Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2003., 14:42   #41
Quote:
ZorcJ kaže:
S ovim se potpuno slažem - pa ako i je izrada horoskopa čista matematika (quote Baphomet) - onda se tu opet primjenjuju znanstvene metode!
To je isto kao kad bih ja na osnovi redgenske snimke, što je znanstvena kategorija, od gline napravio glinenu lutkicu, do smrti je bockao oštrim iglicama, a zatim tražio da mi se prizna status znanstvenika.

A imam puno pravo na to, pa služim se znanstvenim metodama, zar ne?


V.

P.S. Primjer služi isključivo u ilustrativne svrhe, posve je izmišljen i ne može poslužiti kao dokaz na sudu
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:45   #42
Quote:
Vještac kaže:
To je slično kao kad bih ja na osnovi redgenske snimke, što je znanstvena kategorija, od gline napravio glinenu lutkicu, do smrti je bockao oštrim iglicama, a zatim tražio da mi se prizna status znanstvenika.

A imam puno pravo na to, pa služim se znanstvenim metodama, zar ne?


V.
mene strah
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:51   #43
Quote:
lahor kaže:
Pa sam izrada karte je cista matematika, ali tumacenje nikako.
Potpuno točno!


Quote:
Vještac kaže:
To je isto kao kad bih ja na osnovi redgenske snimke, što je znanstvena kategorija, od gline napravio glinenu lutkicu, do smrti je bockao oštrim iglicama, a zatim tražio da mi se prizna status znanstvenika.

Pa nitko ne kaže da se znanstvenikom može posati automatski nakon primjene znanstvenik metoda
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:55   #44
Quote:
ZorcJ kaže:
Potpuno točno!





Pa nitko ne kaže da se znanstvenikom može posati automatski nakon primjene znanstvenik metoda

Ali vještina izrade lutkice i bockanja iglicama ima tradiciju već više od 5000 godina i još nema status znanosti???


Priznaj da nije pošteno!



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 16:05   #45
Horoskop i astrologija

Dakle, ne mogu vjerovat kamo se otišlo s ovom temom. Ta nesretna "nauka o zvijezdama" uistinu je već nekoliko puta bila kamen spoticaja na ovom forumu.

Meni nije cilj da ovdje pametujem, nego samo da dam nekoliko smjernica. Po mom skromnom mišljenju, lačali ste se mača i pomiješali kruške i jabuke, a da niste definirali osnovne pojmove.

Što je znanost? Da li po definiciji znanosti astrologija spada u znanstvene discipline?

" Osnovni zadatak svake nauke sastoji se u otkrivanju istine o stvarnosti koja je predmet njenog istraživanja "(Šušnjić, 1973:9). Upravo je znanost ta institucija koja posjeduje privilegiju ali i odgovorni zadatak - traženje istine. Definicija znanosti uključuje specifičan predmet po kojem se dotična znanstvena disciplina razlikuje od ostalih, kao i metodologiju svake pojedinačne koja je akomodirana predmetu istraživanja (Supek, 1983:10). Povezivanje znanja o predmetu sa znanjem o postupku omogućuje prilagođavanje postupka materiji istraživanja te se na taj način predmet cjelovitije spoznaje.

Naravno tu sad postoji tisuću i jedna stvar od teorije znanstvene misli, metodologije, i bla bla, cijeli jedan kolegij.
Evo još malo;

U današnje vrijeme uobičajeno je izvršiti klasifikaciju znanosti na prirodne i društvene. Ne trebamo biti eksperti kako bismo uvidjeli dominantnu prevlast prirodnih znanosti čija se moć manifestira u veličanstvenoj ali i zastrašujućoj augmentaciji ekspanzije tehničkih otkrića. Korijen postuliranja znanstveno-tehničke paradigme možemo locirati u refleksiji F. Bacona koji smatra kako znanost postoji samo onda kada racionalnost uma primijenimo na empirijske objekte. Prema tom gledištu znanost je u svojoj biti i racionalna i empirijska (Kuvačić, 1988:12).
Usprkos naglašenoj distinkciji između prirodnih i društvenih znanosti, postoji konsenzus oko temeljnih pretpostavki na kojima se one fundiraju. Logičko-metodološki principi svake pojedinačne polaze od postojanosti zakonitosti pojava i tvrdnje da se ta zakonitost može spoznati. I jedne i druge nauke upotrebljavaju pravila logičko eksperimentalnog zaključivanja, dokazivanja i provjeravanja hipoteza. " Opća logika naučnog istraživanja istovjetna je u prirodnim i društvenim naukama " (Šušnjić, 1973:13). Prema ovakvom stajalištu o homogenosti logičko-epistemoloških načela svih teorijskih znanosti, razlike između znanosti produkt su varijetetnih područja na koja se fokusiraju.


Osim toga, trebali bismo definirati astrologiju, pa onda i njen jako uzak dio horoskopiju i t d.

Što se pak tiče veze države i astrologije i priznavanja astrologije kao znanstvene discipline, mislim da je Vještac malo nespretno izrazio jednu činjenicu; ne mora država priznati astrologiju kao znanost, čak mislim(ne znam, neka me neko ispravi) da to nije niti njena zadaća. Za to postoje određene znanstvene komisije i institucije.

E sad druga je stvar ako bi se išao određivati status astrologije u društvu i zajednici na temelju npr. priznanja sa strane znanstvenika i eventualnog priznanja profesije astrologa. Tu bi država već imala što za reći. To bi naravno ovisilo o tome kako bi definirali tu ulogu astrologije u društvu; da li bi ju definirali kao uslužnu djelatnost, medicinsku ili neku treću, a onda bi to povuklo hiljadu onih stvari koje je Vještac nabrojao(hehe, sviđa mi se ono s retrogradnim Merkurom).

Međutim, da li je za to uopće potrebno priznati znanstveni status astrologiji? Nedavno je donesen zakon prema kome ženi koja je pod utjecajem PMS-a počinila ubojstvo, PMS se tretira kao olakotna okolnost i može na temelju toga biti oslobođena. Je li za to bilo potrebno dokazati PMS kao simptom nekog duševnog poremećaja? Da li je uopće znanstveno dokazano postojanje PMS? Nije.

Teoretski, astrologija bi mogla bez problema dobiti status znanstvene discipline(prema definicijama i teorijama znanstvenog rada, metodologije i sl.)- problematično je samo kako bi se zakonski definirala njena uloga u društvu.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 16:11   #46
Je li itko od vas probao ubaciti svoje podatke na onaj gore astro link?

Ja jesam, i moram priznati da su članove moje obitelji prilično dobro opisali.

Ne vjerujte, provjerite.

Meni je osobno teško odoljeti šarmu astrologije, ali je više shvaćam kao društvenu igru i ne mislim da je znanstveno utemeljena.

Ako postoji znanstvena osnova za astrološka tumačenja, onda to tek budućnost treba pokazati. Kako sada stvari stoje, utjecaji planeta su zanemarivo mali i nemaju nikakvog značenja.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 16:20   #47
pitanja jednog diletanta

na koji način planeti utječu na čovjeka, kako određuju njegov karakter, temperament, sklonosti, budućnost? što je s ostalim nebeskim (svemirskim) tijelima? ako na čovjeka utječe pluton, morao bi i neki oveći asteoid. što je s kometama, međuzvjezdanom prašinom? utječu li planete i na ostali zemaljski život? što ako plutonu oduzmu status planete?


itd...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 16:35   #48
Sve utječe, manwe, ne samo planete.
Barem sam ja čitala tumačenja utjecaja "zvijezda nekretnica" - dakle i to se gleda.

No ono što mene kod astrologije najviše buni jest druga stvar: Ako trenutni položaj planeta (i aspekti zvijezda) mogu svojim "zračenjima" utjecati na nas, kako li tek konstelacija npr. upaljenih televizora u stambenoj zgradi može utjecati na sudbinu njezinih stanara?

Bavi li se netko izradom natalnih karti na temelju rasporeda električnih trošila u okolini? Vjerujem da sile različitog porijekla utječu na nas, no zašto baš planete imaju poseban status?
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 18:08   #49
Mišljenje jednog astrologa

Astrolog sam,ali ne znam šta je to što povezuje recimo Neptun kao masu plina i nekog stanovnika na Zemlji-radijacija,magnetna polja,što?.Ako netko zaista misli da zna nek slobodno piše na PM.

Vjerujem da je naša duša jedno sa svemirom i da se procesi vezani za nju simbolički očituju u kretanju planeta budući da je "ono" što je stvorilo život na zemlji vrlo vjerojatno istovremeno gradilo i Sunčev sustav.Mislim da su psihički procesi sinkronizirani s međuplanetarnim odnosima.Dakako to su moji "duhovni/religijski" stavovi, a ne mišljenje za znanstveni forum.
dr. McCoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2003., 03:17   #50
oh, pa ne opet

Astrologija nije znanost.
Zbog toga nije manje vrijedna.
Astrologija nije fizika. Zbog toga je neinformiranost u kontekstu priče o astrologiji spominjati fizičke zakone i fizičke utjecaje planeta kao i bilo kakve uzročno posljedične veze. Ona počiva na načelu istodobnosti i bitno je empirijska. Nju je nemoguće znanstveno dokazati, tj. čak i kad bi to donekle bilo moguće (Michael Gaugelin: Utjecaj planeta na ljudsko ponašanje), rezultati su mršavi i ne odgovaraju onome što astrologija doista može. Znanost nema metode kojom bi astrologiju mogla dokazati. Priroda se ne da smjestiti u laboratorij. U prirodi se svaka pojava, događaj i stanje odvija pod bezbroj nanovo izmijenjenih varijabli. Zato to znanost ne može izmjeriti i ne do Bog da ikada uspije. Jer kada bi izašla sa nekakvim rezultatima, oni bi bili jako mršavi a sve što bi nakon toga uslijedilo samo bi okljaštrilo astrologiju, pokušavajući ovu predivnu sintezu svih znanja strpati u nekakve strogo odvojene ladice sa etiketama. Ne, hvala. samo vi uživajte
 
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:51   #51
mrak astroloska stranica



http://www.astrology-numerology.com/astrology.html

 
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:35   #52
Nedavno je u jednom lokalnom dnevnom listu (Glas Istre) izašao članak o astrologiji. Autor se potpisao kao diplomirani astrolog. Poznam autora i znam da je "diplomu" dobio u Sloveniji.

E svašta...a najsmješniji su kada im počnem pričati o magiji a oni se brane da su oni znanost i da nemaju veze sa time. Ili kada im kažem da na mene nije djelovao saturnov povratak pa se hvataju za glavu i najradije bi me strpali na lomaču...kao heretika
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 00:04   #53
Ajme, tako mi je jadno kad se kite nekakvim kvazidiplomama. Ja cijenim i astrologiju i dobre astrologije, ali oni koji su uistinu vrhunski nece se kititi takvim nazivima. Njima ne treba diploma na zidu da bi imali klijente. A cesto imaju i fakultetsko obrazovanje (ne mislim astrolosko, nego neki priznati fax).

Ipak, raznorazni bio-terapeuti su mi ipak puno vise na piku. Posebno oni koji dijagnosticiraju viskom na otv-u.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 11:01   #54
Quote:
#WildCard kaže:
I da, školovanje naturopata traje jednako kao i MDa. Čak je i zahtjevnije.
Moze li se ova tvrdnja kako potkrijepiti?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 01:43   #55
Cool

Quote:
Meni to jako smeta. Ali ne samo astroloski elitizam nego i duhovni elitizam gdje se "duhovnjaci" postavljaju iznad "običnih" smrtnika. Naravno, to necete prepoznati prema njihovom arogantnom ponasanju, nego baš suprotno, oni se postavljaju kao sveznalice, covjeculjci koji prodaju kucnu psihologiju, koji svoj razruseni zivot gledao kroz prizmu astrologije i tamo nalaze sve uzroke za svoj nesiguran i jadan zivot koji su sami kreirali.

Naravno, astrologija djeluje, ali ona nam mora biti alat kojima kreiramo zivot a ne razlog da opravdavamo
svoju nesposobnost i da druge radi nje omalazavamo.

A zamislite sada mozete dobiti i raznih astrološke ili duhovne diplome, sve je to srozavanje duhovnosti na nauku, tj. zelja da se duhovnost prihvati u drustvu. Mislim da se to nikada nece desiti, drustvo je jedan samostalan entitet koji prihvaca samo pojedince koji mogu doprinijeti drustvu, duhovnjaci su tu da donose promjene (barem ovo nase nakaradno drustvo) i uvijek ce, od strane drustva, biti gledani kao cudaci, vragovi, bolesnici, neprilagodjeni.

Ma zamislite duhovnjaka u odijelu i kravati, u cipelama od 1000 Kn i diplomom duhovnog instituta....
ma nakaradno

citat s jednog drugog foruma
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 12:26   #56
Mi rakovi ne vjerujemo u horoskope.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 07:59   #57
Quote:
adriatic kaže:
Mi rakovi ne vjerujemo u horoskope.
Dva koraka napred, tri iza; tak kažu za rakove
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2003., 16:18   #58
Re: Horoskop i astrologija

Quote:
Dragonfly kaže:

Teoretski, astrologija bi mogla bez problema dobiti status znanstvene discipline(prema definicijama i teorijama znanstvenog rada, metodologije i sl.)- problematično je samo kako bi se zakonski definirala njena uloga u društvu.
Ma po čemu je to astrologija znanost? Ona već sama po sebi ne zadovoljava znanstvenu metodologiju, jer se znanstvena metodologija ne koristi u astrologiji. Da ne govorimo da ovdje nema niti hipoteza/eksperiment pristupa, niti reproducibilnosti mjerenja. Jednostavno, astrologija se zasniva na nekim dogmatskim principima koji nisu znanstveno provjerljivi, a za koje niti ne znamo da li važe. Osnovna karakteristika znanosti je uočavanje i pronalaženje zajedničkih procesa u prirodi ili društvu kako bi se ta priroda tj. društvo mogli opisati i pomoću takvih zakonitosti kasnije reproducirati i predvidjeti pojave, a tako nečega baš i nema u astrologiji.

A prića da se u astrologji mogu koristiti znanstvene metode... Istina, mogu, ali ako se koriste znanstvene metode to ne znači automatski da je ona znanost. Za informaciju, već sa samog polazišta astrologije sa znanstvenog gledišta ona je u krivu, jer koristi položaje planeta od prije 500 godina. Ako vam u horoskopu (i to onom ozbiljnom) kažu Mars je u Blizancima, ako toga dana potražite Mars na nebu vidjet čete da je recimo u Biku. A u Blizancima je bio tamo negdje 1456. godine. Ako ništa drugo, barem neka si astrolozi updateaju položaje planeta.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2003., 17:53   #59
Citati horoskop je...gubljenje vremena
 
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 01:37   #60
ne vjerujem u horoskop ali mi zna cesto pogodit neke vaznije stvari .
to nikako da skontam.

inace mislim da horoskop nastaje dok doticni sjedi na solji.
otprilike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.