Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u horoskop
Da 86 49.71%
Ne 87 50.29%
Glasovatelji: 173. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2007., 18:56   #41
Quote:
Aerial_51 kaže: Pogledaj post
Sve to što si ti rekao su fizičke osobine i to nije stvar ljudske/društvene diskriminacije nego genetskog nasljeđa.

Ali kad ti netko dođe i kaže da si tvrdoglav, da si emotivno labilan, da si *umetni bilo što što te određuje i ograničava kao osobu* onda je to socijalna i psihološka diskriminacija.
Znači da je po tebi fizička diskriminacija u redu dok je društvena loša? Ako netkom kažemo da je nizak jer su mu takvi geni je u redu ali ako kažemo da je emotivno hladan zbog mjeseca u jarcu onda je to diskriminacija?

I psihičke bolesti mogu biti prenesene genetskim nasljeđem.

Quote:
Nije me briga jel se o nekom jarcu ili strijelcu govori da je veseo ili depresivan - svejedno, otkud ti pravo i mogućnost da nekog čovjeka na taj način određuješ?...
Isto pravo koje imaju ljudi kad određuju sklonost bolestima prema genetskom naslijeđu.

Quote:
Čovjek kao osoba je konstantna promjena i odraz je društvene sredine, a ne rasporeda planeta.
Pa reci odmah da ne vjeruješ u djelovanje astrologija umjesto da pričaš o raznim oblicima diskriminacije.

Quote:
Reći da vage imaju smisla za glazbu je na istom nivou kao i reći da su crnci niškoristi
Astrologija služi da bi se otkrili naši potencijali i talenti kako bi na maksimalni način iskoristili ono što nam je dano.

No sad malo pretjeruješ uspoređujući astrologe sa rasistima.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 19:28   #42
aerial_51 nikako ne pretjeruje. svi smo čuli ono famozno "sigurno se neću slagati s njim/njom, ona je ______".
zar to već nije diskriminacija? određuješ hoće li ti se osoba svidjeti, određuješ njen karakter, a sve po tome kad se rodila.
rekao bih da je to groznija stvar nego određivati osobu prema mjestu rođenja i porijeklu, jer je to vezano za kulturu.


tko sad ima zatvoren um, oni koji osobu pokušaju cijelu upoznati, ili oni koji osobi prilaze s predrasudama na temelju datuma i sata u kojem se rodila?
dvostruka mjerila, ljudi moji...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 19:32   #43
Sad opisujete ekstreme u astrologiji, ljude koji ne mogu izaći na ulicu ako ne pogledaju kako stoje zvijezde i koji ne žele upoznati ljude ako nisu odgovarajuceg horoskopskog znaka. To su psihički bolesnici koji nemaju veze sa astrologijom vec sa nemogućnošću upravljanja vlastitim životom.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 19:43   #44
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
aerial_51 nikako ne pretjeruje. svi smo čuli ono famozno "sigurno se neću slagati s njim/njom, ona je ______".
pravi astrolog sigurno nece tako jednostavno zakljucit.

Quote:
zar to već nije diskriminacija?
to je diskriminacija od strane tebe i tebi slicnih. na temelju povrsnog poznavanja onog o cemu tu diskutiras i oko cega se prenemazes, dajes neke zakljucke koji ne mogu biti nista ozbiljniji i dublji od primjera koje navodis.

a primjeri koje navodis veze nemaju s astrologijom.

Quote:
tko sad ima zatvoren um, oni koji osobu pokušaju cijelu upoznati, ili oni koji osobi prilaze s predrasudama na temelju datuma i sata u kojem se rodila?
dvostruka mjerila, ljudi moji...
tko ima zatvoren um? pa npr ti

umjesto da pokusas upoznati astrologiju, necu reci u cijelosti, ali onda bar malo podrobnije od ovoga sto bulaznis, a evidentno je da o astrologiji znas kolko i jedan urednik dnevnih novina u kojima citas dnevne prognoze te na temelju toga gradis svoje predrasude koje volis drugima gurati u usta.

nije zgodno raspravljati o necemu o cemu se niti potrudio nisi da imas pojma.

pa cak i tebe samog nije tesko okarakterizirati i bez astroloske podloge. ponavljas nacin razumijevanja, pisanja i objasnjavanja gotovo iz posta u post, te nije tesko zakljucit koje su ti tendencije i mogucnosti. nema to veze s diskriminacijom. ako vec inzistiras da ima, onda se diskriminiras ti sam i jedino ti.
Blue Moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 19:51   #45
aha, sad su to ekstremi. ok, ispričavam se. ipak, trebao sam uvidjeti da je to samo mala manjina svega vezanog za astrologiju, te da je velika većina upravo sustavna disciplina s fiksnim pravilima koja ne služi horoskopima, nego produktivnoj proizvodnji čelika iz željezne rude.
ne želim više s off topicom, vi nastavite ako vam se da...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 06:28   #46
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
šarlatanstvo bi bilo varanje ljudi spoznavanjem bilo čega direktno o njihovim životima metodama koje se mogu svrstati u pseudoznanstvene. dakle, nešto što se vrti oko čovjeka, dakle medicine, a za što nema dokaza ili u najvećoj mjeri imamo dobre protudokaze.
Ti vjeruješ da je prirodnoznanstveno tumačenje ljudskog iskustva jedino valjano – valjanost i istinitost isključivo je proporcionalna empirijskim dokazima, uz jasnu podjelu između subjektivnog i objektivnog. Isticanje medicine kao jedine metode interpretacije čovjeka prilično je radikalno.
S obzirom da astrologija nije znanost, naravno da će svaka njezina manifestacija i simbolika biti problematična za tebe, jer se ne može svesti na taj okvir. Ono što je problematično za mene jest prihvaćanje samo tog jednog jedinog okvira. Daleko od toga da ga ne smatram izuzetno bitnim.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
o da, itekako ima govora o diskriminaciji.
tako i ja mogu reći da interpretiram plosnati nos i široke nosnice aboridžina kao znak da je pun sebe, vječni buntovnik.
mogu interpretirati norveške plave oči kao znak oštroumnosti i jasnoće misli, interpretirati bilo čiju nakošenost čela kao znak niske inteligencije i generalne gluposti.
vidiš li gdje to vodi? to se nimalo ne razlikuje od tvrdnji da ljudi rođeni u neko vrijeme imaju neke karakteristike.
što je s ljudima koji će se jednom rađati na Marsu?
Kako astrologija nije znanost, tako i njezine interpretacije nisu kauzalne u smislu da "gore" određuje ili uzrokuje "dolje". Astrologija pronalazi smisao u simbolima – modelu i odnosu među znakovima. Taj smisao je metaforički, odnosno nije definicija, nego moć jednoga da nam pruži uvid u drugo u kontekstu ljudskog iskustva, iako ti pojmovi nisu kauzalno povezani. Uzmimo banalan primjer metafore: vrijeme je novac. Naravno, da nema govora da je vrijeme=novac, ali ta je metafora korisna za rasvjetljivanje društvenog odnosa prema vremenu i vrlo uvriježena: nemam vremena, trošim vrijeme, dala sam ti svoje najbolje godine , moj sat vrijedi x kuna… Astrološki: ako je tvoje Sunce u Ovnu, ne znači da si tvrdoglav zbog toga što si Ovan, već simbolika tog znaka daje dobar uvid u tvoju tvrdoglavost. To je interpretacija u kontekstu natalne astrologije, koja kao referentnu točku uzima trenutak tvog rođenja.

Naravno da ti možeš smatrati taj kontekst potpuno bezvrijednim, jer on to znanstveno i pozitivistički i jest (jedini sustav tumačenja ljudskog iskustva koji ti priznaješ) – ali to ne znači da je astrologija fašistička i nemoralna.
Niti jedan astrolog ne smatra osobine jednog znaka manje ili više vrijednim od osobina drugoga.
Ako definiramo diskriminaciju kao nepravedno vrednovanje i postupanje prema osobama zato što su pripadnici određene skupine neovisno o njihovim individualnim zaslugama, onda je tvoje vrednovanje mene kao nemoralne (manje moralne od tebe) zato što nalazim smisao u astrološkoj simbolici pravi primjer diskriminacije.

Za mene ljudsko iskustvo ima subjektivnu, nemjerljivu dimenziju koja se može interpretirati samo kroz metaforu, svjedočanstva, opis, dvosmislenost i arbitrarnost granica između subjektivnog i objektivnog. Pronalaženje smisla i simbolike relevantne za razumijevanje mog iskustva bitnije mi je od pronalaženja uzroka, čak iako je to u neskladu sa znanstvenim svjetonazorom (nemoj me krivo razumjeti: nikako ga ne negiram ili omalovažavam, samo ne smatram da je jedini). Ti se s tim ne moraš složiti niti mi pada na pamet naturati ti išta, ali dopusti mi moje okvire interpretacije. Polazišta bilo kojeg okvira tako i onako nisu dokaziva.
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
sorry, šipak.
Zašto? Ja sam se osvrnula na simboliku Strijelca vezana uz ovu raspravu. Blue Moon je to dobro opisao. Ključna riječ za Strijelca je vjera.
Zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 18:44   #47
Ne razumijem ove koji nevjeruju, zašto uopće svraćaju na ovaj dio foruma ako nevjeruju
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 20:18   #48
pa ne vjeruju u ono što im se ne sviđa
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 19:45   #49
Ne!
Onaj tko zna nešto o astronomiji zna da raspored zvijezda u zvježđima nema nikakve veze sa stvarnim, fizičkim rasporedom tako da nema šanse da npr. Venera bude u Ovnu i slično.
Usput, zašto se nigdje ne spominje utjecaj Neptuna? I Neptun je planet, ali u vrijeme kad su se sva ta ''pravila'' za astrologiju izmišljala nije bio poznat astronomima
013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 00:18   #50
Vjerujem u astrologiju, cak i kao nepriznatu nauku. Satima mogu sjediti i kopati po simbolici,listati knjige,pretrazivati net. To mi je hobi. Ali ne vjerujem i ne citam dnevne,tjedne pa ni godisnje generalne horoskope. To nema veze s vezom. Dakle samo od natalne karte,pa nadalje,tranziti,solar. . . Toliko sam se puta uvjerila u tacnost mogucih prognoza,nebrojeno puta i zao mi je sto jos ne znam dovoljno, da sama sebi olaksavam i da bolje koristim pozitivne mogucnosti, jer negativne su neminovne. Usput, voljela bih da se astrologija prizna kao prava nauka, i da shvatim stav Crkve,koja se protivi astrologiji(ne protivi se nogometu a protivi astrologiji?????) a zasto?
Na kraju, nista nije savrseno. . .
arci 21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 07:59   #51
^^Astrologija se nikad neće priznati kao znanost zato jer ne koristi znanstvenu metodu i zato što iskrivljuje postojeća znanstvena znanja u nekoliko disciplina. Ono što je za kemiju alkemija, to je za astronomiju astrologija. Jednostavno ostatak koji je ostao nakon što se sve kvalitetno i točno pokupilo i pošlo znanstvenim pravcem dalje u razvitak. Astrologija je jednostavno ostala negdje sa strane jer nema uvjete za razvijanje.
To što joj se Crkva protivi nije uopće važno jer Crkva nije autoritet ni "na papiru" ni činjenično.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 10:50   #52
Za Crkvu si u pravu, po meni. A za ostalo navedeno mi trebaju argumenti, ako vec tako pises. . .
arci 21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 11:22   #53
Quote:
013 kaže: Pogledaj post
Ne!
Onaj tko zna nešto o astronomiji zna da raspored zvijezda u zvježđima nema nikakve veze sa stvarnim, fizičkim rasporedom tako da nema šanse da npr. Venera bude u Ovnu i slično.
Usput, zašto se nigdje ne spominje utjecaj Neptuna? I Neptun je planet, ali u vrijeme kad su se sva ta ''pravila'' za astrologiju izmišljala nije bio poznat astronomima
Onaj tko nešto zna o astrologiji zna da astrologija ne barata sa
sazvežđima
već sa znakovima, pa prema tome taj "argument" pada u vodu...

Nikad od nekog astrologa nisi čuo da kaže da se nekom sunce ( ili bilo koje drugo nebesko tijelo) nalazi u sazvježđu već u znaku recimo bika ...
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 11:23   #54
Quote:
arci 21 kaže: Pogledaj post
Vjerujem u astrologiju, cak i kao nepriznatu nauku. Satima mogu sjediti i kopati po simbolici,listati knjige,pretrazivati net. To mi je hobi. Ali ne vjerujem i ne citam dnevne,tjedne pa ni godisnje generalne horoskope. To nema veze s vezom. Dakle samo od natalne karte,pa nadalje,tranziti,solar. . . Toliko sam se puta uvjerila u tacnost mogucih prognoza,nebrojeno puta i zao mi je sto jos ne znam dovoljno, da sama sebi olaksavam i da bolje koristim pozitivne mogucnosti, jer negativne su neminovne. Usput, voljela bih da se astrologija prizna kao prava nauka, i da shvatim stav Crkve,koja se protivi astrologiji(ne protivi se nogometu a protivi astrologiji?????) a zasto?
Na kraju, nista nije savrseno. . .
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 11:27   #55
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
^^Astrologija se nikad neće priznati kao znanost zato jer ne koristi znanstvenu metodu i zato što iskrivljuje postojeća znanstvena znanja u nekoliko disciplina. Ono što je za kemiju alkemija, to je za astronomiju astrologija. Jednostavno ostatak koji je ostao nakon što se sve kvalitetno i točno pokupilo i pošlo znanstvenim pravcem dalje u razvitak. Astrologija je jednostavno ostala negdje sa strane jer nema uvjete za razvijanje.
To što joj se Crkva protivi nije uopće važno jer Crkva nije autoritet ni "na papiru" ni činjenično.
Tko kaže da astrologija ne koristi i znanstvene metode???

Ovo što se tiče da nema uvjeta za dalji razvoj mi je smješno uopće i komentirati
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 13:55   #56
Horoskop se oslanja na zakon vjerojatnosti i nepotpunih informacija, a astrologija je tu kao izvor tih informacija jer je običnom Čovjeku prije 500 i više godina nebo bilo misterij.

Check this out:
http://www.census.gov/main/www/popclock.html
kixu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 14:04   #57
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
Tko kaže da astrologija ne koristi i znanstvene metode???

Ovo što se tiče da nema uvjeta za dalji razvoj mi je smješno uopće i komentirati
Razlika između astrologije i astronomije?
kixu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 14:27   #58
Naravno.
Inače ne bi ni provodila vrijeme na forumu ovakve tematike.
Magha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 16:11   #59
Quote:
kixu kaže: Pogledaj post
Razlika između astrologije i astronomije?
Pa govore ti same riječi... pronađi od čega su izvedene pa sam izvedi zaključke
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 19:49   #60
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
Tko kaže da astrologija ne koristi i znanstvene metode???

Ovo što se tiče da nema uvjeta za dalji razvoj mi je smješno uopće i komentirati
ne, astrologija ne koristi znanstvenu metodu. to dvoje je nespojivo.
već imamo komade koji su se odlijepili i pošli svojim putevima. to su psihologija i astronomija. to su znanosti jer koriste znanstvenu metodu. psihologija je ugrabila veći dio kolača i teže ga žvače, ali svejedno, trudi se. astrologija se ne trudi žvakati. to je pseudoznanost, a k tome i jedno od danas najnazočnijih šarlatanstava.
u znanstvenoj zajednici ju nitko ne priznaje ozbiljno. to već nešto mora značiti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.