Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2004., 22:02   #1
mali Albert

Američki psiholozi John Watson i Rosalie Wayner u jednom su poznatom eksperimentu pokazali kako se klasičnim uvjetovanjem dijete može naučiti strahu od određenih predmeta. Oni se jednom dječaku od 11 mjeseci dali igračku bijelog štakora. Davanje te igračke su uparili s jakim zvukom izazvanim udarcem čekića, koji je kod djeteta izazvao strah. Nakon sedam takvih uparivanja, dječak se počeo bojati te igračke, ali i drugih sličnih predmeta. Kako bi ste izliječili to dijete od fobije. Pazi ima 11 mjeseci !
__________________
"I want to know how God created this world. I am not interested in this or that phenomenon, in the spectrum of this or that element. I want to know His thoughts; the rest are details." -- Albert Einstein
mdjurasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 11:51   #2
Re: mali Albert

Dao bih mu čekić.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 12:06   #3
Mene su moji starci kao malog bebača klasičnim kondicioniranjem naučili da ne diram peglu i štednjak.

Opekli su me sami da se kasnije ne bih opekao sam.

Ovi znanstvenici su, čini se, otkrili Ameriku svojim pokusom.

Kad je to bilo, baj d vej?

P.S. Da, čekić zvuči kao dobro rješenje...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 12:37   #4
Evo vam izvornoga teksta mali Albert

A sami su autori ponudili rješenja

(I) Constantly confronting the child with those stimuli which called out the responses in the hopes that habituation would come in corresponding to "fatigue" of reflex when differential reactions are to be set up.
(2) By trying to "recondition" by showing objects calling out fear responses (vsual) and simultaneously stimulating the erogenous zones (tactual). We should try first the lips, then the nipples and as a final resort the sex organs.
(3) By trying to "recondition" by feeding the subject candy or other food just as the animal is shown. This method calls for the food control of the subject.
(4) By building up "constructive" activities around the object by imitation and [p.13] by putting the hand through the motions of manipulation.

Zapravo, najjednostavnije je primijenti metodu gašenja (I) - prezentirati uvjetovani podražaj (štakor) više puta bez bezuvjetnog podražaja (buka).

Inače, "mali Albert" je klasično istraživanje u kojem je pokazano kako mehanizmi klasičnog uvjetovanja mogu biti uključeni u usvajanje emocionalnih rekacija (npr. fobija), ali je i zloglasno zbog svoje užasne neetičnosti. Danas ništa slično nije moguće napraviti (OK, možemo napraviti , ali ne i objaviti). Drugi zloglasni primjeri su Milgram i Zimbardo.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2004., 02:51   #5
Quote:
Tufir II kaže:
Drugi zloglasni primjeri su Milgram i Zimbardo.
Zimbardov eksperiment -

Ma koji Big Brother, ovo bi trebalo stavit na tv
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 11:51   #6
Quote:
Potala kaže:
Zimbardov eksperiment -

Ma koji Big Brother, ovo bi trebalo stavit na tv
Gledo ja film. Prestrašno

A Milgramov je eksperiment još bolesniji.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 22:56   #7
Quote:
Tufir II kaže:
Gledo ja film. Prestrašno

A Milgramov je eksperiment još bolesniji.
Ček, ček, gledao si neku snimku eksperimenta ili je snimljen film prema tome?

Ma, dobro, Milgramov eksperiment možda je bolesniji, ali ovo je reality show
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 09:03   #8
Quote:
Potala kaže:
Ček, ček, gledao si neku snimku eksperimenta ili je snimljen film prema tome?

Ma, dobro, Milgramov eksperiment možda je bolesniji, ali ovo je reality show
Snimku eksperimenta. Sve u svemu vrlo poučan materijal, naročito za tezu da su ljudi po prirodi dobri
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 09:59   #9
Quote:
Tufir II kaže:
Snimku eksperimenta. Sve u svemu vrlo poučan materijal, naročito za tezu da su ljudi po prirodi dobri
Mislim da teze o tome da li su ljudi dobri ili loši po prirodi ipak više spadaju u područje filozofije (ako i tamo nisu passe), nego u područje psihologije (u okviru psihologije je i izveden experiment).
Iako su mnogi psiholozi imali neke pretpostavke o tome (npr. Freud ili npr. Humanistički psiholozi)

Mislim da je taj experiment pokazao da su ljudi podložni autoritetima, a ne da su po prirodi zli...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 09:22   #10
Quote:
Mad Scientist kaže:
Mislim da teze o tome da li su ljudi dobri ili loši po prirodi ipak više spadaju u područje filozofije (ako i tamo nisu passe), nego u područje psihologije (u okviru psihologije je i izveden experiment).
Iako su mnogi psiholozi imali neke pretpostavke o tome (npr. Freud ili npr. Humanistički psiholozi)

Mislim da je taj experiment pokazao da su ljudi podložni autoritetima, a ne da su po prirodi zli...
Potpuno si u pravu. Međutim, mislim da rezultati ovoga eksperimenta ipak dozvoljavaju izvođenje određenih zaključaka. Kad kažem da ljudi nisu po prirodi dobri ne implicira nužno da su po prirodi zli, nego samo to da nije mudro previše se oslanjati na ljudsku dobrotu, odgovornost ili moral u "kritičnim" situacijama
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 10:59   #11
Quote:
Tufir II kaže:
Kad kažem da ljudi nisu po prirodi dobri ne implicira nužno da su po prirodi zli, nego samo to da nije mudro previše se oslanjati na ljudsku dobrotu, odgovornost ili moral u "kritičnim" situacijama
Da ... nego se ako je moguće poslužiti autoritetom
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 12:37   #12
Quote:
Potala kaže:
Ček, ček, gledao si neku snimku eksperimenta ili je snimljen film prema tome?
Snimljen je i film prema tome. Njemački i zove se Das Experiment. Kritike kažu da je jako dobar, a ima ga i za kupiti kod nas na DVD-u. Vjerojatno ga ima i u videotekama...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 20:09   #13
Quote:
Mad Scientist kaže:
Mislim da je taj experiment pokazao da su ljudi podložni autoritetima, a ne da su po prirodi zli...
Koji? Zimbardov?
Mislim da je poanta eksperimenta bila "igranje uloga" tj uživljavanje u uloge. Mislim da nisu bili pod nikakvim pritiskom da se ponašaju na određeni način.

To da su podložni autoritetima više je pokazao Milgram.

Osim ako se meni nije nešto pomiješalo
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 01:49   #14
Quote:
Potala kaže:
Koji? Zimbardov?
Mislim da je poanta eksperimenta bila "igranje uloga" tj uživljavanje u uloge. Mislim da nisu bili pod nikakvim pritiskom da se ponašaju na određeni način.

To da su podložni autoritetima više je pokazao Milgram.

Osim ako se meni nije nešto pomiješalo
Pa mislim da oba experimenta (osobito Milgramov) imaju veze sa autoritetom. Milgramov govori o podložnosti autoritetima, a Zimbardo o tome kako se ljudi u odredjenoj okolini koja im daje stanoviti autoritet, ponašaju, odnosno onima s druge strane koji su se spremni pokoriti autoritetima. Pa makar se radilo "samo" o igranju uloga.... uloga uz koju ide autoritet, odnosno ona uz koju se veže potčinjavanje autoritetu.
Ovo je mozda malo nategnuto objašnjenje, ali moglo bi proći ...

Kad smo već kod Zimbarda, čovjek ima i svoj web site:
http://www.zimbardo.com/
a o istraživanju u zatvoru www.prisonexp.org
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 14:55   #15
Da, s ovim bih se već složila
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 11:42   #16
Quote:
Superskeptik kaže:
Snimljen je i film prema tome. Njemački i zove se Das Experiment. Kritike kažu da je jako dobar, a ima ga i za kupiti kod nas na DVD-u. Vjerojatno ga ima i u videotekama...
Ima i u videotekama. Ja sam ga gledala u Kinoteci kad su bili dani njemackog filma. (Kao, ulaz samo uz pozivnice...frendice i ja se napravile blesave i uletile unutra... )
Film je odlican. Vrlo realno napravljen, pa je i potresan.
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.