Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2015., 14:10   #81
o jesus.
izgleda da ipak trebam pisati na nekom drugom jeziku.

sva sreca da mi se vise ne da ponavljati.
evo, jos jednom bitnih stvari sto se mene tice:
1. sporadicno pomaganje kod pisanja zadace ne znaci da je netko control frik.
2. nezainteresiranost roditelja za ono sto prvasic uci u skoli nije mi sasvim normalna
3. apsolutno podrzavam prvenstveno odmor i/ili fizicku aktivnost, druzenje s roditeljima ili odlazak na slobodne aktivnosti poslije nastave
4. broj 3 ne iskljucuje broj 1 i obrnuto
5. pitam se samo koliko roditelja provodi s djetetom vrijeme nakon posla/skole, a koliko ih sjedne pred tv/komp/knjigu /votevr
6. nepojmljivo mi je da je jednom psihologu skola "nuzno zlo". nuzno zlo je onda prije boravak, koji postoji prvenstveno da djeca ne budu pola dana sama doma, pisanje zadace je samo usputni benefit. i roditelj to treba tako predstaviti djetetu: u boravku si jer tata i ja radimo do 5. amen.

over and out.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 14:20   #82
Quote:
u boravku si jer tata i ja radimo do 5. amen.
Dakle, tebi su učiteljice u boravku dadilje?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 15:04   #83
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Dakle, tebi su učiteljice u boravku dadilje?
ne.

jesam li to negdje napisala ili se opet nesto krivo cita izmedju redaka?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 15:32   #84
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne.

jesam li to negdje napisala ili se opet nesto krivo cita izmedju redaka?
Očekuješ da dvije učiteljice provode 4 sata s tvojim djetetom, nadziru pisanje domaćeg, jer ti i muž radite do 5.
Valjda očekuješ da te učiteljice ne baljezgaju o svojim uvjerenjima (imala sam takve profesore u višim razredima), pa valjda očekuješ da odgajaju tvoje dijete na način kakav smiju, zar ne?

To spada u opis radnog vremena dadilje. No, moram priznati da su se škole same pretrgle da uvedu dnevni boravak, pa ono...
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 16:37   #85
ne mogu bas tvrditi da sam shvatila poantu tvog posta.
bit ce da je do mog prepovrsnog citanja.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 17:55   #86
Želim reći da bi dadilja bila bolja opcija nego mirno sjediti četiri sata među 20 djece, pogotovo što je škola završila. Ali da roditelji očekuju od učiteljice da dadilja njihovu djecu, ali mislim da dnevni boravak nije uveden da "kontrolira" jesu li djeca napravila domaći rad.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 21:33   #87
Ja citam vec treci put i ne razumijem da me ubijes.
Dnevni boravak je najnormalnija stvar, i u nekoj razumnoj drzavi bi ocekivala da skola u svim razredima traje 8-16, da imaju u sklopu skole topli obrok, mjesto za uciti i pisati zadacu, besplatne slobodne aktivnosti itd.
Umjesto toga imamo na jedvite jade samo dva-tri razreda toga i vojsku majki koja se dize u pet ujutro da skuha rucak za dijete prije/nakon skole, da ne nabrajam ostale apsurde.

I naravno da ne sjede cetiri sata, idu na rucak, pa se igraju, pa rade zadacu, pa se opet igraju itd. Kakve to ima veze s "dadiljanjem" i dadiljama - pojma nemam.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 11:52   #88
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
o jesus.
izgleda da ipak trebam pisati na nekom drugom jeziku.

sva sreca da mi se vise ne da ponavljati.
evo, jos jednom bitnih stvari sto se mene tice:
1. sporadicno pomaganje kod pisanja zadace ne znaci da je netko control frik.
2. nezainteresiranost roditelja za ono sto prvasic uci u skoli nije mi sasvim normalna
3. apsolutno podrzavam prvenstveno odmor i/ili fizicku aktivnost, druzenje s roditeljima ili odlazak na slobodne aktivnosti poslije nastave
4. broj 3 ne iskljucuje broj 1 i obrnuto
5. pitam se samo koliko roditelja provodi s djetetom vrijeme nakon posla/skole, a koliko ih sjedne pred tv/komp/knjigu /votevr
6. nepojmljivo mi je da je jednom psihologu skola "nuzno zlo". nuzno zlo je onda prije boravak, koji postoji prvenstveno da djeca ne budu pola dana sama doma, pisanje zadace je samo usputni benefit. i roditelj to treba tako predstaviti djetetu: u boravku si jer tata i ja radimo do 5. amen.

over and out.
domaca zadaca je zadatak koji je zadala uciteljice/ucitelj djetetu, a ne roditelju ili uciteljici u produzenomboravku.
svrha domace zadace je da uvjezba gradivo koje je dijete taj dan ucilo ili da zavrsi zadatak koji nije stiglo na nastavi. ideja je da se diejte potice na samostalno ucenje.
da li je zadaca napravljena, kontrolira ju onaj koji ju je zadao.
cemu jos dve dodatne kontrole? koju poruku treba poslati djetetu?

prema krivuljama zaboravljanja, odn pamcenja i ucenja, trebalo bi zadacu napraviti sto prije nakon odslusanog gradiva...okej je ak roditelj koji radi do 13 ili 14h, moze pokuptii dijete nakon rucka u boravku i poticati dijete da zadacu napravi doma, u djetetovom kutku za ucenje (i/ il sa njime).
medjutim, vecina roditelja koji trebaju boravak za svoje dijete, radi do 16-17, i zaista bi bilo suludo da se trazi od njih da poticu dijete da ceka sa zadacom do navecer, i to nakon stoje provelo 5 suvisnih sati u skoli.
i da ih se "proziva", nabija im se krivnja da su losi, ako djetetu ne kontroliraju zadacu
nije pisanje zadace u boravku nikakav benefit , nego naprosto dio plana i programa, cemu ga prebacivati na roditelja?

skola kao takva, tj sa nastavnim programom kakav sada imamo, mi jest nuzno zlo, ali ja nikad nisam govorila niti protiv znanja niti protiv ucenja.
naprotiv.
i nisam nezainteresirani roditelj, samo me uz vlastito dijete zanimaju i neke druge stvari, a ne da znam recitirati citanku ili se baviti nekim, meni nebitnim, brojkama iz hrvatske povijesti.

roditelj koji je zainteresiran za svoje dijete, bit ce informiran o djetetovom napretku i bez da prelistava crtancice i svakodnevno ili sporadicno pregledava zadacu.
roditelj koji je zaista nezainteresiran za dijete, tesko da ce se zainteresirati po uputama ucitelja da mora pregledavat zadacu djeteta i (tek tada ce dijete zamrziti skolu)
a postoje i roditelji koji nemaju kapaciteta za ucenje sa djetetom, i ta djeca itekako profiritraju prouzenim boravkom i pisanjem zadace u njemu
(iako boravak cesce biraju zaposleni roditelji, a nerjetko ga samo i oni mogu dobiti, ako je ogranicen broj djece)

vec godinama se "unutar socijale" organiziraju prouzeni boravci (u domovima za nezbrinutu djecu, po nekim udrugama) za djecu cije su obitelji u riziku, gdje djeca (jos) nisu za izdvajanje, a gdje se zna da roditelj nece poticati dijete na ucenje (i/ili mu ne moze pomoci oko gradiva) ili dijte nema uvjete za ucenje u prostoru kuce.
pomaze se djetetu, ali se ne proziva roditelja kao ovakvog ili onakvog, jer mu neki socijalni pedagog/logoped/rehabilitator vodi diejte u procesu ucenja i osamostaljivanja, a ne on sam.
po meni nije bitno tko je osamostalio dijete, nego da dijete u 3. osnovne (najkasniej petom) zna da je skola i domaca zadaca njegova obaveza, da mora uciti i pisati zadacu ako ju je dobio, da zna zatraziti pomoc ako nesto n ezna, kao i preuzet odgovornost za svoj neuspjeh. cak i kada doma nema uvjete i kad je roditelj nezainteresiran.
jer skola je obaveza i odgovornost djeteta.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 09:18   #89
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
.... da zna zatraziti pomoc ako nesto n ezna..... .
Pa u tome je i poanta. Da roditelj pomaže djetetu kada je to potrebno i da dijete shvati da je to njegova obveza. Ali to nejde preko noći kod prvašića. Zato se treba malo više angažirati, a ne zauzeti stav "baš me briga".

Citiram Cattleyu: "Do jučer su se neobavezno igrali, a onda odjednom od njih se očekuje da imaju osjećaj za vrijeme, za obaveze i odgovornost oko ispunjavanja istih te samodisciplinu da riješe u roku zadaću i koncentraciju da zapamte što je za zadaću."

U svemu potpisujem Frupy.
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 09:35   #90
Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
Pa u tome je i poanta. Da roditelj pomaže djetetu kada je to potrebno i da dijete shvati da je to njegova obveza. Ali to nejde preko noći kod prvašića. Zato se treba malo više angažirati, a ne zauzeti stav "baš me briga".

Citiram Cattleyu: "Do jučer su se neobavezno igrali, a onda odjednom od njih se očekuje da imaju osjećaj za vrijeme, za obaveze i odgovornost oko ispunjavanja istih te samodisciplinu da riješe u roku zadaću i koncentraciju da zapamte što je za zadaću."

U svemu potpisujem Frupy.
ja osobno nisam nigdje napisala da imam stav bas me briga.
na to sto je netko drukcijee protumacio moje rijeci, ne mogu utjecati.

ja samo imam stav da se zadaca mora napraviti u boravku i da bih voljela da dijete nakon 8-9 sati skole moze uzivati u slobodnom vremenu, aktivnostima i sl. nakon 16:07.
u skladu sa time, nemam potrebu kontrolirati sto i kako je napravljeno u boravku, ocekujem da netko koga sam platila (kroz porez i kroz cijenu boravka) odradi svoj posao.
nemam griznju savjesti da zato sto radim ne mogu sa djetetom raditi zadacu pa to prepustam nekome drugome.

naravno da nisam iskljucila mogucnost da mi dijete dodje samo i prepricava sto je radila taj dan u skoli, sto je nauicila, sto ju veseli. kao i da me pita da joj ja/mm nesto pomognemo, jer uciteljica nije stigla/nije znala, ona se nije usudila pitati.
nisam luda da joj kazem, "stop, to me ne zanima". ali da cu nes posebno ispitivati (odnosno vise od onog sto ju pitam sada za vrtic, necu) ili da imam potrebu vise nego vikendom vidit knjige, nemam.
ali to je nesto sto cu tako i predstaviti djetetu prije nego krene u boravak.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 10:07   #91
ha, dobro, svatko ima svoj "način i interpretaciju" polaska u prvi razred...
možda na kraju za dijete bude i bolje tako kao što si opisala...prije se osamostali....tko zna...
no hard feeelings...
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 10:24   #92
Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
ha, dobro, svatko ima svoj "način i interpretaciju" polaska u prvi razred...
možda na kraju za dijete bude i bolje tako kao što si opisala...prije se osamostali....tko zna...
no hard feeelings...
vecina roditelja daje dijete u boravak jer dijete od 7 godina ne moze biti samo kod kuce, ili je okruzeno opasnijim prometnicama pa se roditelji ne usude sami pustiti dijete kuci. i vrlo vjerojatno, dijete od 7 godina se nece samo sjetiti pisati zadacu.

meni je glupo prozivati roditelje,da su losi, ulijevati im osjecaj krivnje, samo zato jer rade do 16-17 i dopustaju da se netko drugi bavi zadacom njihovog djeteta.
iskreno, briga o opismenjavanju, meni je manje zlo, nego pustiti da ti odgajtelji u vrticu uce dijete jesti zlicom, brisati nos, guzicu, obaciti papuce, odnosno, usvajati i uvjezbavati osnovne higijenske navike...a realno to rade.
nemaju svi roditelji kapaciteta za poducavanje skolskog gradiva, niti moraju imati, dok bi za ove osnovne higijenske morali imati (i znati)
pa ipak, djeca u vrticu nauce hrpe toga, a definitivno uvjezbajuvise nego doma...i uglavnom, ne zato jer roditelji to ne rade sa njima, nravno da vecina i radi, nego realno, zato jer su djeca 8-10 sati u vrticu, a nekih 4-5 (budnih) sati sa roditeljima.
djeca nam jesu institucionalizirana, sto god mi pricali o tome.
jer roditelji rade.
mislim da nitko normalan ne bi dao otkaz/uzeo neplaceni dopust da moze sa dejtetom nakon skole pisati zadacu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 14:18   #93
....pa razlog zbog kojeg su djeca u boravku bi, da, trebao biti zato što roditelji rade i zbog opasnih prometnica....i zbog ničeg drugog....
...ali od frendice mala je dobivala i dodatnu zadaću u prvom razredu za doma, sad je treći (u toj školi i 3.razredi idu u boravak) i rješava zadaću doma, a ne u školi...
....i što je ona trebala djetetu reći popodne (govorim za 1.razred), joj umorna sam, ne da mi se ni pogledati...
....jer tvoja nezaineresiranost vodi tome da niti djeca neće biti zainteresirana....
....a što npr. ona djeca koja imaju doma bake i dede servis, pa ih uredno otpravljaju u školu i dolaze po njih, ti doma dođeš crknuta s posla i, gle, još moraju zadaću napraviti ili te traže pomoć (govorim u početku dok ne steknu radne navike)....
....jednostavno mišljenja sam da se mora odvojiti vrijeme i za to kao i za sve obveze koje te čekaju taj dan nakon posla....
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 16:05   #94
Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
....pa razlog zbog kojeg su djeca u boravku bi, da, trebao biti zato što roditelji rade i zbog opasnih prometnica....i zbog ničeg drugog....
...ali od frendice mala je dobivala i dodatnu zadaću u prvom razredu za doma, sad je treći (u toj školi i 3.razredi idu u boravak) i rješava zadaću doma, a ne u školi...
....i što je ona trebala djetetu reći popodne (govorim za 1.razred), joj umorna sam, ne da mi se ni pogledati...
....jer tvoja nezaineresiranost vodi tome da niti djeca neće biti zainteresirana....
....a što npr. ona djeca koja imaju doma bake i dede servis, pa ih uredno otpravljaju u školu i dolaze po njih, ti doma dođeš crknuta s posla i, gle, još moraju zadaću napraviti ili te traže pomoć (govorim u početku dok ne steknu radne navike)....
....jednostavno mišljenja sam da se mora odvojiti vrijeme i za to kao i za sve obveze koje te čekaju taj dan nakon posla....
pa ovisno za sto je dodatna zadaca
ako je ona jedino dijete koje treba nesto dodatno uvjezbati, i to bi druge ometalo u igri na dvoristu, glumackoj radionici/sportu ili kajaznam, mogu nekak razumjet
ako je to nesto za one koji mogu vise, ako povremeno ukljucuje clanove obitelji/skupljanje obiteljskih slika/prica stovec, isto mogu razumjet
ostalo ne mogu (oism mozda jednom mjesecno kad nije stigla)

ne znam sto je trebala reci djetetu, al ja bih svoje prvo pitala sto je radila u skoli da nije napravila.
ako se taj dan nije radila zadaca u skoli, nego nesto drugo, izvagala bih vaznost tog drugog i po potrebi otisla pitat uciteljicu za zdravlje i placu.

ako se u trecem razredu ne radi zadaca u skoli, onda djeca nemaju kaj tam raditi, jer mislim da klincu od 9 godina ne treba teta cuvalica.
a da zadaca ceka 5 sati nakon nstave, definitivno nema smisla. pa to je tek ubijanje radnih navika. pogotovo ako su stvorene u prva dva razreda da se radi nakon rucka
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 17:50   #95
Svrha boravka je između ostalog i pisanje zadaće. Imala sam dva boravkaša, oni su svoje zadaće radili u boravku, torba je preko tjedna ostajala u učionici, a teme i probleme koje nismo pretresli preko tjedna poslije škole rješavali smo vikendom razgledavajući sadržaj školske torbe. Tu i tamo nam je učiteljica tutnula knjigu u ruku pri odlasku kući jer je trebalo do sljedećeg dana naučiti pjesmicu na pamet ili nešto dovršiti i nitko nije radio problem oko toga. Oba moja boravkaša su sretno izišla iz boravka, bili i ostali odlikaši i nikakvih loših tragova ne vidim na njima.

Ona teta koja čuva djecu u boravku je zapravo učiteljica razredne nastave i kvalificiranija je od većine roditelja za pomoć pri rješavanju zadaća. A i okrutno je od tako male djece očekivati da se nakon 8-9 sati provedenih u školi još sat vremena kod kuće (redovito) posvete učenju i pisanju zadaće.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 20:45   #96
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u skladu sa time, nemam potrebu kontrolirati sto i kako je napravljeno u boravku, ocekujem da netko koga sam platila (kroz porez i kroz cijenu boravka) odradi svoj posao.
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
meni je glupo prozivati roditelje,da su losi, ulijevati im osjecaj krivnje, samo zato jer rade do 16-17 i dopustaju da se netko drugi bavi zadacom njihovog djeteta.
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ako se taj dan nije radila zadaca u skoli, nego nesto drugo, izvagala bih vaznost tog drugog i po potrebi otisla pitat uciteljicu za zdravlje i placu.
ti fakat ne mozes u nijednom topicu izbjeci ovakve izjave...

smisao svega sto sam napisala nije bio taj da nekome izazove griznju savjesti ili da opravdam nekakvo fiktivno NEpisanje zadace u boravku i/ili nerad uciteljice.

pobogu, pa zar je netko ovdje uopce osporio posao uciteljice u boravku?

jos jednom: poanta je da se roditelji trebaju baviti svojom djecom na sve moguce nacine, pa makar to znacilo i da umorni nakon posla djetetu objasnjavaju prirodu i drustvo ili uvjezbavaju tablicu mnozenja.
to sto mnogi to NE rade, nije pokusaj izazivanje nicije griznje savjesti, vec gola cinjenica. onaj koji to radi ne moze ni imati griznju savjesti, I guess.

i, zanimljivo, uvijek ispadne da se tvoje rijeci pogresno protumace,.
onda pisi jasnije i eksplicitnije, a ne u siframa.

kako protumaciti recenicu : meni je skola ionako nuzno zlo.
ili: mene ne zanima bas sve sto je radila u skoli, imam druge interese.



mozda ti mala bas sve bude htjela prepricavati, sto su radili na kojem satu, sto se dogadjalo pod odmorom - kaj ces joj reci: stara sam, ne zanima me?

napisala sam vec da roditelj pred djetetom bar treba glumiti zainteresiranost, ako vec stvarno nije zainteresiran za ono sto se dogadja u skoli.

to ionako s vremenom prestane, nije da ce ti dijete u osmom razredu tako u detalje prepricavati svoj dan.

to nema absofakinlutli nikakve veze s uciteljicama, njihovim placama, porezima i prirezima.
one neka obave svoj dio posla. roditelji trebaju odraditi svoj dio, sto god to u kojem momentu znacilo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 06:36   #97
frupy, to si nosorog priča jer joj dijete još ide u vrtić. čekaj kad će početi škola, okrenut će priču 360
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 09:02   #98
a nemam pojma kaj je na stvari, samo znam da se uopce ne slazem.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 20:48   #99
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
frupy, to si nosorog priča jer joj dijete još ide u vrtić. čekaj kad će početi škola, okrenut će priču 360
I ja mislim da ce "okrenuti pricu" za 360

Netko nije pazio na satu matematike u os?
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 16:26   #100
One dane kad je bio HJ, PID, VJ, strani jezik, odgojni predmeti, puštam je da piše zadaću u boravku. Kad je Matematika koja joj još nije sasvim legla, uzmem je ranije (ako mogu) i tu zadaću radi kod kuće da bih osigurala da je radi potpuno koncentrirano i sama (a ne da čeka tko će prvi riješiti pa da prepiše s ploče). Tada radi sama i ima zadano vrijeme (bez distraktora). Ako nije točno, dobije od mene još zadataka (ne kao kaznu, nego da uvježba).
Toliko o kvaliteti rješavanja zadaća u PB, pri čemu ne mislim da je učiteljica kriva u razredu od 26 učenika.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.