlo rijetko se bez ostatka identificiram s tuđim stavovima.

Quote:
Zato se meni osobno više sviđa pojam emancipacije
I meni se više sviđa pojam "emancipacija" od pojma "feminizam", da. (Mislim da je to adekvatnija riječ, ne govorim sad o tome što se pod kojom konkretno uvriježilo podrazumijevati). Jer, feminizam mi, oprostite mi ako griješim, ne želim vrijeđati, a i nisam dovoljno upućena, to sam već rekla, kao pojam ipak malo miriši na “mentalitet mase” (zamijeniti “podanički mentalitet” za “mentalitet mase” mi još uvijek nije baš idealno rješenje), sektu, “usvojeni identitet”, a sloboda mi je i inače jedna od najdražih pojmova, pa eto....
deep in the sun is offline  
Old 02.02.2003., 01:56   #110
Quote:
Skloništa za žene žrtve nasilja, pomoć zlostavljanima i sve što uz to ide ima moju potporu. Ne vidim zašto bi to spadalo ekskluzivno pod patronitet feminističkog pokreta? Naprotiv, znam da postoji jako puno ljudi koji bi dali svoj glas i pomoć takvim oblicima pomoći, žena i muškaraca.
Ne spada pod patronitet, ali je feminist. pokret realno najviše za njih napravio...(pričam o, recimo, mnogim ženama aktivisticama u Hrvatskoj za koje znam, koje su radile sa ženama žrtvama rata, sa žrtvama nasilja u obitelji, etc.. Btw, mnoge volonterski, a mnoge druge smiješno plaćene, za takav iscrpljujuć i traumatičan posao, sramotno!(( ) Pa bismo mi koji suosjećamo, ali ništa pretjerano ne poduzimamo (naime, u te, ako ne brojim nekoliko iznimnih situacija, spadam i ja) u ovoj vrsti komparacije trebali laganini keep quiet.

A ovo skoro pa da spada u kategoriju zayebancije kojom je topic obogatila Ma3x, tj. spadalo bi, kad ne bi bio otužni "reality show": što se tiče civilizacijskih dosega u miloj nam otadđžćšbini, živimo u zemlji u kojoj je ministrica ni više ni manje nego kulture (!!!) pred koju godinu, ne videći ništa čudno u svojim riječima, izjavila da “ustaje sa stolice ako neki muškarac uđe u sobu”!!!

(vjerojatno ste čuli za taj "hit")..pa majku mu i “duhovnom naslijeđu pasivnih krajeva”!

evo još jedan citat slične sorte: biser je to jednog od saborskih nam zastupnika, koji je u izjavi za novine, “opravdavajući” se zbog svojeg ultraprimitivnog i uvredljivog dobacivanja kolegici u Saboru, mrtav-ladan i ozbiljan provalio sljedeće:

“Da vas ispravim: nisam joj rekao "Više rađaj, a manje pričaj!",, nego "Više rađajte, a manje pričajte!". Ne znam zašto je moja kolegica iz svega toga napravila slučaj. Samo sam izrekao svoje mišljenje kako je biološka dužnost žene da rađa."

....


Enivej, potpisujem spomenutu potrebu za edukacijom, po mogućnosti osmišljenom tako da dopre do onih kojima najviše treba, a ne samo do onih koji već dosta toga znaju, zahvalna sam u svoje i u tuđe ime ljudima koje se humanim akcijama bave, i želim vam (naročito onima u zabitijim sredinama, tamo je to sve puno žešće i za*ebanije) da ne doživite bliske susrete s bilo kakvim varijantama modernih kromanjonaca.

(I inače, btw, po mnogo čemu (to je sad šira tema) živimo u “epohi kiča” )

!, zvono na vratima, iđen ča, pozdrav Budnima
deep in the sun is offline  
Old 02.02.2003., 02:27   #111
Quote:
deep in the sun kaže:
“Dečki vole akciju na filmu, djevojčice romansu”, takve se generalizacije ne mogu donositi o afinitetima odraslih ljudi.

... stoljeća, u viktorijansko doba, doba sveprisutne turbomoralizatorske hipokrizije koje je ženu guralo u jezivo skučeni kalup. A i puno ranije u povijesti je bilo individualnih inicijativa (ili bar objavljenih razmišljanja) “na tragu” feminizma.
nisam mislila na takve generalizacije. Namjerno sam odabrala Almadovara jer on razumije tu zensku percepciju i vrlo vjesto njome balansira izmedju apsurda i drame ili komedije.
Ima jedna konkretna razlika u m/z mozgu a to je potreba za vodjenjem i redom poput one stvorene u vojsci. bio je svojevremeno dokumentarac bas o tim razlikama. Pokazali su obuku, mislim na Tajlandu, za redare u robnim kucama. Dio obuke je obuhvacao i konzumiranje obroka uz nosenje nekog predmeta na glavi. Njima nije bio potreban poseban razlog osim onog objasnjena da je to tio obuke. Delali su norce iz njih. Vrlo slicno svim situacijama koje su dio takvih obuka. Oni imaju potrebu za vodjenjem i stavranjem nekih grupa.
Vracam se na Almadovara. On prepoznaje i u zenama tu potrebu, ali s drugim ciljem - pruzanje pomoci i zrtvovanje.
Pazi, pisem iskljucivo o svojoj percepciji, dakle individualno.
Vrlo rijetko sam se u zivotu suocila sa potrebom dokazivanja jednakosti sa suprotnim spolom ali znam da zbog toga pripadam "sretnim" zenama. Jedino sam skoro oduvijek svjesna zenskog percipiranja patnje i boli opcenito. Zapravo, prepoznavanja emocija u reakcijama zivih bica.

Kad sam spominjala generaciju koju je odgojila "poslijeratna majka", mislila sam na zacetak feminizma kao masovnog pokreta.
xxGaladrielxx is offline  
Old 02.02.2003., 14:27   #112
Takve vas volim.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Old 02.02.2003., 21:32   #113
Quote:
deep in the sun kaže:
Ne spada pod patronitet, ali je feminist. pokret realno najviše za njih napravio...(pričam o, recimo, mnogim ženama aktivisticama u Hrvatskoj za koje znam, koje su radile sa ženama žrtvama rata, sa žrtvama nasilja u obitelji, etc.. Btw, mnoge volonterski, a mnoge druge smiješno plaćene, za takav iscrpljujuć i traumatičan posao, sramotno!(( ) Pa bismo mi koji suosjećamo, ali ništa pretjerano ne poduzimamo (naime, u te, ako ne brojim nekoliko iznimnih situacija, spadam i ja) u ovoj vrsti komparacije trebali laganini keep quiet.

A ovo skoro pa da spada u kategoriju zayebancije kojom je topic obogatila Ma3x, tj. spadalo bi, kad ne bi bio otužni "reality show": što se tiče civilizacijskih dosega u miloj nam otadđžćšbini, živimo u zemlji u kojoj je ministrica ni više ni manje nego kulture (!!!) pred koju godinu, ne videći ništa čudno u svojim riječima, izjavila da “ustaje sa stolice ako neki muškarac uđe u sobu”!!!

(vjerojatno ste čuli za taj "hit")..pa majku mu i “duhovnom naslijeđu pasivnih krajeva”!

evo još jedan citat slične sorte: biser je to jednog od saborskih nam zastupnika, koji je u izjavi za novine, “opravdavajući” se zbog svojeg ultraprimitivnog i uvredljivog dobacivanja kolegici u Saboru, mrtav-ladan i ozbiljan provalio sljedeće:

“Da vas ispravim: nisam joj rekao "Više rađaj, a manje pričaj!",, nego "Više rađajte, a manje pričajte!". Ne znam zašto je moja kolegica iz svega toga napravila slučaj. Samo sam izrekao svoje mišljenje kako je biološka dužnost žene da rađa."

....


Enivej, potpisujem spomenutu potrebu za edukacijom, po mogućnosti osmišljenom tako da dopre do onih kojima najviše treba, a ne samo do onih koji već dosta toga znaju, zahvalna sam u svoje i u tuđe ime ljudima koje se humanim akcijama bave, i želim vam (naročito onima u zabitijim sredinama, tamo je to sve puno žešće i za*ebanije) da ne doživite bliske susrete s bilo kakvim varijantama modernih kromanjonaca.

(I inače, btw, po mnogo čemu (to je sad šira tema) živimo u “epohi kiča” )

!, zvono na vratima, iđen ča, pozdrav Budnima

lucija is offline  
Old 03.02.2003., 02:15   #114
Quote:
Ako, pak netko od žena misli da ih feminizam ugrožava na bilo koji način, nema ništa lakše nego odstupiti od stečenih prava i proživjeti život u svojoj "prirodnoj" ženskoj ulozi.
E upravo tako!!!

Pa bi ih pitala za 1 godinu (ako bi izdrzale ) sta sad misle o feminizmu...
Jesam podla
M@3X is offline  
Old 03.02.2003., 17:37   #115
Dakle, kad se spomene feminizam, mnogi odmah zamišljaju ratobornu muškobanjastu pripadnicu "nježnijeg" spola, kako spaljuje grudnjak i tenkom nasrće na omražene muškarac.

Znate gdje za mene počinje feminizam?

Kad mama (i tata) nauče i svog sina, a ne samo kćerku da opere suđe ili nekaj skuha.
UnExpected is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.