Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2009., 10:00   #241
Čitam danas na DROL da je na današnji dan 1991. bilo dosta gadno u DU...
"DUBROVNIK
- Stari dio Dubrovnika, pod zaštitom UNESCO-a, pogođen je brojnim topovskim i minobacačkim granatama. Cijeli dan trajao je opći napad na grad, s kopna i mora. Granate s topovnjače ispred grada padale su na područje Ploča, granate su pale ispred dominikanskog samostana i zgrade Općinske skupštine, a oštećena je zgrada počasnog britanskog konzulata. Zrakoplovi su iznad grada izveli 30 letova. Bombardirani su položaju hrvatskih snaga oko Vukova klanca i u blizini Neuma, Dubrovnik u predjelu Ploča i most kod Malog Stona. Oštećen je dvorac Škaprlenda, spomenik nulte kategorije.
- Neprijateljska vojska prekinula je cestovnu komunikaciju prema Dubrovniku u Slanome.
- Vlada Republike Srbije pozvala je građane Dubrovnika da napuste grad kako bi ga spasili od daljnjih razaranja. "

Ovu zadnju rečenicu stvarno ne treba komentirati.
Nego, da li se nekome od vas koji ste iz tog kraja da označiti na nekoj slici, karti, tih par lokacija, Vukov klanac, most kod malog Stona, dvorac zanimljivog imena?


Poginulih posvuda, Komlenac Dragan u Sustjepanu, Martinović Željko Osojnik,
Mujo Niko Pridvorje, Žanetić Želimir Slano
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 20:28   #242
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Nego, da li se nekome od vas koji ste iz tog kraja da označiti na nekoj slici, karti, tih par lokacija, Vukov klanac, most kod malog Stona, dvorac zanimljivog imena?
Dođi,pa žemo ih obići zajedno.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 22:09   #243
neoboriva cinjenica koju zna svaki pametniji dubrovcanin i hrvat opcenito je da su tuđman i susak glavni krivci za to sto u vukovar i dubrovnik docekali rat docekali bez oruzja...sto su stanovnici tih gradova ginuli dok je susak zarađivao zajedno sa zagorcem na prodaji tog oruzja cetnicima ili na slanje tog oruzja u hercegovinu...tog oruzja koje je trebalo doc u du il vu...
pa o tome ti svjedoci i general nojko marinovic...no mozda je za vas genijalce i on slinko
demokrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 22:35   #244
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Čitam danas na DROL da je na današnji dan 1991. bilo dosta gadno u DU...
"DUBROVNIK
- Stari dio Dubrovnika, pod zaštitom UNESCO-a, pogođen je brojnim topovskim i minobacačkim granatama. Cijeli dan trajao je opći napad na grad, s kopna i mora. Granate s topovnjače ispred grada padale su na područje Ploča, granate su pale ispred dominikanskog samostana i zgrade Općinske skupštine, a oštećena je zgrada počasnog britanskog konzulata. Zrakoplovi su iznad grada izveli 30 letova. Bombardirani su položaju hrvatskih snaga oko Vukova klanca i u blizini Neuma, Dubrovnik u predjelu Ploča i most kod Malog Stona. Oštećen je dvorac Škaprlenda, spomenik nulte kategorije.
- Neprijateljska vojska prekinula je cestovnu komunikaciju prema Dubrovniku u Slanome.
- Vlada Republike Srbije pozvala je građane Dubrovnika da napuste grad kako bi ga spasili od daljnjih razaranja. "

Ovu zadnju rečenicu stvarno ne treba komentirati.
Nego, da li se nekome od vas koji ste iz tog kraja da označiti na nekoj slici, karti, tih par lokacija, Vukov klanac, most kod malog Stona, dvorac zanimljivog imena?

Poginulih posvuda, Komlenac Dragan u Sustjepanu, Martinović Željko Osojnik,
Mujo Niko Pridvorje, Žanetić Želimir Slano
Niko Mujo poginuo na par koraka od mene. Tu scenu nikad u životu neću moći zaboravit. Noć prije smo prošli pakao četničkog okruženja a izvukli smo se uz Božju providnost i zahvaljujući Vlahu Maslaću koji je uspio nezapaženo proći pokraj gomile četnika i izvući nas iz pakla. Uh, jeza me uhvati kad se sjetim bezbednjaka Baja iz VPS Boka i ledenog mu glasa na Motoroli kad nas je pozivao na predaju. Tad smo mu lansirali lagani odjeb, ugasili Motorolu i spremili se na najgore. Ja sam sebi pripremio bombu, drugi su spremali po jedan metak za sebe, ali nitko, ali baš nitko, što mi ni dan danas nije jasno, nije paničario niti pomišljao na predaju. Sad mogu samo reći, Vlaho hvala ti što si mi omogućio da danas mogu pisati o tome.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 22:38   #245
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Dođi,pa žemo ih obići zajedno.
Aj ne prdi, nisi u stanju otić sa mnom na pivu a čovjeka zoveš da obilazite bivše bojište
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 09:31   #246
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Aj ne prdi, nisi u stanju otić sa mnom na pivu a čovjeka zoveš da obilazite bivše bojište
A baš,
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 10:25   #247
Quote:
demokrat kaže: Pogledaj post
neoboriva cinjenica koju zna svaki pametniji dubrovcanin i hrvat opcenito je da su tuđman i susak glavni krivci za to sto u vukovar i dubrovnik docekali rat docekali bez oruzja...sto su stanovnici tih gradova ginuli dok je susak zarađivao zajedno sa zagorcem na prodaji tog oruzja cetnicima ili na slanje tog oruzja u hercegovinu...tog oruzja koje je trebalo doc u du il vu...
pa o tome ti svjedoci i general nojko marinovic...no mozda je za vas genijalce i on slinko
Ma daj! Ajde kad već pričaš tako, pretpostavimo: dio oružja koje je otišlo u Hercegovinu došlo u DU. Svaki pametan Dubrovčanin i Hrvat (pa onda valjda i ti) zna da to automatski znači manje oružja u Hercegovini, i zbog tog manjka Hercegovina se ne obrani i četnici zauzmu cijelu dolinu Neretve (da ne spominjemo tu sad njihovu maksimalističku ideju, neka bude samo dolina Neretve zaključno sa Pločama). I šta onda? Jel možeš ti, kao svaki pametan Dubrovčanin i Hrvat na trenutak zamisliti da se možda u Hercegovini branio i Dubrovnik? Pitaj građane Županje i Slavonskog Broda da li bi oni radije da je postojala naša zona, recimo dubine 50km na sjeveru Bosne, ili im je bilo baš super to da su četnici bili preko Save, 200m od njihovih kuća?

General Marinović je dobio zadatak obraniti Dubrovnik, i 6.12. mu se sigurno da prostiš živo jebalo kakvo je stanje na drugim frontovima u HR i proklinjao je i Zagreb i Tuđmana i sve žive i nežive što mu nisu poslali još x pušaka, y ljudi i z minobacača. Kao što se Vukovarcima 18.11. živo jebalo šta se događa u Škabrnji. Ali ti kao demokrat bi možda mogao i znati da netko uvijek u životu o nečemu mora imati i voditi i krupniju sliku, strateški a ne samo taktički. Taktičkih pogrešaka je sigurno bilo, ali strateški cilj su Tuđman i Šušak (skupa sa svima ostalima koje sad ne treba nabrajati) ispunili, a to čak i jedan veliki demokrat kao ti mora priznati. Ako ne vjeruješ da je tako, uzmi atlas svijeta ne stariji od 1991. godine pa provjeri.

Osim ako se Tuđmanov i Šuškov strateški cilj ne poklapa sa tvojim željama i razmišljanjima; onda je to već poseban slučaj i svaka daljnja rasprava je suvišna.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 10:28   #248
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Dođi,pa žemo ih obići zajedno.
Majku mu, da znaš da hoću, samo ne mogu reći točno kad...
Ako nikako drugačije, počet ću sad ko stari konj igrat vaterpolo pa doć na novi bazen odigrat s Jugom!
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 22:24   #249
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Aj ne prdi, nisi u stanju otić sa mnom na pivu a čovjeka zoveš da obilazite bivše bojište
Tipično braniteljski komentar

Ima nas još takvih
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 04:11   #250
Quote:
demokrat kaže: Pogledaj post
neoboriva cinjenica koju zna svaki pametniji dubrovcanin i hrvat opcenito je da su tuđman i susak glavni krivci za to sto u vukovar i dubrovnik docekali rat docekali bez oruzja...
Glavni krivac zbog kojeg su Vukovar i Dubrovnik, ali i cijela Hrvatska, dočekali rat bez oružja je onaj koji je omogućio i izvršio primopredaju oružja hrvatske teritorijalne obrane u ruke JNA.

Ako se već smatraš "pametnijim Dubrovčaninom i Hrvatom", onda ne bi bilo loše kad bi malo više radio na svojoj pismenosti, jer čitajući tvoje upise para mi se kako si najnepismeniji omladinac na ovom forumu.

Quote:
sto su stanovnici tih gradova ginuli dok je susak zarađivao zajedno sa zagorcem na prodaji tog oruzja cetnicima ili na slanje tog oruzja u hercegovinu...tog oruzja koje je trebalo doc u du il vu...
pa o tome ti svjedoci i general nojko marinovic...no mozda je za vas genijalce i on slinko


Ma e, sikuro je četnicima falilo oružja, , ajmeh, baš mi hi je ž'o, oskudijevali jadni.
__________________
NON ßENE PRO TOTO LIßERTAS VENDITUR AURO !!!
Gospar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 01:33   #251
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Na HTV-u je 90-tih emitirana emisija s ucesnicima obrane Srda.
Da totalni SF, za ne vjerovat. Loptanje bombama i sl.

Nikad poslje nisam vidio taj dokumentarac
U tom dokumentarcu ima ljudi koji nijednom kriteriju ni smjeli biti tamo ili ih barem od nas koji smo stalno bili na Srđu ne sječa, a ima ih koji su bili jedan dan a pričali su tuđe bitke i događaje ima tu dakako i zaslužnih koji su imali što reči a sam dokumentarac nije ispričao ni pola SF kojih je bilo
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 02:32   #252
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Kako određene stvari koje se puno puta ponove prerastu u apsolutnu istinu.
Za točne podatke o "Malim barama" pogledati. "Hrvatsko poneretvlje u Domovinskom ratu" Dr. Jakša Raguž.
A što je cijenjeni povjesničar Dr Jakša Raguž je napisao na tu temu jer nisam čitao tu knjigu i u svezi oružja iz Malih bara za Dubrovnik
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 02:35   #253
Quote:
demokrat kaže: Pogledaj post
oni koji su krivi za to sto je dubrovnik docekao rat bez oruzja i nepripremljen su tuđman i susak
Ovo nije istina, ako ti imaš suprotne dokaze slobodno ih iznesi
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 08:37   #254
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
U tom dokumentarcu ima ljudi koji nijednom kriteriju ni smjeli biti tamo ili ih barem od nas koji smo stalno bili na Srđu ne sječa, a ima ih koji su bili jedan dan a pričali su tuđe bitke i događaje ima tu dakako i zaslužnih koji su imali što reči a sam dokumentarac nije ispričao ni pola SF kojih je bilo
Sindrom Predraga Matića Freda, kojeg šira javnost smatra "pravim" braniteljem Vukovara, a zapravo pravi branitelji znaju o njemu stvari koje on sam ne bi htio da se znaju?
Ne znam, pitam, ne bih htio nikoga uvrijediti, ti kažeš da u dokumentarcu neki ljudi nisu trebali biti a drugi koji su trebali biti nisu u njemu, pa ajde, reci neku svoju priču (o Srđu ili općenito iz tih dana), ovo je dobra prilika, a ima nas koje zanima.....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 09:02   #255
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
U tom dokumentarcu ima ljudi koji nijednom kriteriju ni smjeli biti tamo ili ih barem od nas koji smo stalno bili na Srđu ne sječa, a ima ih koji su bili jedan dan a pričali su tuđe bitke i događaje ima tu dakako i zaslužnih koji su imali što reči a sam dokumentarac nije ispričao ni pola SF kojih je bilo
Ja to ne mogu znati, ali jako je zalosno ako oni koji rade dokumentarac ne provjere. A i suborci bi trebali reagirati....

Inace ne kuzim takvu ekipu, pa svi njihovi ce znati....
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 09:13   #256
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ja to ne mogu znati, ali jako je zalosno ako oni koji rade dokumentarac ne provjere. A i suborci bi trebali reagirati....

Inace ne kuzim takvu ekipu, pa svi njihovi ce znati....
Ima Defense pravo.A to što ćemo reagirati,možda u međusobnom razgovoru,javno,baš i ne.Hrvatska šutnja .
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 16:23   #257
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Sindrom Predraga Matića Freda, kojeg šira javnost smatra "pravim" braniteljem Vukovara, a zapravo pravi branitelji znaju o njemu stvari koje on sam ne bi htio da se znaju?
Ne znam, pitam, ne bih htio nikoga uvrijediti, ti kažeš da u dokumentarcu neki ljudi nisu trebali biti a drugi koji su trebali biti nisu u njemu, pa ajde, reci neku svoju priču (o Srđu ili općenito iz tih dana), ovo je dobra prilika, a ima nas koje zanima.....
Pa ne poludio, više pola stranice posta mi je izbrisalo, kako, ne znam što se tiče samog dokumentarca ondje imaju mjesta za što reči su pok. Ivan Perkušić, Božo Burić (koji je najdulje bio od navedenih),Cvijeto Antunović,Željko Gustin i momak od strane topništva zaboravio sam mu ime a ostali nikad čuli ni vidjeli.
Postrojba koja je od samog početka 26.10. 91g.držala Srđ cijelo vrijeme odnosno njenu obranu je Samostalni vod ZNG-a zvani Beduini 116 brigade a kasnije preimenovane u 163 Dubrovačku Brigadu , HOS je u dva puta bio na Srđu sa različitim postrojbama po nekoliko dana. Specijalna Policija je imala u 11 mjesecu povremeno trojicu Specijalaca koji imali zadatak izviđati neprijateljske položaje i ubacivali su u njihovu pozadinu, jedan od njih je Darko Vukušić zvani Vuk koji je stavio oko tri sata posljepodne pod žestokom neprijateljskom paljbom Hrvatsku zastavu na vrh odašiljača a koju mnogi dubrovčani spominju da im je prvo ujutro bilo da vide je li naša zastava na vrhu tako su znali da Srđ nije pao ja sam mu tom prilikom pomogao i bio u osiguranju.
Za sad toliko, pa ču još pomalo pisati o obrani Srđa

Zadnje uređivanje DEFENSE : 13.10.2009. at 16:35.
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 16:34   #258
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ja to ne mogu znati, ali jako je zalosno ako oni koji rade dokumentarac ne provjere. A i suborci bi trebali reagirati....

Inace ne kuzim takvu ekipu, pa svi njihovi ce znati....
Ima jedan drugi dokumentarac o obrani Srđa koji je snimao HTV a koji traje puno dulje a i tamo ima skoro pola padobranaca koje nitko ne zna, ali ima jedan novinar koji več dugo vremena preko dvije godine priprema dokumentarac odnosno jedan serijal o obrani Dubrovnika studiozno proučava sve i preko stotinu kompetnih Dragovoljaca i branitelja je dosad intervjuriao i slaže pomalo mozaik svih događanja ali mu je največi problem vrijeme posao i velika obitelj a i neki branitelji su ne surađuju i ne žele pričati, zašto, to samo oni znaju
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 16:44   #259
@Defense

Jesu li borbe za Srđ bile najžešće 06.12.1991?

Ima li netko snimaka iz toga dana, jer kažu da je bilo kao u paklu.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 17:23   #260
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
Ima jedan drugi dokumentarac o obrani Srđa koji je snimao HTV a koji traje puno dulje a i tamo ima skoro pola padobranaca koje nitko ne zna, ali ima jedan novinar koji več dugo vremena preko dvije godine priprema dokumentarac odnosno jedan serijal o obrani Dubrovnika studiozno proučava sve i preko stotinu kompetnih Dragovoljaca i branitelja je dosad intervjuriao i slaže pomalo mozaik svih događanja ali mu je največi problem vrijeme posao i velika obitelj a i neki branitelji su ne surađuju i ne žele pričati, zašto, to samo oni znaju

U povodu devete obljetnice najžešćeg
napada srbo-crnogorskih agresora
na Dubrovnik 6. prosinca 1991. Hrvatska
televizija prvi put reprizira dokumentarni
film Junaci sa Srđa, napravljen i emitiran
1994. To je autentična priča i rekonstrukcija
herojske borbe 40 mladića na
tvrđavi Imperijal na brdu Srđ iznad Dubrovnika
protiv daleko nadmoænijeg neprijatelja.
Kako je jednom izjavio general
Janko Bobetko: »...obrana Dubrovnika i
cijele južne Hrvatske na Srđu uči će kao
izniman podvig u povijesti ratovanja...«.
Nažalost, dosta sudionika filma, hrvatskih
boraca, teško je ranjeno ili je poginulo
u kasnijim akcijama Hrvatske vojske
Bljesak i Oluja.
Autor filma: Baldo Čupić.

htv 2000. godine

Taj je dokumentarac u arhivi HTV-a i ne znam zašto ga od 2000. nisu reprizirali.
vaga mundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.